Ako funguje sušička bielizne

Obrázok sušičky Beko DPY8506GXB1

O sušičkách bielizne koluje medzi ľuďmi veľké množstvo mýtov. Tak ako o všetkom, čo je relatívne nové, stáva sa znovu moderné a dostáva sa tak do popredí záujmu verejnosti. Nie všetkému, čo sa o sušičkách hovorí by sme ale mali slepo veriť. Ako to teda so sušičkami je? Pozrieme sa na to, ako sušičky bielizne fungujú.

Sušička bielizne je veľký domáci spotrebič. Obvykle stojí niekde neďaleko pračky, a slúži k tomu, aby sme nemuseli doma od jari do jesene zakopávať o sušiak na bielizeň, naše oblečenie bolo mäkké a nepokrčené aj bez žehlenia a ako bonus príjemne voňalo.

Sušička šetrí priestor, aj váš čas. Bielizeň je vysušená v priebehu hodín, obvykle trvá sušenie tak dve hodinky. Nemusíte tak ráno s obavou ohmatkávať obľúbený sveter, či je po noci na sušiaku úplne suchý. Navyše bielizeň napcháte do bubna a nemusíte ho vešať. Na vás je už len usušenú bielizeň zložiť do skrine. To jediné za vás sušička neurobí. Sušička sa o bielizeň tiež stará. Zachová farby, čo pri sušení na slnku bohužiaľ úplne zaistiť nejde. Príjemná správa pre majiteľov zvierat je, že sušička z bielizne dokáže odstrániť zvieracie chlpy, či nachytané vlasy a odvedie ich do filtra k tomu určenému. To isté vie sušička s prípadnými žmolkami na oblečení. V priebehu sušenia sa tiež v bielizni nezachycujú alergény, ktoré sa pri praní vypláchali. Navyše nie je k zahodeniu, že pri zvolení toho správneho programu nemusíte vôbec žehliť. Sušička totiž bielizeň netočí, ale prevaľuje v bubne. Nedochádza tak k zamotávaniu a krčeniu bielizne. Naopak tým, ako bielizeň neklepkáva, je potom oblečenie kypré a príjemné na dotyk a nosenie. Vďaka parnej funkcii dokáže sušička aj bez predchádzajúceho vyprania osviežiť aj bielizeň, ktorá dlho ležala zložená a už nie je úplne svieža. Pri správnom používaní sušička bielizeň naozaj neničí. Naopak. Veľká časť poškodenia na oblečení vzniká chybami pri praní, či častým nosením.

Sušičky pracujú na princípe vysúšania horúcim, alebo teplým vzduchom a následnom schladení. Sušička naseje vzduch, a zahreje ho na vami zvolenú teplotu. Horúci vzduch z bielizne odstráni vlhkosť. Sušenie je ukončené chladiacou fázou, kedy studený vzduch zaistí, aby bielizeň nezostala pokrčená. Prebytočnú kvapalinu a vzduch potom sušička odvedie preč z bubna. Spôsob závisí na typu prístroja. Ventilačná sušička odvádza páru z prístroja preč. Kondenzačná sušička je vybavená nádobkou, do ktorej zbiera páru premenenú späť na tekutinu. Tej sa hovorí kondenzát, pretože pára kondenzuje. Oba typy majú svoje výhody aj úskalia a je na vás, ktorému dáte prednosť.