Ako vybrať reproduktory
Reproduktory sú v nejakej podobe neoddeliteľnou súčasťou technického vybavenia mnohých domácností. Či už ich máte pri počítači, televízii alebo napríklad Hi-fi veži, majú za úlohu priniesť vám čo najlepší zvukový zážitok.
Pri nákupe reproduktorov musíte prihliadať na mnohé faktory, ktoré si v článku rozoberieme. Mali by ste si rozmyslieť, kam reproduktory umiestnite, akú veľkú máte miestnosť a v neposlednom rade čo od nich vlastne očakávate. Zoznámime vás so širokou škálou prevedení reproduktorov. Tie môžete rozlišovať podľa veľkosti, tvaru a ostatných vlastností. Medzi tie technické patrí hlavne výkon a impedancia.
Poďte sa s nami pozrieť na to, akými funkciami sa môžu pýšiť moderné reproduktory na súčasnom trhu a koľko vlastne takéto zariadenia stoja. Prinášame vám ucelený súbor informácií, z ktorého okrem iného zistíte, kam a ako rozmiestniť reproduktory, aby ste docielili ten najlepší posluchový zážitok. Venovali sme sa aj porovnaniu Hi-Fi systémov alebo domácich kín.
Ako vybrať reproduktor stručne:
- Typ reproduktorov – podľa toho, na čo plánujete reproduktory používať, vyberte ten správny typ – regálové, stĺpové či bezdrôtové reproduktory, reproduktorové sústavy či soundbary.
- Počet reproduktorov – až na soundbary a bezdrôtové varianty sú reproduktory vždy minimálne dva. Sústava ale môže obsahovať až 7 reproduktorov a subwoofer.
- Výkon – podľa spôsobu použitia a veľkosti ozvučovaného priestoru zvoľte výkon reproduktorov, zamerajte sa najmä na RMS výkon.
- Vstupy a výstupy – reproduktory je potrebné pripojiť k zdroju zvuku pomocou kábla alebo bezdrôtovej technológie. Overte si, či majú vybrané reproduktory rovnaké konektory ako TV, Hi-fi veža a ďalšie.
Prevedenie reproduktorov
Ešte než pristúpime k technickým parametrom jednotlivých zariadení, povieme si niečo o ich rôznych prevedeniach. Nejedná sa totiž iba o dizajnovú záležitosť, ale aj o dôležitý faktor výberu. Ako prvé si musíte ujasniť, aké reproduktory vlastne zháňate, na čo ich chcete používať a koľko miesta im môžete vyhradiť. Podľa toho sa totiž budete rozhodovať medzi jednotlivými typmi prevedenia.

Každé z prevedení má svoje nesporné výhody a nevýhody. Reprosústavy 7.1 síce poskytnú určite to najlepšie priestorové poňatie zvuku, na druhú stranu však zaberú naozaj veľa miesta a narušia dizajn priestoru. Malý bezdrôtový reproduktor naopak nemusí svojim výkonom vyhovovať potrebám domácnosti. Podrobnejšie sa na výhody a nevýhody pozrieme v tabuľke nižšie.
Typ reproduktora |
Ideálne použitie |
Výhody |
Nevýhody |
Bezdrôtové – Wi-Fi |
Ozvučenie celého bytu |
Jednoduché ovládanie zvuku v celom priestore |
Napájanie zo siete |
Bezdrôtové – Bluetooth |
Cestovanie, počúvanie vonku |
Prenosný |
Výdrž akumulátora a nižší výkon |
Regálové |
Univerzálne, PC, Hi-fi veža |
Kompaktné rozmery |
Obmedzená kvalita zvuku a výkon |
Stĺpové |
TV, Hi-fi veža |
Kvalitný zvuk |
Veľké rozmery |
Soundbary |
TV |
Jednoduché vylepšenie zvuku televízie |
Obmedzenejšie basy |
Reproduktorové zostavy |
TV |
Možnosť priestorového zvuku |
Vyššia cena |
Regálové reproduktory
Z konštrukčného hľadiska ide o menšie reproduktory. Aj vďaka tomu ich možno často umiestniť na stolík, stojan či iný kus nábytku, napríklad hneď vedľa televízora, Hi-fi veže alebo počítača. Do relatívne malej konštrukcie je možné zakomponovať dostatočný výkon.
Výhodou regálových reproduktorov sú ich menšie rozmery, čo oceníte v okamihu, keď vám priestor danej miestnosti neumožňuje použitie stĺpových reproduktorov, alebo sú na daný účel zbytočné. Naopak nevýhodou môže byť obmedzenejší zvukový prejav nízkych basov. To sa dá ale riešiť za pomoci prídavného subwoofera. Ten má spravidla tvar väčšieho kvádra a umiestňuje sa obvykle na podlahu.
Stĺpové reproduktory
Tieto produkty sú často označované aj ako vežové. To do istej miery vypovedá o ich vonkajšom vzhľade a rozmeroch. Ide o vyššie modely, ktoré sú zároveň schopné svojim zvukovým prejavom pokryť široké pásmo frekvencií, vrátane spomínaných bás.
Počítať musíte s väčším priestorom na ich umiestnenie. Na druhej strane sú schopné svojím výkonom ozvučiť pomerne veľké miestnosti. Stĺpové reproduktory sa svojou rozmernejšou konštrukciou hodia skôr na počúvanie z väčšej diaľky – teda napríklad k televízii, Hi-fi veži či ako súčasť domáceho kina. K počítaču si ich ale pravdepodobne nekúpite.
Bezdrôtové reproduktory
Tretiu skupinu tvoria bezdrôtové reproduktory. Tie nie sú s konkrétnym audio prehrávačom prepojené za pomoci káblov, ale bezdrôtovo prostredníctvom technológie Bluetooth alebo Wi-Fi. Najväčšou skupinou týchto zástupcov sú prenosné reproduktory určené ako doplnok k mobilným telefónom na cesty, na párty alebo záhradu. Sú špecifické svojimi kompaktnými rozmermi a napájaním pomocou akumulátora. Dominujúcou technológiou pre pripojenie je Bluetooth.
Malý Bluetooth 20W reproduktor s batériou
Veľký Bluetooth 80W reproduktor s batériou
Bluetooth 130W reproduktor s napájaním zo siete
Stále častejšie sa ale objavujú aj domáce bezdrôtové reproduktory, ktoré sú napájané zo siete. Okrem Bluetooth sa s telefónom či iným zariadením prepájajú pomocou Wi-Fi, čo umožňuje vytváranie inteligentného ozvučenia po celom byte. Môžete si napríklad voliť hudbu a hlasitosť pre jednotlivé izby, alebo celý byt prepojiť jednou skladbou hrajúcou z niekoľkých reproduktorov.
Inteligentné reproduktory
Bezdrôtové reproduktory nabádajú na využitie v inteligentnej domácnosti. Na trhu tak môžete naraziť na celý rad centrálnych jednotiek, ktoré okrem prepojenia zariadení v inteligentnej domácnosti umožňujú aj prehrávanie hudby. Viac sa dočítate v článku Ako vybrať centrálnu jednotku.
Soundbary
Kapitolou samou o sebe sú soundbary, ktoré často konkurujú klasickým reproduktorom a celým reprosústavám. Jedná sa o jeden podlhovastý reproduktor, ktorý sa obvykle umiestňuje pod alebo pred televíziu. Soundbar je schopný nahradiť svojím rozsahom hneď niekoľko reproduktorov a prejavom sa aspoň sčasti blíži priestorovému zvuku. Často spolupracuje aj so subwooferom, ktorý zaistí basy.
Samostatný soundbar
Soundbar so subwooferom
Soundbar so zostavou
Soundbar ponúka spravidla niekoľko spôsobov prenosu zvuku. Jednak ho možno pripojiť pomocou HDMI (ARC) kábla, cez 3,5 mm Jack, optický audio kábel alebo pomocou LAN. Využiť možno tiež bezdrôtové Bluetooth alebo Wi-Fi pripojenie. Výnimkou nie je ani pripojenie externých diskov cez USB. Okrem televízie tak môžete pripojiť napríklad mobilný telefón alebo flashku.
Pre soundbar sa rozhodujú zákazníci predovšetkým kvôli nižším obstarávacím cenám oproti viackanálovej reproduktorovej sústave. Za jeho použitie môžu hovoriť aj menšie nároky na priestor.
Kam soundbar umiestniť
Jednoduchá je aj jeho montáž, najobvyklejšie umiestnenie je pri televízii. Ak ju máte postavenú na stolíku či skrinke, stačí soundbar položiť pred ňu, výhľad vám vďaka nízkej konštrukcii zacláňať nebude. Ak je vaša televízia upevnená na stene, budete potrebovať sadu konzol, s pomocou ktorej zavesíte reproduktor pod obrazovku. Bude vám k tomu stačiť len pár skrutiek a niekoľko minút práce.
Reproduktorové zostavy
Okrem soundbarov a bezdrôtových reproduktorov sa so samostatnými reproduktormi nestretnete. Vždy sa jedná o zostavu dvoch a viacerých debničiek. Naozaj bohatá zostava môže obsahovať aj sedem prepojiteľných zariadení. Počet reproduktorov v zostave je označený dvojčíslom, napríklad 2.1.
Prvá číslica udáva, koľko je v zostave klasických reproduktorov pre stredné a vysoké tóny. Číslo za bodkou potom značí koľko je v zostave basových reproduktorov, teda subwooferov. Ak je toto číslo 0, žiadny taký reproduktor v zostave nie je. Neznamená to ale, že sa budete musieť úplne zaobísť bez silných basových tónov. Niektoré klasické reproduktory ich totiž v obmedzenej miere zvládajú tiež.
Počet reproduktorov
Na trhu sa môžete stretnúť s variantmi 2.0 až 7.1, teda od základných debničiek k počítaču po naozaj vychytanú sústavu. Pre bežné počúvanie nenáročného užívateľa sú varianty 2.0 a 2.1 dostatočné.
Zostavy 3.1, 4.1 a 5.1 sú už vhodné pre náročnejších poslucháčov. Takéto riešenie sa postará o kvalitný priestorový zvuk. Pre maximálny dojem priestorového ozvučenia ale vyberajte vo variantoch 6.1, 7.0 a 7.1. Tieto sústavy sa oplatia najmä milovníkom filmov alebo hudby. Pripravte sa ale na väčšiu investíciu.
Pri zostavách sú jednotlivé reproduktory vopred určené na konkrétne miesto, teda napríklad predné, zadné a stredové reproduktory. Je dobré si ešte pred nákupom ujasniť, či máte dostatok miesta na umiestnenie všetkých komponentov. Nezabudnite tiež na vedenie potrebnej kabeláže. Väčšie sústavy sa obvykle umiestňujú na steny do rohov miestnosti.
Výkon
Je jednou zo základných charakteristík, ktoré definujú, ako hlasno bude môcť reproduktor hrať. Najčastejšie sa totiž môžete stretnúť s týmito podobami:
- Najvyšší výkon – Často označovaný ako maximálny. Nejde však o úplne vypovedajúcu charakteristiku, pretože iba najvyššiu prípustnú hodnotu, pri ktorej sú reproduktory schopné fungovať len niekoľko sekúnd. Pri reálnej prevádzke ide teda o krátkodobý výkon.
- RMS – Pri prečítaní parametrov reproduktorov by ste sa mali držať tejto hodnoty. Inak povedaný nominálny alebo sínusový výkon. Pri dlhodobej prevádzke nepoškodzuje reprosústavu. RMS je obvykle polovicou najvyššieho možného výkonu daného zariadenia (Zdroj: Diplomová práca).
Výkon reproduktorov je všeobecne uvádzaný vo wattoch, označovaných skratkou ”W”. Priemerné reproduktory sa pohybujú medzi 20 W až 200 W. Náročnejší záujemcovia o kvalitný zvukový prejav si samozrejme môžu dopriať ešte vyššie hodnoty. Tie sú vhodné skôr do väčších miestností. Subwoofery by mali mať výkon rádovo v stovkách wattov, prehrávanie basových polôh totiž vyžaduje viac energie.
TIP: Bezdrôtové reproduktory s akumulátorom uvádzajú iba jednu hodnotu výkonu. V ich prípade sa skutočne jedná o maximálny dlhodobý prevádzkový výkon.
Citlivosť
Okrem výkonu je ďalším veľmi dôležitým parametrom citlivosť reproduktorov, v parametroch ju často nájdete pod skratkou SPL (Sound Pressure Level). Tá sa úmerne premieta predovšetkým do ich celkovej hlasitosti. Pri výbere tej správnej reprosústavy sa môžete držať nasledujúceho pravidla – s narastajúcou citlivosťou dochádza k nárastu účinnosti a taktiež k zvyšovaniu celkovej hlasitosti reproduktorov.
Z odborného hľadiska by šlo citlivosť definovať takto: nameraný tlak zvukovej vlny vychádzajúci z reproduktora vo vzdialenosti jeden meter pri výkone jeden watt. Citlivosť je uvádzaná v decibeloch. Tie sa označujú skratkou ”dB”. Pre lepšiu predstavu vám načrtneme rozsahy pre bežné počúvanie zvuku aj pre ten kvalitnejší.
- Citlivosť 87 – 93 dB – hodnoty spojené s bežne dostupnými reproduktormi.
- Citlivosť nad 93 dB – každý nárast sa premieta do kvality zvuku.
TIP: Ako v prípade výkonu, tak v prípade citlivosti myslite na to, že reproduktory hrajú lepšie, ak ich nemáte nastavené na 100% hlasitosti (výkonu).
Impedancia
Ak sa ponoríte trochu viac do parametrov reproduktorov, potom narazíte ešte na jeden dôležitý údaj. Ide o impedanciu, čiže elektrický odpor zariadenia (Zdroj: Wikipedia).
Impedanciu si strážte hlavne v okamihu pripojenia reproduktorov k zosilňovaču, kedy by sa hodnota oboch zariadení mala v ideálnom prípade zhodovať. Nikdy by impedancia reprosústavy nemala byť nižšia, než udáva výrobca zosilňovača, reproduktory by ste pravdepodobne zničili. Impedancia je udávaná v ohmoch označovaných symbolom ”Ω”. Bežne sa pohybuje v rozmedzí 2 až 15 Ω.
Frekvencia
Ďalším technickým údajom je frekvencia, čiže frekvenčný rozsah. Ten je udávaný v hertzoch (Hz), prípadne kilohertzoch (kHz). Určuje rozsah dĺžok zvukovej vlny, ktorý je reproduktor schopný vytvoriť. Ideálny rozsah je 20 Hz až 20 kHz (20 000 Hz), čo zodpovedá rozsahu, ktorý je schopné vnímať ľudské ucho.
Reálny rozsah frekvencie je ovplyvňovaný útlmom, ktorý hovorí, o koľko dB je daný zvuk tichší. Niektorí výrobcovia ale útlm bohužiaľ neudávajú, čo výrazne zhoršuje možnosť porovnania jednotlivých modelov.
Pásma reproduktorov
V technických špecifikáciách sa môžete stretnúť s pojmom počet pásiem. Ide o vlastnosť, ktorá zásadne ovplyvňuje kvalitu výsledného zvuku. Reproduktor, ktorý by pokryl celú frekvenciu 20 Hz až 20 000 Hz by totiž bolo skutočne drahé vyrobiť a aj tak by výsledok nebol optimálny. Často sa tak kombinuje v jednom zariadení viac reproduktorov, pričom každý sa stará o iné frekvencie, v ktorých exceluje. V tomto smere môžete voliť z dvoch kategórií:
U oboch riešení ide z pohľadu výroby o pomerne zložitú alchýmiu a všetko sa mnohokrát odvíja od kvality a navrhnutia ozvučnice. Kvalita zvukového výstupu je často úmerná cene reproduktora.
Dvojpásmové reproduktory
Už názov prezrádza, že dvojpásmové reproduktory si bez problémov poradia iba s dvoma pásmami. Ochudobnené sú hlavne o nižšie oktávy, čiže basy. Na druhú stranu si vedú dobre v zmysle prednesu v strednom pásme.
Od toho, aby si poradili s nižšími oktávami, tu sú subwoofery – Ako vybrať subwoofer si môžete prečítať v našom článku. Pokiaľ je subwoofer v zostave s dvojpásmovými reprobedňami, máte o starosť menej.
Trojpásmové reproduktory
Tieto výrobky pokrývajú kompletne všetky pásma, vrátane nízkych oktáv. Cena trojpásmových reproduktorov je samozrejme vyššia, pretože sú kladené pomerne veľké nároky na prepracovanosť celej konštrukcie.
Vstupy a výstupy
Aby sa z reproduktorov linuli príjemné zvuky, je nutné ich prepojiť so zdrojom zvuku. Tým môže byť niekoľko druhov zariadení od inteligentného telefónu cez televíziu až po Hi-fi vežu. Ak opomenieme bezdrôtovú technológiu prenosu zvuku, je potrebné pripájať zariadenie príslušnými káblami s rôznymi portami. V tejto kapitole vám predstavíme základné vstupy a výstupy, s ktorými sa pri reproduktoroch môžete stretnúť.
Porty umožňujú pripojenie zdroja zvuku k reproduktorom. Aby bolo možné zariadenie prepojiť, musia obe disponovať príslušným portom. Pokiaľ ho nemajú, je určitým riešením redukcia. Pri tej ale môže dochádzať k znižovaniu kvality prenosu, a jedná sa tak často skôr o dočasné alebo núdzové riešenie. Pri nákupe nových prístrojov do domácnosti na ne ale nespoliehajte.
- HDMI – jedná sa o port prenášajúci audiovizuálne dáta. Nájdeme ho často u soundbarov, domácich kín a reproduktorov určených na televíziu.
- Linkový 3,5 mm vstup (AUX) – týmto káblom je možné k reproduktoru pripojiť externý zdroj ako je napríklad počítač, herná konzola, telefón, MP3 alebo CD prehrávač. V prípade výstupu je možné pripojiť slúchadlá.
- Cinch – dvojica káblov označených červenou a bielou farbou. Každý konektor je určený pre pravý alebo ľavý kanál. Ide ale o analógový port, nemusí byť teda samostatne kompatibilný s modernými zdrojmi zvuku.
- Optický – digitálny zvukový port, ktorý využíva na prenos zvuku laser. Pri tomto riešení prakticky nedochádza k rušeniu signálu a zvuk je prenášaný v maximálnej kvalite.
- Koaxiálny – digitálny audio port.
- USB – možnosť pripojenia flash disku so súbormi na prehrávanie, prípadne nabíjanie externých zariadení (napr. telefónu).
- Svorky – pomocou tohto vstupu sa pripájajú najmä pasívne reproduktory. Slúžia na prepojenie samotnej reprobedne so zosilňovačom pomocou medeného kábla, tzv. dvojlinky. Kábel slúži na prenos zvuku a napájanie reproduktora.

Aktívne a pasívne reproduktory
Posledným technickým parametrom, ktorým sa budeme zaoberať, je aktivita reproduktorov. Ide o parameter, ktorý ovplyvní používanie reprobedne, respektíve potrebné príslušenstvo.

Aktívne reproduktory
Takto sa označujú tie modely, ktoré majú v tele zabudovaný zosilňovač. Stačí teda pripojiť zdroj zvuku, či už káblom alebo bez neho, a môžete počúvať. Hlasitosť a prípadne ďalšie vlastnosti zvuku potom môžete ovládať buď priamo na tele prístroja, alebo na zdroji zvuku – v telefóne, počítači či televízii.
Pasívne reproduktory
Opakom sú reproduktory pasívne. Tie zosilňovačom vybavené nie sú a je potrebné, aby boli pripojené k zosilňovaču. Obvykle sa jedná o väčšie reprosústavy, ktoré sú určené na dynamické počúvanie kvalitného zvuku a vyžadujú na prevádzku veľa energie. Klasicky sa jedná o zostavy k domácemu kinu, Hi-fi veži a ďalším podobným typom.
Konštrukčné prevedenie
Niektorí z vás možno stavia na spôsob výberu podľa vzhľadu. Že sa nejedná o najlepší spôsob, je pravdepodobne zrejmé, nie je však na škodu k designu aspoň trochu prihliadať, najmä pokiaľ vyberáte väčšie a výraznejšie debny. V ideálnom prípade by totiž mali váš interiér doladiť a nie narušiť.
Materiál konštrukcie
Dôležité je sledovať materiál, z ktorého sú reproduktory vyrobené. Tie najlacnejšie bývajú obvykle plastové. Ide o rôzne farebné prevedenie viac či menej kvalitných plastov. Od tých ale nemožno očakávať závratnú kvalitu zvuku.
Stretnúť sa môžete s rôznymi preglejkami a drevotrieskami. Lepším variantom sú MDF dosky. Ide o drevovláknitý materiál, ktorý sa používa ako náhrada masívneho dreva. To je zárukou dobrej izolácie, ktorá je nutnosťou pri potrebe kvalitného zvuku, ale aj vyššej ceny. Naraziť môžete aj na ďalšie modifikácie týchto výrobných materiálov.
TIP: Pri nákupe reprosústavy sa vám hodí ešte jedna praktická pomôcka. Pri poklepaní na vonkajší obal reproduktora by sa nemal ozývať príliš dunivý zvuk.
Konštrukcia reproduktora/meniča
Ako sme si už povedali vyššie, reproduktor pozostáva z jedného či viacerých zvukových prvkov, teda meničov, alebo ľudovo tiež „reproduktorov“. Tieto meniče sú zostavou elektronických súčiastok. Magnet a cievka vytvára podľa pretekajúceho prúdu kmitanie, to sa ďalej dostáva k membráne a tá vysiela zvukové vlny smerom k nášmu uchu. Podrobnejšie sa konštrukciou zaoberať nebudeme, pretože ju výrobcovia u svojich reproduktorov (kompletných zariadení) neuvádzajú.

Ozvučnica
Tvorí nosnú konštrukciu zariadenia, do ktorej sa vkladajú samostatné meniče. Ozvučnica má hneď dva významy, tým základným je samozrejme to, aby držala pohromade všetky potrebné komponenty. Druhým, nemenej dôležitým, je ale aj (ako napovedá názov) ozvučovanie.
Meniče vložené v ozvučnici vytvárajú zvukové vlny a tie sa od konštrukcie odrážajú. Aby nedochádzalo k žiadnej ozvene a nebol zvuk skreslený, ponúka sa ako optimálny materiál drevotrieska (MDF). Dobre je na tom aj kvalitný plast, naopak kovová konštrukcia by mohla rezonovať a výsledný zážitok poškodiť.
Svojím tvarovým prevedením je možné konštrukciu rozlíšiť na desiatky typov, ilustratívne môžeme uviesť napríklad pomerne časté bassreflexové, band-pass či uzavreté prevedenie. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá konštrukcia je najlepšia, výsledná kvalita zvuku totiž závisí aj na kvalite meničov, materiálovom prevedení celku, zdroji zvuku, priestore, v ktorom je hudba prehrávaná a mnoho ďalšom.
Funkcie a príslušenstvo
Pri bežných reproduktoroch nenarazíte na desiatky špecifických funkcií. Ide predsa len o zariadenia, ktoré pripojíte k televízii či inému zdroju a očakávate najmä kvalitnú reprodukciu zvuku. Funkciami sú vybavené najmä aktívne reproduktory, a to najčastejšie tie bezdrôtové. Zmienime sa teda skôr o ich funkciách.
- NFC – Bezdrôtová technológia, s pomocou ktorej je možné pripojiť reproduktor k mobilnému zariadeniu, napríklad k smartfónu. Objavuje sa u bezdrôtových reproduktorov.
- Bluetooth – Bezdrôtová technológia umožňujúca pripojenie reproduktorov k vysielaču zvuku podporujúcemu Bluetooth.
- Wi-Fi – Bezdrôtová technológia na spojenie s ďalším zariadením.
- Čítačka kariet – Umožní vloženie pamäťovej karty do aktívneho reproduktora a prehranie uloženej hudby.
- USB port – možnosť pripojenia flash disku so súbormi na prehrávanie.
- Multiroom – umožňuje bezdrôtovo synchronizovať viac reproduktorov rovnakého modelového radu v celom priestore bytu.
- Hlasový asistent – niektoré reproduktory sa radia medzi ”inteligentné” a môžu nahrádzať centrálne jednotky inteligentnej domácnosti.
K reproduktorom môžete zakúpiť príslušenstvo, ktoré slúži predovšetkým na uchytenie na stene či umiestnenie na zemi. Najčastejšie narazíte na tieto doplnky:
- Stojany – Pevné či teleskopické stojany umiestňované na zem, s ktorými môžete reproduktory situovať do patričnej výšky nad zemou. Často plnia aj úlohu estetickú.
- Držiaky – Ide o nástenné držiaky určené na upevnenie na stenu. Tie ponúkajú aj možnosť praktického natočenia smerom doľava/doprava a hore/dole.
- Prepojovacie káble – Na vedenie kvalitného zvuku je potrebná zodpovedajúca kabeláž. Základné káble nájdete v balení s reproduktormi. Pokiaľ budete potrebovať nové káble, dajte si pozor na kúpu tých lacných. Spravidla majú na svedomí zníženie kvality zvuku, pretože signál dostatočne neodtienia.
Cena
Pri nákupe reproduktorov sú rozhodujúce nielen vaše požiadavky na zvukový výstup, ale aj obstarávacie náklady. Tie môžu byť pre niektorých záujemcov limitujúce, pre iných zase nie. Ak sa rozhodnete kúpiť kvalitné zariadenie, či už pre umiestnenie vedľa počítača alebo kvôli priestorovému zvuku, vždy sa zamerajte na preverené značky. Získate tým istotu prvotriedneho spracovania a dokonalého zvukového prejavu.
Menovať je možné napríklad výrobcov Bose, Sony, LG, Panasonic, Samsung, Marshall, JBL, Bang & Olufsen, Harman & Kardon, Genius, Logitech, Omnitronic, Eminence, Creative, Dynavoice, Monacor a mnohé ďalšie.
Cena do 200 €
Za tieto financie zaobstaráte najčastejšie dva reproduktory, často aj v kombinácii so subwooferom. Najnižšie obstarávacie náklady sa budú týkať malých prenosných a bezdrôtových reproduktorov určených skôr k mobilným telefónom. Tam začína cena okolo 12 €, od reproduktorov rádovo v jednotkách eur alebo nízkych desiatkách však očakávajte naozaj minimum.
Strednú cenovú hladinu vypĺňajú reproduktory k počítačom. Výnimkou však nie sú ani zariadenia, u ktorých je možné uvažovať o inštalácii vedľa televízora. Naraziť môžete aj na lacnejšie soundbary.
Cena od 200 € do 400 €
So vzrastajúcou cenou rastie samozrejme aj kvalita. Najširšie zastúpenie budú mať regálové reproduktory, v ktorých prípade sa budete s výkonom RMS pohybovať okolo 20 až 40 W s citlivosťou pod 90 dB. Naraziť môžete na aktívne reproduktory, ale aj sústavy 5.1. Bežne sa stretnete s kvalitnejšími soundbarmi a bezdrôtovými reproduktormi.
Cena od 400 € do 1 200 €
Tento cenový rozsah sa otvára predovšetkým zákazníkom prahnúcim po náležitej kvalite. S úplnou istotou vás neminú stĺpové reproduktory. Budete si môcť vyberať medzi špičkovými samostatnými reproduktormi s výkonom cez 200 W a citlivosťou až 99 dB, vrátane možnosti zaobstarať si prepracovanú sústavu 7.1 pre nevšedný priestorový zvukový zážitok.
Cena nad 1 200 €
V tomto prípade jednoznačne víťazí dokonalý zvuk vo všetkých frekvenčných pásmach. Dôraz je kladený na voľbu tých najlepších materiálov a niekedy aj ručnú výrobu. Dizajn tu má veľmi dôležitú úlohu.
Ak sa odrazíte od sumy 1 200 €, môžete preskočiť tisícové sumy a vyšplhať sa dokonca až k 40 000 €, za ktoré obdržíte skutočnú zvukovú dokonalosť. Také reproduktory však už strácajú v domácom prostredí patričný význam.