Kapacita práčok a ako podľa nej vyberať

Fotka pračky Electrolux EWF 1284BW

Pračky uľahčujú život, a to hlavne ženám v domácnosti s deťmi. Niekedy je potrebné prať denne, inokedy postačí zvoliť jeden deň ako prací a vyprať naraz čo najviac bielizne. Preto je dobré poznať kapacitu pračky. Tento faktor by ste mali vziať v úvahu aj v prípade, že si vyberáte novú pračku. Nezáleží totiž len na tom, koľko má programov, aké má rozmery alebo značku. Kapacita môže byť zásadná.

Práčka pre jedného človeka

Jeden človek nepotrebuje pračku s najväčšou kapacitou, pokiaľ perie len jeden krát za týždeň. Pre bežné pranie jednou týždenne mu postačí pračka s kapacitou 6 kg. Také sú napríklad slim, úzke pračky, ktoré šetria miesto a majú obvykle funkcie a programy ako všetky ostatné pračky. Tieto pračky sú však s predným plnením, takže aj pri rozmeroch 60 cm šírky a 40 cm hĺbky a 80 cm výšky je potrebné počítať s miestom na otvorenie predným dvierok.

Práčka pre stredne veľkú rodinu

Za stredné veľkú rodinu sa považujú 2-4 osoby. Samozrejme záleží na tom, koľko osôb je dospelých a deti, ale v priemere pre túto rodinu stačí pračka s kapacitou od 6 do 9 kg. Takéto pračky sú obvykle s horným plnením.

Ich výhodou je úspora miesta, nakoľko tento typ pračiek disponuje rozmermi 40x60x80 cm, pričom prvý rozmer je šírka, druhý hĺbka a tretí výška.

Práčka pre veľkú rodinu

Pre veľké rodiny, ktoré potrebujú kapacitu nad 9 kilogramov, sú ideálne pre pohodlné pranie klasické, veľké pračky s predným plnením, ktoré môžu mať kľudne aj kapacitu 14 kilogramov. Je potrebné myslieť na dostatok miesta, nič iného riešiť nie je potrebné. Tieto pračky obvykle ponúkajú nespočetné množstvo programov a funkcií, medzi ktorými sa budete možno najprv strácať, neskôr ich kúzlo určite nájdete a pranie bude ešte ľahšie.

Vo veľkom bubne môže spočívať aj výhoda, že sa v ňom bielizeň pri praní toľko nepokrčí. Je však už aj na zvážení každého, do akej práčky investuje, čo je jeho.