Menu

Recenzia a porovnanie Stiga Autoclip 221

93,8 % Celkové hodnotenie

v kategorii Robotické kosačky do 750 m2

Klady

  • Ovládanie pomocou aplikácie
  • Široký záber
  • Plná výbava funkcií

Zápory

  • Vyššia hmotnosť
  • Kratšia výdrž batérie
  • Vyššia cena
1 150 € Orientačná cena

Parametre kosenia

Na údržbu trávnatej plochy s rozlohou do 500 m2 je určená kosačka Stiga Autoclip 221. Záberom 25 cm prevyšuje väčšinu modelov v kategórii pre menšie trávniky. Dá sa teda predpokladať, že danú plochu pokosí za pomerne krátku dobu. Zvláštnosťou je štvorzubý nôž podobný tomu do klasickej kosačky. Vďaka nemu má kosačka 8 ostria, preto dokáže rýchlo a efektívne kosiť.

Výšku trávnika dokáže udržovať v dĺžke medzi 25 a 60 milimetrami, čo je bežná hodnota. Bežný je aj počet kosených plôch. Okrem hlavnej zóny môžete pridať jednu ďalšiu, odľahlejšiu. Možnosť kosenia vo svahu poteší najmä majiteľov svažitejších záhrad. Uprostred pracovnej plochy dokáže sekať až v sklone 45 %, čo je v súčasnosti takmer maximálna hodnota. Blízko hranice kosenia môže byť sklon až 20 %.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov
Parameter Tento produkt
Maximálna plocha (m2)

500

Šírka záberu (cm)

25

Typ noža

Štvorzubý

Minimálna výška kosenia (mm)

25

Maximálna výška kosenia (mm)

60

Maximálny počet kosených zón

2

Maximálny sklon vo vnútri pracovnej plochy (%)

45

Maximálny sklon v blízkosti hranice (%)

20

Vybavenie a funkcie

Veľkou výhodou kosačky značky Stiga je takmer plná výbava funkciami. Senzory náklonu, dažďa, nárazu či zdvihnutia sú v podstate bežnou výbavou, ktorú majú všetky kosačky. Tieto senzory slúžia ako zabezpečovacia funkcia buď pred nepriazňou počasia, zranením či krádežou. Unikátna nie je ani bezpečnostná funkcia PIN kódu a ovládací displej. Zvláštnosťou je ale Bluetooth modul s možnosťou ovládania kosačky pomocou aplikácie. Na diaľku tak môžete upravovať nastavenia alebo dať povel na kosenie.

Parameter Tento produkt
Bluetooth

Áno

Aplikácia

Áno

Displej

Áno

PIN kód

Áno

Senzor nárazu

Áno

Senzor náklonu

Áno

Senzor dažďa

Áno

Senzor zdvihnutia

Áno

Napájanie a ďalšie parametre

Aj keď pomer doby nabíjania a prevádzky nie je úplne priaznivý, vzhľadom k väčšiemu záberu sa nemusíte báť, že by kosačka Stiga upravovala trávnik dlhšie ako iné modely. Nabíja sa 75 minút, pri plnom nabití potom vydrží v prevádzke až 50 minút v závislosti nielen od stavu akumulátora, ale aj od dĺžky trávy a sklonu terénu. Rozmerovo sa jedná skôr o malý model, ktorý korešponduje s menšími plochami. Vysoká je ale hmotnosť, tú pocítite pri prenášaní, ktoré ale nebude pravdepodobne príliš častým úkonom. Vyššia hmotnosť teda nebude výraznou prekážkou.

Parameter Tento produkt
Doba nabíjania (min)

75

Doba prevádzky (min)

50

Dĺžka (cm)

53,3

Šírka (cm)

42

Výška (cm)

24,7

Hmotnosť (kg)

9,5

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Kosačka Stiga má kompaktné rozmery, avšak širší záber, dokáže tak pokosiť naraz viac trávy, než niektoré väčšie modely. Oceňujeme bohatú výbavu s možnosťou diaľkového ovládania prostredníctvom aplikácie a Bluetooth. Slabinou je kratšia výdrž batérie a jej nabíjanie, ktoré trvá dlhšie, než je doba prevádzky.

Záver

Stiga Autoclip 221 je robotická kosačka určená na malé plochy do 500 m2. Tomu zodpovedajú jej malé rozmery a tiež kratšia výdrž batérie. Na jedno nabitie vydrží sekať 50 minút, potom sa musí 75 minút dobíjať. Výhodou je širší záber, vďaka ktorému dokáže pokosiť rovnakú plochu rýchlejšie ako ostatné modely. Veľkou výhodou je aj bohatá výbava, ktorá okrem štandardných funkcií, ako sú rôzne senzory či displej, zahŕňa aj Bluetooth modul s možnosťou ovládať prístroj diaľkovo pomocou aplikácie.

Ak je práve ovládanie aplikácií pre vás dôležitým faktorom, môžete si prezrieť aj recenziu kosačky Gardena smart Sileno life 750.

1 150 € Orientačná cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Dátum: | Produkt: Stiga Autoclip 221 | Hodnotenie: 93,8 %
Veronika Vyskočilová
Redaktorka
Veronika sa v našej redakcii venuje výberu a porovnávaniu produktov už niekoľko rokov. Dokáže vám preto osvetliť jednotlivé parametre a aspekty výberu robotických kosačiek. Vysvetlí vám, čo sa deje s pokosenou trávou a ako je potrebné ohraničiť pozemok, aby kosačka vedela, kam zájsť a kam zase nie. Na našich stránkach sa venuje aj porovnaniu domácich a kuchynských pomocníkov, ako sú chladničky, rôzne druhy vysávačov a mixérov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Stiga Autoclip 221

Stiga Autoclip 221

1 150 € Orientačná cena