Menu

Recenzia a test Makita HP1630K

80,4 % Celkové hodnotenie

Top 7 v kategorii Príklepové vŕtačky

Jednotlivá hodnocení

 • 9,5/10
  Hodnotenie sily a príkonu
 • 8,6/10
  Hodnotenie vŕtania
 • 6,8/10
  Hodnotenie funkcií a charakteristík

Klady

 • Dobrá cena
 • Nízka hmotnosť
 • Vysoké maximálne otáčky

Zápory

 • Podpriemerné hodnoty vŕtania
 • Bez hĺbkového dorazu
80 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Príklepová elektrická vŕtačka Makita HP1630K má napájanie zo siete, rovnako ako všetky hodnotené modely (október 2019). To všeobecne zaistí silnejší výkon než napájanie z akumulátora. Konkrétne v tomto prípade ale ide o motor s nižším príkonom 710 wattov a jednoduchým prevodom bez možnosti voľby rýchlostných stupňov. Istejšie vŕtanie je možné zaznamenať aj vďaka typu skľučovadla s ozubeným kolieskom, vrták vďaka tomu drží pevne na mieste, rýchloupínanie je na druhú stranu jednoducho rýchlejšie a nezdržiava zbytočne prácu. Rozsah upnutia vrtákov nijako nevybočuje z normálu a pohybuje sa od 1,5 do 13 milimetrov.

Vŕtačka dokáže skľučovadlo s vrtákom roztočiť maximálne 3 200 otáčkami za minútu, čo je jedna z vyšších hodnôt v teste. Vysoký je tiež počet úderov príklepu, ktorých stihne za minútu 48 000.

Maximálny priemer vŕtania do dreva 30 mm je podpriemerná hodnota vzhľadom na ostatné hodnotené modely, je však na mieste zvážiť vaše osobné preferencie a potreby. Maximálne priemery vŕtania do steny 16 mm, do ocele 13 mm, sú potom tiež štandardom, ktorý sa objavuje pri veľkom množstve nami recenzovaných modelov.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Makita

30 % Narex, 30 % Makita, 30 % Bosch, 10 % DWT
Typ konštrukcie

S pomocnou rukoväťou (príklepová)

100 % S pomocnou rukoväťou (príklepová)
Typ napájania

Elektrická

100 % Elektrická
Typ skľučovadla

S ozubeným vencom

70 % S ozubeným vencom, 30 % Rýchloupínacia
Príkon (W)

710

840,00
Počet rýchlostných prevodov

Jednorýchlostná

60 % Dvojrýchlostná, 40 % Jednorýchlostná
Maximálne otáčky (ot./min)

3 200

2 785,00
Maximálny počet úderov (úd./min)

48 000

46 160,00
Minimálny priemer upnutia (mm)

1,5

90 % 1,5, 10 % 3
Maximálny priemer upnutia (mm)

13

90 % 13, 10 % 16
Max. priemer vŕtania do dreva (mm)

30

36,50
Max. priemer vŕtania do steny (mm)

16

19,00
Max. priemer vŕtania do ocele (mm)

13

60 % 13, 30 % 16, 10 % 10

Hodnotenie funkcií a charakteristík

Hmotnosť vŕtačky je veľmi nízka (2,1 kg), to môže byť výhoda, ak bude s vŕtačkou pracovať aj žena. Samozrejme ide vypnúť príklep, alebo nastaviť ľavý chod na odskrutkovanie. Hlučnosť 97 dB je mierne vyššia ako testový priemer. Pogumovaná rukoväť dokáže zlepšiť pôžitok z práce, užitočný je aj kufor, ktorý dostane užívateľ priamo v balení. V ňom ale nenájdete hĺbkový doraz, ktorý sa inak objavuje pri drvivej väčšine vŕtačiek na trhu.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Vypnutie príklepu

Áno

100 % Áno
Spätný chod

Áno

100 % Áno
Hmotnosť (kg)

2

2,38
Hlučnosť (dB)

97

95,01
Transportný kufor

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Hĺbkový doraz

Nie

90 % Áno, 10 % Nie
Pogumovaná rukoväť

Áno

100 % Áno

Hodnotenie ďalších užívateľov

Užívatelia pri tejto vŕtačke značky Makita chvália dobre vybavený kufrík. Ďalej oceňujú prijateľnú cenu. Tí, ktorí si ju už vyskúšali pri práci potvrdzujú, že je dostatočne výkonná a nie je problém vŕtať napríklad do betónu. Dlhý prívodný pogumovaný kábel je iba výhodou. Ako mínus niekoľko používateľov spomína nie príliš ideálne riešenie regulácie otáčok, ku ktorému slúži tlačidlo a nie napríklad štandardné koliesko.

Naše hodnotenie a záver

Desiatky užívateľských recenzií potvrdzujú, že je model príklepovej vŕtačky Makita HP1630K veľmi obľúbený, a to hlavne ako darček alebo ako pomocník do domácnosti na bežné vŕtanie. Okrem bežných materiálov, ako je napríklad drevo, zvláda s prehľadom aj vŕtanie do tvrdého betónu, je teda dostatočne výkonná. Maximálne priemery vŕtania do jednotlivých materiálov ale za bežnými hodnotami mierne zaostávajú. Príkon vŕtačky je nižší, činí 710 W, v maximálnom počte otáčok aj príklepových úderov je ale tento model nadpriemerný. Hmotnosť 2,1 kg vás nebude nijako obmedzovať pri práci, práve naopak. Vŕtačka má v základnom balení transportný kufor, bohužiaľ ale chýba hĺbkový doraz, ktorý inak bežne pri vŕtačkách nájdete.

Pokiaľ vám ale nestačia maximálne priemery vŕtania a potrebovali by ste ich o kúsok väčšie, pozrieť sa môžete napríklad na Bosch GSB 18-2 RE.

80 € Orientačná cena
Autor: Nikola Engelmann | Dátum: | Produkt: Makita HP1630K | Hodnotenie: 80,4 %
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola sa dlhodobo pohybuje v oblasti finančných a technologických tém. S príklepovými aj aku vŕtačkami má osobné skúsenosti ako z rekonštrukcie bývania, tak aj z menších opráv v domácnosti. Počas rokov sa tak stretla s rôznymi modelmi vŕtačiek, vďaka čomu vie, čo ocenia nadšení domáci majstri aj profesionáli, ktorí potrebujú mať po ruke naozaj spoľahlivé zariadenie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Makita HP1630K

Makita HP1630K

80 € Orientačná cena