Menu

Recenzia a porovnanie Prosat WE 15 kW

72,6 % Hodnotenie
redakcie

Klady a zápory

Klady

  • Pomerne slušná účinnosť
  • Emisná trieda 5
  • Pravý aj ľavý variant

Zápory

  • Energetická trieda B
  • Vysoká hmotnosť
  • Spaľuje iba čierne uhlie
3 000 € Orientačná cena

Základné parametre

Prosat A 15 kW je zástupcom čoraz populárnejšieho typu kotlov – jedná sa o automatický model určený na spaľovanie čierneho uhlia. Účinnosť spaľovania je pomerne vysoká (90 %), pri automatických kotloch ale obvykle nájdete ešte vyššie hodnoty. Uhlie je uchovávané v zásobníku, ktorý pojme až 140 dm3. Toto množstvo vystačí zhruba na 3 až 5 dní kúrenia, to ale závisí aj od konkrétnych podmienok (napr. teploty). Maximálny výkon kotla je 15 kW – to, či ide o dostatočný výkon na vykurovanie vašej nehnuteľnosti, vám vypočíta odborník. V rovnakom rade ale výrobca predstavil aj modely s 20, 25, 35 a 45 kW. Prevádzka tohto kotla nie je legislatívne nijako obmedzená, spadá do najlepšej emisnej triedy 5 a spĺňa podmienky Ekodizajnu.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Prosat

Spaľované palivo

Čierne uhlie

Emisná trieda

5

Maximálny výkon (kW)

15

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

B

Ekodizajn

Áno

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

90

Veľkosť zásobníka na palivo (dm3)

140

Rozmery a hmotnosť

Kotol je vyrobený z 6 mm oceľového kotlového plechu. Jeho hmotnosť 320 kg (bez vody) je vysoká a pripočítať k nej musíte ešte hmotnosť vody a zásoby paliva. Rozmerovo sa jedná o stredný až väčší kotol. Na výšku má 116 cm, na šírku 119 a do hĺbky zaberie skoro 95 cm. S týmito rozmermi je potrebné počítať, a to najmä ak máte v kotolni málo miesta.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

320

Výška (cm)

116

Šírka (cm)

119

Hĺbka (cm)

94,5

Záver

Automatický kotol Prosat A 15 kW je určený na spaľovanie čierneho uhlia. To zvláda so slušnou účinnosťou 90%, pri automatických kotloch ale býva účinnosť aj vyššia. Výhodou je emisná trieda 5, teda najvyššia, a zároveň splnenie podmienok Ekodizajnu. Energetická účinnosť kotla však patrí do triedy B, čo nie je najlepší výsledok. Maximálny výkon je 15 kW, výrobca ale ponúka aj účinnejšie varianty.

3 000 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Prosat WE 15 kW | Hodnotenie: 72,6 %
Jakub Gulec je seniorným redaktorom zameraným na technicky orientované témy. Voľný čas často trávi štúdiom technologických noviniek či princípov, vďaka čomu svoje znalosti kontinuálne prehlbuje. Na tejto stránke vám vysvetlí napríklad to, ktoré emisné triedy sú povolené a aká je účinnosť kotlov v nadväznosti na spaľované médium. Jeho články a recenzie nájdete aj pri bojleroch, čerpadlách či pri rôznych druhoch elektroniky.
Technický redaktor

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Prosat WE 15 kW

Prosat WE 15 kW

3 000 € Orientačná cena