Menu

Roland FP 30X – Recenzie, testy a porovnania

74,1 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Najlacnejšie digitálne pianá do 1 600 €

Klady

  • Vynikajúci pocit z hry
  • Veľmi príjemný zvuk
  • Citlivosť odozvy
  • Klávesy z umelej slonoviny
  • Pomerne silné reproduktory

Zápory

  • Bez stojana
  • 1 pedál v balení
  • Nie je na batérie
650 € Orientačná cena

Digitálne piano Roland FP 30X predstavuje veľmi dobrú voľbu pre užívateľov, ktorí pri výbere cielia na nízku cenu. Jedná sa o jedno z najdostupnejších elektronických pián, pričom aj napriek svojej nízkej cene ponúkne vynikajúci klavírny zvuk a teda príjemnú zvukovú odozvu.

Základná charakteristika

Digitálne piano Roland FP 30X hodnotíme aj napriek jeho nízkej cene veľmi dobre. Disponuje síce plastovými klávesmi, ktoré sú v tejto cenovej relácii bežné, avšak ich povrch je vytvorený z umelej slonoviny verne napodobňujúcej klasický, avšak drahý materiál (slonovina sa však na výrobu klávesov nesmie používať už od 80. rokov). Piano ponúka hneď 256 zvukovú polyfóniu, čím sa vyrovnáva aj rádovo drahším modelom, avšak iba 56 rôznych zvukov, ktoré je ale možné ďalej obohatiť o rôzne efekty.

Tento model aj napriek svojej cenovej dostupnosti ponúkne štandardnú klaviatúru PHA-4, od ktorej môžete očakávať reálny pocit z hry. Navyše umožňuje nastaviť silu úderu v šiestich krokoch, takže sa ľahko prispôsobí individuálnym preferenciám hráča. FP30X podporuje aj funkciu Dual pre vrstvenie dvoch zvukov a Split pre rozdelenie klaviatúry na dve zóny alebo použitie dvoch zvukov vedľa seba, tieto funkcie sú už dnes ale pomerne bežnou súčasťou aj lacnejších zariadení.

Konektivita

Výhodou je, že je možné toto digitálne piano prepojiť s okolitými zariadeniami prostredníctvom konektora USB, ktorý mnohým lacnejším modelom chýba. Navyše je vybavené aj rozhraním Bluetooth MIDI, ktoré využijete pre prácu s MIDI hudobnými aplikáciami na skladanie hudby v mobilných zariadeniach.

Za výhodu tu považujeme aj zabudovaný MIDI rekordér na záznam vlastných skladieb. Zároveň je však možné hrať s vašimi obľúbenými piesnami z pripojeného pamäťového USB zariadenia, čo tiež neumožňujú všetky modely.

Parameter Tento produkt
Typ klaviatúry

PHA-4

Dynamika úderu

Áno, 6 stupňov

Escapement

Áno

Počet kláves

88

Materiál kláves

Plast

Povrch kláves

Syntetická slonovina

Polyfónia

256

Počet zvukov

56

Počet pedálov v základnom prevedení

1

Možnosť pripojiť pedále

Áno

Funkcia half-pedal

S pedálovou lištou

Damper resonance

Áno

Počet reproduktorov

2

MIDI

Áno

USB host

Áno

USB konektor

Áno

Počet prednastavených skladieb

30

Metronóm

Áno

Duo mód

Áno

Duálna klaviatúra

Áno

Hodnotenie ďalších odborníkov a používateľov

V čase písania tejto recenzie (september 2023) zbiera digitálne piano značky Roland naozaj vynikajúce hodnotenia, a to ako na užívateľskej, tak aj odbornej úrovni. O vysokej miere spokojnosti svedčí napríklad celkový priemer všetkých hodnotení na portáli Heureka, ktorý dosahuje úctyhodných 96%. Taktiež môžeme spomenúť, že tento model piana je odporúčaný množstvom skúsených aj profesionálnych hudobníkov.

Užívatelia pritom najčastejšie chvália fakt, že model ponúka množstvo praktických vylepšení oproti FP-3O, ako sú napríklad silnejšie reproduktory, predefinovanie citlivostí hodnôt Brilance, Ambience a KeyTouch alebo rozšírenie nástrojových registrov. Väčšina hodnotiacich sa zhoduje na tom, že ide o kompaktné piano s veľkým potenciálom. Na druhú stranu niektorí negatívne hodnotia náročnejšie hardvérové ​​ovládanie, pretože pianu chýba LCD displej.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Medzi najväčšie prednosti tohto digitálneho piana patrí jednoznačne jeho autentický klavírny zvuk, ktorý je napokon pre výrobky značky Roland typický. Aj napriek nízkej cene tu môžete zabudnúť na ľahkú klaviatúru typickú pri prenosných pianách strednej ceny, vďaka klaviatúre PHA-4 tento model skrátka vystupuje z radu a pre jeho príjemnú zvukovú odozvu je odporúčaný aj odborníkmi.

Ďalšou výhodou je tu povrch klávesov z umelej slonoviny, čím sa výrobca snaží napodobniť klavírny pocit z hry. Samozrejme má Roland FP 30X aj nejaké nevýhody. Jednou z nich je napríklad absencia stojana v balení, čo je však bežné, pokiaľ si rovno nekupuje celý set. Za nevýhodu môžeme považovať aj 1 sustain pedál v balení, čím tento model zaostáva za digitálnymi pianami s drevenou konštrukciou, v pri ktorých nájdete celú sadu 3 pedálov.

Záporne tu hodnotíme aj fakt, že tento model nie je na batérie, aj napriek tomu, že je prenosný, na hranie teda budete vždy potrebovať prítomnosť elektrickej zásuvky.

Porovnanie s alternatívami

Ak stále nie ste rozhodnutí pre digitálne piano Roland FP 30X a hľadáte ešte výhodnejšiu alternatívu, potom za zmienku určite stojí o triedu nižší model Roland FP-10. Jeho doménou je jednoznačne nízka cena, pretože tento variant zoženiete už od 450 €. Napriek tomu ponúkne štandardnú klaviatúru s 88 klávesmi a veľmi príjemnú zvukovú odozvu. Má ale pochopiteľne menej zvukov a polyfónie.

Ďalšou alternatívou môže byť aj nami odporúčaný model Yamaha P-125, čo je lacný zástupca tejto obľúbenej značky. Je síce o niečo lacnejší, ale v niekoľkých parametroch sa nevyrovná spomínanému pianu Roland FP 30X. Líši sa napríklad nižším rozsahom polyfónie a menším počtom zvukov, navyše má menej výkonné reproduktory a matný povrch klávesov, ktorý nie je všetkým hudobníkom príjemný.

Záverečné zhrnutie

Digitálne piano Roland FP 30X spadá do kategórie lacnejších modelov, čím spĺňa nároky nenáročných užívateľov trvajúcich najmä na nízkej cene. S ohľadom na rad jeho parametrov na dobrej úrovni však nemožno povedať, že by išlo o piano výhradne pre začiatočníkov. O vysokej miere spokojnosti svedčí jednak rad kladných užívateľských recenzií, ale aj odporúčania od skúsených a profesionálnych hudobníkov.

Hráčov poteší skvelou zvukovou odozvou s verne napodobňujúcim klavírnym zvukom, ktorý je napokon pre modely značky Roland typický. Tešiť sa môžete na štandardnú klaviatúru s 88 klávesmi, iné varianty sme do nášho porovnania ani nezaraďovali. Klávesy pritom vynikajú svojím povrchom z umelej slonoviny. Nevýhodou je ale nemožnosť používať piano na batérie a tiež iba jeden pedál v balení.

650 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Roland FP 30X | Hodnotenie: 74,1 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva je redaktorka, ktorá má skúsenosti s rôznymi hudobnými nástrojmi. Vďaka tomu je pre ňu ľahké urobiť si prehľad v digitálnych pianách a ich rozsiahlych parametroch a môže vás tak bližšie zoznámiť so všetkými špecifikami tejto kategórie. Pri svojej práci berie ohľad nielen na aktuálne trendy na trhu, ale aj na odborné aj užívateľské recenzie, a poradí napríklad, ktoré digitálne piano je vhodné pre začínajúcich hudobníkov alebo čo si predstaviť pod pojmom escapement.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Recenzia Roland FP 30X

Roland FP 30X

650 € Orientačná cena