Najčastejšie problémy s práčkou a ako ich riešiť

Fotka pračky LG FH 84A8TDS

Doby, kedy ženy chodili k rieke, alebo k praniu bielizne potrebovali valchy, sú dávno preč. Dnes k domácnostiam patrí, snáď nevýlučne pračka. Na trhu je nespočetné množstvo rôznych druhov pračiek, ktoré majú vrchné plnenie, bočné plnenie, sú úzke, s moderným ovládaním, 2v1 so sušičkou... Pritom všetky majú spoločné chyby, ktorým sa pri zanedbávaním údržby pračky nevyhne takmer žiadna gazdinka.

Vytečená práčka 

Dôvodov, prečo vám môže vytekať pračka, je hneď niekoľko. A verte, že zrovna v tomto prípade je jedno, koľko stála alebo od akej značky je. Za prvé môže ísť o klasiku, s ktorou sa opravári stretávajú – guma na tesnenie dvierok je uvoľnená, poškodená. V tomto prípade ju stačí vymeniť, čo nie je veľký problém. Ďalším dôvodom potom môže byť hrdza. Tá vzniká postupom času, u novej pračky je nepravdepodobná. Tretím, častým dôvodom, je zanedbaná starostlivosť o filter či odpadnú hadicu pračky. V prípade veľkého nánosu smetí či vodného kameňa voda nemá kam odtiecť, preto nájde inú medzeru – najčastejšie dvierka.

Netočí sa bubon práčky

Mnoho gazdiniek sa už stretlo s tým, že zapli pračku, tá napustila vodu, po ukončení programu aj vypustila, ale bielizeň nebola vypraná z jedného dôvodu – netočil sa bubon. Táto chyba nastáva vo chvíli, kedy je poškodený remeň, motor, či chyba môže byť v systéme ako takom. Najlepšie je zavolať skúseného opravára, ktorý dokáže zistiť chybu behom.

Studená voda v pračke

Čo sa môže tiež stať, je poškodené topné teleso. To zapríčiní nedokonalý ohrev vody, často ju neohreje vôbec. Bielizeň sa tak perie v ľadovej vode. Túto vadu zistíte podľa toho, či bielizeň nie je vypraná a pračka je behom prania studená.

Hlučné pranie

Možno patríte medzi tých, ktorí spomínajú, ako ich nová pračka kedysi prala nehlučne, skoro ako by neprala vôbec a jediné, čo vás vytrhlo z vášho pokoja, bol zvukový hlásič oznamujúci koniec programu prania. Pokiaľ je vaša pračka hlučná viac, ako keď bola nová, je jednoducho opotrebovaná – ložiska či tlmiče tak potrebujú opraviť.

Pravidla pre opravu práčok

Pokiaľ nie ste znalci v oblasti elektroniky, rozhodne sa nepúšťajte do väčších úkolov, ako je vyčistenie filtra, ktoré je popísané v návode samotnej pračky. V prípade, že je potrebné opraviť zmienené ložiska či už zistiť, či v prístroji funguje celková elektronika, potrebujete špeciálne vybavenie, ktorá má skúsený opravár. Nemyslite si taktiež, že je možné všetko opraviť. Napríklad hrdzu, ktorá vytvorí do pračky dieru, jednoducho neopravíte ani vy, ani opravár.