Menu

Porovnávací test a recenzie najlepších rotopédov

Aktualizované:
Október 2021

Možnosti pre šport v pohodlí domova sú dnes oveľa širšie ako kedykoľvek predtým. K dispozícii je široká ponuka tréningových programov na internete a samozrejme tiež najrôznejšie posilňovacie stroje. Medzi najobľúbenejšie z nich patria stroje napodobňujúce jazdu na bicykli – rotopédy. 

Nákup rotopédu na prvý pohľad pripomína jadrovú fyziku, nie je to však tak. V prvom rade sa zamyslite nad tým, či chcete siahnuť práve po lacnejšom rotopéde alebo komplexnejšom cyklotrenažéri, ktorý pripomína cestný bicykel. Voliť tiež môžete medzi vzpriamenými, spinningovými a ležatými bicyklami. Každý druh tréningového náradia je trochu iný a záleží najmä na vašich tréningových cieľoch. 

Počas samotného výberu dôkladne skontrolujte vyhotovenie všetkých súčastí konštrukcie – rámu, sedla, riadidiel, šliapacieho stredu, zotrvačníka aj nastavovacích nožičiek. Vyberte požadovaný brzdový systém a zamyslite sa nad takým ovládaním záťaže, ktoré vám dodá potrebnú slobodu pri regulácii tréningu. Nezanedbajte ani napájanie, materiál a dizajnové vyhotovenie rotopédu, rovnako ako paletu doplnkových funkcií.

Kritérií pre nákup rotopédu je naozaj mnoho a všetky zohrávajú pri nákupe významnú úlohu. Vzhľadom na to, že ide o drahé stroje, odporúčame osobnú návštevu kamennej predajne, kde si môžete vyhotovenie jednotlivých súčastí skontrolovať a ohmatať. V prípade, že nie ste schopní sa ani po dôkladnej rozvahe rozhodnúť, preštudujte si náš text Ako vybrať rotopéd.


Najlepšie rotopédy podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Poradie Vzhľad Názov Hodnotenie Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Hop-Sport HS-005H HOST
Hop-Sport HS-005H HOST 84 %
Počet recenzií: 19
220 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Hop-Sport HS-010 Rio
Hop-Sport HS-010 Rio 70 %
Počet recenzií: 38
80 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Hop-Sport HS-2080 Spark
Hop-Sport HS-2080 Spark 91 %
Počet recenzií: 23
190 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Hop-Sport HS-045H Eos
Hop-Sport HS-045H Eos 85 %
Počet recenzií: 62
140 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Duvlan Zenon
Duvlan Zenon 100 %
Počet recenzií: 3
110 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Spartan MAGNETIC 800
Spartan MAGNETIC 800 93 %
Počet recenzií: 7
240 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Capital Sports Azura M3 Pro
Capital Sports Azura M3 Pro 90 %
Počet recenzií: 3
160 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze DOMYOS Essential
DOMYOS Essential 99 %
Počet recenzií: 8
110 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Hop-Sport HS-2050H Sonic
Hop-Sport HS-2050H Sonic 93 %
Počet recenzií: 7
150 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Capital Sports Azura M2
Capital Sports Azura M2 78 %
Počet recenzií: 3
110 € Zobraziť ponuky

Ako vybrať rotopéd

Možno sa môže zdať, že na výbere rotopédu nezáleží, stačí ísť do obchodu a nejaký si kúpiť. Tak to ale nie je. Každý rotopéd má iné parametre a je prispôsobený inému používateľovi. Kým sa teda do jeho kúpy pustíte, zodpovedajte si nasledujúce otázky:

 • Kto na rotopéde bude jazdiť?
 • Ako často ho chcete využívať?
 • Koľko doň chcete investovať?
 • Aké sú vaše základné požiadavky na funkcie?
 • Na aký účel vám má rotopéd primárne slúžiť?

Aby ste predišli bolestiam chrbta, vyberte si taký stroj, ktorý je určený pre vašu výšku, a zároveň dbajte na to, aby bolo sedlo posuvné nielen hore a dole, ale aj dopredu a dozadu. Tiež riadidlá by sa mali dať zdvihnúť, znížiť a sklopiť presne podľa vašej potreby. Ak chcete jazdiť často a v dlhších intervaloch, je dobré si zaobstarať pohodlné sedlo, na ktorom sa vám skoro neotlačí zadok. Vydržíte potom cvičiť dlhší čas. Rovnako je dobré si dopredu premyslieť, aké funkcie požadujete. Každý prístroj nemusí mať všetky funkcie, a predídete tak prípadnej nespokojnosti.

Všeobecne teda platí, že pokiaľ sa chcete jazde na rotopéde venovať častejšie ako párkrát do mesiaca, je lepšie investovať do kvalitnejšieho modelu, ktorý bude mať viac funkcií, bude stabilnejší a vydrží vám dlhší čas. Obzvlášť ľudia s vyššou výškou alebo hmotnosťou by mali kúpiť kvalitnejšie vybavenie, jazda potom bude oveľa komfortnejšia a bude vás viac baviť.

​Okrem už spomínaných bežeckých pásov si svoje miesto v domácich aj komerčných posilňovniach vydobyli tiež boxovacie vrecia. Aj na toto fitnes vybavenie, vrátane boxerských rukavíc, sme sa zamerali. 

Ako vybrať rotopéd stručne:

 • Zvoľte typ rotopédu podľa spôsobu jazdy – Začiatočníkom a mierne pokročilým postačia vzpriamené kolesá, profesionálom prídu vhod kolesá na spinning. Na rotopéde môžu jazdiť tiež hendikepovaní či ľudia po úraze, na to sa hodia takzvané recumbenty.
 • Rotopéd vyberte tiež podľa telesnej konštrukcie používateľov – Pokiaľ bude výrobok používať viac ľudí, berte ohľad vždy na toho s najväčšou výškou a hmotnosťou, aby bol rotopéd dostatočne stabilný.
 • Čím viac nastavení, tým lepšie – Kvalitný rotopéd by mal mať nastaviteľné sedlo do výšky aj vzdialenosti od riadidiel, samotné riadidlá je nutné tiež prispôsobiť konkrétnemu používateľovi.
 • Určite si preferované ovládanie a funkcie – Záťaž sa na rotopéde nastavuje ručne tlačidlami, alebo elektronicky, kedy si môžete vybrať jeden z prednastavených programov. Kvalitnejšie prístroje pri jazde navyše dokážu merať spálené kalórie či tepovú frekvenciu.
 • Rozhodujúci môže byť aj spôsob napájania – Akumulátorové prístroje vám dávajú voľnosť pri umiestnení, na rozdiel od tých s nutnosťou sieťového zapojenia, nie ste viazaní na zásuvky. Dokupovanie stále nových akumulátorov sa však pri častom používaní rotopédu predraží.
 • Nezabudnite na servisné služby a záruku – Pri problémoch s rotopédom je pohodlné, aby predajca ponúkal možnosť servisu u vás doma. Isto príde vhod tiež dlhšia záruka.
 • Stanovte si cenovú hladinu, v ktorej chcete rotopéd zakúpiť – Každá ponúka iné produkty, čo sa typu, funkcií a vyhotovenia týka. Najlacnejšie a zároveň najrozšírenejšie sú vzpriamené varianty, ktoré však môžu byť tenké a málo stabilné, vhodné len na občasnú jazdu.

Rotopéd verzus cyklotrenažér

Zo všetkého najskôr považujeme za dôležité vymedziť názvoslovie športových pomocníkov, pri ktorých sa využíva cyklistický pohyb. Narazíte totiž tak na klasické rotopédy, ako aj na viac profesionálne prístroje v podobe cyklotrenažérov. Aj tým sme sa podrobnejšie venovali na špeciálnej stránke v článku Ako vybrať cyklotrenažér. Pri výbere z týchto dvoch odlišných strojov je nutné vychádzať zo základnej predstavy využitia, fyzickej kondície, výšky a hmotnosti používateľa, jeho zdravotného stavu a predstáv o tréningových jednotkách.

Rotopéd

Rotopédy sú určené na ľahšie typy tréningu, tiež pre cvičencov s nadváhou či horšou kondíciou, ktorí si chcú postupne ľahko zlepšovať alebo udržiavať svoj fyzický fond. Ergonomicky je rotopéd riešený tak, že sa na ňom sedí vzpriamene, riadidlá sú vyššie ako sedlo, preto nedochádza k preťaženiu bedrovej a krčnej chrbtice. Často sa práve tieto prístroje odporúčajú ľuďom s problémami pohybového aparátu, najmä práve s chrbticou. Rotopédy predstavujú šetrnú cestu k cvičeniu a sú vhodné na udržanie kondície, spevnenie tela a chudnutie.

Cyklotrenažér

Cyklotrenažéry sú naopak určené na čo najreálnejšiu simuláciu jazdy, väčšinou tiež ide o drahšie športové náčinie. Nájdeme tu presnejšie nastavenie záťaže, stroj je konštruovaný pre športový typ jazdy hlavne pre cyklistov, ktorým chýba bicykel mimo sezóny a chcú pracovať na svojej športovej forme. Sú určené na rozvoj kondície a intenzívny tréning, chudnutie aj spevnenie lýtok, zadku a stehien. Používateľ má športovejší a príjemnejší pôžitok zo šliapania. Na trenažéri je športovejšie sedenie, kde sú riadidlá na úrovni alebo dokonca výškovo až pod sedlom. Nejde teda o vhodný variant pre ľudí, ktorých bolí chrbát. Väčšinou sa na cyklotrenažéroch používajú tiež cyklistické tretry so zámkami na pedáloch.

Typy rotopédov podľa kolies

Rotopédy delíme na tri typy. Sú medzi nimi veľké rozdiely, a to či už medzi ich funkciami, ako aj v obstarávacej cene. Skôr, ako si rotopéd zakúpite, dobre si premyslite, ako ho chcete využívať, koľko máte doma miesta, kam ho môžete uskladniť a tiež kto na ňom bude jazdiť. Nie každý typ sa totiž hodí pre všetkých používateľov.

Ukážka jednotlivých typov rotopédov podľa kolies

Vzpriamené kolesá

Klasický rotopéd ako ho pozná väčšina z nás. Tento typ je najrozšírenejším a tiež najkupovanejším variantom. Je lacnejší, pomerne skladný a jednoduchý na ovládanie.

Vzpriamené rotopédy sú skvelou náhradou za jazdné bicykle. Pracujú na rovnakom princípe. Sú vhodné na tvarovanie postavy a zlepšenie fyzickej kondície. Hodia sa tak pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých. Oproti ležatým rotopédom sú skladnejšie, a lepšie sa tak vojdú do miestnosti.

Spinningové bicykle

Spinningové bicykle sú stále populárnejšie. Množstvo športovcov chodí na lekcie do fitnes centra. Pokiaľ už máte nejaké skúsenosti a viete, ako spinningový bicykel efektívne využiť, potom si tento prístroj môžete kúpiť aj domov.

Sú rovnako skladné ako vzpriamené rotopédy a cvičenie na nich je ešte o niečo efektívnejšie. Sú ideálnym pomocníkom pre cyklistov v zimnom období. Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. Vhodné sú tak pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých a profesionálov.

Ležaté bicykle/Recumbenty

Rotopédy s ležatou polohou, inak nazývané tiež recumbenty, sú vhodné pre zdravotne postihnutých ľudí, pre tých, ktorí sa zotavujú po zranení, aj pre začiatočníkov, ktorí na rotopéde ani bicykli nejazdia. Výhodou je určite fakt, že je rotopéd veľmi komfortný, nevýhodou potom to, že zaberie viac miesta a neuskladníte ho len tak kamkoľvek.

Na tomto type rotopédu sedíte v pohodlnom sedadle, takže máte opretý celý chrbát a môžete šliapať hodiny bez toho, aby vás bolel. Ide teda o pozíciu veľmi komfortnú, avšak nie celkom efektívnu. Tiež je tento variant drahší.

Typ rotopédu Určenie Výhody Nevýhody
Vzpriamené kolesá Začiatočníci aj pokročilí Skladnosť, efektivita cvičenia, cena Menšie pohodlie
Spinningové bicykle Začiatočníci aj pokročilí Efektivita cvičenia, skladnosť Vyššia cena
Ležiace bicykle Hendikepovaní ľudia, zranení, úplní začiatočníci Komfort, vhodné po úraze Menšia efektivita, väčšie rozmery

 

Kto bude rotopéd používať

Pri množstve rotopédov sa dá nastaviť výška sedla aj riadidiel, nie vždy ide ale o veľké rozmedzia. Iný rotopéd bude potrebovať malé dievča a iný dvojmetrový muž. Keď už sa rozhodnete do zariadenia investovať, je dobré sledovať aj tieto parametre. Jedine potom vás cvičenie bude baviť a zároveň bude aj oveľa efektívnejšie a zdravšie.

Výška

Lacnejšie rotopédy síce bývajú nastaviteľné, ale pokiaľ si sedlo vytiahnete príliš vysoko, nemusí konštrukcia dobre držať a bude sa kývať. Každý rotopéd je určený na inú výšku, preto sa tým snažte riadiť. Ľudia vyšší ako 190 centimetrov by na tieto parametre mali obzvlášť dávať pozor.

Hmotnosť

Každý prístroj má nejakú maximálnu nosnosť. Pokiaľ si teda na rotopéd sadne človek s vyššou hmotnosťou, mohol by sa ľahko zničiť. Obvyklá nosnosť rotopédu býva 100 kilogramov. Robustnejšie sú vhodné až pre hmotnosť do 180 kilogramov. Pokiaľ si chcete obstarať jeden rotopéd, ktorý bude používať viac ľudí, je dôležité pozerať na hmotnosť najťažšieho člena. Čím väčšiu rezervu v hmotnosti máte, tým menej sa stroj zaťažuje a vydrží potom dlhšie. Všeobecne sa odporúča kúpiť model s nosnosťou o 20 % vyššou, ako je hmotnosť najťažšieho používateľa.

Samozrejme, že každý prístroj má určitú rezervu, a pokiaľ si teda na rotopéd sadne niekto s hmotnosťou 100 kilogramov a prístroj má nosnosť práve 100 kilogramov, neznamená to, že daný model rozsadne. Súprava sa bude ale viac zaťažovať a pravdepodobne budete musieť skôr obstarať nový. 

Konštrukcia

Pre čo najkomfortnejšie a najefektívnejšie používanie je samozrejme podstatná tiež celková konštrukcia rotopédu. Rozoberieme si teda rotopéd po častiach a viac sa zameriame na najpodstatnejšie prvky – sedlo, riadidlá, pedále a tiež rám rotopédu.

Sedlo

Sedlo sa líši podľa typu rotopédu. Pri vzpriamených je sedlo širšie, pri ležatých potom skôr ako sedlo nájdete sedačku a pri spinningových bicykloch sa sedlo veľmi podobá tým, ktoré poznáte z jazdných bicyklov. Pretože na ňom budete sedieť, je potrebné dbať na to, aby bolo sedlo pohodlné a vy ste sa tak plne mohli sústrediť na jazdu na rotopéde. Ideálne je sedlo gélové, ktoré je mäkké a prispôsobí sa vám.

Dôležité je tiež, aby bolo sedlo nastaviteľné presne pre vaše potreby. Pri lacnejších variantoch produktov sa sedlá dajú nastaviť hore a dole. Drahšie rotopédy potom ponúkajú možnosť aj posunúť sedlo bližšie či ďalej od riadidiel. Táto funkcia je užitočná hlavne preto, že pokiaľ sa bude na rotopéde striedať niekoľko rôzne veľkých osôb, každá si môže nastaviť rotopéd presne podľa svojich vlastných potrieb.

Popis jednotlivých častí rotopedu

Riadidlá

Nielen sedlá, ale aj riadidlá bývajú pri väčšine rotopédov nastaviteľné, čo je nevyhnutné pre správne posadenie a na pohodlnú jazdu. Správne nastavená poloha riadidiel vás zachráni pred bolesťami chrbta aj krčnej chrbtice. Dôležité je tiež, aby sa vám riadidlá dobre držali a nemali ste z nich kŕče.

Pokiaľ sa vám často potia ruky, je dobré si na tréning vziať cyklistické rukavice. Nielenže vám ruky nebudú kĺzať, zároveň zostane pot v rukaviciach, je to teda aj hygienickejšie. Nezabudnite ich potom ale vysušiť.

Šliapací stred

Ide o ústrojenstvo, ktoré s pomocou pedálov a kľúk prenáša silu vášho pohybu na zotrvačník. Podľa cenovej kategórie sa stretnete s dvoma základnými typmi šliapacích stredov.

 • Miskový stred – jednodielna ohnutá kľuka pedála, lacnejší, vyžaduje nastavovanie, rýchle opotrebovanie, vyššia hlučnosť, kratšia životnosť a rýchlejšia nutnosť výmeny
 • Ložiskový stred – kľuky samostatné a pripojené cez štvorhran podobne ako na klasickom bicykli, tichší a bezúdržbový systém, vyššia odolnosť a dlhšia životnosť, drahší variant

Pokiaľ vám záleží na dobrom pôžitku z cvičenia, ložiskový šliapací stred by mal byť jasnou voľbou.

Pedále

Pedále rotopédov sa od pedálov jazdného bicykla takmer nelíšia. Mali by mať sťahovateľný popruh, ktorý zaistí, že máte nohu tam, kde má byť, a nikam vám nekĺže. Na rozdiel od jazdného bicykla tu nehrozí pád, preto sú popruhy bezpečné. V prípade, že vám tento systém nevyhovuje, dajú sa popruhy zložiť, alebo môžete len pootočiť pedál.

Pri spinningových bicykloch sa tiež využíva systém nášľapov. Na ten ale pasujú len špeciálne topánky, nemôžete si vziať ktorékoľvek tenisky. Tento systém využívajú skôr profesionáli na cyklotrenažéroch a pre bežného používateľa je takmer zbytočný. Vo verejných fitnes centrách naň ale môžete naraziť. Dôležité je mať vždy všeobecne pevnú obuv, ktorá vám bude držať nohu, a nestane sa tak, že by ste si ublížili. Nikdy nechoďte na rotopéd bez topánok.

Dôležitý je tiež materiál pedálov. Pokiaľ sa venujete intenzívnejšiemu trénovaniu kondície, zvoľte určite kovové, pretože sú odolnejšie. Na občasné šliapanie stačia pedále vyrobené z plastu.

Rám rotopédu

Rám rotopédu vo veľkej miere ovplyvňuje jeho cenu. Čím je rotopéd lacnejší, tým býva aj rám a celková konštrukcia tenšia. S tým býva spojené tiež to, že často máva nižšiu nosnosť.

Keď je konštrukcia príliš tenká, je rotopéd menej stabilný a pre ťažšie alebo vyššie osoby nevhodný. Musíte na ňom sedieť rovno, aby sa nekýval. Ľahko sa môže prevrátiť. Preto je vždy lepšie kúpiť taký prístroj, ktorý je kvalitnejší a stabilnejší. Lacnejšie rámy tiež obvykle nemajú pohyblivé sedlo v smere dopredu a dozadu, ktoré skvalitňuje vašu jazdu. Rotopéd je investícia, ktorá vám dlho vydrží, a pokiaľ už sa rozhodnete obstarať si domov svoj vlastný, vyplatí sa investovať do kvalitnejšieho modelu.

Zotrvačník

Veľmi dôležitým parametrom je tiež zotrvačník. Pri výbere rotopédu musíte zohľadniť predovšetkým jeho hmotnosť, pretože čím je tento komponent ťažší, tým plynulejší chod pri šliapaní môžete od bicykla očakávať.

​Okrem plynulosti chodu zaisťuje tiež možnosť zmien záťaže pre šliapanie, takže nedostatočne ťažký zotrvačník by mohol znamenať tiež iba malý rozsah nastaviteľných záťaží. Všeobecne preto odporúčame voliť modely s hmotnosťou zotrvačníka 5 kg a viac, aby ste sa vyhli zasekávaniu pohybu a mali možnosť adekvátne korigovať potrebnú záťaž presne podľa svojich predstáv. Pokiaľ ste športovejšie založení a plánujete šliapať častejšie s vyššou záťažou, sú pre vás v ponuke modely tiež s 9 a viac kilogramovým zotrvačníkom.

Pri nákupe si navyše môžete vyberať z dvoch typov zotrvačníka:

 • S voľnobehom – rozšírený systém podobný ako na klasickom bicykli, môžete prestať šliapať a zotrvačník sa točí ďalej, je možné si odpočinúť a potom znovu začať šliapať s už roztočeným zotrvačníkom
 • Bez voľnobehu – kľuky sú pevne prepojené so zotrvačníkom, takže sa nedá ihneď zastaviť šliapanie (podobne ako pri detských bicykloch bez prevodov), kľuky sa stále točia, kým sa nezastaví zotrvačník, objavuje sa často pri spinningových bicykloch

Pohybové kolieska

Pretože rotopédy nepatria medzi hmotnostne najľahšie prístroje, isto už pri drobnej manipulácii oceníte prídavné kolieska. Sú väčšinou umiestnené v prednej časti rotopédu. Tu zadnú teda stačí iba nadvihnúť a jednoducho prístroj poveziete. Túto pomôcku oceníte obzvlášť v prípade, keď u vás v domácnosti nebude mať rotopéd pevné miesto, a skôr ho budete po každom cvičení opäť odkladať.

Nastavovacie nožičky

Občas sa môžu objaviť drobné nerovnosti vašej podlahy. Aby vás to neobmedzovalo v používaní rotopédu, máva väčšina modelov v zadnej časti namontované nastaviteľné nožičky, ktorými tieto nerovnosti budete môcť vyrovnať a zaistiť tak rotopédu stabilitu. Nájdete ich aj v našej tabuľke parametrov pod názvom Vyrovnanie nerovnosti podlahy. 

Brzdový systém

Väčšina rotopédov má magnetický brzdový systém. Zaisťuje tiché brzdenie a systém má obvykle veľmi dlhú životnosť. Kvalitnejšie a drahšie rotopédy majú indukčnú brzdu, ktorá dobre funguje aj vo veľmi vysokej rýchlosti a je o niečo kvalitnejšia ako brzda magnetická.

Lacnejšie varianty potom mávajú pásové alebo čeľusťové brzdné systémy. Sú lacnejšie, hlučnejšie a nevydržia tak dlho ako prvé dva typy. Sú teda vhodnejšie pre tých, ktorí nemajú v pláne využívať rotopéd príliš často.

Všeobecne je lepšie investovať do magnetického alebo indukčného systému, ktorý pracuje lepšie a zároveň tiež dlhšie vydrží. Pokiaľ sa na rotopéde chystáte jazdiť pravidelne, investícia sa vám určite časom vráti. Navyše sú takéto modely tiež tichšie a pre vás nebude problém pri cvičení napríklad nerušene počúvať hudbu alebo film. 

Ovládanie záťaže

Záťaž na rotopéde sa dá ovládať ručne alebo elektronicky. Ručne si nastavíte, akú záťaž chcete, a pokiaľ potrebujete znížiť alebo ubrať, opäť siahnete na tlačidlá a zvolíte, čo vám vyhovuje. Elektronický spôsob ovládania záťaže je o niečo inteligentnejší. Môžete si zvoliť imaginárnu trasu, akou chcete ísť, a rotopéd si v priebehu sám nastaví väčšiu alebo menšiu záťaž podľa toho, akú náročnosť sami zvolíte. Tieto stroje nájdete tiež pod označením ergometre. Elektronické systémy sa obvykle dajú prepnúť tiež do ručného nastavenia.

Pokiaľ cvičíte doma sami a nemáte skúsenosti s nejakými lekciami, je určite lepšie obstarať si elektrický spôsob ovládania, kedy vás rotopéd sám trénuje. Veľkou výhodou je, že pokiaľ vám to nebude vyhovovať, môžete ho kedykoľvek prepnúť na manuálne ovládanie. To pri ručných ovládaniach neurobíte. Samozrejme je potom nevýhodou vyššia obstarávacia cena rotopédu. 

Napájanie

Svoju úlohu by pri vašom výbere malo hrať tiež zohľadnenie spôsobu napájania rotopédu. Prívod energie je dôležitý pre chod displeja počítača a ďalších doplnkových funkcií.

Napájanie zo siete

Rotopédy, ktorých počítače sa napájajú touto metódou, ponúka výhodu v podobe ušetrených peňazí za neustálu výmenu drahých akumulátorov. Na druhej strane je pri nich kvôli nutnosti pripojenia k zdroju elektriny značne obmedzená mobilita a musí sa počítať s tým, že stroj je možné prevádzkovať iba v blízkosti zásuvky.

Akumulátorové napájanie

V prípade, že zvolíte napájanie pomocou batérií, bude naopak mobilita vášho rotopédu takmer neobmedzená. Budete tak môcť s bicyklom akokoľvek pohybovať a presúvať ho aj do miest, kde nie je prístup k pripojeniu do elektrickej siete. Na druhej strane musíte v tomto prípade počítať so stálymi výdavkami za nové akumulátory, ktoré sa samozrejme priebežne vybíjajú a je nutné ich vymeniť, čo nie je ideálne ani z ekonomického, ani z ekologického hľadiska. 

Funkcia rotopédu

Prakticky všetky rotopédy majú základnú funkciu merania rýchlosti, času, prejdenej vzdialenosti a spotreby kalórií. Niektoré kvalitnejšie a samozrejme tiež drahšie rotopédy ponúkajú množstvo cvičebných programov, ktoré si zvolíte. Nastavíte si napríklad určitú trasu, ktorá vám bude sama pridávať a uberať záťaž. Tiež môžete voliť, aké cvičenie chcete. To sa bude odvíjať od toho, či je vaším cieľom schudnúť, zlepšiť svoju fyzickú kondíciu alebo len zahriať telo. Aj také programy niektoré rotopédy ponúkajú.

Meranie tepovej frekvencie

Pokiaľ chcete cvičiť čo najefektívnejšie, je dobré sledovať si svoju tepovú frekvenciu. Potom pre vás bude oveľa ľahšie cvičiť tak, aby ste docielili výsledok presne podľa vašich predstáv.

Niektoré rotopédy sú vybavené snímačom, ktorý si pripnete na ucho a meria sa vám frekvencia tepu. Ďalším systémom je dotykový snímač, teda taký, na ktorom máte ruky a on vám sám sníma váš tep. Ani jeden z prvých dvoch systémov nie je najpohodlnejšie, musíte neustále dávať pozor, aby ste sebou prudko nešklbli. Navyše tento systém nie je celkom spoľahlivý.

Oveľa lepšie riešenie je hrudný pás, ktorý si pripnete na hrudník. Údaje sa potom bezdrôtovo prenášajú do počítača a sú úplne presné. Nevýhodou môže byť to, že vám pás bude zo začiatku na tele nepríjemný. Po nejakom čase si naň však zvyknete a už o ňom takmer nebudete vedieť.

Sledovanie tepovej frekvencie je dobré na trénovanie kondície a hlavne na chudnutie. Existuje ideálna tepová frekvencia na chudnutie, ktorú je potrebné kontrolovať a záťaž podľa nej pridať alebo ubrať. Množstvo ľudí si totiž mylne myslí, že čím rýchlejšie pôjdu, tým viac schudnú. Aby ste sa tomuto vyhli, používajte na cvičenie na rotopéde práve merač tepovej frekvencie.

Prepojenie s počítačom či telefónom

Niektorí výrobcovia ponúkajú prepojenie rotopédu s počítačom alebo telefónom. Táto funkcia vám umožní si spätne prezerať svoje tréningy a z nich vytvorené grafy. Pomôže vám isto analyzovať svoje výkony a naplánovať, akým smerom chcete svoju budúcu prípravu smerovať. 

Moderné rotopédy sa ale nezameriavajú iba na záznam grafov a číselné meranie výkonu. Veľmi zaujímavá je možnosť pripojenia rotopédu, prípadne trenažéra k smartfónu, tabletu a počítaču tak, že si vďaka pripojenému zariadeniu môžete prejsť reálnu trať na rôznych cestách po svete. Existujú rôzne aplikácie, vďaka ktorým sa napríklad cez Google Maps virtuálne presuniete na zvolené miesto a určíte si trasu. Na displeji sa vám zobrazuje video z jazdy, rotopéd potom podľa dát z mapy upravuje záťaž podľa sklonu cesty, dokonca vám tréner môže udeľovať pokyny. Virtuálna cyklistika naozaj umožňuje veľmi realistickú simuláciu jazdy na konkrétnej trati. Nie je problém si nastaviť napríklad etapu Tour de France a imaginárne si zasúťažiť s najlepšími jazdcami na svete. Fajnšmekri potom môžu využiť aplikáciu pre headset s virtuálnou realitou. Existujú dokonca úvahy a plány, že by sa niektoré etapy veľkých cyklistických pretekov jazdili virtuálne (Zdroj: Telegraph.co.uk).

Materiál a dizajn

Všeobecne sa dá povedať, že materiály sa menia podľa cien. Na lacnejších rotopédoch nájdeme veľké množstvo súčastí rotopédu vyrobených z plastu. To môže viesť k rýchlejšiemu opotrebovaniu kvôli nižšej odolnosti a životnosti. So zvyšujúcou sa cenou potom bude rásť množstvo kovových častí, ktoré skrátka viac vydržia. Taký rotopéd potom odolá aj intenzívnejšiemu tréning a je pevnejší. Drahšie a luxusnejšie modely sú vyrobené z ľahkých a ešte odolnejších zliatin.

Dôležitým faktorom pre niektorých používateľov bude tiež dizajn stroja, a to hlavne v prípade, že rotopéd bude súčasťou interiéru domu alebo bytu. V prípade, že nemôžete prístroj schovať do skrine alebo inam, kde naň nie je vidieť, je nutné, aby pôsobil elegantným dojmom. Často narazíte na rotopédy v čierno-striebornom vyhotovení, prípadne tiež bielom a sivom. Svoju úlohu hrá tiež celkový tvar rotopédu a hlavne riešenie krytu zotrvačníka.

Servis a záruka

Nejde o pravidlo, avšak je pomerne bežné, že výrobcovia v súčasnosti ponúkajú aj predĺženú lehotu záruky. Štandardne je záručná lehota rotopédu dva roky, narazíte ale na predajcov, ktorí vám garantujú aj tri až päť rokov. Pamätajte, že rotopéd je prístroj podliehajúci dlhodobej opakovanej záťaži, niekedy sa teda vyplatí investovať do dlhšieho záručného obdobia.

Dôležitým parametrom rozhodovania je tiež dostupnosť náhradných dielov, ktorú by ste si pred nákupom mali overiť. Jedným z rozhodujúcich faktorov je aj to, akým spôsobom sa realizuje servis. V niektorých prípadoch, pokiaľ rotopéd potrebuje servis, ho musíte rozmontovať a poslať predajcovi alebo do servisného strediska. Najmä pri drahších modeloch ale získate možnosť, že za vami servisný technik príde priamo domov, kde poruchu odstráni, alebo si celý prístroj odvezie.

Ako správne používať rotopéd

Aby bolo cvičenie na rotopéde čo najviac efektívne, je nutné vedieť, ako tento prístroj správne používať. Prinášame vám preto niekoľko tipov, ako rotopéd prispôsobiť vášmu štýlu jazdy a nájsť najvhodnejšiu formu tréningu.

 1. Nastavte si rotopéd do komfortnej pozície tým, že upravíte výšku, prípadne aj náklon a vzdialenosť sedla a rukoväti. Sedenie by malo byť pohodlné, pri zošliapnutí nohy zostávajú kolená ľahko pokrčené, rukami by ste mali bez ťažkostí dosiahnuť na riadidlá.
 2. Pred každým cvičením sa dôkladne pretiahnite, zahrejte svaly, aby ste telo pripravili na pohyb a záťaž a zbytočne si neublížili.
 3. Stanovte si cieľ cvičenia. To môžete urobiť buď sami, napríklad nastavením limitu kilometrov alebo spálených kalórií, alebo si vyberte jeden z prednastavených programov a trás.
 4. Začiatok jazdy by mal byť pomalší s ľahkou záťažou, postupne pridávajte na intenzite. Pokiaľ idete podľa prednastaveného programu, uistite sa, že pre vás nie je hneď od štartu príliš ťažký.
 5. V priebehu jazdy môžete ľahko meniť záťaž a simulovať tak napríklad jazdu do či z kopca. Pritom dodržujte pitný režim.
 6. Tréning by mal končiť tak, ako začal – teda pozvoľna s postupným uberaním záťaže. Môžete ísť aj na voľnobeh, uvoľňujte svaly.
 7. Po skončení jazdy sa nezabudnite znovu pretiahnuť a upokojiť dych.

Tipy na údržbu

Aby vám rotopéd dlhšie vydržal, je potrebné sa oň starať. Predĺžite mu nielen životnosť, ale zároveň bude jeho používanie tiež hygienickejšie. Po každom použití je dobré utrieť sedlo a riadidlá vlhkou handričkou. V priebehu jazdy sa spotíte, je teda dobré, keď pot následne zotriete. Aj na rotopéd, ako na ostatné predmety, padajú nečistoty. Preto naň nezabúdajte a stierajte z neho prach pravidelne, ideálne každý týždeň.

Je dobré stroj raz za čas rozobrať, vytrieť ho zvnútra, a odstrániť tak prach a usadeniny, ku ktorým sa pri bežnom čistení nedostanete. 

Dotiahnite všetky povolené komponenty. Hneď ako zacítite kývanie a nestabilitu, musíte dotiahnuť skrutky, väčšinou ide o klasické imbusy. Pokiaľ sa kýva krk rotopédu, na ktorom sú upevnené držadlá, budete najskôr musieť zložiť kryt a dotiahnuť skrutky pod ním. Pri dlhodobej námahe nedotiahnutých skrutiek môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu závitu a oprava by sa mohla predražiť.

Občas sa stane, že prístroj začne pri používaní vŕzgať. Často sú na vine nožičky rotopédu, je teda potrebné ich namazať. Vypojte napájanie rotopédu a položte ho na bok pre ľahšiu manipuláciu. Namažte závity aretačných nožičiek vazelínou, nezabudnite ani na vnútornú stranu závitov. Dobrým pomocníkom je tiež mazivo v spreji. Pokiaľ vychádza vŕzganie alebo nepríjemný zvuk zvnútra rotopédu, zavolajte radšej servis, neodbornou manipuláciou by ste mohli výrobok zničiť.

Mazivo bude potrebné tiež v prípade, že počujete šuštivý zvuk pri jazde a brzdení. Znovu vám pomôže mazivo v spreji, ktorým nastriekajte obvod zotrvačníka.

Najlepšie varianty výberu

 • Najlepší typ: Podľa používateľa a jeho požiadaviek.
 • Najlepšie sedlo: Gélové, nastaviteľné nielen hore a dolu, ale aj dopredu a dozadu.
 • Najlepší brzdový systém: Magnetický alebo indukčný.
 • Najlepšie ovládanie záťaže: Elektronické.
 • Najlepší spôsob merania tepovej frekvencie: Hrudný pás.

Často kladené otázky k rotopedom

Na čo si dať pri kúpe rotopedu pozor?

Okrem tých úplne najdôležitejších parametrov existuje aj niekoľko detailov, ktoré používatelia často podceňujú, a potom nie sú s zakúpeným produktom celkom spokojní. Patrí sem napríklad maximálna výška, ktorú sa rozhodne neoplatí prekračovať, ak sa nechcete zbytočne trápiť s bolesťami chrbta. Ďalším aspektom, ktorý sa objavuje najmä v prípade lacnejších rotopedov s miskovým stredom, je vyššia hlučnosť, ktorá ruší napríklad pri sledovaní televízie. Konštrukcia vo všeobecnosti patrí k veľmi dôležitým parametrom, odporúčame preto naozaj starostlivý výber.

Aké sú možnosti meranie tepovej frekvencie?

Tepová frekvencia je dôležitá pre efektívne spaľovanie. Rozhodne tu však neplatí, že čím bude váš tep vyšší, tým viac kalórií spálite. Hrubé výpočty uvádzajú ideálnu frekvenciu ako číslo 220 mínus vek cvičiaceho človeka. Lacnejšie modely rotopedu disponujú snímačom na ucho či ruku, v prípade tých lepších nájdete hrudný pás.

Ako často jazdiť na rotopede?

Odpoveď na túto otázku je skutočne individuálna a závisí ako od vašej kondície, tak od chuti cvičiť. Vo všeobecnosti je najčastejšie odporúčaný pohyb trikrát týždenne, avšak ak si bez rotopedu neviete predstaviť deň, bolo by zbytočné sa obmedzovať. Samozrejmosťou však je dodržiavanie niekoľkých zásad pre efektivitu, prevenciu bolesti svalov i váš komfort.

Použité a ďalšie zaujímavé zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rotoped

CVRČEK, Adam. Riešenie ergonómie rehabilitačného rotopédu [online]. Liberec, 2016 [cit. 2020-09-29]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/pht5xu/>. Bakalárska práca. Technická univerzita v Liberci.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Rotopédy
Průměrné hodnocení 4.8 z 9 hlasů