Menu

Recenzia a test Riwall PRO RALM 4640SPi

93,8 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Akumulátorové kosačky

Klady

  • Široký záber v rámci kategórie
  • Mulčovanie
  • Odolná oceľová konštrukcia

Zápory

  • Vyššia cena
  • Batérie sa dokupujú zvlášť
  • Vyššia hmotnosť
300 € Orientačná cena

Základné údaje

Riwall PRO RALM 4640 SPi je akumulátorová rotačná kosačka, ktorá v rámci svojej kategórie ponúka naozaj chválitebné parametre. Jej funkčná vybavenosť, nadštandardný záber kosenia a kvalitná konštrukcia ju priam predurčujú pre užívateľov, ktorí očakávajú top kvalitu a sú ochotní si za ňu priplatiť.

Hodnotenie parametrov kosenia

Záber kosačky je 46 cm, čo medzi benzínovými modelmi nie je nič nadštandardné, ale akumulátorové zariadenia sú všeobecne menšie. Taktiež je nutné podotknúť, že tento typ kosačiek sa hodí skôr na menšie a stredné záhrady. Nastavenie výšky kosenia sa vykonáva centrálne a rozsah je celkom štandardný, od 25 do 75 mm v siedmich stupňoch. Pozitívom je aj pomerne veľký 60 litrový zberný kôš.

Pozitívne je, že táto kosačka disponuje vlastným pojazdom, čo pri akumulátorových modeloch nie je úplná samozrejmosť. Bezuhlíkový elektromotor poháňa 40V batéria, ktorá je dostupná s kapacitou 2, 4 alebo 6 Ah (čím vyššia kapacita, tým dlhšia výdrž pri práci). Zároveň je ale potrebné spomenúť, že batériu si musíte ku kosačke kúpiť zvlášť, nie je totiž zarátaná v cene zariadenia. Maximálny počet otáčok dosahuje 3 300 za minútu a štartovanie je samozrejme aj elektrické.

Zo všeobecnejších parametrov spomenieme hlavne vyššiu hmotnosť v rámci akumulátorových kosačiek, ktorá dosahuje 27 kg. Má ju na svedomí hlavne oceľová konštrukcia, ktorá má naopak pozitívny efekt na odolnosť zariadenia. Dostupné sú však aj výrazne ľahšie prístroje. Negatívom je aj pomerne vysoká hlučnosť 96 dB.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Riwall

Typ kosačky

Rotačná

Šírka záberu kosenia (cm)

46

Nastavenie výšky kosenia

Áno (centrálne)

Rozsah výšky kosenia (mm)

25-75

Počet výškových polôh kosenia

7

Určenie pre kosenú plochu (m2)

500

Pojazd

Áno

Otáčky motora (ot./min)

3 300

Priemer kolies predných/zadných (mm)

180/250

Napätie (V)

40 V / 2, 4 alebo 6 Ah (Li-ion)

Štartovanie

Elektrické

Objem zberného koša (l)

60

Hmotnosť (kg)

27

Hlučnosť (dB)

96

Materiál šasi

Oceľ

Hodnotenie funkcií

Táto akumulátorová kosačka sa môže pochváliť veľmi dobrou funkčnou vybavenosťou, z nami sledovaných funkcií jej nechýba žiadna. Okrem zberu trávy do koša je s ňou možné aj mulčovať a taktiež je možné využiť zadné aj bočné vyhadzovanie. Ergonomická mäkčená rukoväť so všetkými ovládacími prvkami na dostupnom mieste je pomerne bežná.

Parameter Tento produkt
Mulčovanie

Áno

Bočné vyhadzovanie

Áno

Mäkčená ergonomická rukoväť

Áno

Ovládanie pri rukoväti

Áno

Hodnotenie užívateľov

Aj keď táto kosačka nemá príliš veľa užívateľských recenzií, tí, ktorí už mali možnosť tento model vyskúšať, oceňujú hlavne kvalitné spracovanie a šírku záberu. Bohužiaľ niektorí spomínajú, že očakávali dlhšiu výdrž, prípadne sa objavujú komentáre o vyššej cene.

Hlavné klady a zápory

Medzi hlavné pozitíva tejto kosačky musíme zaradiť hlavne nadštandardný záber kosenia v rámci kategórie akumulátorových kosačiek. V tejto skupine zariadení častokrát narazíte na plastové konštrukcie, avšak tu dostanete kvalitnú oceľovú konštrukciu, ktorá vydrží dlhšie. Pozitívom je aj funkčná vybavenosť, na čele s populárnym mulčovaním. Za negatívum je možné označiť nadpriemernú cenu, ktorá navyše ešte narastie kvôli nutnosti kupovať batérie a nabíjačku (za predpokladu, že ich ešte nemáte). Kvôli oceľovej konštrukcii je aj hmotnosť tohto zariadenia nadpriemerná.

Zobrazenie batérie kosačky Riwall PRO RALM 4640SPi

Naše hodnotenie a záver

Kosačka Riwall PRO RALM 4640 SPi je medzi akumulátorovými modelmi veľmi dobrá, ale za kvalitu si pochopiteľne priplatíte. Záber je slušných 46 cm, centrálne nastavenie výšky v siedmich stupňoch umožňuje vyberať výšku kosenia v rozsahu od 25 do 75 mm. Vzhľadom na povahu zariadenia je jasné, že je vhodné skôr na menšie a stredné záhrady, výhodou je ale vlastný pojazd. Elektromotor funguje s Li-ion batériou s napätím 40V a kapacitou 2, 4 alebo 6 Ah. Zdroj energie ale musíte dokúpiť zvlášť.

Maximálne otáčky sú 3 300 za minútu. Pozitívom je veľký 60 l zberný kôš (obzvlášť v porovnaní s inými akumulátorovými modelmi), naopak hmotnosť (27 kg) a hlučnosť (96 dB) sú v kategórii skôr nadpriemerné. Vyššia hmotnosť je cenou za kvalitnú oceľovú konštrukciu, ktorá zaisťuje lepšiu odolnosť. Z funkcií sa oplatí spomenúť možnosť mulčovania, bočného aj zadného vyhadzovania, nechýba ani mäkčená rukoväť, ktorá má všetky dôležité ovládacie prvky vo svojej blízkosti.

Pokiaľ ale máte iba malú záhradku a hľadáte akumulátorovú kosačku s menším záberom, úplne vám postačí lacnejšia Fieldmann FZR 70335-A. Pri tej dostanete v cene kosačky aj batérie.

300 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Riwall PRO RALM 4640SPi | Hodnotenie: 93,8 %
Jakub Gulec
Jakub sa v našej redakcii venuje najmä technicky zameraným témam. V tomto článku vám vysvetlí napríklad to, prečo sú pre trávnik lepšie vretenové kosačky, alebo aké majú výhody ich rotačné náprotivky. Jeho recenzie nájdete taktiež pri aku vŕtačkách alebo štiepačkách dreva.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Riwall PRO RALM 4640SPi

Riwall PRO RALM 4640SPi

300 € Orientačná cena