Menu

Recenzia a porovnanie Husqvarna Automower 105

Veľmi dobré Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Robotické kosačky do 750 m2

Klady

  • Priemerná doba nabíjania
  • Nižšia cena
  • Bezpečnostné funkcie

Zápory

  • Vyššia hlučnosť
  • Len základné funkcie
  • Maximálny sklon len 25 %
800 € Orientačná cena

Parametre kosenia

Husqvarna Automower 105 je robotická kosačka určená na menšie a zároveň rovné plochy. Výrobca ju odporúča na plochu do 600 m2, za jednu hodinu pokosí 43 m2. Samotná konštrukcia patrí k tým menším a zodpovedá tomu aj užší záber kosenia 20 cm. Výšku kosenia trávnika je možné nastaviť medzi 20 a 50 cm. Tento interval je pomerne bežný, aj keď niektoré modely kosia trávu aj o niečo dlhšiu. Skracovanie stebiel majú na starosti 3 otočné žiletkové nože, ktoré je možné ľahko vymeniť. To budete musieť v priebehu sezóny možno aj niekoľkokrát urobiť. Interval záleží na veľkosti kosenej plochy i frekvencii používania.

Ako sme písali vyššie, kosačka sa nehodí do svahovitého terénu. Poradí si so sklonom iba 25 % vo vnútri pracovnej plochy a 15 % na jej okraji. Bežne sa pritom stretávame s možnosťou kosenia v sklone 35 až 45 %.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov
Parameter Tento produkt
Maximálna plocha (m2)

600

Plocha pokosená za hodinu (m2/hod)

43

Šírka záberu (cm)

20

Typ noža

3 otočné žiletkové nože

Minimálna výška kosenia (mm)

20

Maximálna výška kosenia (mm)

50

Maximálny sklon vo vnútri pracovnej plochy (%)

25

Maximálny sklon v blízkosti hranice (%)

15

Vybavenie a funkcie

Výbava kosačky patrí k tým základnejším. Nemá Bluetooth ani ovládanie pomocou aplikácie. Všetky nastavenia je potrebné vykonávať pomocou tlačidiel a displeja priamo na tele prístroja. Ostatnými funkciami obvyklými pri robotických kosačkách ale vybavená je. Nechýba bezpečnosťou PIN ani alarm pre prípad odcudzenia. Bezpečnosť kosačky aj jej užívateľov zaisťuje rad senzorov – nárazu, naklonenia a zdvihnutia.

Parameter Tento produkt
Bluetooth

Nie

Aplikácia

Nie

Displej

Áno

PIN kód

Áno

Senzor nárazu

Áno

Senzor náklonu

Áno

Senzor zdvihnutia

Áno

Alarm

Áno

Napájanie a ďalšie parametre

Nijak zvlášť kosačka nevyčnieva ani v oblasti napájania. Na jedno nabitie vydrží v prevádzke až 65 minút, nabíjať sa potom bude okolo 50 minút. Potom bude automaticky pokračovať v začatej práci. Podobných parametrov dosahuje väčšina modelov na trhu. Nevýhodou ale môže byť hlučnosť, ktorá je až 65 dB, prevažná väčšina kosačiek je aspoň o 5 dB tichšia. Nebude ale určite veľkým prekvapením, že sa model 105 radí medzi menšie stroje, konkrétne rozmery a hmotnosť môžete nájsť v nasledujúcej tabuľke.

Parameter Tento produkt
Doba nabíjania (min)

50

Doba prevádzky (min)

65

Hlučnosť (dB)

65

Dĺžka (cm)

55

Šírka (cm)

39

Výška (cm)

25

Hmotnosť (kg)

6,9

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Výhodou kosačky Husqvarna je pomerne rýchle nabíjanie, možnosť práce za každého počasia a taktiež pomerne priaznivá cena. Dostanete za ňu ale iba základne vybavený model, ktorý nedisponuje inteligentnými funkciami a nemožno ho ovládať na diaľku. Bohužiaľ má aj o niečo vyššiu hlučnosť.

Porovnanie s alternatívami

Medzi kvalitné kosačky určené taktiež na malé plochy patrí Gardena smart SILENO life 750. Tá pokosí až 750 m2, poradí si s 30% sklonom a je možné ju ovládať na diaľku prostredníctvom aplikácie v telefóne. Ako samotný názov napovedá, má pomerne tichý chod do 58 dB. Je ale o niečo drahšia.

Ak hľadáte kosačku do svahovitého terénu, mohla by vám dobre poslúžiť Karcher RLM 4 14450000, ktorá zvláda kosenie aj pri 45% sklone. Má podobnú výbavu ako kosačka Husqvarna, zvláda kosenie v 3 zónach a o niečo rýchlejšie sa nabíja.

Záver

Husqvarna Automower 105 je robotická kosačka určená na kosenie malých rovných plôch. Poradí si so záhradou do 600 m2 a sklonom do 25%. Jej výbava je iba základná, má bezpečnostné senzory, alarm a PIN kód. Všetko ovládanie ale musíte vykonávať priamo na tele prístroja, chýba tiež diaľkové ovládanie cez aplikáciu. V porovnaní s ostatnými je tiež pomerne hlučná, čo by mohlo vadiť vám aj vašim susedom.

Pokiaľ je pre vás nízka hlučnosť zásadná, odporúčame vám model Gardena smart SILENO life 750.

800 € Orientačná cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Dátum: | Produkt: Husqvarna Automower 105 | Hodnotenie: Veľmi dobré
Veronika Vyskočilová
Redaktorka
Veronika sa v našej redakcii venuje výberu a porovnávaniu produktov už niekoľko rokov. Dokáže vám preto osvetliť jednotlivé parametre a aspekty výberu robotických kosačiek. Vysvetlí vám, čo sa deje s pokosenou trávou a ako je potrebné ohraničiť pozemok, aby kosačka vedela, kam zájsť a kam zase nie. Na našich stránkach sa venuje aj porovnaniu domácich a kuchynských pomocníkov, ako sú chladničky, rôzne druhy vysávačov a mixérov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Husqvarna Automower 105

Husqvarna Automower 105

800 € Orientačná cena