Menu

Proteco 51.08-G3-5500 – Recenzie, testy a porovnania

Veľmi dobré Celkové hodnotenie

Taktiež nás zaujalo v kategorii Benzínové generátory

Klady

  • Výborný výkon
  • Trojfázová zásuvka
  • Pohodlné ovládanie
  • Veľká nádrž

Zápory

  • Ťažký na manipuláciu
  • Chýbajú kolieska
670 € Orientačná cena

Hoci patrí Proteco 51.08-G3-5500 do kategórie rámových generátorov, ktoré bývajú drahšie, jedná sa o jeden z cenovo dostupnejších produktov v našom porovnaní. Vyniká navyše aj v rámci výkonu a objemu nádrže.

Výkon, spotreba a konštrukcia

Proteco 51.08-G3-5500 patrí do menej početnej skupiny trojfázových generátorov, za ktoré si väčšinou musíte výrazne priplatiť. Pri použití 400V zásuvky disponuje výkonom 5 500 W, čo je mierne nadpriemerná hodnota. Pokiaľ s ním budete chcieť napájať jednofázové prístroje, ponúkne vám 3 300 W, čo je aj s ohľadom na výhodnú cenu lepší priemer.

Vyššiemu výkonu tu logicky zodpovedá aj spotreba paliva, pretože 2,5 l/hod je v porovnaní s ostatnými produktmi v našom porovnaní vyššia hodnota. Na druhú stranu je to ale vcelku bežné, ak chcete výkonnejšiu elektrocentrálu. Má však nadpriemerne veľkú nádrž na benzín, pretože 25 l už nie je pri generátoroch z nižších cenových hladín obvyklé – s takto veľkou kapacitou sa stretnete skôr pri generátoroch na profesionálne využitie.

S ohľadom na vysoký výkon a kapacitu je konštrukcia zariadenia rámová. Tento variant je vhodný na napájanie náročnejších prístrojov, ako sú napríklad záhradné stroje. Podobne ako ostatné rámové generátory, aj tento je hlučnejší ako invertorový generátor, hoci 93 dB ešte nie je úplný extrém.

Funkcie a doplnky

Pri generátore Proteco 51.08-G3-5500 predstavuje jediný pokročilejší doplnok AVR systém pre reguláciu výstupného napätia, ktorý využijete pri napájaní zariadenia s kolísavým napätím. Inak tu ale žiadne ďalšie vychytávky nenájdete, a to bohužiaľ ani transportné kolieska, ktoré by sa s ohľadom na vysokú hmotnosť 84 kg určite hodili.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Proteco

Typ podľa počtu fáz

Trojfázový

Menovitý výkon (W)

5 500 / 3 300

Konštrukcia

Rámová

Spotreba benzínu (l/hod)

2,5

Objem nádrže (l)

25

Spôsob regulácie výstupného napätia

Systém AVR

Stupeň krytia

IP23

Displej / digitálny merač

Nie

Podvozok s kolieskami

Nie

Hlučnosť (dB)

93

Výška (cm)

69

Šírka (cm)

55

Dĺžka (cm)

55

Hmotnosť (kg)

84

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

Väčšina užívateľov na generátore Proteco 51.08-G3-5500 chváli skvelý pomer ceny a výkonu. Páči sa im aj jednoduché ovládanie a robustné spracovanie. Zhodujú sa na tom, že je dostatočne výkonný na to, aby v prípade potreby utiahol aj náročnejšie spotrebiče. Za hlavnú nevýhodu považujú vysokú hmotnosť a absenciu podvozku s kolieskami, čo by manipuláciu s generátorom značne uľahčilo.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Medzi silné stránky benzínového generátora Proteco 51.08-G3-5500 patrí veľmi slušný výkon, možnosť napájania trojfázových zariadení a nadpriemerná kapacita nádržky na benzín. V neposlednom rade je nutné zdôrazniť, že aj napriek všetkým týmto benefitom sa jedná o cenovo dostupný produkt.

Na druhej strane je dosť škoda, že sa výrobca viac nezameral na mobilitu prístroja – s hmotnosťou 84 kg sa jedná o jeden z najťažších generátorov v našom porovnaní. Je jasné, že pri takto ťažkom prístroji je podvozok s kolieskami nevyhnutný, inak s ním prakticky nie je možné manipulovať.

Porovnanie s alternatívami

Ak potrebujete trojfázový generátor, ale radi by ste o niečo mobilnejší variant v porovnaní s Proteco 51.08-G3-5500, odporúčame zvážiť Heron 8896420. Tento generátor je vysokej hmotnosti prispôsobený podvozkom s robustnými kolieskami a výklopným madlom. Vďaka tomu sa s ním dá dobre manipulovať, aj keď váži okolo 98 kg. Navyše má ešte o trochu vyšší výkon. Na druhú stranu tu ale musíte počítať s vyššími obstarávacími nákladmi.

Užívateľom s nízkymi nárokmi, ktorí nutne nepotrebujú generátor so 400 V, je možné ako lacnejšiu alternatívu odporučiť Hahn & Sohn HGG 3100X AVR. Má slušný výkon 3 000 W a pojme až 9 l paliva, čo je na domáci jednofázový model solídny.

Záverečné zhrnutie

Proteco 51.08-G3-5500 je trojfázový generátor, ktorý má aj napriek nižšej obstarávacej cene veľmi obstojný výkon a nadpriemerne objemnú nádržku na benzín. Náročnejší zákazníci sa tak naň môžu spoľahnúť nielen v situáciách, keď potrebujú napájať prístroje v dielni, ale aj pri závažnejších výpadkoch prúdu. Nehodí sa ale na časté prenášanie, pretože nemá podvozok s kolieskami.

Užívateľom, ktorí hľadajú mobilnejší variant vhodný do domácnosti, je možné odporučiť napríklad invertorový generátor Scheppach SG 2500i 5906226901. Nie je síce nijako extrémne výkonný, ale na občasné napájanie jednofázových zariadení bude dostačujúci.

670 € Orientačná cena
Autor: Dana Široká | Dátum: | Produkt: Proteco 51.08-G3-5500 | Hodnotenie: Veľmi dobré
Dana Široká
Redaktorka

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Proteco 51.08-G3-5500

Proteco 51.08-G3-5500

670 € Orientačná cena