Menu

Recenzia a porovnanie Protherm Ray 24KE

Víťaz porovnania v kategorii Kotly na elektrinu

Klady

  • Vhodný aj do väčších objektov
  • Vysoká účinnosť
  • Nechýba podpora HDO

Zápory

  • Väčšie rozmery
  • Nevhodný do menších priestorov
1 000 € Orientačná cena

Základné parametre

Elektrický kotol Protherm Ray 24KE sa radí do úspešného radu spoločnosti Protherm (respektíve skupiny Vaillant). Zariadenie ponúka výkon až 24 kW, je teda vhodné aj na vykurovanie celých rodinných domov. Potrebný výkon si ale nechajte radšej vždy vypočítať odborníkom. Veľkú úlohu totiž zohrávajú úniky tepla cez steny, stropy, základovú dosku a okná. Účinnosť kotla je štandardných 99,5%, čo je v kategórii elektrických modelov úplne bežná hodnota. Rovnako ako všetky ostatné elektrické kotly, aj tento sa radí do energetickej triedy D.

Tomuto kotlu nechýba podpora napojenia na HDO, môžete ho teda využívať v nízkej tarife. Na pripojenie do siete budete potrebovať 40 A istič, pripojenie je samozrejme s ohľadom na príkon trojfázové.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Protherm

Spaľované palivo

Elektrina

Maximálny výkon (kW)

24

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

D

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

99.5

Podpora HDO

Áno

Istič (A)

40

Rozmery a hmotnosť

Užívatelia sú pri tomto modeli dlhodobo spokojní s kvalitou konštrukcie – svedčia o tom kladné recenzie smerujúce k celému produktovému radu. Tých je však s ohľadom na charakter produktu skôr menej. Svojimi rozmermi sa model Protherm Ray 24KE od konkurencie nijako zvlášť nelíši; jeho šírka je 41 cm, výška 74 cm, hĺbka 31 cm a hmotnosť 27 kilogramov. Krytie je rovnako ako pri konkurenčných modeloch na úrovni IP40.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

27

Krytie

IP40

Konštrukcia

Závesný

Výška (cm)

74

Šírka (cm)

41

Hĺbka (cm)

31

Hlavné klady a zápory

Elektrický kotol Protherm Ray 24KE sa môže pochváliť vysokým výkonom 24 kW. Kotol je preto vhodný aj na vykurovanie väčších priestorov, a to vrátane menších nezateplených rodinných domov. Potrebný výkon si ale vždy nechajte vypočítať kúrenárom. Samotné rozmery tohto modelu sú skôr väčšie. Zariadenie ponúkne vysokú účinnosť a nechýba podpora fungovania v nízkej tarife (HDO).

Porovnanie s alternatívami

Ak je pre vás česká výroba výhodou, vhodnou alternatívou by mohol byť napríklad model Bosch Tronic Heat 3500 H 18 kW. Už z názvu vyčítate, že má výkon na úrovni 18 kW, teda o niečo nižší. To však pri inštalácii vykurovacieho kotla do bytu či zatepleného rodinného domu nebude hrať rolu. Kotol Bosch sa pýši pripojením k internetu a celým spektrom dostupného príslušenstva. Ide o jeden z “inteligentnejších” kotlov.

Záver

Protherm Ray 24KE je ako elektrický kotol s výkonom až 24 kW určený skôr do veľkých priestorov, napríklad do rodinných domov (a to aj tých horšie zateplených). Potrebný výkon kotla si ale radšej vždy nechajte vypočítať kúrenárom či projekčnou firmou. Kotol má závesnú konštrukciu, svojimi rozmermi sa nijako výrazne nevymyká štandardu a to isté platí aj pre jeho účinnosť. Ak hľadáte o niečo “múdrejší” model a stačí vám výkon 18 kW, pozrite sa aj na Bosch Tronic Heat 3500 H 18 kW.

1 000 € Orientačná cena
Autor: Kateřina Klodnerová | Dátum: | Produkt: Protherm Ray 24KE
Kateřina Klodnerová
Redaktorka
Kateřina porovnáva kotly z pohľadu vhodnosti pre jednotlivé typy bývania. Pozná výhody a nevýhody kotlov a vie poradiť, v akom prípade je vhodné zvoliť elektrický kotol, plynový kotol alebo ten na tuhé palivo. Aktualizuje informácie o legislatíve a pozná emisné triedy aj možné dotačné programy na výmenu kotla. Okrem tejto kategórie spracovala napríklad kategóriu fotopascí, airsoftových zbraní alebo sporákov na tuhé palivá.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Protherm Ray 24KE

Protherm Ray 24KE

1 000 € Orientačná cena