Menu

Recenzia a porovnanie Protherm Ray 9KE

Pre nenáročných

Kotly na elektrinu

Klady a zápory

Klady

  • Vysoká účinnosť
  • Nízka obstarávacia cena
  • Podporuje HDO

Zápory

  • Energetická trieda D
  • Nízky výkon
850 € Orientačná cena

Základné parametre

Elektrický kotol Protherm Ray 9KE je kvôli nízkemu výkonu 9 kW vhodný skôr ako doplnkový zdroj tepla, poprípade na vykurovanie menšieho či dobre zatepleného priestoru. Ideálny výkon pre vašu nehnuteľnosť vám vypočíta odborný kúrenár. Účinnosť kúrenia z elektriny je 99,5 %, ale celková sezónna účinnosť kotla dosahuje iba triedu D (to je ale pri elektrických kotloch bežné). Kotlom ohriatu vodu je možné uchovať v externom zásobníku, bojleri či v akumulačnej nádrži.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Protherm

Spaľované palivo

Elektrina

Maximálny výkon (kW)

9

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

D

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

99.5

Podpora HDO

Áno

Istič (A)

16

Rozmery a hmotnosť

Kotol Protherm je určený na zavesenie na stenu. Tomu zodpovedá aj jeho hmotnosť, ktorá činí iba 35 kilogramov. Vďaka menším rozmerom je tento kotol možné umiestniť aj do miestnosti s obmedzeným priestorom. Kotol na svoju prevádzku nepotrebuje odvod spalín, preto je ho možné umiestniť prakticky kamkoľvek. Výnimkou sú vlhké miesta, kde hrozí styk s vodou – kotol má totiž ochranu iba pred mechanickým zásahom drôtom, nie pred vodou. Rozmerovo sa jedná o priemerný model, na výšku meria 74 cm, do šírky 41 cm a do hĺbky 31 cm.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

24

Krytie

IP40

Konštrukcia

Závesný

Výška (cm)

74

Šírka (cm)

41

Hĺbka (cm)

31

Záver

Protherm Ray 9KE je elektrický kotol s výkonom 9 kW. Kvôli nižšiemu výkonu je vhodný skôr ako doplnkový zdroj tepla alebo ako hlavný kotol pre malú nehnuteľnosť. Celková sezónna energetická účinnosť je v triede D, čo nie je ukážková hodnota, no v rámci tejto kategórie je bežná. Účinnosť kotla je ale vysoká, činí až 99,5%. Ohrev vody je zaistený externým zásobníkom. Kotol je závesný a je ho možné umiestniť prakticky kamkoľvek, nepotrebuje totiž žiadny odvod spalín ani komín.

Ak hľadáte o niečo výkonnejší kotol, mohla by vás zaujať recenzia kotla Protherm Ray 21KE.

850 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Protherm Ray 9KE
Jakub Gulec je seniorným redaktorom zameraným na technicky orientované témy. Voľný čas často trávi štúdiom technologických noviniek či princípov, vďaka čomu svoje znalosti kontinuálne prehlbuje. Na tejto stránke vám vysvetlí napríklad to, ktoré emisné triedy sú povolené a aká je účinnosť kotlov v nadväznosti na spaľované médium. Jeho články a recenzie nájdete aj pri bojleroch, čerpadlách či pri rôznych druhoch elektroniky.
Technický redaktor

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Protherm Ray 9KE

Protherm Ray 9KE

850 € Orientačná cena