Ako vybrať rebriny
Rebriny môžete poznať tiež pod označením ribstoly. Pokiaľ sa vám žiadne z nášho porovnania nezapáčia a chcete sa pustiť do výberu po vlastnej ose, potom ste na správnom mieste. V článku Ako vybrať rebriny vás totiž prevedieme všetkými parametrami, ktoré je vhodné vziať pri výbere do úvahy. Samotný úvod článku vám predstaví hlavné výhody rebrín a mal by vás utvrdiť v tom, že ste sa pre ich kúpu rozhodli správne.
Hneď na to vám predstavíme rozdelenie rebrín podľa ich spracovania a budúceho využitia, od ktorého sa odvíja zostávajúci výber. Dozviete sa, že môžete vyberať z modelov pre deti i pre dospelých a že sa rebriny zvyčajne vyrábajú z dvoch rôznych materiálov. V nasledujúcich kapitolách sa zameriame na celkové spracovanie. Povieme si niečo o nosnosti a rozmeroch a v neposlednom rade sa pozrieme na samotné priečky, príslušenstvo a systémy kotvenia.
Súčasťou každého nákupu je taktiež stanovenie rozpočtu, preto tradične na konci nechýba úvod do cenovej problematiky tohto sortimentu. Okrem praktických informácií k výberu vám prinášame tiež tipy, ako cvičiť na rebrinách a ako do tréningu zapojiť aj deti. A pokiaľ vás aktívny životný štýl a posilňovanie zaujíma viac, prečítajte si tiež niečo o proteínoch, proteínových tyčinkách, gaineroch a ďalších doplnkoch stravy. Z ďalších športových pomôcok sme si pre vás prichystali porovnanie boxovacích vriec, bežeckých pásov alebo vibračných plošín.
Ako vybrať rebriny stručne:
- Presvedčte sa, že sú pre vás rebriny to pravé. Prečítajte si, aké výhody ponúkajú a k akému cvičeniu je možné ich využiť.
- Kto bude rebriny využívať? Pokiaľ hľadáte rebriny pre deti, môžete sa porozhliadnuť po priestorovo úspornejších modeloch s priečkami bližšie pri sebe.
- Zvoľte vhodný výrobný materiál. Drevo pôsobí viac esteticky, ale je potrebné dbať na kvalitnú a tvrdú drevinu. Kovové rebriny sú odolnejšie a majú vyššiu životnosť.
- Sledujte, akú majú rebriny nosnosť. Opäť záleží na tom, či kupujete rebriny pre deti alebo pre dospelých, a či na ne hodláte vešať ťažké závesné systémy.
- Podľa budúceho umiestnenia vyberte zodpovedajúce rozmery. Existujú ako štandardizované typy, tak aj atypické rebriny do veľkých priestorov.
- Zamerajte sa na spracovanie priečok. Sledujte materiál, tvar, ich počet aj rozmiestnenie.
- Dôležitý je aj systém kotvenia rebrín. Rozlišujú sa rebriny do stropu a do steny.
- Využijete k rebrinám ďalšie príslušenstvo? Za vyššiu obstarávaciu cenu zakúpíte komplexné modely s doplnky, ktoré je však možné po čase dokúpiť aj zvlášť.
- Stanovte si rozpočet a vyberte niekoľko kandidátov. Medzi nimi následne vyberte podľa kvality spracovania a prihliadnuť môžete aj k užívateľským recenziám.
Rebriny a ich výhody
Váhate, či sú rebriny do vášho bytu to pravé? V nasledujúcich riadkoch vás nebudeme k ich kúpe nijako prehovárať, ale predstavíme vám ich hlavné výhody, pre ktoré by ste mali ich obstaranie aspoň zvážiť. Pre koho sú rebriny vhodné a aké majú možnosti využitia?
Rebriny sú v podstate multifunkčné športové náčinie, ktoré sa hodí ako pre malé deti od útleho veku, dospelých aj seniorov. Prostredníctvom nich je možné vykonávať celý rad silových, preťahovacích, rehabilitačných aj zdravotných cvikov a veľkou výhodou je, že si náročnost tréningu môžete celkom prispôsobiť vaším schopnostiam. Ďalším pozitívom je, že sú cenovo dostupné a skrz dômyselné spracovanie konštrukcie nezaberajú takmer žiadne miesto.
Rebriny a rehabilitácia
Skvelou pomôckou môžu byť rebriny pre osoby trpiace bolesťami chrbta a chrbtice a pacientov po úraze končatín. Na rebrinách totiž cvičíte predovšetkým s váhou vlastného tela a náročnosť cvičenia je tak úmerná vašim fyziologickým možnostiam. Pri pravidelnom cvičení dôjde k správnemu pretiahnutiu a prebudeniu ochabnutých svalov, pritom hrozí len minimálne riziko preťaženia.
Typy rebrín
Delenie rebrín sme poňali z hľadiska ich budúceho využitia, zamerali sme sa pevnosť konštrukcie a príslušenstva. Existuje niekoľko typov, z ktorých každý svojimi vlastnosťami bude vyhovovať niekomu inému. Poďme si jednotlivé typy rebrín predstaviť.
Rebriny pre deti
Rebriny pre deti môžu byť vyrobené z dreva aj z kovu. Vyznačujú sa svojou konštrukciou, ktorú spravidla netvoria len samotné rebriny, ale aj ďalšie doplnky, napríklad lezecká sieť, kruhy, lanový rebrík či hojdačka. Obstarávacie náklady týchto komplexov bývajú vyššie, a to okolo 200 až 280 EUR.
Popritom je však možné do detskej izby zaobstarať aj samostatné rebriny pre deti, ktoré majú nižšiu nosnosť než tie pre dospelých. Ide o obyčajné kúsky pre drobcov, ktorým na bežné hranie vystačia.
Rebriny pre dospelých
Klasické rebriny na cvičenie sú určené pre dospelých a vyrábajú sa z dreva, z ocele alebo z kombinácie týchto materiálov. Bývajú robustné, stabilné a majú dobrú nosnosť. Obstarávacie ceny pritom štartujú už od 60 EUR, takže z tohto pohľadu ide o pomerne dostupné športové vybavenie. Na jednotlivé výrobné materiály sa podrobnejšie zameriame v článku nižšie.
Rebriny s príslušenstvom
Na trhu dnes môžete nájsť najrôznejšie rebriny a výnimku netvoria ani modely s príslušenstvom v podobe hrazdy. Výrobcovia išli tomuto trendu naproti, pretože k rebrinám rovnako väčšina ľudí hrazdu následne pripevňuje – vďaka tomu je totiž tréning omnoho komplexnejší. Kúpou rebrín s hrazdou navyše ušetríte mnohokrát nemalé financie a nebudete sa musieť pri výbere samostatnej hrazdy pozerať na jej kompatibilitu s rebrinami.
Pri výbere rebrín s hrazdou by ste sa však mali zamerať na niekoľko dôležitých faktorov, ktoré môžu následne ovplyvniť celkový komfort a možnosti pri cvičení.
- Zvážte, či využijete rebriny s hrazdou priskrutkovanú na pevno, alebo hľadáte odnímateľnú hrazdu, ktorú je kedykoľvek možné pripojiť a zase odpojiť.
- Pevná hrazda je síce bezpečnejšia, ale pri niektorých cvikoch môže jej umiestnenie na poslednej priečke prekážať.
- V prípade odnímateľnej hrazdy si všímajte, na ktorej priečke je možné ju ukotviť. Niektoré modely umožňujú upevnenie iba na poslednej priečke, z hľadiska budúceho využitia je však lepšie, pokiaľ je možné hrazdu pripevniť na ktorúkoľvek priečku.
Materiál
V predchádzajúcej kapitole sme sa o výrobnom materiáli zmienili len okrajovo, teraz sa na neho zameriame podrobnejšie. Štandardne sa rebriny vyrábajú z kovu a dreva alebo kombinácie týchto materiálov, pričom každý variant má svoje výhody i nevýhody. Na ich ponuku sa môžete pozrieť do tabuľky a odstavcov nižšie.
Materiál |
Výhody |
Nevýhody |
Drevo |
Prírodný materiál
Vhodné do detskej izby
Najkvalitnejšie sú rebriny z jaseňového dreva |
Masív je zvyčajne drahší
Rebriny z preglejkového profilu majú nízku životnosť |
Kov |
Vysoká nosnosť
Neobmedzená životnosť
Ideálne pre pripojenie závesných systémov |
Chladivý materiál
V domácnosti nie sú príliš estetické |
Drevené rebriny
Drevené rebriny sú dlhodobo obľúbenou voľbou väčšiny zákazníkov. Je to stará dobrá klasika, ktorú ľudia volia ako do športových centier, tak aj do domácností. Drevo je totiž prírodný materiál a v interiéri pôsobí veľmi príjemne. Nenechajte sa zaskočiť, že rebriny nebývajú lakované. Pri cvičení by totiž mohli kĺzať, navyše sa lak po čase olúpe, čo zhorší kvalitatívne vlastnosti rebrín. Priečky bývajú preto len vybrúsené a naolejované.
Vzhľadom k tomu, že sa jedná o prírodný materiál, obstarávacia cena drevených rebrín sa odvíja od použitej dreviny a jej kvality. Výber so sebou obnáša tiež rozhodnutie, ktorú drevinu zvoliť. Záleží na tom, či ide o masívne drevo alebo lepenú preglejku. Preglejka je lacná, náchylná k poškodeniu a má nízku životnosť. V prípade masívu si síce budete musieť priplatiť, ale zas získate omnoho odolnejší výrobok s dlhšou životnosťou. Vyberať v tomto prípade môžete:
- Smrekové rebriny – Smrekové drevo je veľmi mäkké, preto sa z neho vyrábajú zvyčajne len rebriny pre deti. Majú nižšiu nosnosť a sú menej robustné. Smrek navyše môže po čase zmeniť svoj odtieň, je náchylný k zmene teplôt a vyžaduje údržbu.
- Borovicové rebriny – Borovicové drevo sa označuje ako zlatá stredná cesta. Výhodou je priaznivá cena, napriek tomu ide o kvalitný materiál. Táto drevina je síce tvrdšia než smrek, ale stále sa radí medzi mäkké dreviny, ktoré extrémne vysokú záťaž nemusí vydržať. Borovicové rebriny sú preto ideálne do domácnosti.
- Bukové rebriny – Najlepšou možnou voľbou sú bukové rebriny. Táto drevina sa vyznačuje tvrdosťou, je odolná a má dlhú životnosť. Navyše bukové rebriny nevyžadujú takú náročnú údržbu.
- Rebriny z viacerých druhov dreva – Pomerne často v ponuke narazíte na tieto kombinované rebriny, ktoré spájajú vlastnosti viacerých drevín do jedného.
Kovové rebriny
Kovové rebriny sa vyrábajú z ocele alebo obyčajného železa, drahšie modely potom majú v bočniciach osadené priečky z nerezovej ocele. Vynikají predovšetkým svojou stabilitou a vysokou nosnosťou. Pri správnej starostlivosti majú takmer neobmedzenú životnosť, avšak v interiéri pôsobia pomerne chladným dojmom. Sú ideálnou voľbou do domácej aj komerčnej posilňovne, v ktorej odvedú skvelú službu. Navyše sa hodia aj na zavesenie najrôznejších závesných systémov.
Obstarávacie náklady kovových rebrín môžu byť rôzne, záleží na spracovaní konštrukcie. Tie menšie a priestorovo nenáročné varianty dnes kúpite aj okolo 100 EUR, rozmernejšie komplexy potom môžu stáť aj cez 600 EUR.
Nosnosť
Jedným z veľmi dôležitých parametrov je nosnosť rebrín. Odvíja sa predovšetkým od použitého materiálu, pričom platí, že kovové rebriny spravidla vydržia vyššiu záťaž. S ohľadom na tento parameter majte na pamäti základné pravidlo, ktoré sa týka všeobecne výberu športového náčinia – nosnosť by mala byť aspoň o 20 kg vyššia, než je vaša váha. Rovnako starostlivo zvážte hodnotu v prípade, že budete na rebriny vešať ďalšie náčinie a príslušenstvo.
- Kovové rebriny pre domáce použitie majú nosnosť okolo 150 kg.
- Profesionálne rebriny pre komerčné využitie unesú mnohokrát aj viac ako 200 kg. Ide o modely do posilňovní, kde sa často využívajú spolu so závesnými systémami.
- Drevené a kombinované rebriny zvyčajne disponujú nosnosťou od 120 do 150 kg.
Rozmery
Na trhu môžete nájsť najrôznejšie rebriny s typickými aj atypickými rozmermi. Za zvyčajne priemernú výšku rebrín sa považuje hodnota 230 cm. Výnimku tvoria varianty pre deti, ktoré môžu byť nižšie. Šírka rebrín sa potom zvyčajne pohybuje okolo 65 až 80 cm.
Dôležité sú predovšetkým údaje o inštalačnej výške, ktorá hovorí o minimálnej, prípadne maximálnej výške stropu v miestnosti, kde chcete rebriny inštalovať. Varianty určené k privŕtaniu do steny majú inštalačnú výšku od 240 cm a vyššie – to znamená, že sa strop musí nachádzať minimálne vo výške 240 cm. Pre inštaláciu rebrín medzi podlahu a strop musíte sledovať maximálnu inštalačnú výšku, ktorá dosahuje väčšinou do 280 cm.
Hĺbka rebrín
Hĺbka rebrín v podstate zodpovedá šírke bočníc. Tento údaj uvádza, akú vzdialenosť budú rebriny zaberať od steny a ako veľmi budú vystupovať do priestoru. Hĺbka klasických rebrín sa pohybuje okolo 20 – 25 cm, úspornejšie modely potom majú hĺbku od 10 do 16 cm. Ak doma nepremýšľate nad každým centimetrom, určite odporúčame siahnuť po rebrinách s väčšou hĺbkou. Pri takýchto nehrozí, že si pri cvičení poraníte kĺby o stenu.
Priečky
Priečky sú jednou z najdôležitejších častí rebrín. Majú rôzne spracovanie, líšiť sa od seba môžu nielen svojim tvarom a materiálom, ale tiež spôsobom uchytenia k rámu, svojim počtom alebo rozpätím.
Materiál priečok
Aj v tomto prípade vládnu na trhu dva materiály, kov a drevo. Kovové priečky sú v porovnaní s drevenými odolnejšie a v podstate nezničiteľné, za najkvalitnejšie sa považujú nerezové. Jednoducho sa udržiavajú, ale dôležitá je povrchová úprava, v dlaniach totiž môžu kĺzať. Drevené priečky ponúkajú komfortnejší úchop, ale je treba dbať na správny výber dreviny. Jaseň je čo do tvrdosti najlepšou možnou voľbou.
Tvar a priemer priečok
Drvivá väčšina rebrín sa osadzuje guľatými priečkami. Takéto rebriny sú pre jednoduchšie cvičenie alebo trebárs pre deti celkom dostačujúce. Pre náročnejší tréning by však nemuseli byť dobrou voľbou, pretože neponúkajú tak komfortný úchop. Intenzívny tréning sa vám bude lepšie vykonávať na rebrinách s oválnymi priečkami, ktoré sa lepšie držia a ich pevnosť je zároveň vyššia.
Čo do priemeru je potrebné zvážiť budúce využitie. Za optimálny variant pre dospelých sa dajú považovať priečky s priemerom 50 mm, v prípade oválnych priečok potom ešte doplníme ideálny horizontálny priemer, a to 30 – 40 mm. Pokiaľ sú rebriny určené pre deti, potom môžu mať priečky menší priemer. Spolu s tým je však potrebné počítať s nižšou nosnosťou a vyššou náchylnosťou k poškodeniu v prípade nadmerného zaťaženia.
Uchytenie priečok
Priečky môžu byť v bočniciach rebrín ukotvené dvoma rôznymi spôsobmi. Lacnejšie rebriny majú kotvenie riešené otvorom skrz bočnicu, do ktorého sa priečka nasadí a následne priskrutkuje. Nevýhodou takého uchytenia je fakt, že skrutky môžu po čase začať vŕzgať. Dômyslnejším riešením pri kvalitných rebrinách, ktoré zamedzí vŕzganie, je vyfrézovanie otvoru do 90 % hĺbky bočnice, do ktorého sa potom priečka vlepí.
Počet a rozmiestnenie priečok
Počet priečok sa odvíja predovšetkým od ich rozmiestnenia a výšky rebrín, zvyčajne ich však na rebrinách nájdete 8, 10 alebo 12. Dôležitý je nielen ich počet, ale taktiež vzdialenosť rozostupov. Rebriny s hustým usporiadaním priečok a rozpätím okolo 15, 18 až 21 cm sú vhodné najmä pre deti, ktoré po nich budú väčšinu času liezť.
V prípade rebrín na cvičenie môžu byť požiadavky na rozostupy celkom individuálne v závislosti od typu vykonávaného cviku. V niektorých prípadoch budete potrebovať priečky tesne pri sebe, inokedy pokojne aj vo vzdialenosti väčšej než 30 cm. Najlepšou možnou voľbou sú preto rebriny s nastaviteľným rozpätím, ku ktorým je zvyčajne možné ďalšie priečky dokúpiť.
Systém ukotvenia
Z hľadiska budúceho ukotvenia môžeme rebriny rozdeliť na dva typy. Jeden sa montuje priamo medzi podlahu a strop, druhý na zvislú stenu pomocou kotviaceho bodu. Tie najlacnejšie drevené rebriny sa k stene kotvia len pomocou plieškov, ktoré vedú z bočníc. Kvalitnejšie drevené rebriny potom disponujú L-kovými profilmi, ktoré sa rovnako priskrutkujú do steny a bočnice.
Pri kovových rebrinách sa potom môžete stretnúť s dômyselnejším riešením v podobe výsuvných nožičiek. Nôžky jednoducho vytiahnete podľa potreby a výšky stropu – s ich pomocou rebriny upevníte bez vŕtania. Aby nehrozilo ich uvoľnenie, je vhodné ich podoprieť o trám. Tieto kovové rebriny možno vďaka špeciálnemu systému ukotvenia umiestniť aj voľne do priestoru, nemusia stáť pri stene.
Príslušenstvo a doplnky
K rebrinám je možné dokúpiť celý rad príslušenstva, ktoré ďalej rozširuje ich využiteľnosť. Vďaka doplnkom získate možnosť precvičiť na rebrinách komplexne celé telo. Čo všetko si môžete zaobstarať?
- Bradlá – Väčšina kvalitných rebrín dovoľuje upevnenie bradiel pomocou dvoch silných hákov, ktoré pripevníte o akúkoľvek priečku. Hodia sa k posilňovaniu hornej polovice tela.
- Hrazda – Aj hrazdu je možné pripevniť ku kvalitnejším rebrinám. Pomocou hákov ich rýchlo a jednoducho zaháknete o priečky.
- Závesná lavica na rebriny – Jedná sa o klasickú lavicu, na ktorej môžete precvičovať sedy, ľahy či iné známe cviky. Lacnejšie závesné lavice majú nižšiu hmotnosť a sú zvyčajne vyrobené z dreva.
- Gymnastické kruhy – Jedná sa o športový doplnok známy z telocviční, ktorý si obľúbia aj deti. Dajú sa na nich precvičovať najrôznejšie kúsky od klikov (push-ups), zhybov (pull-ups), dipov až po muscle-upy.
- Gumové expandéry – Asi najlacnejším doplnkom, ktorý si môžete zaobstarať, sú gumové expandéry. Možno s nimi precvičovať celé telo, slúžia na preťahovanie svalstva i zdravotné cvičenie.
- Balančná podložka – Skvelá pomôcka pre tréning koordinácie. Hodí sa k spevneniu tela a posilneniu stabilizačných svalov.
- Žinenka – Bez žinenky sa nezaobídete najmä pri cvikoch, ktoré sa vykonávajú vo výške alebo hlavou dole. Nevyhnutné sú práve pre malé deti.
Cena
Dnešný trh ponúka každému možnosť výberu, a to ako medzi cenovo dostupnými modelmi, tak aj medzi drahšími variantmi. Výsledná cena sa pochopiteľne odvíja od použitého materiálu a doplnkov. V prípade vyššej investície do rebrín sa však dočkáte kvalitného modelu, ktorý vám v prípade správnej starostlivosti vydrží slúžiť mnoho rokov.
V každom prípade však neurobíte chybu nákupom rebrín od niektorej zo známych značiek, ako je napríklad inSPORTline, Fitham, Sedco, BenchK, Holz-Hoer, Master, Pospíšil, Berger a ďalšie.
Cena od 60 EUR do 140 EUR
Medzi lacnými rebrinami nájdete poväčšine základné modely pre deti a menej kvalitné rebriny pre dospelých. Najčastejšie sú vyrobené z lepenej preglejky, prípadne z mäkkého smrekového či borovicového dreva, majú nízku nosnosť a do steny sa kotvia iba pomocou priskrutkovania plieškov na bočnici.
Typické sú bočnice aj priečky s malým priemerom, pri ktorých navyše nie je možné meniť rozostupy. Pochopiteľne sa jedná o rebriny bez doplnkového vybavenia, prípadne s nejakou základnou hrazdou.
Cena nad 140 EUR do 300 EUR
V prípade tejto cenovej kategórie sa už dostávame k zaujímavejším produktom z hľadiska kvality a použitého materiálu. Nájdete tu robustné kovové aj drevené rebriny vyrobené z tvrdých drevín. Spravidla ide o vysoko stabilné a pevné modely s dobrým kotviacim bodom a dostatočnou nosnosťou. Výnimkou už nie je odnímateľná hrazda alebo ďalšie príslušenstvo. V prípade rebrín pre deti sa jedná o celé komplexy s kruhmi, lanovým rebríkom či hojdačkou.
Cena nad 300 EUR
Nad čiastku 300 EUR sa vám otvárajú dvere k poloprofesionálnym a profesionálnym rebrinám, ktorými je možné bez obáv vybaviť posilňovňu alebo školskú telocvičňu. Spravidla ide o kovové rebriny s kvalitnou povrchovou úpravou, bezpečným kotvením a nastaviteľnými priečkami, ktoré je možné dokupovať.
Svojimi parametrami potešia aj tých najnáročnejších športovcov. Vďaka ich stabilite, vysokej nosnosti a odolnosti na nich možno zavesiť celý rad závesných systémov a ďalšie ťažké príslušenstvo, ktoré ďalej rozširuje možnosti využitia.
Ako cvičiť na rebrinách
Základným bezpečnostným pravidlom je cvičiť na rebrinách s nosnosťou zodpovedajúcou zaťaženiu, ktoré sú správne ukotvené v stene alebo v strope a nehrozí ich uvoľnenie. Zvyšok je už celkom na vás. Aby ste nemuseli spočiatku váhať, prinášame vám niekoľko tipov na cviky pre deti i pre dospelých.
Cviky na rebrinách pre deti
Aby deti v izbičke využili rebriny aj nejako zmysluplne, je možné ich aktívne zapojiť do cvičenia. Tréning a jeho priebeh je však vždy potrebné prispôsobiť veku a schopnostiam dieťaťa, aby nebol príliš náročný alebo zdĺhavý a nudný. Aké športové aktivity a cviky môžu deti na rebrinách vykonávať?
- Visenie na priečkach a dvíhanie nôh do výšky trupu je známy a obľúbený cvik pre posilnenie stredu tela a rúk. Náročnosť cviku je možné zvyšovať predlžovaním času prednožovania.
- Zanožovanie je obmenou predchádzajúceho cviku. S tým rozdielom, že je dieťa zavesené čelom k rebrinám a nohy zanožuje.
- Rúčkovanie smerom nahor a dole je deťmi obľúbený kúsok, ku ktorému ich ani nemusíte nútiť. Tento cvik sa hodí pre pretiahnutie a posilnenie celého tela. Jeho náročnosť možno znížiť tým, že sa dieťa bude nohami pridržiavať, postupne potom môže k posunu po priečkach využívať iba ruky.
Cviky na rebrinách pre dospelých
Existuje mnoho rôznych cvikov, ktoré je možné na rebrinách vykonávať. Medzi najobľúbenejšie patrí prednožovanie, korého náročnosť môžete zvyšovať pomocou expanderov či záťaže. Ďalej je možné na rebrinách cvičiť kľuky, výstupy, výpony, výpady a spolu s doplnkovým vybavením existuje nespočetne veľa ďalších cvikov. S ich pomocou potom ľahko docielite precvičenie:
- hrudného svalstva,
- chrbtového svalstva,
- brušného svalstva,
- sedacieho svalstva,
- bicepsov, tricepsov a svalov na ramenách,
- svalov na nohách.