Menu

Recenzia a porovnanie Robomow RK2000

Veľmi dobré Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Robotické kosačky nad 1 100 m2

Klady

  • Ovládanie pomocou aplikácie
  • Sklon terénu až 45 %
  • Prevádzka až 120 minút

Zápory

  • Dlhé nabíjanie
  • Vyššia cena
  • Užší záber
2 200 € Orientačná cena

Parametre kosenia

Robomow RK2000 je robotická kosačka určená na veľké plochy o rozlohe až 2000 m2, čo je naozaj nadpriemerná záhrada. Na takto veľkú plochu má ale pomerne malý záber kosenia 21 cm, bude teda po záhrade pravdepodobne jazdiť celý deň. Kosačka je osadená štyrmi otočnými žiletkovými nožmi, čo je u robotických kosačiek obľúbený typ. Tieto nože nie je potrebné brúsiť, musíte ich ale občas vymeniť. Frekvencia výmeny závisí od rozlohy pozemku a tiež frekvencie používania. Robomow má veľmi netypické nastavenie dĺžky kosenia. Spodná hranica 20 mm je obvyklá, zvláštna je ale možnosť kosiť až na dĺžku 100 mm. Väčšina modelov umožňuje nastaviť kosenie maximálne na 60 mm. Kosenú plochu môžete rozdeliť na 2 oddelené zóny a 4 podzóny a optimalizovať tak kosenie podľa potreby. Pochváliť musíme aj schopnosť kosenia na teréne v sklone. Ten môže mať až 45% uprostred kosenej plochy a 20% na jej okraji, čo sú najvyššie možné hodnoty medzi bežnými robotickými kosačkami.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov
Parameter Tento produkt
Maximálna plocha (m2)

2 000

Šírka záberu (cm)

21

Typ noža

4 otočné žiletkové nože

Minimálna výška kosenia (mm)

20

Maximálna výška kosenia (mm)

100

Maximálny počet kosených zón

2

Maximálny sklon vo vnútri pracovnej plochy (%)

45

Maximálny sklon v blízkosti hranice (%)

20

Vybavenie a funkcie

Chválou budeme pokračovať aj pri zozname funkcií. Kosačke totiž nechýbajú základné, ani tie pokročilé. Bezpečnosť zaručuje sada senzorov náklonu, zdvihnutia alebo nárazu. Krádeži bráni PIN kód, ktorý treba zadať pred akýmkoľvek použitím kosačky. Ovládanie je navyše veľmi komfortné. Všetko potrebné môžete nastaviť priamo na kosačke za pomoci tlačidiel a displeja, alebo zvoliť jednoduchší variant v podobe aplikácie. S tou sa kosačka prepojí prostredníctvom Bluetooth pripojenia.

Parameter Tento produkt
Bluetooth

Áno

Aplikácia

Áno

Displej

Áno

PIN kód

Áno

Senzor nárazu

Áno

Senzor náklonu

Áno

Senzor zdvihnutia

Áno

Napájanie a ďalšie parametre

Robomow vyčnieva aj v dĺžke prevádzky, bohužiaľ ale aj s tým spojeným nabíjaním. Obe tieto hodnoty môžu dosiahnuť až 120 minút v závislosti od terénu. Mnoho kosačiek v kategórii dosahuje iba polovičnú dĺžku prevádzky, ale aj polovičné nabíjanie. Čo je naopak viac-menej priemerné je hlučnosť 60 dB. Okolo tejto hodnoty sa pohybuje hlučnosť naprostej väčšiny kosačiek. Pokiaľ sú pre vás dôležité aj rozmery a hmotnosť, pozrite sa do spodnej časti nasledujúcej tabuľky.

Parameter Tento produkt
Doba nabíjania (min)

120

Doba prevádzky (min)

120

Hlučnosť (dB)

60

Dĺžka (cm)

60

Šírka (cm)

52

Výška (cm)

27

Hmotnosť (kg)

10,5

Hlavné klady a zápory

Výhodou kosačky Robomow je kosenie veľkých plôch, ktoré môžu byť aj veľmi svahovité – až 45 %. Oceňujeme aj bohatú výbavu, možnosť rozdelenia pozemku do zón a tiež dlhú dobu prevádzky na jedno nabitie. S tou sa ale spája aj dlhé nabíjanie, čo už príliš výhodné nie je. Niekomu môže vadiť aj vysoká hmotnosť prístroja.

Porovnanie s alternatívami

Kosačka Robomow má síce svoje výhody, zaplatíte za ňu ale aj pomerne vysokú čiastku. Ak hľadáte kosačku na menšiu plochu a nechcete toľko investovať, mohla by vám vyhovovať kosačka Gardena smart Sileno life 1250. Má tiež množstvo bezpečnostných funkcií a umožňuje diaľkové ovládanie. Hodí sa ale na pozemky do 1250 m2 s maximálnym sklonom do 30%. Jej cena je ale výrazne nižšia.

Ak hľadáte naopak kosačku na naozaj veľkú plochu až 5000 m2 a máte vysoký rozpočet, mohla by vás zaujať kosačka Husqvarna Automower 450X s plnou výbavou a GPS navigáciou. Vydrží v prevádzke až 270 minút, potom sa iba 60 minút nabíja. Jej cena je ale takmer dvojnásobná.

Záver

Robotickú kosačku Robomow RK2000 odporúčame najmä náročnejším užívateľom a majiteľom veľkých záhrad. Poradí si s plochou až 2000 m2 a to aj vo svahu do 45%. Zvláštnosťou je možnosť nastaviť dĺžku kosenia až na 100 mm namiesto obvyklých 50 či 60 mm. Oceňujeme plnú výbavu funkciami vrátane možnosti prepojenia s aplikáciou v telefóne prostredníctvom Bluetooth. Výhodou je aj dlhá výdrž na jedno nabitie až 120 minút, rovnako dlho sa potom ale nabíja. Niektorých záujemcov môže odradiť vysoká obstarávacia cena, v takom prípade odporúčame kosačku Gardena smart Sileno life 1250.

2 200 € Orientačná cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Dátum: | Produkt: Robomow RK2000 | Hodnotenie: Veľmi dobré
Veronika Vyskočilová
Redaktorka
Veronika sa v našej redakcii venuje výberu a porovnávaniu produktov už niekoľko rokov. Dokáže vám preto osvetliť jednotlivé parametre a aspekty výberu robotických kosačiek. Vysvetlí vám, čo sa deje s pokosenou trávou a ako je potrebné ohraničiť pozemok, aby kosačka vedela, kam zájsť a kam zase nie. Na našich stránkach sa venuje aj porovnaniu domácich a kuchynských pomocníkov, ako sú chladničky, rôzne druhy vysávačov a mixérov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Robomow RK2000

Robomow RK2000

2 200 € Orientačná cena