Ako vybrať radiátor
Tepelné jednotky ako sú radiátory patria medzi zariadenia, bez ktorých sa dnes žiadna domácnosť nezaobíde. Doba v tomto smere značne pokročila, vďaka čomu dnešný trh ponúka oveľa viac než klasické liatinové radiátory. Na výber sú taktiež plechové, doskové, kúpeľňové rebríky aj dizajnové radiátory zo skla.
Ak sa začítate do nasledujúcich riadkov, zistíte, aké typy radiátorov z hľadiska materiálu a spôsobu vykurovania existujú. Zoznámime vás aj s tým, akým parametrom by ste mali venovať svoju pozornosť. V prvom rade dbajte na to, aby malo zariadenie dostatočný výkon. Aj ďalšie vlastnosti ako sú veľkosť teplovýmennej plochy, objem tekutiny a celková veľkosť radiátora by mali korešpondovať s veľkosťou a účelom vykurovanej miestnosti.
V článku nezabudneme spomenúť ani dizajnovú stránku – radiátor by mal ladiť s interiérom miestnosti. Výrobcovia dnes ponúkajú radiátory najrôznejších farieb i tvarov. Čo sa týka funkcií, nevyhnutným základom je termostat na pohodlnú reguláciu teploty. Ďalej sa vám môže hodiť aj časovač alebo diaľkové ovládanie. Na záver nebude chýbať kapitola o cenových hladinách, v ktorých je možné radiátory zakúpiť. Pripojíme aj pár rád o tom, kam radiátor umiestniť a ako sa oň starať.
Ako vybrať radiátor stručne:
- Hľadáte radiátor do domácnosti, alebo do verejných priestorov? Na komerčné účely sa hodia ťažké liatinové radiátory, ktoré vynikajú svojou mechanickou odolnosťou. V domácnosti uplatníte doskové radiátory či kúpeľňové rebríky.
- Chcete radiátor pripojiť k ústrednému kúreniu alebo hľadáte samostatne fungujúce zariadenie? Teplovodné radiátory sú závislé od ústredného systému. Elektrické kúsky je možné spúšťať samostatne. Existujú aj kombinované varianty.
- Na zistenie potrebného výkonu zohľadnite veľkosť vykurovanej miestnosti. Všeobecne sa udáva, že na vykúrenie 1 m2 potrebujete výkon 60 W.
- Venujte pozornosť spôsobu zapojenia aj ďalším parametrom. Svoju úlohu zohráva aj objem tekutiny, ktorá v radiátore prúdi a veľkosť teplovýmennej plochy.
- Zohľadnite aj použitý materiál a vyberte taký model, ktorý bude ladiť s dizajnom interiéru. Na výber sú rôzne druhy kovov ako je oceľ, hliník alebo meď. V moderných domácnostiach vedú sklenené dosky, ktoré poskytujú nespočetné množstvo farebných variantov.
- Pozrite sa na ponuku funkcií a doplnkov. Základom by mal byť termostat. Potom už záleží na tom, ako veľmi si potrpíte na pohodlie – moderné funkcie, ako je diaľkové ovládanie a časovač vám umožnia ovládať radiátor aj na diaľku.
- Zamyslite sa aj nad cenou. S kvalitou materiálu a výkonom rastie aj cena. Najlacnejšie doskové radiátory nemusia stáť viac ako 150 €. Luxusné dizajnové kúsky stoja aj tisícky eur.
Typy
Pri výbere vhodného typu radiátora zohľadnite jeho využitie aj dizajnovú stránku. Radiátory je možné rozčleniť podľa dvoch rôznych kritérií – podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené, a podľa spôsobu vykurovania.
Delenie radiátorov podľa materiálu
Medzi použitými materiálmi panujú značné rozdiely – líšia sa rýchlosťou nahrievania, schopnosťou akumulovať teplo, odolnosťou voči vlhkosti aj efektivitou vykurovania.
Liatinové radiátory
Najstarší typ radiátorov, ktorý sa používa dodnes. Liatina sa vyznačuje vysokou odolnosťou, nie je náročná na údržbu a dokáže dlho držať akumulované teplo – radiátor hreje ešte dlho potom, čo kúrenie vypnete. Väčšina ľudí liatinu kombinuje s kotlom na pevné palivo. Jej vlastnosti z nej robia ideálneho kandidáta na vykurovanie verejných priestorov, kde je potrebné inštalovať odolné zariadenia. Robustná konštrukcia odolá aj vandalizmu.
S fyzikálnymi vlastnosťami liatiny sa ale spája aj celý rad nevýhod. Liatinové radiátory pracujú na princípe ohrevu veľkého objemu vody. Preto chvíľu trvá, kým sa radiátor vyhreje. Tepelná zotrvačnosť má za následok aj ťažšie nastavovanie teploty. Liatina je navyše veľmi ťažká, takže sa s takýmto radiátorom ťažko manipuluje. Niekto môže ako nedostatok vnímať aj ich vzhľad, pretože do moderných domácností príliš nezapadnú.
Kvôli množstvu záhybov sa starý náter veľmi ťažko renovuje. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak si na takú úlohu pozvete odborníka. Profesionálne pieskovanie a natretie je ale finančne nákladné, preto by ste sa mali zamyslieť aj nad tým, či v takom prípade radšej nekúpiť nové radiátory.
Doskové radiátory
Pri moderných doskových radiátoroch padá voľba materiálu väčšinou na hliník alebo oceľ. Ich povrch je ošetrený špeciálnym vypaľovaným práškovaným lakom, ktorý zaručuje výbornú odolnosť. Pokiaľ ale vyberáte model do vlhkého prostredia, dajte prednosť pozinkovanému materiálu. Hladký povrch doskového radiátora sa pohodlne čistí.
Hoci má doskový radiátor pomerne malý objem, ponúka dosť veľkú výhrevnú plochu s jednou, dvoma alebo tromi vykurovacími doskami. Na rozohriatie nevyžaduje veľký objem vody, vďaka čomu sa rýchlejšie zohrieva a teplotu je možné regulovať s vysokou presnosťou. Často sa tiež používajú v kombinácii s tepelným čerpadlom alebo kondenzačným kotlom. Ich hlavný nedostatok spočíva v tom, že nie sú veľmi odolné.
Kúpeľňové rebríky
Ako už napovedá ich názov, rebríky sa kupujú výhradne do kúpeľní, v iných miestnostiach sa nepoužívajú. Tento špecifický typ radiátora vyniká nad ostatnými materiálmi výnimočnou odolnosťou voči vlhkosti. Vyrába sa preto z materiálov, ktorým vlhkosť neuškodí – okrem nerezu môžete naraziť aj na sklenené rebríky. Nielenže vám vytvoria v kúpeľni príjemne teplé prostredie, môžete na ňom taktiež sušiť vlhké uteráky alebo vypranú bielizeň.
Pokiaľ chcete kúpeľňový rebrík používať na sušenie väčšieho objemu bielizne, postrážte si počet jednotlivých tyčí – čím vyšší, tým viac bielizne na nich môžete sušiť. Keďže sa rebrík inštaluje na stenu, ušetrí vám v kúpeľni miesto a zmestí sa aj do malého priestoru.
Delenie radiátorov podľa spôsobu vykurovania
Na ohrievanie radiátory využívajú teplú vodu alebo elektrickú energiu. Často sa tiež môžete stretnúť s modelmi, ktoré obe možnosti kombinujú.
Teplovodné radiátory
Pracujú na princípe ohrevu vody. Teplovodný radiátor je potrebné pripojiť k systému ústredného kúrenia. Teplá voda, ktorá do radiátora prúdi, je ohrievaná buď kotlom, tepelným čerpadlom alebo iným vykurovacím systémom. Teplotu vo vykurovanej miestnosti potom regulujete pomocou termostatu. Tento spôsob vykurovania je v súčasnej dobe najčastejšou užívateľskou voľbou.
Elektrické radiátory
Pri elektrickom radiátore odpadá nutnosť pripojenia k systému ústredného kúrenia domácnosti. Jednotlivé elektrické radiátory tak možno zapínať aj vypínať samostatne. Vďaka tomu môžete vykurovať iba jednu požadovanú miestnosť. Regulácia teploty je v tomto prípade veľmi komfortná a rýchla.
Pri elektrickom radiátore ale musíte počítať s tým, že na svoj chod spotrebuje väčšie množstvo energie. Navyše musíte mať vždy po ruke zásuvku, do ktorej ho zapojíte.
Kombinované radiátory
Pokiaľ váhate medzi dvoma vyššie popísanými spôsobmi vykurovania, mohlo by pre vás byť vhodným riešením ich spojenie. Kombinovaný typ radiátora je pripojený k systému ústredného kúrenia, zároveň ale disponuje elektrickou tyčou, ktorá je v ňom zabudovaná. Radiátor tak môžete zapnúť aj bez ohrevu vody.
Elektrická časť radiátora býva najčastejšie reprezentovaná kúpeľňovým rebríkom, ktorý tak môžete zapnúť kedykoľvek potrebujete.
Špecifiká elektrických radiátorov
V niektorých situáciách nie je potrebné kupovať klasický radiátor. Napríklad ak idete raz za čas na chalupu, kde potrebujete vykúriť jednu miestnosť, bohato si vystačíte so samostatnou vykurovacou jednotkou, ktorá nevyžaduje pripojenie k ústrednému kúreniu. Vyberať môžete z:
- Olejových radiátorov
- Priamotopov
- Infražiaričov
Olejový radiátor
Jedná sa o prenosné vykurovacie teleso, v ktorom sa skrýva elektrická špirála a olej. Špirála sa zahrieva, čím dochádza k následnému ohriatiu oleja a šíreniu tepla do priestoru. Olej funguje ako účinné prenosné médium – síce mu chvíľku trvá, kým sa ohreje, ale zostáva horúci ešte dlho po vypnutí prístroja.
Olejový radiátor je ideálna voľba na nepravidelné vykurovanie miestnosti. Na jeho chod potrebujete mať po ruke elektrickú zásuvku. Väčšinou býva vybavený transportnými kolieskami, vďaka ktorým ho môžete ľahko presúvať z jednej miestnosti do druhej. Ďalšou výhodou je nízka obstarávacia cena.
Priamotop
Ďalší typ samostatnej vykurovacej jednotky je priamotop. Hodí sa na vykurovanie malých rekreačných priestorov ako sú napríklad chaty. Výhodou je, že dokáže malú miestnosť vykúriť veľmi rýchlo. Opäť platí, že je potrebné mať po ruke elektrickú zásuvku.
Infražiarič
Špeciálny druh elektrického priamotopu, ktorý vydáva infračervené žiarenie. Pôsobí iba lokálne a využíva sa preto vo vybraných miestnostiach, najčastejšie v kúpeľniach.
Parametre
Pri výbere radiátora venujte pozornosť nasledujúcim parametrom:
- Výkon
- Príkon
- Spôsob zapojenia
- Teplovýmenná plocha
- Objem tekutiny
- Hmotnosť a rozmery
Výkon
Najdôležitejšou kapitolou je bezpochyby výkon radiátora. Ten by mal vždy korešpondovať s veľkosťou a využitím vykurovanej miestnosti. Všeobecne sa udáva, že na vykúrenie 1 m2 je potrebný výkon aspoň 60 W. Do kuchyne, ktorá sa ohrieva aj používaním sporáka a rúry, stačí radiátor s nižším výkonom, v kúpeľni by mal byť naopak čo najvyšší. Toto platí aj pre miestnosti orientované na sever.
Typ miestnosti |
Odporúčaný výkon radiátora |
Kuchyňa |
60 W/m2 |
Kúpeľňa |
Minimálne 100 W/m2 |
Spálňa, obývačka, detská izba |
60 až 100 W/m2 |
Aby ste vypočítali hodnotu potrebného výkonu na vykurovanie danej miestnosti, môžete použiť tento vzorec:
- Plocha miestnosti (m2) x výška miestnosti (m) x 40 W
Berte však na vedomie, že ide o čisto teoretický výpočet, ktorý nezohľadňuje vlastnosti vášho domu a jednotlivých izieb. Treba totiž počítať s tepelnými stratami – na ne má vplyv počet okien, úroveň zateplenia domu, ale aj hustota okolitej mestskej zástavby.
Je teda logické, že v dome s dobre prevedenou izoláciou vám postačí aj menej výkonné vykurovacie zariadenie. Jednoposchodový dom s mnohými oknami bude mať naopak veľké tepelné straty a na jeho vykúrenie budete potrebovať vysoko výkonný systém kúrenia. Presný výpočet potrebného výkonu radiátora, v ktorom budú zohľadnené všetky vplyvy, dokáže vykonať odborník.
Príkon
Hodnota príkonu úzko súvisí s výkonom. Udáva sa v rovnakých jednotkách, teda wattoch (W) a vypovedá o tom, aké množstvo energie spotrebič odoberie zo siete za jednotku času. Pri bežných teplovodných radiátoroch počítajte s príkonom okolo 2 000 W.
Spôsob zapojenia
Ďalej je potrebné prispôsobiť výber radiátora tomu, akým spôsobom bude zapojený. Ponúkajú sa dve možnosti:
- Bočné pripojenie – potrebné na rozvod inštalácie v stene. Prívod môže byť smerovaný doprava, doľava aj uhlopriečne.
- Spodné pripojenie – určené na inštaláciu v podlahe.
Teplovýmenná plocha
Alebo veľkosť plochy radiátora, z ktorej sála teplo do miestnosti. Čím je táto plocha väčšia, tým je miestnosť vykurovaná rýchlejšie a efektívnejšie. Pokiaľ kupujete radiátor do veľkej miestnosti, voľte väčšiu plochu. Na vykurovanie malej izby postačí radiátor s malou teplovýmennou plochou.
Na výpočet teplovýmennej plochy väčšinou nestačí vynásobiť šírku a výšku radiátora. Zariadenie býva totiž plné záhybov, ktoré veľkosť sálavej plochy zväčšujú.
Objem tekutiny
Do bežne používaných radiátorov je možné naliať až 10 litrov tekutiny, ktorá rozvádza teplo. Najčastejšie sa jedná o vodu, menej využívaný je olej. Presný objem tekutiny sa však nedá vypočítať z rozmerov samotného radiátora. Rozvodový systém je totiž navrhnutý tak, aby efektívne obsiahol čo najväčšiu plochu v tele radiátora. Objem tekutiny by mal preto byť uvedený výrobcom.
Hmotnosť a rozmery
Súčasný trh ponúka radiátory všetkých veľkostí i tvarov. Je teda možné si ľahko vybrať taký model, ktorý dokonale zapadne na miesto, ktoré preň máte vyhradené. Štandardné doskové radiátory majú rozmery 90 x 60 x 7 centimetrov. Radiátor tejto veľkosti je určený do stredne veľkej miestnosti. Samozrejme nie je problém nájsť menšie či väčšie varianty.
Pri liatinových radiátoroch je potrebné počítať s väčšou hĺbkou, ktorá je spôsobená rebrovaním. Musíte si pre ne preto vyhradiť dostatočnú rezervu pri plánovaní umiestnenia. Kúpeľňové rebríky nezasahujú do priestoru, vďaka čomu ich vtesnáte aj do malej kúpeľne. Zaberajú ale veľkú plochu na stene. Bežný kúpeľňový rebrík môže byť vysoký až 150 centimetrov.
Od toho, aký zvolíte typ a materiál radiátora, sa bude odvíjať jeho hmotnosť. Najťažšie bývajú radiátory z liatiny, pri ktorých počítajte s hmotnosťou 40 až 60 kilogramov. Oveľa lepšie sa manipuluje s modernými doskovými radiátormi vyrobenými z plechu. Vážia medzi 20 až 30 kilogramami.
Materiál a dizajn
Už na úvod článku sme sa pri rozdelení radiátorov zmienili o najbežnejšie používaných materiáloch. Teraz sa pozrieme na ich vlastnosti podrobnejšie a spomenieme ich špecifiká.
- Liatina – dlhý nástup tepla vyváži to, že potom hreje veľmi dlho. Je odolná a veľmi ťažká.
- Hliník – pri nahrievaní reaguje opačne ako je to pri liatine. Nahreje sa veľmi rýchlo, ale okamžite po vypnutí kúrenia vychladne. Ľahký kov, ktorý sa ľahko udržuje v čistote.
- Oceľ – kombinuje vlastnosti dvoch vyššie spomínaných materiálov. Radiátor sa rýchlo nahreje a po vypnutí ešte dlho vydáva teplo. Pokiaľ chcete umiestniť oceľový radiátor do vlhkej miestnosti, voľte zariadenie s povrchovou úpravou (pochrómovanie či pozinkovanie). Prípadne môžete zvoliť aj nerezovú oceľ, ktorá je ale o niečo drahšia.
- Meď – má najlepšiu vodivosť zo všetkých kovov, ktoré sa používajú na výrobu radiátorov. Nepodlieha korózii a je možné ju bez obáv umiestniť do vlhkých priestorov. Medené radiátory zaujmú na prvý pohľad krásnou farbou a bývajú dômyselne spracované. Nevýhodu predstavuje vysoká obstarávacia cena (zhruba dvojnásobná oproti oceli).
- Sklo – sklenené radiátory pracujú s malým objemom vody a ich povrchová teplota neprekračuje 50 °C. Sklenená doska sa tiež ľahko udržuje v čistote. Niektoré modely môžu fungovať aj ako zrkadlá a je možné na ne nalepiť pásky s LED diódami. Povrch radiátora pokrýva bezpečnostná fólia, ktorá zaistí, že sa sklo pri rozbití nevysype. Výhodou je aj veľký výber variantov čo sa týka farieb, tvarov a doplnkov.
Voľba materiálu má vplyv aj na dizajnové prevedenie radiátora. Liatinové modely sa hodia do retro domácností. Hliník a oceľ sú skôr neutrálne. Do moderného interiéru dobre sedí meď a sklo.
Funkcie a doplnky
Na to, aby radiátor efektívne fungoval, potrebuje primárne slušný výkon. Jeho používanie vám však môžu spríjemniť určité doplnkové prvky. Ich zoznam nájdete nižšie.
- Termostat – slúži na reguláciu teploty. Existujú mechanické a digitálne typy. Digitálny termostat dokáže reagovať na okolitú teplotu a prispôsobiť tomu funkciu radiátora. Pokiaľ je príliš chladno, sám sa zapne a bude kúriť dovtedy, kým teplota v miestnosti nedosiahne požadovanú teplotu. Veľakrát disponuje programami, vďaka ktorým sa zapne v presne daný čas. S mechanickým regulujete teplotu ručne.
- Diaľkové ovládanie – komfortný spôsob ovládania, vďaka ktorému nemusíte vstávať a chodiť priamo k radiátoru, ktorý chcete zapnúť.
- Časovač – stačí zadať dobu, počas ktorej má radiátor kúriť a nemusíte sa viac starať. Po uplynutí nastaveného času sa kúrenie samo vypne. Túto funkciu oceníte napríklad v zime pred spaním.
- Odparovač vody – intenzívne vyhrievanie miestnosti spôsobuje, že je v nej suchý vzduch. Nízka vzdušná vlhkosť nie je prospešná ani pre zdravého človeka, nieto ešte pre astmatikov či alergikov. Odparovač je šikovná pomôcka, ktorú naplníte vodou a zavesíte nad radiátor. Z odparovača potom stúpa vodná para, ktorá sýti vzduch prirodzenou vlhkosťou.
- Vešiaky na radiátory – praktické háčiky a vešiaky slúžia na efektívnejšie rozmiestnenie bielizne. Na trhu nájdete vešiaky určené na rôzne typy radiátorov.
Cena
Cenové rozpätie je u radiátorov pomerne široké. Sumu, ktorú do radiátora investujete, ovplyvňuje celý rad faktorov. Najväčšiu úlohu ale zohráva výkon a použitý materiál. Napríklad medené modely bývajú dvakrát drahšie ako ocelové. Oplatí sa hľadieť aj na kvalitu spracovania a staviť na osvedčených výrobcov vykurovacej techniky. Medzi populárne značky radiátorov patria Korado, Daikin, Thermal Trend, Aqualine, Kermi, Purmo alebo Sapho.
Cena do 150 €
Najnižšia cenová hladina zahŕňa predovšetkým doskové radiátory menších rozmerov. Dominantným materiálom je hliník, ale narazíte aj na dosky vyrobené z ocele. Ďalej narazíte aj na elektrické prenosné priamotopy a olejové radiátory. Najmenšiu časť dostupných produktov tvoria kúpeľňové rebríky a rúrkové vykurovacie telesá. Čo sa týka farieb, väčšina výrobkov je dostupná v bielej alebo striebornej.
Cena od 150 do 500 €
Stredná cenová trieda ponúka liatinové radiátory rozličných rozmerov. Čím viac sa približujete hranici 500 €, tým stúpa aj ich výkon (až 1 600 W). Ďalej môžete vyberať z pestrej ponuky doskových a elektrických radiátorov. Výnimkou nie sú ani jednoduchšie dizajnové radiátory ako sú sklenené dosky a rebríky z leštenej ocele.
Cena nad 500 €
Tu sa pohybujeme medzi luxusnými modelmi, pri ktorých bol okrem vysokého výkonu a funkčnosti kladený dôraz na vzhľadovú stránku. Dizajnové radiátory rozličných tvarov, farieb i veľkostí. Najdrahšie kúsky predstavujú farebné sklenené dosky, ktoré zaujmú nápaditými dekoratívnymi prvkami. Často slúžia zároveň aj ako zrkadlo. Výnimkou nie sú ani radiátory vyrobené čisto z medi. Ich obstarávacia cena môže presahovať aj 2800 €.
Umiestnenie radiátora
Nemalú pozornosť venujte aj taktickému umiestneniu radiátora. Aby bolo vykurovanie efektívne, malo by byť v okolí radiátora minimum prekážok. Teplý vzduch potom môže v miestnosti voľne cirkulovať. Pred radiátor by ste nemali dávať drevený nábytok, ale pokiaľ nemáte inú možnosť, snažte sa, aby medzi vykurovacím zariadením a nábytkom bola medzera veľká niekoľko desiatok centimetrov. Problémom mnohých domácností je tiež zakrývanie radiátorov záclonami.
Tip: Radiátory sa oplatí umiestniť tam, kde je najviac chladno – pod okná a blízko dverí.
Zásady starostlivosti o radiátor
Či sa chystáte zaobstarať si klasiku v podobe liatinového radiátora, alebo vás zaujali moderné sklenené dosky, radiátoru by ste mali venovať pravidelnú starostlivosť. Cieľom bežného upratovania je odstránenie prachu. Odvzdušnenie potom slúži na odstránenie vzduchových bublín.
Bežné upratovanie
Radiátor by ste mali pravidelne zbavovať prachu a nečistôt. Pokiaľ prenikne do ventilov, môže aj tenká vrstva prachu spôsobiť veľké problémy a ovplyvniť funkčnosť radiátora. Na bežné upratovanie vám postačí vlhká handrička, ktorou radiátor starostlivo utrite. Pri liatinových modeloch môže nastať problém s rebrami, medzi ktorými sa ľahko usadzuje prach. Na jeho odstránenie je možné použiť vysávač s tenkou hubicou.
Pri kúpeľňovom rebríku, na ktorom sušíte vlhké uteráky a vypranú bielizeň, by ste mali čas od času siahnuť aj po dezinfekcii. Vlhká a teplá klíma panujúca v kúpeľni totiž vytvára ideálne prostredie pre množenie baktérií.
Odvzdušnenie
Pokiaľ sa vám zdá, že radiátor nekúri na plný výkon, alebo kúri len jeho určitá časť, nie je potrebné prepadať panike. Možno ste len zabudli na odvzdušnenie. Pokiaľ sa v radiátore nachádzajú vzduchové bubliny, vykurovací systém nemôže plnohodnotne pracovať. Na prítomnosť vzduchu vás môže tiež upozorniť syčanie a špliechanie. Týchto bublín je teda potrebné sa zbaviť.
Samotné prevedenie odvzdušnenia je jednoduché. Stačí povoliť ventil na radiátore. Ozve sa syčivý zvuk a vzduch uniká von. Počítajte s tým, že koncom procesu môže okrem vzduchu unikať aj voda. Preto je lepšie mať po ruke vždy handru a kelímok. Ventil je potom potrebné znovu dotiahnuť.
Odvzdušnenie radiátora by sa malo vykonávať pravidelne – vždy pred vykurovacou sezónou a po nej. Pokiaľ odvzdušnenie nenesie požadovaný efekt, skúste ho vykonať opakovane. A pokiaľ ani potom nezačne radiátor kúriť správne, nezostáva nič iné než sa obrátiť na odborníka.
Na čo si zavolať odborníka
Do výmeny vykurovacieho systému by ste sa bez potrebných znalostí a skúseností radšej nemali púšťať sami. Výmena radiátorov pozostáva z mnohých úkonov. Je potrebné uchytiť telesá, zaistiť napojenie na vodoinštaláciu, pripojiť ventily a nastaviť termostat. Odborník zo špecializovanej firmy zvládne všetky tieto úlohy oveľa rýchlejšie a navyše budete mať istotu, že je práca odvedená správne.