Rozmery práčok - ako moc sú dôležité?

Obrázek pračky LG F84A8YD

Dnes má už snáď každá domácnosť pračku, pretože prať je potrebné nepretržite. Svoje by mohli istotne vyprávať ženy v domácnosti. Pri výbere pračky je však potrebné myslieť na niekoľko základných faktorov, ktoré veľmi ovplyvňujú neskorší chod domácnosti. Možno vás prekvapí, ako sa jednotlivé faktory prelínajú a sú na sebe závislé.

Plnenie práčky

Medzi dôležité stanoviska patri spôsob plnenia pračiek, konkrétne teda horné alebo predné plnenie. Zatiaľ čo horné plnenie volia rodiny v bytoch, predné plnenie volia domácnosti s veľkými priestormi. Tu môžeme spozorovať prvé stretnutie – so spôsobom plnenia totiž súvisia rozmery pračky. Zatiaľ čo tie s horným plnením disponujú malou šírkou a veľkou výškou, tie s plnením predným môžu mať zasa hĺbku len 32 cm, ide o tzv. slim, úzke práčky.

Rozmery idú ruka v ruke s kapacitou bubna

Keď už je reč o rozmeroch, súvisí s tým aj kapacita bubna, ktorá môže byť tiež rozhodujúcim faktorom. Zatiaľ čo slim pračky pojmú zhruba 5 kg, veľké, bežné zvládnu aj 14 kg, čo ocenia predovšetkým veľké rodiny, kde je bielizne skutočne hodne a je potrebné do pračky naskladať aj 10 osušiek naraz.

Typ práčky a cena

Cena pračiek sa tiež odvíja v podstate od typu, ktoré sú zmienené vyššie. Pračky, ktoré pojmú najviac bielizne, vyžadujú veľké rozmery a výkon, preto stoja často najviac. Nie je to síce pravidlom, ale v obchode sami zistíte, že sú v cene podstatné rozdiely.

Programy a funkcie

Po premyslení, koľko do pračky investujete, je potrebné myslieť aj na programy a funkcie, ktoré pračka ovláda. Čím lacnejšia pračka, tým obyčajnejšie a bežnejšie programy ponúka. Medzi tými by nemali chýbať: rýchle pranie, program na škvrny, jemnú bielizeň, úsporný (eco) program a ručné pranie, ktoré je ešte šetrnejšie, ako program na jemnú bielizeň. Medzi tie náročnejšie funkcie a programy patrí odklad štartu prania, program na odstránenie chlpov alebo program pre ľahšie žehlenie.