Menu

Prity GT W10 FI S DR – Recenzie, testy a porovnania

Výborné Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Sporáky na tuhé palivo

Klady

  • Teplovodný výmenník
  • Nerezová rúra
  • Vyšší výkon

Zápory

  • Vysoká cena
  • Vyššia spotreba paliva
  • Veľké rozmery
1 400 € Orientačná cena

Základné charakteristiky

Sporák Prity GT W10 FI S DR je skutočný velikán svojimi rozmermi i výkonom. Rovnako tak je však vyššia aj jeho cena. Ako jeden z mála v našom porovnaní disponuje teplovodným výmenníkom. To znamená, že teplo z neho využijete nielen na varenie, pečenie a vykurovanie okolia, ale aj na ohrev vody vo výmenníku, ktorú je možné následne rozvádzať do ďalších miestností. Nominálny výkon do priestoru pri tomto sporáku dosahuje 4 kW, do výmenníka je to potom 10 kW. V tomto ohľade sa radí určite k tým výkonnejším a zvládne vykúriť aj väčšie miestnosti.

Tento model má 75% energetickú účinnosť a za hodinu spotrebuje zhruba 5 kg paliva (dreva), čo sú pomerne priemerné hodnoty. Myslite však na to, že sa jedná o všeobecné hodnoty a nakoniec bude záležať aj na konkrétnom type dreva alebo jeho vyschnutí.

Vyhotovenie

Rúra na pečenie z nerezu je pomerne výnimočným prevedením a uľahčí vám čistenie. Vďaka priehľadným dvierkam budete mať priebeh pečenia pod kontrolou. V hornej časti sporáka nájdeme sklokeramickú dosku, ktorá sa bude tiež dobre čistiť.

Výrobným materiálom sporáka je oceľ v hrúbke 2 mm. Na vrchnej strane nájdeme okrem sklokeramickej dosky aj liatinu. Žiaruvzdorný lak, ktorým sú kachle ošetrené, je u týchto výrobkov štandardom. Na dotvorenie atmosféry má sporák priehľadné dvierka ohniska, ktoré sú opatrené keramickým sklom. Dvierka majú po obvode sklené vlákna, vďaka ktorým budú tesniť.

Priestor na skladovanie dreva nájdete klasicky v spodnej časti sporáka. Či vám bude na uskladnenie dreva stačiť záleží na veľkosti zásoby, akú si chcete pripraviť.

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

Značka Prity patrí na trhu k tým najobľúbenejším výrobcom sporákov na tuhé palivá. Užívatelia si väčšinou chvália veľmi dobrú výhrevnosť a dobrý výkon. Konkrétne tento model je jedným z najdrahších ponúkaných a vysoká cena je odôvodnená predovšetkým veľkými rozmermi a prítomnosťou teplovodného výmenníka.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Medzi hlavné prednosti sporáka Prity GT W10 FI S DR patrí priestranná nerezová rúra, ktorá má navyše presklené dvierka, takže do nej pekne uvidíte aj bez otvárania. Presklené je aj ohnisko a sporáku navyše nechýba priestor na uloženie dreva. Pokiaľ plánujete vykurovať väčšie miestnosti, veľkou výhodou môže byť aj vysoký výkon.

Vysoký výkon môže byť ale aj záporom, ak by ste plánovali vykurovať malú miestnosť. Výkon musí skrátka zodpovedať účelu a veľkosti vykurovaných plôch. Ďalším negatívom je nesporne cena, ktorá ale zodpovedá kvalitnejšiemu vyhotoveniu, väčším rozmerom a hlavne teplovodnému výmenníku, ktorý je súčasťou tohto modelu.

Porovnanie s alternatívami

Sporák Prity GT W10 FI S DR má oproti väčšine ostatných modelov väčšie rozmery. Na šírku meria 93 cm a hĺbkou dosahuje 62 cm. Navyše sa odlišuje prítomnosťou teplovodného výmenníka, čím umožňuje využitie na vykurovanie viacerých miestností. Ak výmenník nepotrebujete, dobrou alternatívou by mohol byť Zvezda Classic MAXI. Ten je výrazne lacnejší, na druhú stranu ponúkne o niečo menší výkon 7 kW a má menej priestrannú rúru.

Záverečné zhrnutie

Model Prity GT W10 FI S DR poteší aj náročnejších užívateľov, ktorí ho chcú využiť nielen na pečenie a varenie, ale aj na vykurovanie viacerých miestností. Má teplovodný výmenník, a aj keď ho výrobca primárne neodporúča ako jediný zdroj tepla do objektu, v malej chatke by ste si s ním mohli vystačiť. Pri domoch a väčších chatách odporúčame mať ešte jeden tepelný zdroj. V ideálnom prípade sa poraďte s odborníkom. Vzhľadom k jeho väčším rozmerom sa pred zaobstaraním uistite, že pre neho máte dostatok priestoru. Pokiaľ zháňate skôr menší sporák s nižším výkonom, potom odporúčame zvážiť model Zvezda Narodna SP GLASS.

1 400 € Orientačná cena
Autor: Kateřina Klodnerová | Dátum: | Produkt: Prity GT W10 FI S DR | Hodnotenie: Výborné
Kateřina Klodnerová
Redaktorka

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Prity GT W10 FI S DR

Prity GT W10 FI S DR

1 400 € Orientačná cena