Tento článok vás krok za krokom prevedie výberom rozkladacej pohovky na každodenné spanie. Pozrite sa na jeho stručný súhrn v odrážkach nižšie a urobte si prehľad o tom, čo všetko sa dozviete.
- Prečo kúpiť kvalitnú rozkladaciu pohovku na každodenné spanie – ak má pohovka plniť aj funkciu plnohodnotnej postele, rozhodne na nej nešetrite. Kvalitný model ponúkne celistvý matrac a jednoduchý mechanizmus vhodný na každodenné používanie.
- Nevýhody tohto riešenia – pri používaní sa nevyhnete tomu, že budete musieť pohovku skladať a zase rozkladať, a to pravdepodobne každý deň. Faktom tiež je, že oproti bežným posteliam je ponuka o niečo chudobnejšia.
- Výber podľa mechanizmu rozkladania – rozklad pohovky ovplyvňuje nielen komfort a vynaložené úsilie pri každodennom skladaní, ale má vplyv aj na výslednú podobu a kvalitu lôžka.
- Druhy podľa veľkosti a tvaru – vyberajte podľa toho, aký veľký priestor na pohovku máte a do akej domácnosti ju kupujete. Párom a jednotlivcom postačia 2-miestne pohovky, do rodiny sa hodia väčšie.
- Kvalita matraca a výplň rozkladacej pohovky – na každodenné spanie odporúčame pohovky s integrovaným matracom z PUR peny. Ostatné modely s lôžkom s predelmi doplňte pre vyšší komfort a prevenciu voči bolestiam chrbta vyrovnávacím matracom.
- Konštrukcia a hmotnosť – materiál konštrukcie má vplyv na životnosť aj hmotnosť pohovky. Kvalitnejšie a ťažšie sú konštrukcie z masívu a kovu, lacnejšie a ľahšie potom tie z plastu a drevotriesky.
- Čalúnenie – čalúnenie neplní len estetickú funkciu, jeho kvalita totiž ovplyvňuje aj životnosť pohovky. Na výber máte textilné čalúnenie alebo čalúnenie s koženým vzhľadom.
- Dizajn – súvisí s čalúnením, ale aj s tvarom a vizuálnym spracovaním pohovky. V ponuke sú varianty na nožičkách, s ohýbaným drevom, s prešívaním v štýle glamour či retro kúsky.
- Obľúbené značky – medzi obľúbených výrobcov rozkladacích pohoviek na každodenné spanie patrí najmä nábytok Jech, Králik, Mikulík, Jena, Alfa alebo nábytok Unar.
- Ceny – lacnejšie modely zakúpite aj pod čiastkou 400 €, sledujte ale kvalitu spracovania a predovšetkým kvalitu matraca. Drahšie pohovky mávajú kvalitnejšie materiály a dlhšiu životnosť.
Prečo kúpiť kvalitnú rozkladaciu pohovku na každodenné spanie
Investícia do kvalitnej rozkladacej pohovky na každodenné spanie je v podstate investícia do vášho zdravia. Prečítajte si, čo môžete od kvalitného výrobku očakávať.
- Ušetrí veľa miesta – rozkladacia pohovka plní funkciu dvoch kusov nábytku v jednom. Cez deň slúži ako gauč na posedenie a v noci potom ako posteľ – je teda ideálnym riešením do malých bytov a garsónok.
- Jednoducho sa skladá aj rozkladá – výhodou moderných, hoci bohužiaľ spravidla drahších rozkladacích pohoviek je, že majú jednoduchý mechanizmus rozkladu. Vďaka tomu vám táto každodenná rutina nezaberie toľko času ani námahy.
- Nielen praktická, ale aj komfortná – kvalitná pohovka určená na každodenné spanie nielen ušetrí miesto v domácnosti, ale ponúkne tak komfortnú spaciu časť, že medzi posteľou a pohovkou nespoznáte rozdiel.
- Súčasťou je kvalitný matrac – na každodenné spanie sú najlepšie práve pohovky s integrovaným celistvým matracom. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú možnosť výberu matraca z viacerých druhov.
- Úložný priestor ako bonus – dvojmiestne a trojmiestne pohovky s celistvým matracom väčšinou príliš veľa úložného priestoru neponúknu. Môžete ho ale nájsť pri väčších či dômyselnejšie spracovaných rozkladacích pohovkách.
Čím sa vyznačujú kvalitné rozkladacie pohovky na každodenné spanie?
Rozkladacia pohovka určená na každodenné spanie vám bude k službám 24 hodín denne. Zatiaľ čo cez deň plní funkciu gauča, v noci by vám mala ponúknuť rovnaké pohodlie ako posteľ. Kvôli každodennému používaniu musí mať konštrukciu prispôsobenú na časté rozkladanie a skladanie a samotný mechanizmus by mal byť veľmi jednoduchý.
K žiadnym kompromisom sa navyše nemusíte upínať ani čo sa týka komfortu počas spánku. Rozhodne sa oplatí investovať do kvalitnej rozkladacej pohovky vybavenej celistvým matracom, za ktorý vám po čase používania váš chrbát poďakuje. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú možnosť výberu matraca na mieru. Alternatívou sú potom aj pohovky so skladanými matracmi, tie ale vytvoria lôžko s predelmi a preto je dobré umiestniť pod seba vyrovnávací vrchný matrac.
Nevýhody rozkladacej pohovky na každodenné spanie
Niektoré vlastnosti rozkladacích pohoviek na každodenné spanie majú vplyv na komfort pri používaní a z istého hľadiska sa na ne dá pozerať ako na negatívum.
- Vyžadujú skladanie a rozkladanie – táto vlastnosť vyplýva z toho, na akom princípe rozkladacie pohovky fungujú. Aby ste pohovku pretvorili na lôžko, musíte vynaložiť čas aj námahu.
- Výber je obmedzený – v porovnaní s tým, aký pestrý je výber postelí a rôznych matracov, je ponuka rozkladacích pohoviek na každodenné spanie výrazne chudobnejšia.
- Pohovky bez integrovaného matraca a vaše zdravie – varianty, ktoré nemajú integrovaný matrac a po rozložení teda nevytvoria celistvé lôžko, ale plochu s predelmi, by ste pre vyšší komfort a ochranu vášho chrbta mali doplniť vrchným matracom.
Nevýhodou rozkladacej pohovky na každodenné spanie môže byť fakt, že na pretvorenie na lôžko a následné zloženie v pohovku musíte vynaložiť čas aj fyzickú námahu. Práve preto sa oplatí kúpa pohovky s jednoduchým skladacím mechanizmom. Ďalšou nevýhodou je, že oproti bežným posteliam a matracom je ponuka rozkladacích pohoviek na každodenné spanie výrazne chudobnejšia.
Za nevýhodu potom môžeme považovať aj častokrát zavádzajúce určenie na každodenný spánok, ktoré nájdete pri mnohých pohovkách, ktoré nie sú vybavené celistvým matracom. Po rozložení je teda lôžko tvorené aj niekoľkými predelmi, čo na trvalé každodenné používanie nie je optimálne. Aby ste predišli zdravotným rizikám, je dobré takú spaciu plochu doplniť vrchným matracom, ktorý ochráni váš chrbát a zaistí vám komfort pri spánku.
Výber podľa mechanizmu rozkladania
Pozrite si, s akým systémom najpohodlnejšie pretvoríte pohovku na posteľ a naopak.
- S celistvým matracom – tieto pohovky sú na každodenný spánok to najlepšie. Obsahujú klasický, bežne vysoký matrac, ktorý jednoduchým pohybom vytiahnete. Súčasťou je pohodlný rošt, ktorý zvládne aj veľkú záťaž pri každodennom používaní.
- Vysúvacia zásuvka s rozkladom – je taktiež vybavená celistvým matracom, ktorý jednoduchým ťahom za madlo vyzdvihnete do roviny so sedacou časťou. Výsledná plocha je síce obrovská a tým pádom ideálna pre 2 osoby, tvorí ju ale niekoľko predelov.
- Belgický typ rozkladu – typické je kovové lehátko, na ktoré je umiestnený matrac. Rozloženie je veľmi jednoduché, ale pozor si tu dajte na kvalitu matraca, ktorý častokrát býva len veľmi tenký. Na kvalitný spánok sa hodí aspoň 12 cm.
- Rozklad s dvoma matracmi na sebe – po rozložení vznikne veľmi priestranné lôžko, avšak mechanizmus je zložitejší a lôžko má predel uprostred. Javí sa ale ako vhodná voľba pre 2 osoby, pretože matrace bývajú pomerne kvalitné.
- Sklopný chrbát – aj v tomto prípade vzniká pomerne priestranné lôžko, ale taktiež je zložené z dvoch častí s predelom. Mechanizmus je navyše zložitejší, pretože je vždy nutné pohovku pred rozložením odsunúť od steny.
- Čomu sa vyhnúť? – najmenej vhodná na každodenné spanie je pohovka s klik-klak systémom. Nemáva totiž práve kvalitný matrac, čo by mohlo pri pravidelnom spaní zapríčiniť zdravotné problémy.
Mechanizmus rozkladu vyberajte s ohľadom na spacie lôžko
Mechanizmus rozkladu musí byť pri rozkladacej pohovke jednoduchý, pretože tento aspekt výrazne ovplyvňuje pohodlie každodennej manipulácie. Zároveň má však vplyv na to, ako bude vyzerať výsledné spacie lôžko. Najlepšou voľbou je vždy pohovka s integrovaným celistvým matracom, ktoré ale patria k najdrahším. Pri ostatných typoch pohoviek bude lôžko tvorené niekoľkými predelmi.
Typ rozkladacieho mechanizmu | Výhody | Nevýhody |
S celistvým matracom | Matrac aj rošt súčasťou
Celistvé lôžko Vysoký komfort Zvládnu aj veľké zaťaženie Jednoduché skladanie aj rozkladanie |
Vysoká cena |
Vysúvacia zásuvka s rozkladom | Matrac je súčasťou
Vytvorí veľkú spaciu plochu Ideálna voľba ak chcete veľa priestoru Jednoduché skladanie aj rozkladanie |
Výsledná plocha nie je celistvá
Vhodné doplniť vyrovnávacím (vrchným) matracom Vyššia cena |
Belgický typ rozkladu | Kovové lehátko
Matrac aj rošt súčasťou Jednoduché zloženie a rozloženie |
Častokrát len veľmi tenký matrac |
Rozklad s dvoma matracmi na sebe | Veľká spacia plocha
Dostatočný komfort |
Výsledná plocha nie je celistvá
Vhodné doplniť vyrovnávacím (vrchným) matracom Komplikovanejší mechanizmus Zloženie zaberie viac času |
Sklopný chrbát | Veľká spacia plocha
Cenová dostupnosť |
Rozklad pohovky je komplikovaný
Lôžko nie je celistvé Vhodné doplniť vyrovnávacím (vrchným) matracom |
Druhy podľa veľkosti a tvaru
Ak sa pozrieme na ďalšie kľúčové parametre výberu, je potrebné si ujasniť, akú veľkú rozkladaciu pohovku vlastne hľadáte. Veľkosť aj tvar sa odvíja od toho, koľko osôb ju bude používať a aký veľký priestor máte pre pohovku vyhradený.
- Určenie podľa počtu osôb – udáva sa pre sedaciu časť pohovky, ktorá môže byť 2-miestna, 3-miestna, 4-miestna či viacmiestna. Spacie lôžko je obvykle určené pre dve dospelé osoby a konkrétne rozmery potom ovplyvňujú ich komfort pri spánku.
- Rozmery – s ohľadom na budúce umiestnenie si všímajte rozmery zloženej pohovky i rozloženého spacieho lôžka. Dajte pozor, aby v jej okolí potom bolo možné otvoriť všetky šuplíky a skrinky.
- Tvar – existujú rovné pohovky a varianty v tvare písmena L, ktoré sa hodia aj na umiestnenie do rohu. Pohovky v tvare L často ponúkajú aj úložný priestor alebo priestrannejšie lôžko.
Akonáhle budete mať jasno, na ktorý typ pohovky s ohľadom na mechanizmus rozkladu sa zameriate, treba si ujasniť požadovanú veľkosť. Rozmery sa budú odvíjať nielen od priestoru, do ktorého pohovku umiestnite, ale aj od počtu osôb, ktoré ju budú využívať. Obvykle je lôžko pohovky určené pre 2 dospelé osoby, avšak vždy je potrebné brať ohľad na presné rozmery, aby pre vás bol priestor dostačujúci a pri spánku ste sa navzájom neobmedzovali.
Počet miest na sedenie
Pri pohovkách nájdete údaje o určení pre daný počet osôb, čím sa myslí počet miest na sedenie. Ak vyberáte pohovku do rodinnej domácnosti, kde radi trávite večery pohromade, potom je vhodné zvoliť priestranný model vhodný pre 4 a viac osôb. Naopak, pre mladý pár alebo jednotlivcov postačí 2-miestna pohovka. Počet miest na sedenie potom môžete kedykoľvek navýšiť dokúpením taburetov či kresiel.
Za jedno miesto sa všeobecne považuje taký veľký priestor, na ktorom sa pohodlne usadí a oprie jedna osoba. Takéto miesto by malo mať aspoň 55 cm na šírku, pričom roh sedačky či veľmi široké podrúčky do toho nezahŕňajte.
Rozmery
Na trhu nájdete rozkladacie pohovky v rôznych veľkostiach a rozmery sú hneď dvojaké – v zloženom a rozloženom stave. Na oba údaje je dôležité pozerať s ohľadom na budúce umiestnenie v domácnosti, ako aj s ohľadom na komfort, ktorý budú mať osoby pri používaní pohovky.
Zaujímať by vás v tomto prípade mala najmä spacia časť, teda veľkosť lôžka po rozložení. Rozkladacie pohovky mávajú lôžko obvykle určené pre dve osoby, a aby bol spánok pre každú z nich komfortný, mala by pohovka poskytovať aspoň 80 cm šírky na jedného dospelého človeka. Užšie pohovky už na každodenné spanie rozhodne neodporúčame.
Druh | Výhody | Nevýhody | Určenie |
2 miestne pohovky | Nezaberú veľa miesta Vhodným výberom prevzdušníte miestnosťVeľký výberJednoduchšia manipulácia |
Iba rovné pohovky
Na usadenie návštevy treba dokúpiť taburety či kreslá Príliš malá pohovka vo veľkom priestore zbytočne zanikne |
Pre jednotlivcov a páry
Do študentských izieb |
3 a viac miestne pohovky | Rovné pohovky aj pohovky v tvare L
Môže byť dominantou miestnosti Vhodné na večerné posedenie s priateľmi |
Zaberú viac miesta
Lôžko je aj tak určené pre max. 2 osoby Nehodia sa do malej miestnosti |
Do rodinnej domácnosti
Do študentských izieb |
Dôležité parametre
Teraz už viete, na aké varianty rozkladacích pohoviek na každodenné spanie by ste sa mali zamerať. Ďalej si prečítajte, aké parametre by pri výbere konkrétneho modelu nemali uniknúť vašej pozornosti.
-
- Kvalita matraca a výplň – najlepšou voľbou je integrovaný matrac s výškou aspoň 12 cm.
- Pružiny – majú vplyv na celkovú pružnosť pohovky a jej tvarovú stálosť, teda schopnosť prispôsobiť sa. Používajú sa bonellové alebo vlnovcové pružiny.
- Konštrukcia a hmotnosť – materiál konštrukcie ovplyvňuje celkovú hmotnosť a životnosť pohovky. Kvalitnejšie, ale tiež drahšie a ťažšie, sú pohovky s konštrukciou z masívu a kovu. Lacnejšie a ľahšie na manipuláciu sú potom tie z plastu a drevotriesky.
- Čalúnenie – ovplyvňuje celkový dizajn, kvalitu aj obstarávaciu cenu. Dostupné je textilné čalúnenie a varianty z kože alebo koženky.
- Dizajn – záleží na vašom vkuse a zvyšnom interiéri. Výrazná pohovka sa môže stať dominantou miestnosti, svetlými farbami zase miestnosť prevzdušníte a opticky zväčšíte.
Kvalita matraca a výplň
- Integrovaný matrac – je najlepšou voľbou. Sledujte predovšetkým jeho výšku, ktorá by mala byť minimálne 12 cm. Bežne sa používajú matrace z polyuretánovej peny, niektorí výrobcovia ale ponúkajú možnosť výberu z viacerých druhov.
- Kvalita výplne – ak pohovka nemá integrovaný matrac, sledujte s ohľadom na komfort pri spánku objemovú hustotu výplne z PUR peny. Menej kvalitné pohovky mávajú nižšiu hustotu do 25 kg/m³, kvalitnejšie potom hustotu nad 30 kg/m³
Úplne kľúčovým parametrom je kvalita matraca. Tou najlepšou voľbou sú samozrejme pohovky vybavené bežným celistvým matracom rovnako ako posteľ a pri lepších výrobcoch sa navyše dočkáte aj možnosti výberu z viacerých druhov. V tomto prípade vždy sledujte výšku matraca – za optimálnu sa považuje výška aspoň 12 cm.
Pri ostatných typoch pohoviek, ktoré vo vnútri nemajú integrovaný matrac, sa potom zamerajte na samotnú výplň. Používa sa polyuretánová pena, ktorej hustota sa udáva v kilogramoch na meter kubický. Lacnejšie pohovky mávajú nižšiu gramáž do 25 kg/m³ a hrozí pri nich, že sa rýchlo presedia alebo pri spánku nebudú také pohodlné. Na komfortný spánok je vhodná taká výplň, ktorá má objemovú hustotu nad 30 kg/m³.
Kedy je vhodné doplniť pohovku vrchným vyrovnávacím matracom?
Vyrovnávací matrac je skvelým doplnkom pre všetky pohovky, ktoré po rozložení neponúkajú celistvé lôžko, ale plochu zloženú z niekoľkých predelov. Napriek tomu, že môže také lôžko pôsobiť na prvý dojem veľmi komfortne, z dlhodobého hľadiska nejde o ideálne riešenie pre váš chrbát. Pri každodennom používaní preto tieto varianty odporúčame doplniť vrchným matracom, ktorý vyplní nerovnosti aj medzery a vznikne tak celistvá komfortná plocha.
Pružiny
- Pružiny – používajú sa ako jadro matraca a ovplyvňujú pružnosť pohovky a jej tvarovú stálosť, teda schopnosť prispôsobiť sa.
Vhodným riešením je vodorovne položená pružina v tvare vlnovky, ktorá je ukotvená v sedáku. Pohovky s vlnovou pružinou majú totiž vyššiu životnosť a súčasne sú mäkšie. Možnosťou sú potom aj bonellové pružiny, ktoré si môžete predstaviť ako vylepšené tanierové pružiny. Pre ne je ale naopak typická vyššia tuhosť.
Majú rozkladacie pohovky aj rošt?
Rošt slúži na to, aby sa spoločne s matracom prispôsobil vašim potrebám a ponúkol telu pri spánku potrebnú oporu. Nájdete ho teda pri niektorých modeloch, ktoré disponujú celistvým matracom. Nenechajte sa zaskočiť tým, že ostatné pohovky rošt nemajú.
Konštrukcia a hmotnosť
- Konštrukcia – vysokú záťaž zvládnu konštrukcie z masívu a kovu, ktoré sú ale drahšie. Varianty z plastu či drevotriesky bývajú lacnejšie a budú sa vám ľahšie prenášať, ale patria k menej odolným.
- Hmotnosť – od hmotnosti pohovky možno odvodiť to, aká robustná a stabilná je jej konštrukcia. Masívne konštrukcie z dreva a kovu sú samozrejme ťažšie, nižšou hmotnosťou sa vyznačujú plastové konštrukcie a varianty z drevotriesky.
Čalúnenie
- Textilné – zahŕňa textílie z bavlny, vlny, ľanu či polyesteru. Oproti koži ide o lacnejšie riešenie, avšak treba brať ohľad na kvalitu a odolnosť voči oderu.
- Kožené – zahŕňa čalúnenie z pravej kože, eko kože alebo umelej koženky. Je výrazne drahšie, ale budí luxusný estetický dojem a má vynikajúcu životnosť.
Čalúnenie je dôležité jednak z hľadiska estetiky, ale plní aj ochrannú funkciu. Platí teda priama úmera – ako kvalitnú povrchovú úpravu vyberiete, tak dlho vám rozkladacia pohovka vydrží.
Na výber dnes máte textilné čalúnenia, ktoré sa vyznačujú jednoduchou údržbou a cenovou dostupnosťou a taktiež nepreberným množstvom rôznych variantov. Ďalšou možnosťou je kožené čalúnenie zahŕňajúce materiály ako je pravá koža a koženka či eko koža. Tento variant je síce finančne náročnejší a žiada si zvýšenú pozornosť pri údržbe, na druhú stranu má koža dlhú životnosť a ponúkne exkluzívny vzhľad.
Dizajn
- Industriálny – pre tento štýl sú typické tmavé farby a surový chladný vzhľad. Vhodnou voľbou sú kožené pohovky alebo textilné pohovky v prírodných farbách.
- Retro – tieto pohovky sa vyznačujú typickým zakrivením nôh, pastelovými retro farbami či prešívaním.
- Glamour – veľkolepý štýl, ku ktorému sa hodia elegantné zamatové pohovky. Môžu byť doplnené striebornými či zlatými nožičkami a prešívaním či gombíkmi.
- Moderné – tieto pohovky tvoria jednoduché línie, ostré hrany a minimum zdobenia. Skvele sa vynímajú v minimalistickom interiéri.
Obľúbené značky
- Jech – český výrobca s viac ako 30-ročnou tradíciou. Ponúka pohovky vyššej cenovej relácie, ktoré vynikajú vysokou kvalitou spracovania. Pohovku si je možné rôzne nakonfigurovať podľa predstáv.
- Nábytok Králik – ďalší český výrobca, ktorý sa zameriava na menej náročnú klientelu, ktorá cieli najmä na nízku cenu.
- Nábytok Mikulík – český výrobca, ktorý pri svojich pohovkách dbá na kombináciu kvality a estetiky. Ponúka možnosť vlastnej konfigurácie, ale výber má pomerne obmedzený.
- Jena nábytok – tento predajca nábytku ponúka skutočne široký výber rozkladacích pohoviek, a to zo všetkých cenových relácií. Nájdete tu aj modely s integrovaným matracom za priaznivú cenu.
- Unar nábytok – tento český výrobca cieli najmä na náročných užívateľov. Pohovky spadajú do najvyššej cenovej relácie, ale majú čo ponúknuť. Očakávajte vysokú kvalitu spracovania a dlhú životnosť.
- Nábytok Alfa – vyhlásený český výrobca nábytku. Používa materiály prvotriednej kvality a zameriava sa na pohovky strednej a vyššej cenovej relácie.
Značka / výrobca | Charakteristika | Cenová kategória |
Jech | Český výrobca
Pohovky rôznych veľkostí a tvarov Možnosť vlastnej konfigurácie Až 300 rôznych druhov čalúnenia Úložný priestor Možnosť vyššieho posedu |
Vysoká cenová kategória |
Nábytok Králik | Česká výroba
Cenová dostupnosť Jednoduchý dizajn Na výber viacero matracov Úložný priestor |
Skôr nízka a stredná cenová kategória |
Nábytok Mikulík | Český výrobca nábytku
Možnosť vlastnej konfigurácie Spojenie kvality a estetického dojmu Obmedzený výber |
Nízka a stredná cenová kategória |
Jena nábytok | Český predajca nábytku
Široký výber Rôzne mechanizmy Rovné pohovky aj pohovky v tvare L Nízke prevedenie aj prevedenie na nožičkách |
Všetky cenové kategórie |
Unar nábytok | Český výrobca
Vysoká kvalita spracovania Minimalistické moderné línie Kompaktný vzhľad Materiály vysokej kvality Plnohodnotný matrac Lamelový rošt súčasťou |
Vyššia cenová kategória |
Nábytok Alfa | Český výrobca
Prvotriedne materiály Zdravotné matrace Viac ako 20-ročná tradícia výroby |
Stredná a vyššia cenová kategória |
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.