Dojmy z používania a recenzia Whirlpool AWO/C 6304

Fotka pračky Whirlpool AWO/C 6304

Pračka Whirlpool AWO/C 6304 sa v našom teste práčok umiestnila na 7. mieste s celkovým hodnotením 80,9%. Pračka spadá do nižšej až strednej cenovej kategórie a vyniká svojou nízkou spotrebou, s ktorou poráža aj drahších konkurentov. Spotrebu vody ma dokonca najnižšiu a od niektorých pračiek sa líši aj o tri tisíc litrov za rok. V čom ale naopak nevyniká a je na tom najhoršie je hlučnosť prania, ktorá je 59 dB. Pračka má predné plnenie a maximálna náplň bubna je 6 kg, preto je vhodná skôr do menších rodín. Voliť môžete z 18 programov. Z najbežnejších funkcií jej chýba len zvukový signál na konci cyklu a detská poistka. V tomto článku vám prinášame dojmy z dlhšieho používania tejto práčky, kde sa zameriavame najmä na dojmy z designu, jednoduchosť návodu, ovládanie pračky a samotné pranie.

Klady:

 • Veľmi nízka spotreba
 • 18 programov
 • Jednoduché ovládanie
 • Dobrá kvalita vyprania
 • Dobre vyrovnaná
 • Nízka cena

Zápory:

 • Vysoká hlučnosť
 • Nie moc kvalitné celkové spracovanie a design
 • Nedostatečne prehľadný návod

Prvé dojmy

Na prvý pohľad pračka Whirlpool AWO/C 6304 vypadá slušne. Materiály a celkové spracovanie pračky nie sú nejako luxusné, avšak to by snáď ani nikto za takú cenu neočakával. Spracovanie ale ani neurazí a skvele odpovedá nízkej cene, za ktorú je možno pračku zakúpiť. Čo sa designu týka, tak ten tiež nie je oslnivý a rozhodne to nie je designový kúsok, dá sa povedať, že pračka je v tomto ohľade „obyčajná“, čo ale nie je žiadne zásadné negatívum. Samozrejme otázka designu je celkom subjektívna vec, a každý nemusí s týmto názorom súhlasiť. Každopádne je určite lepšie, ak sa ušetrí na designe, ako na kvalite prania. A rovnako ako spracovanie celej pračky, aj spracovanie tlačidiel a kolieska pre voľbu programu je odpovedajúce cene – nič skvelého, ale ani nič vyložene strašného. Pre bežných užívateľov to pravdepodobne rovnako nebude hrať tak veľkú rolu pri ich nákupnom rozhodovaní.

Fotka pračky Whirlpool AWO/C 6304

Pračka bola hneď po kúpe cítiť novotou, avšak bol to skôr zápach ako vôňa - ako z nového auta. Aj keď ešte pred prvým vypraním bielizne sa má pračka spustiť a vyprať s prázdnym bubnom, ako je to v návode, ani potom zápach celkom nezmizol. Zmizol až po niekoľkých várkach vypranej bielizne, nemusíte sa ale strachovať, bielizeň týmto zápachom cítiť nebolo.

Pračka má predné plnenie a maximálnu kapacitu 6 kg. Ale čo sa týka zmienenej kapacity, je potrebné počítať s tým, že toto číslo neplatí pre všetky programy. 6 kg bielizne môže podľa návodu prať pri menej než polovice programov, niektoré programy majú maximálnu náplň bubna treba 4, 3 alebo dokonca aj 1 kg. Príliš sa strachovať ale nemusíte, tie najbežnejšie a najpoužívanejšie programy väčšinou majú kapacitu 6 kg.

V návode k pračke je všetko, čo je potrebné. Návod je tiež v slovenčine, čo by malo byť samozrejmosťou, ale bohužiaľ to tak vždy nie je. Avšak nie je príliš prehľadný. Za nevýhodu môže byť považované, že návod je vlastne rozdelený do dvoch. V jednom návode nájdete bezpečnostné pokyny, popis pračky, inštaláciu pračky, čo robiť pred prvým pracím cyklom, o pracích prostriedkoch a prísadách, o starostlivosť o údržbu a ako odstrániť poruchu a pod. Čo sa týka inštalácie pračky podľa návodu, takto nemôžeme hodnotiť, nakoľko nám pračka bola nainštalovaná obchodom. Pokyny k inštalácií sú tam samozrejme popísané, ale chýbajú tam obrázky, ktoré by sa určite hodili obzvlášť pre neskúsených užívateľov.

Návody k pračce Whirlpool AWO/C 6304

Druhá časť návodu je venovaná programom a ovládaniu. Tam nájdete tabuľku všetkých programov, ktorých má táto pračka 18, čo je rozhodne jedno z vyšších čísiel medzi pračkami. Každý program je popísaný a je uvedený na aký druh bielizne je vhodné ho použiť, ďalej je uvedená teplota prania, maximálna náplň bubna, aké pracie prostriedky a prísady sa môžu pre daný program používať, voliteľné funkcie, ktoré s programom môžu využiť a maximálnu rýchlosť odstreďovania. Túto tabuľku si môžete podrobnejšie prezrieť v sekcií Programy a funkcie prania.

Čo sa týka zmienených voliteľných funkcií, tie nájdete tiež v odstavci o programoch a funkcií pre pranie. V návode k týmto voliteľným funkciám chýba symbol, ktorý funkciu znázorňuje na pračke. Preto niekto nemusí tušiť, kde na pračke spustiť funkciu, ktorú chce použiť. Funkcie sú síce v návode popísané v poradí, v akom sa nachádzajú na pračke, ale to je podľa nás, pre bežných užívateľov nedostačujúce. Preto sme pre vás všetky funkcie a kontrolky popísali nižšie na obrázku, ktorý nájdete v časti o Ovládaniu.

Spotreba

V návode nájdete ešte jednu tabuľku, a to o spotrebe. V nej je uvedená spotreba energie v kWh pre každý prací program a tiež aj spotreba vody v litroch, takže si môžete bez problémov vypočítať, koľko vás pranie bude stáť peňazí. Keď už sme u tej spotreby energie, je nutné zmieniť, že pračka má energetickú triedu A+++, čo je tá najlepšia, a aj medzi pračkami sa rovnakou energetickou triedou pračka radí medzi najúspornejšie, to je na pračku tejto cenovej kategórie veľmi dobré. Čo sa ďalej v tabuľke nachádza, je dĺžka jednotlivých programov a tiež percento vlhkosti, ktoré po odstredení v bielizni ostane. Podľa hodnoty zvyškovej vlhkosti sa určujú triedy účinnosti odstreďovania pračiek a dávajú sa im známky A-G, pričom A je najlepšia. Táto pračka si v tomto smere vedie pomerne dobre, nakoľko jej trieda účinnosti odstreďovania je B.

Programy a funkcie pre pranie

Ako už bolo vyššie spomínané, pračka má 18 programov, čo sa dá považovať za mierny nadštandard. Jednotlivé programy s jej popisom a podrobnosťami si môžete prezrieť v tabuľke na obrázku nižšie. Okrem základných 18 programov môžete naviac k praniu využiť ešte voliteľné funkcie, ktorými sú:

 • Predpranie - k praciemu programu sa pridá cyklus predprania
 • Rapid - skrátenie trvania programu
 • Clean+ - pre predpranie pomocou prostriedkov na odstraňovanie škvŕn
 • Farby 15 - studené pranie pre farebnú bielizeň, šetrí energiu k ohrevu vody
 • Intenzívné žmýkanie - predlžuje žmýkací cyklus a ten prebieha s väčším množstvom vody
 • Ľahké žehlenie - pre menšie pokrčenie vďaka zvýšenému množstvu vody a jemným otáčkam
 • Stop žmýkaniu - prací program skončí bez záverečného odstreďovania
 • Odstreďovanie - k nastaveniu inej rýchlosti odstreďovania, ako je automaticky u príslušného programu
Programy pračky Whirlpool AWO/C 6304

Odložený štart

Pračka má funkciu odloženého štartu, pokiaľ ju chcete použiť a hľadáte ju v návode pod týmto menom, nenájdete ju. V návode sa táto funkcia nazýva „Ukončenie cyklu“. V tomto prípade je ale názov správny, pretože sa nejedna vlastne o odložený štart, ktorý znamená, že pokiaľ odložený štart nastavíte na 3 hodiny, pračka sa spustí až za tri hodiny. U tejto pračky si nastavujete, kedy chcete, aby ukončila prací cyklus. To znamená, že pokiaľ funkciu nastavíte na 3 hodiny, tak za túto dobu už bielizeň v pračke bude vypraná a cyklus ukončený

Eco Monitor

Ďalšiu funkciu, ktorú táto pračka má, je funkcia Eco Monitor. Funkcia poskytuje hrubé informácie o spotrebe energie pri zvolenom programe, a to pomocou piatich kontroliek, ktoré sa rozsvietia podľa toho, ako je program energeticky náročný – čím viac energie program spotrebuje, tým viac kontroliek sa rozsvieti. Pračka spotrebu jednotlivých programov vyhodnocuje na základe teploty, dĺžky programu, dodatočných funkcií i množstva pranej bielizne. Eco Monitor vám ale nepovie, koľko pracích cyklus skutočne spotrebuje energie, a v návode nie je ani zmenené, koľko je spotrebovanej energie, pokiaľ svietia napríklad dve kontrolky. Tým pádom je to funkcia zbytočná, môžete si s jej pomocou akurát tak porovnať energetickú náročnosť, jednotlivých programov medzi sebou. Na videu nižšie môžete vidieť, ako reálne funkcie fungujú a ako približne energeticky náročný je každý program.

Ovládanie

Ovládanie pračky je veľmi jednoduché a intuitívne, pračka sa zapína otočením voliča programu na vybraný program. Čo sa týka voliteľných funkcií, ktoré je možno k základným programom nastaviť, tie zapnete jednoducho tak, že po vybraní programu na voliči stlačíte tlačidlo príslušnej funkcie. Čo sa by ale urobilo ovládanie pračky ešte jednoduchším a lepším je, keby boli programy a funkcie popísané slovami namiesto symbolov. Neskúsení užívatelia nemusia symbolom pre programy porozumieť a zaiste by im pomohlo rovno vedieť, ktorý program zvoliť, ako sa najprv dívať do návodu, čo ktorý symbol znamená. Či toto ale považovať za nevýhodu sa nedá jednoznačne povedať, je to skôr subjektívna vec, pre niekoho to môže byť veľkou nevýhodou a niekto zasa pozná dobre symboly pre pranie ho nenapadne to brať ako nevýhodu. Na prehľadnosti a jednoduchosti ovládania určite pridáva aj displej, ktorý síce nie je príliš kvalitne spracovaný, každopádne aspoň viete napríklad ako dlho základný program trvá a aké sú u neho otáčky, prípadne čo iné ste si nastavili, ale o displeji viac v samostatnom odstavci nižšie. Nakoľko v návode nie sú u voliteľných funkciách uvedené symboly, pod ktorými ich nájdete na pračke, vytvorili sme pre vás pomocný obrázok.

Funkce a kontrolky pračky Whirlpool AWO/C 6304

A - Uzatvorený prívod vody

B - Čistenie čerpadla

C - Predpranie

D - Rapid

E - Otvorená dvierka

F - Servis

G - Reset

H - Štart/Pauza

I - Ukončenie cyklu (odložený štart)

J - Clean+

K - Farby 15

L - Intenzívne žmýkanie

M - Ľahké žehlenie

N - Stop žmýkaniu

- Odstredenie

Displej

Na jednoduchosti ovládania určite pridáva displej, ktorý síce nie je príliš kvalitne spracovaný, ale aspoň vďaka nemu máte prehľad. Displej zobrazuje trvanie programu, aktivované voliteľné funkcie a zvolené otáčky pre príslušný program. Pokiaľ nastane nejaký problém a v pračke sa niečo pokazí, nečakajte, že vám displej napíše, čo je chybné. Jediné, čo vám v tomto prípade možno povie, je kód chyby, podľa ktorého ju potom môžete nájsť v návode. Na displeji sa totiž rozsvietia len jednotlivé symboly, ktoré už tam sú automaticky nachystané a čísla.

Displej pračky Whirlpool AWO/C 6304

Pranie, vibrácie a hlučnosť

A teraz už konečne k tomu hlavnému, teda samotnému praniu. Stručne povedané, pračka perie dobre. S kvalitou vyprania bielizne nebol žiadny problém, bielizeň bola vždy dobre vypraná a odstredená, a nikdy nebola príliš pokrčená. Problém môže byť ale s dĺžkami programov. Pračka má funkciu šiesteho zmyslu, to znamená, že si dĺžku programu upravuje podľa bielizne, ktoré sa perie. Ale dĺžka sa mení a je priebehu prania, to znamená, že pokiaľ pračku priebežne nekontrolujete, tak vlastne neviete, kedy program skutočne skončí. Na tento fakt si tiež často sťažujú užívatelia, ktorí pračku používajú.

Násypka pracího prášku Whirlpool AWO/C 6304

Behom pracieho cyklu pračka nikam necestuje ani príliš nevibruje, takže môžeme povedať, že je dobre vyvážená. Hlučnosť udávaná výrobcom je pri praní 59dB a pri odstreďovaní 75dB. V porovnaní s iným pračkami je pri praní hlasitejšia, hlučnosť pri odstreďovaní sa toľko nelíši a je na celkom podobnej úrovni. Aj keď pračka celkovo patrí k hlasitejším, hodne užívateľov tejto pračky uvádza, že je naopak tichá. To potvrdzuje fakt, že hlučnosť je vnímaná veľmi subjektívne a tak sa nedá na hodnotenie hlučnosti pokladať príliš veľký dôraz. Jednoducho možno povedať, že patrí medzi hlučnejšie pračky, a niekomu to bude vadiť a niekto to toľko vnímať nebude.

Čo ďalej stojí za zmienenie je to, že pomerné veľké množstvo užívateľov si tiež sťažuje na to, že behom prania ostávajú niektoré menšie kusy oblečenia, ako sú ponožky v gumovom tesnení u dvierok. Nám sa to síce zatiaľ nestalo, ale zrejme sa to stať môže.

Buben pračky Whirlpool AWO/C 6304

Prací cyklus pračky sme natočili a vytvorili pre vás zostrih jednotlivých fázy, aby ste mali aspoň predstavu, ako rôzne fáze u tejto pračky vypadajú..

Záverečné zhrnutie

Whirlpool AWO/C 6304 je skvelou pračkou v pomere cena/výkon. Pračka nie je luxusného prevedenia a design je celkom obyčajný, pokiaľ budete chcieť designový kúsok, budete skôr musieť zabrúsiť do o dosť vyššej cenovej kategórie. Pračka sa ovláda príjemne a jednoducho, za jedinú menšiu nevýhodu v tomto ohľadu sa dá považovať to, že pračka nemá programy popísané miesto symbolov slovami. K jednoduchému ovládaniu prispieva aj displej, ktorý rozhodne považujeme za plus. K spotrebe pračky nemáme čo vytknú, spotreba elektriny je jedna z najnižších a spotreba vody je dokonca úplne najnižšia zo všetkých pračiek v našom teste. K čomu tiež nemáme čo vytknúť je samotné pranie, bielizeň vyperie a odstredí načisto bez problémov a ani vám pri tom neprecestuje kúpeľňu. Na výber máte z 18 programov. Okrem týchto má pračka ešte funkcie, ktoré môžete pridať k štandardným programom, tými sú napríklad predpranie, intenzívne žmýkanie alebo ľahké žehlenie. Za negatívum považujeme veľkú hlučnosť pri praní, ale rovnaký názor mnoho užívateľov nemá, pretože v užívateľských recenziách sa často objavuje názor, že pračka je tichá. Pokiaľ pračku chcete umiestniť napríklad do kuchyne, najskôr dobre zvážte, či vám to nebude vadiť. Kvôli maximálnej kapacite bubna 6 kg ju odporúčame skôr do menších rodín. Celkovo ide o veľmi dobrú pračku za celkom nízke peniaze, pokiaľ teda nepovažujete rôzne doplnkové funkcie, krásny vzhľad a ide vám hlavne o dobre pranie, tak vám túto pračku môžeme s kľudom odporučiť.

Pokiaľ vás zaujímajú niektoré konkrétne parametre pračky, ktoré ste tu nenašli, na klasickej recenzií tejto pračky ich všetky nájdete. A pokiaľ vás táto pračka po prečítaní našich skúsenosti toľko nezaujala, tak si inú môžete vybrať podľa nášho testu pračiek.