Menu

Recenzia a porovnanie Prity WD W24 TV

Najlepšia cena/výkon v kategorii Krbové kachle na drevo a brikety

Klady

  • Vysoký výkon
  • Teplovodný výmenník
  • Slušná cena

Zápory

  • Oceľová konštrukcia
  • Horšia akumulácia
  • Relatívne nižšia účinnosť
1 500 € Orientačná cena

Základné parametre

Krbové kachle Prity WD W24 TV patria medzi najvýkonnejšie produkty na našom trhu kachlí na drevo a drevené brikety za veľmi dostupnú cenu okolo 600 €.

Maximálny výkon týchto kachlí sa pohybuje okolo dvadsaťdeväť kilowattov za hodinu. Hodia sa preto hlavne pre majiteľov veľkých rodinných domov. Kachle Prity totiž dokážu vykúriť priestory v nízkoenergetickej a dobre zateplenej budove o výmere až štyristo šesťdesiat metrov štvorcových. Pri starších budovách s horším zateplením sa potom jedná približne o polovičnú plochu.

Hlavnou výhodou tohto výrobku je napojenie na teplovodný výmenník. Kachle sa dajú napojiť na rozvod teplej vody v príbytku a vy si tak môžete užiť príjemné teplo aj v najvzdialenejších kútoch domu. Kachle sa dajú bez problémov použiť ako hlavný zdroj tepla. Vo výmenníku sa priamo zahrieva voda, ktorá je potom poháňaná do periférnych častí obydlia, prípadne vyteká ako horúca voda priamo z kohútika. Cirkulujúca ochladená voda sa neskôr vracia späť do výmenníka.

Celkový maximálny, a na pomery na trhu nadpriemerný, výkon kachlí dvadsaťdeväť kilowattov sa delí na výkon do vzduchu a do vody. Do vzduchu priamo v miestnosti, kde sú kachle umiestnené, odovzdávajú šesť kilowattov, do vody v teplovodnom okruhu potom dokážu cez výmenník odovzdať dvadsaťtri kilowattov. Na naplnenie výmenníka budete potrebovať približne tridsaťjeden litrov vody.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Prity

Výkon (kW/hod)

29

Typ paliva

Drevo a brikety

Hmotnosť (kg)

153

Účinnosť (%)

70

Materiál

Oceľ, plech

Výška (cm)

93

Šírka (cm)

65

Hĺbka (cm)

55

Farba

Čierna, béžová

Vykurovaná plocha v nízkoenergetických priestoroch so stropom 2,5 metra (m2)

464

Vykurovaná plocha v starších nezateplených budovách so stropom 2,5 metra (m2)

232

Maximálna dĺžka polien (cm)

44

Výmenník

Áno

Priemer dymovodu (mm)

130

Účinnosť spaľovania

Výrobok disponuje taktiež sekundárnym spaľovaním, ktoré opakovane spracováva plyny a častice vznikajúce pri horení dreva, s oplachom predného skla. Účinnosť spaľovania sa pri správnom nastavení pohybuje okolo sedemdesiatich percent, čo je priemerná hodnota.

Pre prikladanie počítajte s maximálnou dĺžkou polien štyridsaťštyri centimetrov, čo je pomerne štandardná hodnota, čo sa týka krbových kachlí.​

Dizajn a funkcie

Kachle Prity WD W24 TV sú vyrobené z ocele s liatinovým roštom. Plechové telo je čierne s béžovými bočnými stenami. Plech má všeobecne slabšie akumulačné schopnosti, do kachlí z tohto materiálu treba prikladať častejšie, pretože po dohorení dreva rýchlo vychladnú.

Tieto krbové kachle vážia cez sto päťdesiat kilogramov a sú pomerne vysoké (93 centimetrov). S týmito údajmi, vrátane priemeru dymovodu stotridsať centimetrov pre správny ťah komína, treba počítať aj čo sa týka stavebnej pripravenosti. Podlaha, pokiaľ výrobok umiestnite na poschodie, musí mať adekvátnu nosnosť.

Hodnotenie ďalších používateľov

Užívatelia všeobecne chvália vysoký výkon kachlí za nízku cenu, pretože dokážu vykúriť aj starý dom v mrazoch. Naopak kritizujú netesnosť horného oceľového plátu a zložitejšie čistenie kachlí zhora.

Záver

Krbové kachle na drevo a brikety Prity WD W24 TV sú veľmi výkonné a pritom pomerne lacné. Vyprodukujú až dvadsaťdeväť kilowattov za hodinu, čo je veľmi nadpriemerná hodnota. Vďaka vysokému výkonu sa tak hodia do veľkých starších a menej tepelne izolovaných domov.

Väčšina výkonu ide do vody, pretože tieto kachle disponujú teplovodným výmenníkom. Vďaka nemu ich môžete pripojiť do rozvodov teplej vody v dome a tá sa potom dostane aj do periférnych častí stavby. Nevýhodou je oceľová konštrukcia, ktorá horšie akumuluje teplo. Účinnosť spaľovania sa pohybuje okolo sedemdesiatich percent, čo je štandardná hodnota u kachlí tohto typu.

Ak máte možnosť investovať vyššiu čiastku do liatinových kachlí na drevo s vyššou účinnosťou a lepšími akumulačnými schopnosťami, skúste sa pozrieť napríklad na kanadské kachle Pacific Energy Alderlea T6.

1 500 € Orientačná cena
Autor: Tereza Peterková | Dátum: | Produkt: Prity WD W24 TV
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza je redaktorkou, ktorá rada skúma nové témy, o ktorých sa následne snaží dozvedieť čo najviac. Vďaka tomu vám poskytne dostatok informácií. S krbovými kachľami má skúsenosti prevažne z domčekov zvaných tiny houses, kde sa obvykle vyskytujú. Poradí vám, aký typ kachlí vybrať, či radšej zvoliť plechové, liatinové alebo keramické, a akým palivom kúriť. Okrem kachlí sa tiež venuje športovým kategóriám, medzi ktoré patria cyklotrenažéry alebo bežecké pásy.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Prity WD W24 TV

Prity WD W24 TV

1 500 € Orientačná cena