Kondenzačnú alebo ventilačnú sušičku bielizne?

Obrázok sušičky AEG T75370AH3

Pri výberu sušičky sa skôr, alebo neskôr nutne ocitnete tvárou v tvár otázke kondenzačná alebo ventilačná? Voľba je čisto na vás a závisí na niekoľkých faktoroch. Predstavíme si oba ponúkané typy sušičiek zblízka.

Čo sa týka parametrov, sú na tom sušičky kondenzačné aj ventilačné podobne. Môžu mať rovnaké funkcie, výkon aj parametre. Líšia sa v spôsobe, akým odvádzajú z bielizne prebytočnú vlhkosť.

Ventilačné, alebo tiež odťahové, či odvetrávacie sušičky odvádzajú vlhkosť bielizne premenenú na horúci vzduch, čiže páru von z prístroja. Je teda nevyhnutné zaistiť napojenie na ventilačný systém. Tým sa horúca pára odvádza von. A nielen von z prístroja, ale von z miestnosti, je teda nevyhnutné prikročiť k drobným stavebným úpravám. Takú sušičku si tým pádom asi nevyberiete do bytu, hodí sa skôr v dome. A to pravdepodobne v dome so samostatnou práčovňou, kde je na odvetrávaciu sušičku a ventilačný systém priestor, a zároveň nebude spotrebič na očiach. Rozhodne odťahovú sušičku zvažujte, ak plánujete sušičkou vybaviť novostavbu a alebo ak sa chystáte na rekonštrukciu stávajúceho obydlia. Napriek istým technickým požiadavkám môže byť ventilačná sušička dobrou voľbou. Odťahové sušičky bývajú spravidla menej energeticky náročné a obstarávacie náklady sú obvykle u ventilačnej sušičky tiež nižšie. No jednako nevýhodou zostáva vyššia vlhkosť v miestnosti, kde sušenie prebieha. Pretože sušička pracuje s teplou parou, vysoká vlhkosť sa v miestnosti drží vždycky. U ventilačnej sušičky je tento jav ešte výraznejší.

Ventilačné sušičky sú vždy samostatne stojacie prístroje, nevyrábajú sa kombinácii pračky so sušičkou. Takzvané 2v1 sú vždy vybavené kondenzačnou sušičkou.

Kondenzačné sušičky sú v tomto ohľade skromnejšie. Nepotrebujú k prevádzke viacej, než napojenie na napájanie. Ak ju postavíte niekde v blízkosti zásuvky, pokojne na pračku, máte vystarené. Kondenzačná sušička páru nikam nevypúšťa. Pracuje na princípe kondenzácie, ako už názov napovedá. Horúcu páru prístroj následne chladí a premení naspäť na kvapalinu – skondenzuje. Táto kvapalina, kondenzát, chcete-li, je následne odvedená do takzvanej kondenzačnej nádobky, ktorú je potreba pravidelne vyprázdňovať. Vodu z kondenzačnej nádobky potom môžete využiť napríklad pri žehlení do naparovacích žehličiek. Alebo ju jednoducho vylejete. Ak sa nechcete údržbou sušičky zabývať viacej, než je nutné, existuje riešenie. Tým je možnosť napojiť sušičku na hadicu. Sušička potom kondenzát sama odvedie do odpadu. Oproti ventilačnej sušičke vám stúpnu obstarávacie náklady a náklady na prevádzku, ale kondenzačná sušička ponúka až o pätinu vyšší výkon.

Obecne sa nedá povedať, že by ventilačné, či kondenzačné sušičky boli lepšou voľbou. V Českej republike sa viacej predávajú kondenzačné modely, v spojených štátoch naopak drvivá väčšina domácností využíva odvetrávanie sušičky.