Menu

Recenzia a test Proma MZD-7/70

Výborné Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Záhradné drviče vetiev

Klady

  • Výborný výkon
  • Na hrubšie vetvy
  • Mobilný vďaka benzínovému pohonu
  • Jednoduchá manipulácia
  • Veľa funkcií

Zápory

  • O niečo vyššia cena
  • Chýba zberný kôš
950 € Orientačná cena

Proma MZD-7/70 je záhradný drvič vetiev strednej cenovej kategórie, ktorý svojimi parametrami a výbavou prekonáva mnohé drahšie modely. Vďaka vysokému výkonu ho môžeme odporučiť aj na drvenie hrubších vetiev, nožové ústrojenstvo sa zase postará o jemnú mulč zo zeleného odpadu.

Hodnotenie dôležitých parametrov

Proma MZD-7/70 využíva benzínový pohon, čo je menej obvyklý variant. To je možné považovať za výhodu, pretože nie ste limitovaní prítomnosťou elektrickej zásuvky. Drviace ústrojenstvo pozostáva z nožov, ktoré sú pri benzínových drvičoch veľmi obľúbeným variantom. Nože sa navyše postarajú o to, že bude výsledná drvina veľmi jemná a taktiež efektívne spracujú zelený bioodpad.

Tento drvič sa môže pochváliť veľmi slušným výkonom 5 200 W, čo je v čase písania tejto recenzie (apríl 2023) nadpriemerná hodnota. Vďaka tomu je schopný drviť vetvy s priemerom až 7 cm, čím prekonáva mnoho konkurentov (štandardom sú 4–4,5 cm).

Funkcie a doplnky

Drvič Proma MZD-7/70 sa môže pochváliť reverzným chodom, ktorý býva výsadou drahších produktov. Vďaka tomu nehrozí, že by došlo k upchatiu drviaceho systému. Prácu výrazne uľahčuje automatický systém vťahovania, ktorý býva štandardom pri valcových mechanizmoch, ale pri nožových nie. Samozrejmosťou je pri takto výkonnom stroji aj poistka, ktorá bráni preťaženiu motora.

Chýba tu zberný kôš, do ktorého by padal rozdrvený odpad. To je pri takto prepracovanom modeli celkom škoda, no na druhú stranu zbernými košmi obvykle disponujú skôr elektrické drviče. Svojím spôsobom je to možné považovať aj za výhodu, pretože jemná mulč môže vypadávať priamo z drviča na miesto, ktoré budete chcieť pohnojiť.

Vyzdvihnúť musíme veľmi kvalitne spracované kolesá, ktoré si poradia aj s náročným terénom a ergonomicky tvarované držadlo, ktoré umožní ľahké prenášanie drviča. Zariadenie totiž váži až 60 kg, čo je v porovnaní s elektrickými variantmi celkom dosť.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Proma

Pohon

Benzínový

Mechanizmus drvenia

Nože

Výkon (W)

5 200

Maximálny priemer vetiev (cm)

7

Spätný chod

Áno

Automatické vťahovanie vetiev

Áno

Bezpečnostná poistka

Áno

Zberný kôš

Nie

Objem zberného koša (l)

Nerelevantné

Kolieska

Áno

Ergonomické držadlo

Áno

Hmotnosť (kg)

60

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

Proma MZD-7/70 v súčasnosti (apríl 2023) patrí k najpredávanejším benzínovým drvičom vetiev na našom trhu. Zákazníci oceňujú predovšetkým vysoký výkon v kombinácii so starostlivo spracovanou konštrukciou, s ktorou sa aj napriek vyššej hmotnosti dobre manipuluje. Drvič sa im osvedčil ako pri spracovaní suchého dreva, tak aj pri drvení čerstvých vetvičiek či zeleného odpadu.

Niekoľko zákazníkov upozorňuje na nižšiu kvalitu klinových remeňov pohonu, ale tiež mohlo ísť len o niekoľko horších kusov, ktoré sa vo výrobe vyskytli.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Proma MZD-7/70 poteší vysokým výkonom 5 200 W, schopnosťou drviť vetvy s priemerom 7 cm a prepracovanou konštrukciou, ktorej nechýba ergonomické držadlo ani veľké kolesá. V týchto ohľadoch predbehne aj oveľa drahšie drviče. Za výhodu považujeme aj benzínový pohon, ktorý užívateľom poskytne väčšiu slobodu.

Cena za takúto výbavu je podľa nás výhodná, avšak niektorým používateľom by sa mohla aj tak zdať vysoká. Za skutočnú nevýhodu je možné považovať absenciu zberného koša.

Porovnanie s alternatívami

Ak máte malú záhradu či pozemok a pri drviči vetiev je pre vás hlavný vysoký výkon, môžeme ako alternatívu k modelu Proma MZD-7/70 odporučiť GTM MSGTS 900G, ktorý disponuje výkonom 7 300 W a zvládne spracovať ešte hrubšie vetvy s priemerom 8 cm. Obstarávacia cena je tu ale takmer trojnásobná.

Užívateľom, ktorých nároky sú naopak nižšie, a ktorí nechcú do drviča investovať vysokú čiastku, by mohol vyhovovať model Makita UD2500. Tento drvič má výkon 2 500 W a zvládne spracovať vetvy s priemerom 4,5 cm, čo je na tenšie vetvičky a mäkký odpad dostačujúce.

Záverečné zhrnutie

Hoci sa Proma MZD-7/70 radí do strednej cenovej triedy, parametrovo pôsobí ako produkt, ktorý by mohol vyhovovať náročnejším zákazníkom. S výkonom 5 200 W zvládne spracovať vetvy s priemerom 7 cm, ale zároveň si vďaka nožom poradí s mäkkým odpadom aj čerstvými vetvičkami.

950 € Orientačná cena
Autor: Dana Široká | Dátum: | Produkt: Proma MZD-7/70 | Hodnotenie: Výborné
Dana Široká
Redaktorka
Dana obľubuje prácu v záhrade a ocení každú vychytávku, ktorá jej tieto chvíľky spríjemní. So záhradnými drvičmi vetiev má vlastné skúsenosti a vie, ako veľmi dokážu človeku ušetriť starosti so spracovaním záhradného odpadu. Trh s týmito produktmi má dôkladne zmapovaný, preto vám dokáže poradiť, na aké parametre sa pri výbere zamerať.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Proma MZD-7/70

Proma MZD-7/70

950 € Orientačná cena