Menu

Recenzia a porovnanie Rancilio Silvia E

90,8 % Celkové hodnotenie

Staršia klasika za dobrú cenu v kategorii Poloprofesionálne pákové kávovary

Klady

  • Profesionálna 58 mm páka s nepretlakovými sitkami
  • Veľký bojler a dostatok pary
  • Veľká nádržka na vodu

Zápory

  • PID nie je v základnej výbave
  • Len jeden bojler
  • Nahriatie trvá dlhšie
650 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Rancilio Silvia je vo svete milovníkov kávy pojmom. Firma Rancilio vyrába profesionálne prístroje a jej jediný kávovar určený domácnostiam prevzal množstvo ich dielov a vlastností. Na prvý pohľad upúta tradičným vzhľadom aj robustnosťou, plastové súčiastky tu skrátka nenájdete.

V útrobách nájdete veľký mosadzný bojler s vylepšenou izoláciou, vodu poháňa vibračné čerpadlo, ktorého tlak dosahuje podľa rôznych meraní 9-10 bar. Silvia je kávovar obľúbený medzi kávovými nadšencami, ktorí si k nemu často dokupujú PID set, tlakomer alebo pretlakový ventil, v základe totiž nič z toho nenájdete. Príkon je v porovnaní s konkurenciou nižší a kávovar sa o niečo dlhšie nahrieva. To je však spôsobené práve veľkým bojlerom, ktorý je v iných ohľadoch výhodou.

Bojler teda poskytne dosť pary aj na našľahanie veľkej kanvičky mlieka. Ako takmer pri všetkých pákových kávovaroch je k dispozícii parná tryska klasického štýlu. Podľa výrobcu je veľmi pohyblivá a používatelia ju chvália. Zásobník na vodu pojme 2,4 l, čo je vzhľadom na jeho menšie rozmery úctyhodné číslo.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Rancilio

Systém zahrievania

Bojler

PID

Nie

Typ čerpadla

Vibračné

Tlak (bar)

9

Tlakomer

Nie

Príkon (W)

1 100

Spôsob šľahania mlieka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníka vody (l)

2,4

Nastavenia a užívateľský komfort

Na tomto kávovare nájdete len niekoľko tlačidiel a celková obsluha je relatívne nenáročná. Je však potrebné vziať na vedomie, že Rancilio Silvia E nie je kávovar zameraný na automatické nastavenia alebo programy uľahčujúce odvápnenie či čistenie. Jeho výhody sa skrátka skrývajú v niečom inom. Jediné, čo v tejto kapitole môžeme spomenúť, je vyberateľný zásobník na vodu a automatické vypnutie po 30 minútach nečinnosti. Výrobca tvrdí, že táto doba je pre nahriatie dostatočná, napriek tomu však medzi mnohými milovníkmi kávy funkcia automatického vypnutia obľúbená nie je.

Parameter Tento produkt
Nastaviteľná teplota vody

Nie

Nastavenie automatického množstva vody

Nie

Prispôsobenie tvrdosti vašej vody

Nie

Automatické vypnutie

Áno

Automatický odvápňovací program

Nie

Odnímateľná nádržka na vodu

Áno

Zabudovaný mlynček

Nie

Kompatibilita s E.S.E. podmi

Nie

Ďalšie príslušenstvo a rozmery

Pokiaľ máte v obľube predĺžené espresso, urobí vám radosť výdajník horúcej vody, ktorý je umiestnený v tryske. Vrchná plocha je vyhrievaná, aby sa spolu s bojlerom ohriali aj šálky, v ktorých bude následne káva chladnúť pomalšie. Jedna z vecí, ktorými kávovar Rancilio vyniká, je profesionálna 58 mm páka a nepretlakové sitká. To síce znamená, že možno bude chvíľu trvať, kým sa naučíte odhadnúť správnu hrubosť mletia a silu utláčania, no potom na seba budete môcť byť právom hrdí. S inými kávovarmi na trhu sa dodávajú okrem štandardných sitiek aj pretlakové sitká, ktoré nedostatky baristu dokážu zamaskovať, väčšina nadšencov sa im však práve z tohto dôvodu vyhýba.

Ako sme spomenuli na začiatku recenzie, Rancilio Silvia E je poriadny kus ocele, s ktorým sa pri manipulácii už trochu nadriete. Na druhú stranu sa však s ťažšími kávovarmi spravidla lepšie zaobchádza, sú stabilnejšie, neposúvajú sa pri náhodnom dotyku a lepšie sa do nich upevňuje páka. Rozmermi patrí tento model medzi kompaktnejšie kávovary. Konkrétne hodnoty uvádzame nižšie v tabuľke.

Parameter Tento produkt
Výdajník horúcej vody

Áno

Vyhrievaná plocha na šálky

Áno

Sitká v balení

2x štandardné

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Kanvička v balení

Nie

Výška (cm)

34,5

Šírka (cm)

24

Hĺbka (cm)

29

Hmotnosť (kg)

14

Hodnotenie ostatných užívateľov

Tento kávovar si väčšinou kupujú skutoční milovníci kávy, ktorí majú záujem priblížiť sa profesionálnym baristom, niet teda divu, že sú v prevažnej väčšine nadšení. Chvália pomer ceny a výkonu a potvrdzujú, že kávovar je naozaj schopný pripraviť espresso ako z dobrej kaviarne. Užívatelia oceňujú aj trysku, ktorá v porovnaní s malými lacnými kávovarmi šľahá oveľa lepšiu penu. Taktiež ale priznávajú, že ide o prístroj pre záujemcov odhodlaných stráviť pár hodín dolaďovaním dokonalej extrakcie. Ľuďom túžiacim po šálke kávy stlačením jediného tlačidla ho rozhodne neodporúčajú a my tento názor zdieľame.

Užívateľské hodnotenie kávovaru Rancilio Silvia E zo serveru Heureka

Hodnotenie kávovaru Rancilio Silvia E

Hlavné klady a zápory

Kávovar Rancilio Silvia E je v porovnaní s inými momentálne dostupnými kávovarmi trochu špecifický a rad jeho vlastností možno považovať za výhody aj nevýhody podľa toho, čo od vášho vysnívaného kávovaru očakávate. Ak ste teda odhodlaní pripravovať najlepšie domáce cappuccino v okolí a oceníte veľký bojler s dostatkom pary, pôjde o vhodné zariadenie práve pre vás. Pokiaľ naopak kávu s mliekom nepijete a navyše potrebujete prístroj, ktorý sa nahreje v priebehu niekoľkých minút, bude pre vás veľký bojler skôr prekážkou.

Z objektívnejších výhod môžeme spomenúť 58 mm páku s nepretlakovými sitkami alebo nerezové spracovanie. Za nevýhodu môžu všetky skupiny užívateľov považovať jediný bojler, kvôli ktorému nie je možné pripravovať kávu a mlieko naraz, medzi oboma úkonmi navyše musí byť prestávka, aby sa voda stihla zahriať/vychladnúť.

Záver

Rancilio Silvia patrí k legendám domácich kávovarov. Verzia E je upravená tak, aby vyhovovala smerniciam EÚ – je doplnená o automatické vypnutie a izoláciu bojlera, vďaka ktorej je dosiahnutá stabilnejšia teplota. PID set sa dá dokúpiť, v základe ho však nenájdete. Ide o ťažký model s plášťom z nerezovej ocele. Vo vnútri sa nachádza vibračné čerpadlo s tlakom 9 bar. Kávovar disponuje profesionálnou 58 mm pákou s nepretlakovými sitkami, ktoré pri extrakcii zohľadňujú správnosť mletia, utlačenia a čerstvosť kávových zŕn. Zahrievací systém je tvorený jedným väčším bojlerom, čo v porovnaní s inými kávovarmi zapríčiňuje pomalšie nahrievanie, ale aj efektívnejšie šľahanie mlieka, pretože bojler dokáže vyrobiť dostatok pary.

Napriek mnohým výhodám nemusí Rancilio Silvia E vyhovovať každému. Pre niekoho bude príliš drahý, iní si zase chcú pripraviť kávu čo najrýchlejšie. Pokiaľ sa radíte medzi užívateľov hľadajúcich čo najväčšiu mieru automatizácie, ponúkneme vám recenziu modelu De’Longhi EC 850.M.

650 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: Rancilio Silvia E | Hodnotenie: 90,8 %
Iveta Polášková
Iveta je redaktorkou, ktorá v minulosti pracovala ako baristka. Keďže ju káva veľmi baví, v duchu sníva o poloprofesionálnom prístroji na jej prípravu. Jednoducho tak vysvetlí, aké parametre sú pri nákupe dôležité, ale tiež aj to, aký je rozdiel medzi pretlakovým a klasickým sitkom, alebo čo je to panarello tryska. Okrem pákových kávovarov sa zaujíma aj o alternatívne prípravy kávy, preto sa na našom webe stará aj o témy prekvapkávačov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Rancilio Silvia E

Rancilio Silvia E

650 € Orientačná cena