Tipy a rady na sušenie bielizne v sušičke

Obrázok sušičky AEG T76280AC

Sušenie bielizne v sušičke môže byť spočiatku jedna veľká neznáma. Čo sušiť, ako sušiť, aby sa bielizeň nepokrčilo, aký program zvoliť pre jemnú bielizeň a na aký program sušiť džínsy, aby neboli po vybraní zo sušičky vlhké? Z počiatku bez návodu v ruke pravdepodobne sušičku nezapnete. Pozrime sa na to, čo by mohlo vyvolávať otázky a neistotu.

Sušička pri správnom používaní dokáže bielizeň usušiť tak, že ho už nemusíte žehliť, odstráni chlpy domácich miláčikov a bielizeň prevoní.

Základ úspechu spočíva v príprave. Už pri výbere oblečenia k sušeniu si všímajte štítkov. Na oblečení nájdete označenie, či je bielizeň do pračky vhodná, či nie. Obecne by do sušičky nemala prísť vlna, hodváb a čipka. Existujú špeciálne programy, ktoré aj tieto materiály dokážu jemne a šetrne ošetriť, bez toho aby im významne skracovali životnosť. Čo do pračky radšej nedávajte je oblečenie vybavené plastovými zipsami a alebo s obrázkami na nažehľovanie, ktoré vysoké teploty zle znášajú.

Bielizeň správne vyperte. Teda dávkujte len toľko prášku a aviváže, koľko je skutočne potreba. Zvyškový materiál sa potom drží v bielizni a zanáša tkaninu aj sušičku.

Nastavte pri žmýkaní vyššie otáčky, než ste zvyknutý. Čím viacej práce urobí pri odstredení pračka, tým lepšie a efektívnejšie vysušenú bielizeň budete mať.

Voľba správneho programu je zásadná. Ak nemáte vyskúšané, čo a ako sušiť, vždy svojou voľbu skonzultujte s manuálom. Neriskujete, že bielizeň bude nerovnomerne vysušená, či naopak presušená príliš. Bielizeň sušená na príliš vysokú teplotu sa môže viacej krčiť, pravdepodobne sa tiež zrazí. Pozor tiež na množstvo bielizne väčšie, než je kapacita bubna.

Skúste bielizeň pred praním a sušením obrátiť naruby. Zachováte tak farby, a ochránite potlače, alebo treba flitre, ktoré by sa mohli pri vysokých teplotách olupovať. Všetky zipsy a gombíky zapnite. Nedochádza tak k ich opotrebovaniu a chránite tiež bubon. Ak možno odstráňte kovové prvky. Môžu zatrhávať tkaninu. Jemná bielizeň a podprsenky sušte v špeciálnych k tomu určených košoch. Predlžíte tak ich životnosť. Kúpte svojej sušičke obrúsky a balóniky. Obrúsky do sušičky bielizeň nádherne prevoňajú a špeciálne balóniky, ktoré pri sušení bielizeň naklepávajú zaistia, že oblečenie bude ešte viacej hebké a nadýchané.

Rovnakú starostlivosť ako príprava bielizne a výber programu si zaslúži aj samotná sušička. Starajte sa o svoj prístroj a bude vám slúžiť dlhšie a lepšie. Vedeli ste, že sušičku je možné umiestniť na pračku? Existujú špeciálne spojovacie diely, ktoré zaistia, že sušička sa ani nepohne. Pravidelne čistite filtre a v prípade kondenzačnej sušičky nezabúdajte vyprázdňovať kondenzačnú nádobku. Mimochodom, vodu z nej výborne využijete do naparovacej žehličky.