Menu

Recenzia a porovnanie Protherm Ray 9KE

Pre nenáročných v kategorii Kotly na elektrinu

Klady

  • Vysoká účinnosť
  • Nízka obstarávacia cena
  • Podporuje HDO

Zápory

  • Energetická trieda D
  • Nízky výkon
830 € Orientačná cena

Základné parametre

Elektrický kotol Protherm Ray 9KE je kvôli nízkemu výkonu 9 kW vhodný skôr ako doplnkový zdroj tepla, poprípade na vykurovanie menšieho či dobre zatepleného priestoru. Ideálny výkon pre vašu nehnuteľnosť vám vypočíta odborný kúrenár. Účinnosť kúrenia z elektriny je 99,5 %, ale celková sezónna účinnosť kotla dosahuje iba triedu D (to je ale pri elektrických kotloch bežné). Kotlom ohriatu vodu je možné uchovať v externom zásobníku, bojleri či v akumulačnej nádrži.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Protherm

Spaľované palivo

Elektrina

Maximálny výkon (kW)

9

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

D

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

99.5

Podpora HDO

Áno

Istič (A)

16

Rozmery a hmotnosť

Kotol Protherm je určený na zavesenie na stenu. Tomu zodpovedá aj jeho hmotnosť, ktorá činí iba 35 kilogramov. Vďaka menším rozmerom je tento kotol možné umiestniť aj do miestnosti s obmedzeným priestorom. Kotol na svoju prevádzku nepotrebuje odvod spalín, preto je ho možné umiestniť prakticky kamkoľvek. Výnimkou sú vlhké miesta, kde hrozí styk s vodou – kotol má totiž ochranu iba pred mechanickým zásahom drôtom, nie pred vodou. Rozmerovo sa jedná o priemerný model, na výšku meria 74 cm, do šírky 41 cm a do hĺbky 31 cm.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

24

Krytie

IP40

Konštrukcia

Závesný

Výška (cm)

74

Šírka (cm)

41

Hĺbka (cm)

31

Záver

Protherm Ray 9KE je elektrický kotol s výkonom 9 kW. Kvôli nižšiemu výkonu je vhodný skôr ako doplnkový zdroj tepla alebo ako hlavný kotol pre malú nehnuteľnosť. Celková sezónna energetická účinnosť je v triede D, čo nie je ukážková hodnota, no v rámci tejto kategórie je bežná. Účinnosť kotla je ale vysoká, činí až 99,5%. Ohrev vody je zaistený externým zásobníkom. Kotol je závesný a je ho možné umiestniť prakticky kamkoľvek, nepotrebuje totiž žiadny odvod spalín ani komín.

Ak hľadáte o niečo výkonnejší kotol, mohla by vás zaujať recenzia kotla Protherm Ray 21KE.

830 € Orientačná cena
Autor: Kateřina Klodnerová | Dátum: | Produkt: Protherm Ray 9KE
Kateřina Klodnerová
Redaktorka
Kateřina porovnáva kotly z pohľadu vhodnosti pre jednotlivé typy bývania. Pozná výhody a nevýhody kotlov a vie poradiť, v akom prípade je vhodné zvoliť elektrický kotol, plynový kotol alebo ten na tuhé palivo. Aktualizuje informácie o legislatíve a pozná emisné triedy aj možné dotačné programy na výmenu kotla. Okrem tejto kategórie spracovala napríklad kategóriu fotopascí, airsoftových zbraní alebo sporákov na tuhé palivá.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Protherm Ray 9KE

Protherm Ray 9KE

830 € Orientačná cena