Horné alebo predné plnenie pračiek?

Obrázek pračky Bosch WVH30542EU

Výber nového spotrebiča nie je nikdy ľahký. Najmä vo chvíli, kedy potrebujete taký, na ktorých sa musíte 100% spoľahnúť niekoľkokrát týždenne. Takými sú napríklad pračky, o ktorých bude reč. Výber pračky nie je vôbec jednoduchý. Každý model má inú kapacitu, rozmery, funkcie, programy a ani nie je potrebné zmieňovať, že na trhu je niekoľko výrobcov – známych aj neznámych. Prvým krokom, ako sa rozhodnúť pri výbere pračky je výber pračky s predným alebo vrchným plnením. To je dôležité, až potom nasleduje výber modelov podľa funkcií a značiek.

Horné plnenie

Pokiaľ sa rozhodnete pre pračku s horným plnením, je pre vás výhodou jej rozmer. Bežne tieto pračky majú šírku okolo 40 cm, hĺbka sa potom pohybuje okolo 60 cm. Výhodou však je, že ju môžete postaviť takmer akokoľvek k stene – záleží na vás, odkiaľ si zvolíte prístup, ako vám to je pohodlné. Počítať musíte akurát s miestom nad pračkou, a to až pol metra. Je totiž potreba otvoriť veko.

Pračky s horným plnením si volia hlavne rodiny v malých bytoch, pretože sú menšie ako klasické pračky s predným plnením. Nespornou výhodou potom je i fakt, že v prípade poruchy pračky, ktorá zaviní to, že nevytečie všetka voda odpadom, po otvorení z vrchu nevyplavíte celý byt.

Predné plnenie

Pračky s predným plnením je možno ďalej rozdeliť na pračky klasické a slim, nazývané úzke. Klasické pračky disponujú rozmermi 60 cm hĺbka a 80 cm výška. Slim pračky sa potom líšia v hĺbke, ktorá sa pohybuje od 32 do 45 cm. Opäť teda šetria miesto a sú voľbou do malých kúpeľní, je však potrebné počítať s miestom na otvorenie dvierok.

U pračiek s predným plnením je potom považovať za výhodu, že vidíte, čo sa s bielizňou deje. Sú stabilnejšie a naviac ich je možno zabudovať do kuchynskej linky, alebo na ne ide postaviť prípadne sušičku bielizne.