Menu

Recenzia a porovnanie Prosat WE 15 kW

Dostupný variant v kategorii Automatické kotly na tuhé palivá

Klady

  • Pomerne slušná účinnosť
  • Emisná trieda 5
  • Pravý aj ľavý variant

Zápory

  • Energetická trieda B
  • Vysoká hmotnosť
  • Spaľuje iba čierne uhlie
3 000 € Orientačná cena

Základné parametre

Prosat A 15 kW je zástupcom čoraz populárnejšieho typu kotlov – jedná sa o automatický model určený na spaľovanie čierneho uhlia. Účinnosť spaľovania je pomerne vysoká (90 %), pri automatických kotloch ale obvykle nájdete ešte vyššie hodnoty. Uhlie je uchovávané v zásobníku, ktorý pojme až 140 dm3. Toto množstvo vystačí zhruba na 3 až 5 dní kúrenia, to ale závisí aj od konkrétnych podmienok (napr. teploty). Maximálny výkon kotla je 15 kW – to, či ide o dostatočný výkon na vykurovanie vašej nehnuteľnosti, vám vypočíta odborník. V rovnakom rade ale výrobca predstavil aj modely s 20, 25, 35 a 45 kW. Prevádzka tohto kotla nie je legislatívne nijako obmedzená, spadá do najlepšej emisnej triedy 5 a spĺňa podmienky Ekodizajnu.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Prosat

Spaľované palivo

Čierne uhlie

Emisná trieda

5

Maximálny výkon (kW)

15

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

B

Ekodizajn

Áno

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

90

Veľkosť zásobníka na palivo (dm3)

140

Rozmery a hmotnosť

Kotol je vyrobený z 6 mm oceľového kotlového plechu. Jeho hmotnosť 320 kg (bez vody) je vysoká a pripočítať k nej musíte ešte hmotnosť vody a zásoby paliva. Rozmerovo sa jedná o stredný až väčší kotol. Na výšku má 116 cm, na šírku 119 a do hĺbky zaberie skoro 95 cm. S týmito rozmermi je potrebné počítať, a to najmä ak máte v kotolni málo miesta.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

320

Výška (cm)

116

Šírka (cm)

119

Hĺbka (cm)

94,5

Záver

Automatický kotol Prosat A 15 kW je určený na spaľovanie čierneho uhlia. To zvláda so slušnou účinnosťou 90%, pri automatických kotloch ale býva účinnosť aj vyššia. Výhodou je emisná trieda 5, teda najvyššia, a zároveň splnenie podmienok Ekodizajnu. Energetická účinnosť kotla však patrí do triedy B, čo nie je najlepší výsledok. Maximálny výkon je 15 kW, výrobca ale ponúka aj účinnejšie varianty.

3 000 € Orientačná cena
Autor: Kateřina Klodnerová | Dátum: | Produkt: Prosat WE 15 kW
Kateřina Klodnerová
Redaktorka
Kateřina porovnáva kotly z pohľadu vhodnosti pre jednotlivé typy bývania. Pozná výhody a nevýhody kotlov a vie poradiť, v akom prípade je vhodné zvoliť elektrický kotol, plynový kotol alebo ten na tuhé palivo. Aktualizuje informácie o legislatíve a pozná emisné triedy aj možné dotačné programy na výmenu kotla. Okrem tejto kategórie spracovala napríklad kategóriu fotopascí, airsoftových zbraní alebo sporákov na tuhé palivá.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Prosat WE 15 kW

Prosat WE 15 kW

3 000 € Orientačná cena