Slim práčky nie sú pre každého. Prečo?

Obrázek pračky Whirlpool WWDC 8614

Pračka je neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti – je jedno, či ste študentom, rodina s dvoma alebo jedným dieťaťom... Všetci potrebujú prať. Pri výbere pračky vás však čaká mnoho úskalí – či už ide o rozmery, kapacitu, spôsob plnenia alebo značku. My vám dneska predstavíme úzke, alebo také „slim“ pračky.

Čo znamená „slim“

Zatiaľ čo má bežná veľká pračka rozmery 60x60 cm a výšku 80 cm, úzke pračky nie sú tak hlboké. Spravidla je ich hĺbka medzi 40-45 cm, čo znamená úsporu miesta až o 20 cm, ktoré môžu byť, najmä v malom byte s malou kúpeľnou veľmi dôležité. Aj malá pračka pojme hodne vecí.

Aj malá práčka pojme veľa vecí

Logicky vás mohlo napadnúť, že menšia pračka znamená menší bubon a tým pádom v nej je možno prať menej bielizne. Bývavalo to tak kedysi, pred dvadsiatimi rokmi, kedy úzke pračky uzreli svetlo sveta úplne prvý krát. Vtedy bola ich kapacita skutočne zhruba len okolo 3 kilogramov. Dnes aj úzke pračky bez problémov pojmú päť, šesť kilogramov. Samozrejme, bežné „veľké“ pračky majú kapacitu aj cez 10 kg, potom je však na vašom uvážení, ako často potrebujete prať a koľko bielizne bežne periete. Inú kapacitu pračky potrebuje rodina a inú samostatný človek.

Všetky programy, na ktoré ste zvyknutí

Napriek tomu, že slim pračky nie sú na trhu tak dlho, ako tie bežné, nemožno povedať, žeby im niečo okrem centimetrov chýbalo. Napríklad programy, ktoré majú „veľké“ modely, majú aj slim pračky. Disponujú tiež mnohými funkciami, ako napríklad odložený štart.

Pre koho nie sú úzke práčky?

Ako sme už zmienili, úzke pračky pojmú dostatok bielizne na bežné pranie, pokiaľ behom pár dní ako veľká rodina nenazbierate desiatky kíl bielizne, vyplatí sa zakúpiť klasickú variantu pračky. Zároveň majú slim pračky problém s objemnými vecami, ako zimné bundy, vankúše, deky. Pokiaľ je teda potrebné, napríklad kvôli alergiám prať tieto veci častejšie, opäť sa vyplatí klasická práčka.