Menu

Recenzia a porovnanie Riwall PRO RPM 4735

73,6 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Benzínové kosačky

Klady

  • Nízka cena
  • Nižšia hmotnosť
  • Sedem stupňov nastavenia výšky

Zápory

  • Skôr priemerný výkon
  • Menší zberný kôš a olejová nádrž
  • Záber vhodný skôr pre stredné a menšie záhrady
270 € Orientačná cena

Základné údaje

Od kosačky Riwall PRO RPM 4735 nie je možné očakávať žiadne zázraky, ale vzhľadom na nižšiu cenu je to skrátka príjemná voľba pre nejedného záhradkára. Z parametrov kosenia je potrebné na prvom mieste spomenúť 46 cm záber, ktorý nie je najväčší, ale svoju prácu odvedie dobre. Kvôli menšiemu objemu nádrže (0,8 litra) aj zberného koša (50 litrov) sa táto kosačka predsa len hodí skôr na stredné a menšie záhrady. Rozsah nastavenia výšky je celkom bežných 25 až 75 mm, reguluje sa centrálne v siedmich stupňoch.

Keď sa presunieme k motoru, jeho výkon je celkom priemerných 2,6 kW (maximálny počet otáčok 3 000 za minútu, objem 146 ccm). Samozrejmosťou je tiež vlastný pojazd, avšak výrobca neuvádza jeho maximálnu rýchlosť – dá sa ale počítať s bežným tempom chôdze.

Zo všeobecnejších charakteristík je dobré spomenúť fakt, že štartér nevybočuje zo štandardu benzínových kosačiek a je ručný. Hmotnosť je prívetivých 29 kg a v rámci svojej kategórie je skôr podpriemerná. To pri manipulácii ocenia najmä fyzicky slabší jedinci. Uvádzaná hlučnosť dosahuje celkom bežných 96 dB, rovnako ako priemer koliesok 180/250 mm (predné/zadné). Konštrukcia je vyrobená z kvalitnej ocele.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Riwall

Typ kosačky

Rotačná

Šírka záberu kosenia (cm)

46

Nastavenie výšky kosenia

Áno (centrálne)

Rozsah výšky kosenia (mm)

25-75

Počet výškových polôh kosenia

7

Určenie pre kosenú plochu (m2)

700-800

Pojazd

Áno

Výkon motora

3,5 HP/2,6 kW

Otáčky motora (ot./min)

3 000

Objem motora (ccm)

146

Objem nádrže (l)

0,8

Priemer kolies predných/zadných (mm)

180/250

Napätie (V)

Nerelevantné

Štartovanie

Ručné

Objem zberného koša (l)

50

Hmotnosť (kg)

29

Hlučnosť (dB)

96

Materiál šasi

Oceľ

Funkcie

Výhodou je, že medzi funkciami nechýba okrem klasického zberu do koša ani voľba mulčovania alebo zadného a bočného vyhadzovania. Mulčovanie je populárna forma starostlivosti o trávu, pri ktorej sa pokosené steblá nasekajú na drobné kúsky a rozhadzujú sa späť na plochu, kde následne pôsobia ako hnojivo. Kosačka má ergonomickú mäkčenú rukoväť, v ktorej blízkosti nájdete aj všetky dôležité ovládacie prvky.

Parameter Tento produkt
Mulčovanie

Áno

Bočné vyhadzovanie

Áno

Mäkčená ergonomická rukoväť

Áno

Ovládanie pri rukoväti

Áno

Naše hodnotenie a záver

Riwall PRO RPM 4735 je vhodná voľba pre záhradkárov so stredne veľkou či menšou záhradou, ktorí nepotrebujú benzínovú kosačku s ohromujúcimi parametrami, ale priemerný model za dobrú cenu. So záberom kosenia 46 cm, benzínovou nádržou 0,8 litra a menším zberným košom (50 l) naozaj nejde o zariadenie vhodné na rozsiahle trávnaté plochy. To potvrdzuje aj priemerný výkon motora 2,6 kW s objemom 146 kubických centimetrov a počtom otáčok 3 000 za minútu. Výšku je možné nastaviť centrálne v siedmich stupňoch od 25 do 75 mm, čo sú celkom bežné hodnoty. Samozrejmosťou je vlastný pojazd, pri ktorom ale výrobca neuvádza presnú rýchlosť. Štartovanie je ručné, konštrukcia podvozku je oceľová. Poteší možnosť mulčovania alebo zadného a bočného vyhadzovania a nechýba ani ergonomická rukoväť. Priemer koliesok je štandardných 180 a 250 mm. Výhodou bude tiež nižšia hmotnosť (menej ako 30 kg).

Ak ale zháňate benzínovú kosačku na veľkú záhradu, odporúčame voliť širší záber, ktorý má napríklad model VeGA 545 SXHE 7in1.

270 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Riwall PRO RPM 4735 | Hodnotenie: 73,6 %
Jakub Gulec
Jakub sa v našej redakcii venuje najmä technicky zameraným témam. V tomto článku vám vysvetlí napríklad to, prečo sú pre trávnik lepšie vretenové kosačky, alebo aké majú výhody ich rotačné náprotivky. Jeho recenzie nájdete taktiež pri aku vŕtačkách alebo štiepačkách dreva.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Riwall PRO RPM 4735

Riwall PRO RPM 4735

270 € Orientačná cena