Sušičky s tepelným čerpadlom

Obrázek sušičky Beko DPU 8360 X

Sušičiek na bielizeň je viacej typov. Pred nákupom je možné sa rozhodnúť spravidla medzi sušičkou ventilačnou a sušičkou kondenzačnou. A práve kondenzačné sušičky prinášajú ďalšie dilema k vyriešeniu. Existujú kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom. Tieto prístroje fungujú na princípe nižšej teploty, takže sľubujú väčšiu šetrnosť k sušenej bielizni. Oproti tomu sú sušičky s tepelným čerpadlom zaťažené vyššou cenou.

Pôvodný zámer pri vývoji sušičiek s tepelným čerpadlom bol nájsť efektívne riešenie pre veľké prevádzky práčovní, svoje uplatnenie mali nájsť napríklad v nemocniciach. Napriek tomu zdomácneli v mnohých bežných domácnostiach. Prečo? Cez vyššie obstarávacie náklady sú stále obľúbenejšie. Ponúkajú vyššiu efektivitu sušenia a tiež optimálnu spotrebu elektrickej energie. Oproti klasickým kondenzačným sušičkám sú výkonnejšie a ešte úspornejšie. Vyššie náklady na ich obstaranie sa vám pri ich plnom využití čo skoro navrátia.

Oproti klasickým kondenzačným sušičkám fungujú tie s tepelným čerpadlom trochu inak. Cyklus tepelného čerpadla tvorí odparovanie, stlačovanie, kondenzácia chladiva. Chladivo v tomto prípade tvorí voda. Z bubna sušičky vychádza horúca pára, ktorú voda ochladzuje. Vplyvom ochladzovania dochádza ku skvapalneniu, inými slovami ku kondenzácii kondenzuje vlhkosti vo vzduchu a bielizni. Táto kvapalina je potom odvedená do kondenzačnej nádoby, či priamo do odpadu, ak je sušička pripojená na odpad.

V prípade sušičky s tepelným čerpadlom navyše kompresor nasáva páru, ktorú nasaje a následne ju ohrieva. Využitím čerpadla, ktoré napomáha zvyšovaniu prirodzených vlastností vody dochádza k úspore energie. K práci sušičky sú potreba nižšie teploty a tým sa dostávame k ochrane textílií a napriek tomu k vysoko efektívnemu sušeniu vloženej bielizni.

Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom nevypúšťa toľko tepla a vlhkosti do okolia. Kvôli konštrukčnej zložitosti ju obstaráte s vyššími nákladmi. Vyššia cena má však dobrú návratnosť v úspore elektrickej energie oproti klasickej kondenzačnej sušičke. Príkon sušičiek s tepelným čerpadlom sa môže dostať pod 1000W čo je oproti 2250W bežným u kondenzačných sušičiek bez tepelného čerpadla výrazný rozdiel. Spotreba sa pohybuje pod 2,5kWh. Tým odpovedá energetickej triede A, čo je u sušičky veľmi dobré. Bohužiaľ sa kvôli čerpadlu vyznačuje tiež o niečo vyššou hlučnosťou, než klasické kondenzačné sušičky. Lepšie je taký prístroj umiestniť do stavebne oddelenej sušiarne.