Menu

Recenzia a porovnanie Riwall RPM 4640 PRO

84,2 % Celkové hodnotenie

Ďalší na zváženie v kategorii Benzínové kosačky

Klady

  • Dobrý pomer ceny a výkonu
  • Odolná oceľová konštrukcia
  • Veľká rozsah nastaviteľnej výšky

Zápory

  • Výrobca neuvádza niektoré parametre
  • Kosačka patrí medzi ťažšie modely
300 € Orientačná cena

Základné údaje

Riwall RPM 4640 PRO je klasická benzínová kosačka strednej triedy. Áno, ani napriek slovu „PRO“ v názve sa nejedná o profesionálny model. Dočkáte sa však dobrého pomeru medzi cenou a výkonom, solídnej konštrukčnej kvality a dostatočne širokého záberu. Kosačka bude vhodná na kosenie plôch o veľkosti až 800 m2. Výšku kosenia môžete nastaviť v rozpätí od 25 po 85 milimetrov. Zatiaľ čo dolná hodnota je pri lepších kosačkách bežná, väčšinu konkurenčných modelov je možné nastaviť maximálne na 75 mm. Tento model teda bude vhodný aj na kosenie vysokej trávy. Predné kolesá majú priemer 20 cm, zadné potom 28.

Štvortaktný motor Loncin s objemom 166 kubických centimetrov zaistí výkon až 2,9 kW. Táto hodnota je v porovnaní s konkurenciou v rovnakej cenovej hladine nadštandardná. Výrobca bohužiaľ neuvádza počet otáčok noža za minútu. Do benzínovej nádrže nalejete liter benzínu, olejová nádrž pojme 0,6 litra. Kosačka váži 38 kilogramov, je totiž vyrobená z ušľachtilej ocele. V kombinácii s košom s objemom 70 litrov už teda pôjde o pomerne veľkú záťaž, no manipuláciu vám podstatne uľahčí dobre fungujúci pojazd.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Riwall

Typ kosačky

Rotačná

Šírka záberu kosenia (cm)

46

Nastavenie výšky kosenia

Áno (centrálne)

Rozsah výšky kosenia (mm)

25-85

Pojazd

Áno

Výkon motora

3,9 HP/2,9 kW

Objem motora (ccm)

166

Objem nádrže (l)

1

Priemer kolies predných/zadných (mm)

200/280

Štartovanie

Ručné

Objem zberného koša (l)

70

Hmotnosť (kg)

38

Materiál šasi

Oceľ

Funkcie

Čo sa týka hodnotenia funkcií, modelu Riwall RPM 4640 PRO nemôžeme vytknúť vôbec nič. Kosačka disponuje klasickým zberom trávy do koša, napríklad na lúke potom môžete využiť zadné vyhadzovanie, na výživu trávnika je zas vhodné mulčovanie. Riwall taktiež umožní aj bočné vyhadzovanie trávy. Mäkčenú ergonomickú rukoväť je možné výškovo nastaviť, motor a pojazd držíte spustený klasickou kovovou páčkou.

Parameter Tento produkt
Mulčovanie

Áno

Bočné vyhadzovanie

Áno

Mäkčená ergonomická rukoväť

Áno

Ovládanie pri rukoväti

Áno

Hlavné klady a zápory

Ak sa zameriame na klady tohto modelu, v prvom rade musíme spomenúť pomerne vysoký výkon (vzhľadom na cenovú kategóriu). Väčšina konkurenčných modelov ponúka o pár stoviek wattov slabšie motory. Výhodou je aj pevná a odolná oceľová konštrukcia a dobrý rozptyl nastaviteľných výšok. Medzi funkciami nechýba mulčovanie ani bočné vyhadzovanie a kosačka sa pýši aj pojazdom.

Ten je však v tomto prípade v podstate nevyhnutný, hmotnosť kosačky totiž činí celých 38 kilogramov a pokiaľ vezmeme do úvahy aj plný kôš trávy, dostávame sa aj cez hodnotu 50 kg. Kosačka sa teda rozhodne radí medzi ťažšie, to ale pri prevádzke s pojazdom nebude predstavovať problém. Pokiaľ však potrebujete na záhrade s kosačkou veľa manévrovať, nemusí byť pre vás tento model ideálny. Výrobca bohužiaľ neuvádza niektoré parametre, ako je napríklad počet otáčok.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou alternatívou môže byť benzínová kosačka VeGA 51 HWXV 6in1. Jej obstarávacia cena je o niečo vyššia, za vyššie náklady ale ponúkne podstatne výkonnejší motor. Zatiaľ čo Riwall RPM 4640 PRO disponuje motorom s výkonom 2,9 kW, kosačka VeGA 51 HWXV 6in1 ponúkne až 3,6 kWh. Môžete teda počítať s motorom dostatočne silným aj na kosenie veľmi hustej a vysokej trávy. Šírka záberu drahšieho variantu je tiež väčšia, bude teda vhodnejší na prácu na väčších pozemkoch.

Obe kosačky sú na tom inak kvalitatívne aj funkčne podobne, preto záleží skôr na tom, aký veľký pozemok budete upravovať. Na plochy do 500 m2 by sme vám odporučili zvoliť model Riwall RPM 4640 PRO a ušetriť, ak je ale váš pozemok rozľahlejší, oplatí sa vám investovať niekoľko eur navyše za model VeGA 51 HWXV 6in1.

Naše hodnotenie a záver

Model Riwall RPM 4640 PRO patrí medzi kvalitné kosačky strednej triedy. Ponúka vysoký výkon motora, silný pojazd, veľký zberný kôš a pevnú oceľovú konštrukciu. Počítať môžete aj s bočným vyhadzovaním, funkciou mulčovania a zberným košom s objemom 70 litrov trávy. Svoje uplatnenie nájde na pozemkoch do 800 m2. Pokiaľ hľadáte výkonnejší variant na väčšie pozemky, odporúčame voliť model VeGA 51 HWXV 6in1.

300 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Riwall RPM 4640 PRO | Hodnotenie: 84,2 %
Jakub Gulec
Jakub sa v našom tíme zameriava na elektroniku a technické témy. Údržbou trávnatej zelene sa dokonca krátkodobo živil a navyše pochádza z rodinného domu – problematiku benzínových kosačiek má teda zvládnutú. V článku sa dočítate napríklad to, akú šírku záberu vyberať v závislosti od veľkosti trávnatej plochy. Jeho recenzie nájdete aj pri vretenových kosačkách alebo krovinorezoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Riwall RPM 4640 PRO

Riwall RPM 4640 PRO

300 € Orientačná cena