Menu

Porovnávací test a recenzie najlepších projektorov

Aktualizované:
Október 2021

Ešte pred piatimi rokmi bolo možné sa s projektormi stretnúť najmä v rokovacích miestnostiach, školských triedach alebo posluchárňach. V poslednom čase si však nachádzajú cestu aj do domácností, kde slúžia ako základ domácich kín a multimediálnych súprav na sledovanie filmov, počúvanie hudby alebo hranie hier. Pri výbere je však potrebná značná dávka pozornosti.

Pri nákupe sa zamyslite nad požadovaným typom projektora – k dispozícii sú projektory pre domáce kino, filmové a 3D prístroje, interaktívne a mini projektory. Dôležitú úlohu zohráva aj technológia projekcie, v súčasnosti sa využívajú DLP, LED a LCD systémy. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody a nie je možné teda povedať, že by niektorý predstavoval ideálnu voľbu. Kvalitu obrazu významnou mierou ovplyvňuje aj rozlíšenie.

Pri výbere nepodceňujte ani odporúčanú pozorovaciu vzdialenosť, svietivosť a kontrast. Tieto parametre ovplyvňujú najmä viditeľnosť obrazu a komfort sledujúceho. Ak plánujete projektor využívať dlhé hodiny, preverte si dôkladne jeho hlučnosť. Čím väčšia je ponuka konektorov, tým väčšie sú možnosti prepojenia s ďalšou elektronikou. Pozornosť venujte tiež doplnkovým funkciám a príslušenstvu, ktoré výrobcovia k svojím modelom pridávajú.

Projektory už dávno neslúžia len na účely vzdelávania alebo tímových porád. Môžu sa stať aj perfektnou náhradou klasických kinosál alebo počítačových monitorov. Pri ich výbere napriek tomu buďte obozretní, pretože ich cenovka dosahuje hranicu desiatok tisíc korún. Ak si nie ste niektorým z aspektov istí, preštudujte náš článok Ako vybrať projektor.


Najlepšie projektory podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Poradie Vzhľad Názov Hodnotenie Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Xiaomi Mi Smart Compact Projector
Xiaomi Mi Smart Compact Projector 99 %
Počet recenzií: 12
600 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Apeman LC350
Apeman LC350 10 %
Počet recenzií: 1
100 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Xiaomi Mi Projector 2 Pro
Xiaomi Mi Projector 2 Pro 100 %
Počet recenzií: 1
1 000 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Xiaomi Mi Laser Projector 150” White EU
Xiaomi Mi Laser Projector 150” White EU Zatím nehodnoceno 2 100 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Xiaomi Portable Projector T2M biela 6970885350061
Xiaomi Portable Projector T2M biela 6970885350061 Zatím nehodnoceno 150 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Apeman LC550
Apeman LC550 88 %
Počet recenzií: 4
190 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Epson EH-TW750
Epson EH-TW750 Zatím nehodnoceno 1 000 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze AOpen QF12
AOpen QF12 Zatím nehodnoceno 180 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Forever MLP-100
Forever MLP-100 82 %
Počet recenzií: 15
120 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze AAO YG300
AAO YG300 100 %
Počet recenzií: 1
60 € Zobraziť ponuky

Ako vybrať projektor

Projektor predstavuje na prvý pohľad nič nehovoriacu „premietačku“. V skutočnosti ide však o veľmi dômyselné zariadenie, ktoré sa pýši modernými technológiami a množstvom najrôznejších funkcií a vlastností. A práve s nimi vás s pomocou nasledujúcich kapitol dostatočne zoznámime. Načrtneme vám základné rozdelenie projektorov a zameriame sa na aplikovanú techniku zaisťujúcu prenášanie obrazu na plátno. Vysvetlíme vám dôležitosť parametrov, akými sú hlučnosť, svietivosť a pozorovacia vzdialenosť. Nezabudneme ani na potrebné konektory a niektoré funkcie prispievajúce k lepšiemu využitiu projektora. Zistíte, aké prevádzkové náklady vás čakajú po nákupe projektora. To všetko a oveľa viac vám prinášame prostredníctvom štruktúrovaných kapitol.

Typy

S delením projektorov začneme na tej najzákladnejšej úrovni. Skôr, ako sa dostaneme k technológiám a ostatným údajom, predstavíme vám projektory podľa ich použitia. Na trhu samozrejme existuje bezpočet modelov a každý z nich je určený pre trochu iné prostredie.

 • Projektory pre domáce kino
 • Kancelárske projektory
 • 3D projektory
 • Projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou
 • Interaktívne projektory
 • Mini projektory

Porovnanie projektorov podľa využitia

Projektory pre domáce kino

Ako už prezradzuje názov tejto kategórie projektorov, ide o výrobky primárne určené na prehrávanie filmov, ale tiež hranie hier. Dôraz sa v tomto prípade kladie na vyššie rozlíšenie Full HD alebo dokonca na 4K. Produkty tohto typu sa prezentujú lepším kontrastom a celkovou farebnosťou. Domôcť sa tak môžete takmer totožného filmového zážitku, ako v kine. K tomu prispieva rozlíšenie 16:9 a 21:9. Kvôli ich vlastnostiam nie sú celkom ideálnou voľbou na premietanie kancelárskych prezentácií.

Kancelárske projektory

Tieto produkty sa vyznačujú rozlíšením 4:3, 5:4 a 16:10. Teda takým, ktoré je vhodné na premietanie najrôznejších prezentácií. V prospech tohto sortimentu hovoria integrované batérie, vyššia svietivosť, ale aj korekcia lichobežníkového skreslenia. Vzhľadom na to, že sú kancelárske projektory opakom tých domácich, musíte počítať so zníženým kontrastom, takže na premietanie filmov sú viac-menej nevyhovujúce.

3D projektory

Výsadou tohto typu zariadenia je možnosť prehrávania filmov nielen v 2D, ale tiež v 3D. Také projektory sú primárne určené pre najnáročnejších divákov, ktorí sa chcú stať doslova súčasťou premietaného filmu. Aby ste docielili trojrozmerný filmový zážitok, musíte samozrejme použiť špeciálne 3D okuliare. Tento typ projektorov sa hodí aj na hranie hier.

Projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou

Tento typ produktov sa označuje ako Short Throw projektory, teda projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou. Použitá technológia umožňuje premietať obraz na veľmi krátku vzdialenosť. Tá môže dosahovať iba jeden meter. Aj vďaka tomu sa tieto zariadenia hodia do malých miestností. Medzi klady je možné označiť určite to, že nijako výrazne neoslňujú toho, kto stojí vedľa plátna a vykonáva prezentáciu. Na druhej strane je potrebné počítať s tým, že sa kladú pomerne vysoké nároky na dokonalú rovnosť plochy, kam dopadá premietaný obraz.

Interaktívne projektory

Označenie „interaktívne“ veľa prezradzuje. Tieto projektory sa pýšia zabudovaným snímačom. Pri prezentácii môžete využívať špeciálne elektronické pero, ktorým zasahujete do samotnej prezentácie, respektíve premietaného obrazu na ploche. Zjednodušene povedané, funguje plátno ako dotykový displej. Aj v tomto prípade platí, že premietacia plocha musí mať nielen maximálnu rovinnosť, ale aj zodpovedajúcu tvrdosť.

Mini projektory

Posledným typom projektoru sú tie „mini“. Ide o mobilné zariadenia, ktoré so sebou môžete nosiť na najrôznejšie prezentácie. V ich prospech hovoria malé rozmery a nízka hmotnosť. Rad modelov dokonca disponuje integrovanou batériou. S prihliadnutím na čo najnižšiu spotrebu elektrickej energie sú aplikované LED svietidlá. Mobilita je samozrejme vykúpená zhoršenou kvalitou premietaného obrazu, ktorú nie je možné porovnávať s plnohodnotnými kancelárskymi projektormi. 

Technológia projekcie

Ďalšiu kapitolu zasvätíme technológii projekcie. Nebudeme vás zaťažovať žiadnymi zložitými výrazmi či odborným popisom fungovania. Také informácie by pre vás ako pre laikov boli aj tak nič nehovoriace. Zameriame sa skôr na všeobecné klady a zápory jednotlivých variantov, s ktorými sa môžete stretnúť pri nákupe projektora.

 • DLP technológia
 • LED technológia
 • LCD technológia

DLP technológia

DLP projektory sa pýšia vyššou stálosťou. Pri výbere môžete naraziť na jednočipový variant pre domáce kino, jednočipový variant pre kancelárie a trojčipový systém. Medzi jednotlivými technológiami sú samozrejme rozdiely. ktoré predurčujú projektor na účel použitia. Za nespornú výhodu je možné označiť farebnú presnosť v kombinácii s vyšším kontrastom. Vďaka tomu, že na projektore nevznikajú žiadne mŕtve body, nedochádza postupom času ani k znižovaniu kvality obrazu. Poruchovosť takýchto modelov je celkom minimálna. Na druhej strane musíte počítať s vyšším zahrievaním projektora a vznikom dúhového efektu.

LED technológia

Projektory s touto technológiou sa prejavujú nižšou hmotnosťou s dlhším časom prevádzky. To oceníte tiež pri prenášaní malých, kompaktných cestovných modelov. Pri LED projektoroch sa nemusíte obávať poškodenia pri väčších otrasoch, čo sa okrem iného premieta tiež do predĺženej životnosti prístroja, respektíve samotnej lampy. Jedinou nevýhodou LED technológie je obmedzenejšia svietivosť, preto je obvykle potrebné pri premietaní v miestnosti zatemniť.

LCD technológia

LCD projektory prinášajú oveľa viac funkcií ako spomínané DLP riešenia. Tieto zariadenia sa vyhýbajú neduhom DLP produktov. Nehrozia teda dúhové efekty ani nadmerná hlučnosť. S vynikajúcou farebnou stálosťou sa spája vyššia životnosť lampy. Pokiaľ by ste LCD projektory porovnali s tými DLP, zistíte, že majú oveľa horšie podanie čiernej farby. Sú citlivejšie na prach a za určitých svetelných podmienok môže byť vidieť celkový raster. LCD projektory majú obmedzenejšiu životnosť, takže postupom času dôjde k zhoršeniu kvality obrazu a stálosti farieb.

Dúhový efekt

V predchádzajúcich odsekoch sme niekoľkokrát spomenuli dúhový efekt, teraz vám ho vysvetlíme.  Objavuje sa pri projektoroch technológie DLP. V rámci procesu vzniku obrazu svetlo prechádza cez farebný kotúč, ktorý vytvára všetky farebné odtiene. Hrany jednotlivých objektov môžu vyžarovať farby kotúča a sú „obklopené dúhou“. Tento jav je subjektívne pozorovaný. Nemusia ho teda zaznamenať všetci, ktorí sa na obraz pozerajú. Preto by ste si mali DLP projektory pred kúpou vždy vyskúšať a to so všetkými, ktorí ho budú pravidelne sledovať.

Rozlíšenie

Rozlíšenie projektoru je jedným z veľmi dôležitých parametrov. Ide o údaj, ktorý do značnej miery rozhoduje o kvalite výsledného obrazu. Dalo by sa povedať, že čím vyššie rozlíšenie projektor má, tým ostrejší a lepší obraz docielite. Zároveň by ste mali prihliadať na to, na aké účely sa bude projektor využívať. Z aké vzdialenosti budete na plátno pozerať a aký bude zdroj obrazu. Pri hľadaní tejto informácie v technických parametroch produktu si dajte pozor na jednu dôležitú vec. Je to uvádzanie fyzického a maximálneho rozlíšenia. Dôležitú úlohu hrá fyzické rozlíšenie, alebo to natívne. To je rozlíšenie, v ktorom projektor obraz zobrazuje. Maximálne rozlíšenie je najvyššie rozlíšenie, z ktorého je projektor schopný previesť na rozlíšenie natívne. Súbory s vyšším rozlíšením projektor neprehrá.

Najčastejšie rozlíšenie premietaného obrazu

Rozlíšenie projektora je označené skratkou „px“ a je v pixeloch. Stretnúť sa môžete s najrôznejšími typmi rozlíšenia.

 • Rozlíšenie 800 × 600 px označené SVGA – Staršie a menšie rozlíšenie, s ktorým nedosiahnete veľmi dobré vykreslenie detailov.
 • Rozlíšenie 854 × 480 px označené WVGA – Obdobný variant ako SVGA len v pomere strán 16:9.
 • Rozlíšenie 1024 × 768 px označené XGA – Štandardné rozlíšenie vhodné na základné prezentácie.
 • Rozlíšenie 1280 × 1024 px označené SXGA – Vylepšené rozlíšenie pre kancelárske prezentácie.
 • Rozlíšenie 1280 × 720 px označené HD Ready – Širokouhlé rozlíšenie 16:9 slúžiace na prehrávanie filmov v horšej kvalite obrazu.
 • Rozlíšenie 1920 × 1080 px označené Full HD – Rozlíšenie 16:9 prináša vysokú kvalitu obrazu a využijete ho napríklad pri domácom kine.
 • Rozlíšení 3840 × 2160 px označené 4K – Najvyššie dostupné rozlíšenie projektorov, ktoré spája precíznosť obrazu s vyššou obstarávacou cenou.

Pozorovacia vzdialenosť

S rozlíšením projektora a jeho ostatnými parametrami týkajúcimi sa hlavne jasu a svietivosti, súvisí tiež pozorovacia vzdialenosť, alebo projekčná vzdialenosť. Tá udáva dĺžku medzi projektorom a plátnom, prípadne stenou či inou plochou, kam sa prenáša obraz. Platí jednoduché pravidlo, čím ďalej sedíte od plátna, tým vyššie rozlíšenie projektora by ste mali voliť. Vplyv na všetko má ešte uhlopriečka obrazu. Pre predstavu uvádzame dve projekčné vzdialenosti.

 • Vzdialenosť cca 3 metre – veľkosť obrazu cca 1,6 × 2,4 metra – ideálne rozlíšenie 1280 × 800 px
 • Vzdialenosť cca 5 metrov – veľkosť obrazu cca 2,5 × 4 metre – ideálne rozlíšenie 1920 × 1200 px

Porovnanie pozorovacie vzdialenosti

Počítať musíte tiež s tým, že čím ďalej budete, tým nižší jas bude projektor mať. Takže aj na taký parameter je potrebné so zreteľom na pozorovaciu vzdialenosť prihliadať. Ideálnu vzdialenosť si môžete spočítať pomocou niektorej z internetových kalkulačiek (Zdroj: Projector Central).

 S umiestnením projektora sa spája tiež pozorovací uhol, alebo FOV. Teda uhol medzi očami pozorovateľa a plátnom. Pri rôznych vzdialenostiach sa tento uhol mení.

Svietivosť

Svietivosť je parameter úzko zasahujúci do viditeľnosti premietaného obrazu. Svietivosť je vo svojej podstate úroveň jasu, alebo svetelný tok prinášajúci jasnejší a kvalitnejší obraz. Hlavnou rozlišovacou jednotkou je ANSI lumen označený „lm“. Čím vyššie ANSI je, tým viac projektor svieti. Viditeľnosť výsledného obrazu závisí tiež od veľkosti plátna, na ktoré sa premieta. Na väčšie plátno je potrebné použiť projektor s vyššou svietivosťou (Zdroj: Event Projection). Je nutné podotknúť, že výrobcovia obvykle uvádzajú najvyššie prístupné hodnoty, takže v bežnom premietacom režime môžu byť o niečo menšie. Aby ste mali predstavu o tom, akú svietivosť zvoliť pri odlišnom použití projektora, prinášame vám niekoľko praktických príkladov.

 • Svietivosť do 1 000 lm – Pre veľmi temné miestnosti, kde nie je takmer žiadne osvetlenie.
 • Svietivosť 1 000 – 1 500 lm – Ideálne riešenie pre nočné premietanie filmov.
 • Svietivosť 1 500 – 2 500 lm – Parameter využiteľný v ľahko zatemnených miestnostiach, akými sú konferenčné miesta a kancelárie.
 • Svietivosť 2 500 – 3 000 lm – Použitie tam, kde je pri premietaní viac denného svetla a nie je možné ho znížiť pomocou zatemnenia.
 • Svietivosť nad 3 000 lm – Premietanie za jasného denného svetla.

Kontrast

Kontrast je údaj, na ktorý by ste mali prihliadať hlavne pri projektoroch určených na domáce použitie a prehrávanie filmov. V ostatných prípadoch nie je kľúčovým parametrom. Kontrast vo svojej podstate prezentuje pomer medzi najsvetlejším a najtmavším miestom obrazu. To samozrejme ovplyvňuje detaily na premietanom plátne. Pokiaľ obstarávate projektor pre domáce kino, zamerajte sa na hodnotu kontrastu vyššiu, ako 10 000:1. Stretnúť sa môžete aj s kontrastom 60 000:1.

Hlučnosť

Vzhľadom na to, že projektor bude slúžiť na prehrávanie obrazu v dlhších časových intervaloch, mali by ste myslieť tiež na jeho hlučnosť. Tá by sa totiž mohla stať pomerne obťažujúcou, predovšetkým pri modeloch, ktoré si obstarávate na prehrávanie filmov.

Hlučnosť projektora sa udáva v decibeloch a označuje sa skratkou „dB“. Pri voľbe tohto technického parametra sa držte jednej základnej pomôcky. Čím menšia bude miestnosť, kde pobeží projektor, tým nižšia by mala byť jeho hlučnosť. V ideálnom prípade stavte na hlučnosť okolo 30 dB. Pokiaľ pôjde o väčšie projekčné sály, nie je problém, pokiaľ bude hlučnosť presahovať hranicu 39 dB. Len na doplnenie spomenieme, že onú vydávanú hlučnosť projektora má na svedomí ventilátor chladiaci vnútorné ústrojenstvo zariadenia.

Konektory

Projektor je sám osebe premietacím prístrojom. Na správne fungovanie potrebuje zodpovedajúci zdroj obrazu, ktorý následne premieta na stenu alebo na plátno. Z toho dôvodu je možné pri projektore počítať s množstvom odlišných vstupov a výstupov. Ich prostredníctvom môžete k projektoru pripojiť najrôznejšie prehrávacie zariadenia, vrátane počítača a mobilného telefónu. Z pohľadu grafických vstupov je možné naraziť na pomerne širokú ponuku.

 • HDMi
 • VGA alebo D-SUB
 • DisplayPort
 • DVI
 • S-Video
 • MHL
 • Kompozitné a komponentné

Najčastejšie konektory u projektorov

Z hľadiska ostatných vstupov a výstupov môžete počítať tiež s konektormi USB 2.0 a USB 3.0, Audio jack výstupom a Audio jack vstupom. Výnimkou nie je ani pripojenie k domácej sieti, a to pomocou sieťového kábla LAN. S projektorom je možné množstvo zariadení spárovať aj prostredníctvom bezdrôtovej technológie Wi-Fi. Praktické môže byť prehrávanie prostredníctvom zabudovanej čítačky pamäťových kariet.

Funkcie a vlastnosti

Projektory sú novodobými zariadeniami spätými s najnovšími technológiami zobrazenia obrazu. Nie je sa preto čomu diviť, že v prípade jednotlivých modelov máte možnosť naraziť na najrôznejšie funkcie a vlastnosti rozširujúce použitie takýchto prístrojov. Ak nemáte predstavu o tom, čo by vám mohol ponúknuť nový projektor, začítajte sa do nasledujúcich pojmov.

 • Lens Shift – Projektor vybavený touto funkciou je schopný vertikálneho posunutia obrazu na plátne alebo stene. To znamená, že projektor nemusíte umiestňovať priamo v osi obrazu. Táto funkcia veľmi úzko súvisí s korekciou lichobežníkového skreslenia. To eliminuje akúkoľvek deformáciu vertikálne aj horizontálne.
 • PiP – Picture in Picture, čiže obraz v obraze. Projektor je schopný zobraziť dva obrazy z dvoch odlišných zdrojov dát, napríklad vedľa seba.
 • Zoom – Technická vymoženosť projektora, ktorá umožní priblížiť zaostrený obraz na plátne bez toho, aby ste hýbali s projektorom.
 • Vstavaný reproduktor – Projektory disponujú malými reproduktormi, takže dokážu prehrať zvuk bez pripojenia k audio sústave.
 • Diaľkové ovládanie – Praktická pomôcka pri ovládaní projektora na diaľku.
 • Miracast – Bezdrôtová technológia umožňujúca prehranie obsahu z iného zariadenia podporujúceho Miracast, napríklad z mobilného telefónu (Zdroj: AV Mania).

Umiestnenie

Zaujímať by ste sa mali tiež o umiestnenie projektora. Voliť môžete medzi dvoma najčastejšími variantmi.

 • Pripevnenie k stropu – Trvalé pripevnenie projektora, ku ktorému budete potrebovať špeciálny držiak. Ideálny pri modeloch s diaľkovým ovládaním.
 • Usadenie na kus nábytku – Na krátkodobé a občasné projekcie. Pokiaľ by šlo o umiestnenie na stálo, je potrebné situovať projektor tak, aby ho nikto nepoškodil a nezhodil.

Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek umiestnenie, vždy myslite na to, že projektor potrebuje okolo seba dostatok vzduchu na chladenie. Nikde ho preto nedávajte priamo k stene alebo nezakrývajte priestor na chladenie.

Náklady na prevádzku

Nákupom projektora investície do tohto zariadenia nekončia. Do úvahy musíte brať tiež prevádzkové náklady. Nemáme však na mysli platbu za spotrebovanú elektrickú energiu, to v žiadnom prípade. K projektoru je možné pripočítať ako jediný a stále sa opakujúci výdavok lampu. Zdroj osvetlenia, ktorý sa samozrejme líši v závislosti od typu projektora a použitej technológie. Tento prvok má obmedzenú životnosť pohybujúcu sa medzi 2 000 – 15 000 hodinami a viac. Veľmi záleží na režime, v ktorom projektor používate. Špeciálne úsporné režimy môžu životnosť lampy predĺžiť aj viac ako dvojnásobne. Náklady na lampu sa rôznia so zreteľom na konkrétny model. Počítať ale musíte s pomerne vysokou investíciou.

Často kladené otázky k projektorom

Aká je ideálna vzdialenosť projektora od plátna?

Vzdialenosť projektora od plátna sa v prípade konkrétnych modelov líši. V špecifikáciách každého projektora nájdete minimálnu a maximálnu premietaciu vzdialenosť. Zvyčajne sa hodnoty pohybujú medzi 1 a 10 metrami. Od vzdialenosti sa odvíja aj veľkosť obrazu.

Aké sú základné parametre dôležité pri výbere projektora?

Najdôležitejšími parametrami sú rozlíšenie, svietivosť a kontrast. Požiadavky na vybavenie funkciami sú veľmi subjektívne a záleží tak na vašich preferenciách.

Musí sa lampa v projektore meniť?

Lampa projektora má len obmedzenú životnosť. Je však možné ju predĺžiť používaním eko ​​módu. Po tom, čo sa lampa “vysvieti”, je potrebné ju vymeniť. Životnosť lampy je uvedená v špecifikáciách jednotlivých modelov, pohybuje sa však medzi 5 000 a 15 000 hodinami (v eko móde).


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Projektory
Průměrné hodnocení 4.8 z 8 hlasů