Ako vybrať rozkladaciu pohovku
Tento článok slúži ako komplexný sprievodca výberom rozkladacej pohovky. Ak si chcete urobiť prehľad o tom, čo všetko sa v článku dozviete, pozrite sa najskôr na jeho stručný súhrn nižšie.
- Prečo kúpiť kvalitnú rozkladaciu pohovku – je to ideálna voľba do garsónky, malého bytu, detskej či študentskej izby, kde potrebujete využiť každý centimeter a vyriešiť problémy s nedostatkom miesta. Cez deň na ňu navyše môžete usadiť návštevu.
- Nevýhody rozkladacích pohoviek – niektoré modely nemajú kvalitne prepracovaný skladací mechanizmus ani matrac, a tak neslúžia ako plnohodnotná posteľ. Za nevýhodu možno považovať aj nutnosť skladania a rozkladania pri premene na lôžko.
-
- Výber rozkladacej pohovky podľa využitia – existujú pohovky na príležitostný spánok a varianty vhodné na každodenné využitie. Vzhľadom na to je potrebné zohľadniť typ a kvalitu rozkladacieho mechanizmu aj samotného matraca.
- Druhy rozkladacích pohoviek podľa spôsobu rozkladania – rozlišujeme pohovky s celistvým matracom, s klik-klak systémom, s dvoma matracmi na sebe či so sklopným chrbtom. Rozklady sa líšia svojou časovou aj fyzickou náročnosťou.
- Dôležité parametre rozkladacej pohovky – zohľadniť musíte nielen veľkosť a tvar pohovky, ale aj výplň a čalúnenie, nosnosť a hmotnosť, dizajn a možnosti údržby.
- Funkcie a vlastnosti rozkladacích pohoviek – základné, spravidla lacné pohovky žiadne vychytávky neponúkajú, maximálne pri nich nájdete úložný priestor. Pokročilejšie varianty môžu disponovať stolíkom, vreckami, zásuvkou či polohovaním.
- Obľúbené značky rozkladacích pohoviek – obľúbené sú pohovky mnohých značiek, výrobcov a dovozcov nábytku. Medzi overené v tomto segmente patrí napríklad Falco, Cassaredo, Jech, Nábytok Králik, Nábytok Mikulík a Jena nábytok.
- Ceny rozkladacích pohoviek – tento kus nábytku si môžete zaobstarať už od cca 120 €, v tejto cenovej kategórii však nie je možné očakávať závratnú kvalitu ani exkluzívny dizajn. Stredná cenová relácia okolo 600 € už ponúkne dobrý pomer výkonu a ceny.
- Údržba rozkladacej pohovky – najmä v domácnosti s deťmi sa hodia snímateľné poťahy, ktoré po zašpinení jednoducho vyperiete a usušíte. Raz za čas je však vhodné pohovku vyčistiť strojovo.
Prečo kúpiť kvalitnú rozkladaciu pohovku
Pozrite sa, prečo by ste mali investovať do kvalitnej rozkladacej pohovky.
- Úspora miesta – rozkladacia pohovka rieši problém s nedostatkom priestoru v domácnosti, najmä v malých bytoch a garsónkach. Pokiaľ v izbe nemáte priestor na posteľ aj gauč, vyrieši to práve tento typ nábytku.
- Praktické riešenie do detskej či študentskej izby – rozkladacie pohovky sú dobrou voľbou do detských a študentských izieb. Cez deň môžu slúžiť ako sedačka na leňošenie či usadenie návštevy a cez noc ako plnohodnotné lôžko.
- Miesto na spánok – rozkladacie pohovky môžu slúžiť na príležitostné, ale aj každodenné spanie. Ak budete na pohovke spať každý deň, potom zvoľte model s integrovaným matracom, ktorý odolá každodennému skladaniu a len tak sa nevyleží.
- Optimálny komfort– ak investujete do kvalitnej rozkladacej pohovky, potom sa vďaka vhodnému spracovaniu integrovaného matraca môžete tešiť aj na komfort, aký ponúka bežná posteľ. Tieto modely sa hodia na každodenné spanie.
- Úložný priestor – niektoré rozkladacie pohovky mávajú aj úložný priestor, kam môžete ukladať napríklad nevyužité či sezónne prikrývky a ďalšie lôžkoviny.
- Chytré detaily – kvalitné rozkladacie pohovky ponúkajú nielen úložný priestor, ale napríklad aj polohovateľné opierky hlavy či nôh, odkladací stolík, USB zásuvky či vrecká na odloženie novín alebo napríklad ovládačov.
Rozkladacia pohovka verzus sedacia súprava – v čom je rozdiel?
Hlavný rozdiel medzi sedacou súpravou a rozkladacou pohovkou spočíva v tvare a veľkosti. Zatiaľ čo sedacia súprava môže nadobúdať rôzne tvary aj veľkosti, pohovky bývajú skôr rovné a väčšinou slúžia maximálne pre tri osoby. Sedačky sú navyše určené primárne na sedenie, a tak sú často doplnené o opierky na hlavu či nohy.
Pravdou ale je, že dnes už rozdiely medzi týmito dvoma druhmi nábytku nie sú tak viditeľné. Naraziť tak môžete aj na rohovú rozkladaciu pohovku v tvare L či varianty doplnené operadlom. Rovnako tak nájdete aj veľké sedacie súpravy s integrovaným matracom.
Nevýhody rozkladacích pohoviek
Na niektoré vlastnosti rozkladacích pohoviek či spôsob spracovania niektorých modelov možno pozerať s ohľadom na budúce využitie negatívne. Pozrite sa, aké nevýhody majú niektoré pohovky.
- Nutné skladanie a rozkladanie – aby ste mohli pohovku pretvoriť na lôžko na spanie, bude ju potrebné pomocou príslušného rozkladacieho mechanizmu rozložiť. Pokiaľ chcete cez deň ušetriť miesto v izbe, ráno musíte pohovku zase zložiť.
- Niektoré varianty neslúžia ako plnohodnotná posteľ – veľa rozkladacích pohoviek nemá integrovaný matrac, ktorý by sa dal po rozložení pohovky považovať za plnohodnotné lôžko na spanie. Lôžko by malo byť celistvé, nie tvorené z niekoľkých dielov.
Výber rozkladacej pohovky podľa využitia
Ako prvé je potrebné si pri výbere uvedomiť, aké sú vaše nároky čo sa týka intenzity využívania lôžka. Hľadáte model slúžiaci len na príležitostné využitie, alebo má rozkladacia pohovka súčasne slúžiť aj ako lôžko na každodenný spánok?
- Klasické rozkladacie pohovky na príležitostné využitie – hlavným faktorom pri výbere bude vhodná veľkosť a dizajn súvisiaci s čalúnením a tvarom. Mechanizmus rozkladania a prítomnosť integrovaného matraca alebo jeho kvalita sú tu vedľajšie.
- Rozkladacie pohovky na každodenný spánok – kľúčová je tu kvalita rozkladacieho mechanizmu, ktorý musí odolať každodennej záťaži. Dôležitá je prítomnosť integrovaného matraca so šírkou aspoň 80 cm, ktorý po rozložení tvorí celistvé lôžko.
Konštrukcia pohovky a kvalita rozkladacieho mechanizmu
Všeobecne sú rozkladacie pohovky viac namáhané a práve konštrukcia býva na celej pohovke najdrahšia, pretože zaisťuje jej odolnosť a výdrž. Rozkladaciu pohovku určenú na pravidelné spanie budete rozkladať a skladať každý deň, preto je v tomto prípade kvalita rozkladacieho mechanizmu (respektíve celej konštrukcie) úplne kľúčová.
V takom prípade voľte varianty z kvalitného kovu či masívu, ktoré sú síce drahšie, ale sú pripravené na každodennú záťaž a dlhšie vám vydržia, pričom odolajú aj sťahovaniu. Menej kvalitné sú potom rozkladacie pohovky s konštrukciou z vystuženého papiera, plastu a drevotriesky, ktoré sú síce lacnejšie, ale majú kratšiu životnosť.
Klasické rozkladacie pohovky na príležitostné využitie
Väčšinu rozkladacích pohoviek je možné používať len na príležitostný spánok – pokiaľ sa s týmto odporúčaním predávajú, rozhodne by ste ho nemali podceňovať. Také pohovky sú jednoduchšie riešené a rýchlejšie sa opotrebujú, nemajú takú dobrú ergonómiu a neponúkajú celistvé lôžko ako plnohodnotná posteľ. Ak by ste ich používali ako lôžko každý deň, riskujete zdravotné problémy a nekvalitný spánok, navyše by ste ohrozili aj životnosť samotnej pohovky.
Rozkladacie pohovky na každodenný spánok
Okrem toho ale existujú rozkladacie pohovky vhodné na každodenný spánok, ktoré sú na tento účel priamo určené. Ich obstarávacia cena je síce spravidla vyššia, to je ale adekvátne vzhľadom na to, že sa nábytok dá použiť ako pohovka aj lôžko v jednom. Tieto varianty si zachovávajú pevnosť a stabilitu aj pri každodennom používaní, ponúkajú dostatočne širokú plochu na ležanie a disponujú kvalitným integrovaným matracom, ktorý je po rozložení celistvý.
Frekvencia využitia |
Dôležité parametre |
Čo ďalšie sledovať |
Cenová hladina |
Príležitostné využitie |
Vhodná veľkosť
Čalúnenie
Atraktívny dizajn |
Spôsob rozkladania
Funkcie a vlastnosti |
Všetky cenové hladiny |
Na každodenný spánok |
Kvalita rozkladacieho mechanizmu
Prítomnosť celistvého integrovaného matraca (aspoň 80 cm na jednu osobu)
Funkcie a vlastnosti |
Čalúnenie
Dizajn |
Vyššia |
Druhy podľa spôsobu rozkladania
Spôsob rozkladania pohovky je potrebné zvážiť bez ohľadu na to, s akou intenzitou budete nábytok používať. Prirodzene ale platí, že čím častejšie budete s pohovkou manipulovať, o to jednoduchší by mal byť mechanizmus rozkladania.
- S celistvým matracom – tieto pohovky sú najpohodlnejšie a vďaka tomu, že disponujú integrovaným matracom, sú vhodné na každodenný spánok. Majú ale vyššiu cenu.
- Belgický typ rozkladu – taktiež ponúka celistvý matrac, avšak spravidla výrazne tenší a uložený na tenkej kovovej konštrukcii. Tento typ nie je vhodný na každodenný spánok, pretože by sa matrac aj konštrukcia rýchlo opotrebovali.
- Klik-klak – tento mechanizmus sprevádza pri rozkladaní pohovky typický zvuk cvaknutia. Ide o veľmi jednoduchý systém, ktorý sa však kvôli obvykle horšej kvalite matraca a predelom v lôžku nehodí na každodenný spánok.
- Sklopný chrbát – pohovka so sklopným chrbtom ponúka po rozložení veľkú plochu, na ktorú sa zmestia aj dve osoby. Lôžko je ale predelom rozdelené na polovice, navyše je vždy nutné odsunúť pohovku od steny (pokiaľ nestojí voľne v priestore).
- Vysúvacia zásuvka s rozkladom – tento mechanizmus je typický pre pohovky v tvare L, ktoré potom ponúkajú veľkú plochu na spánok. Lôžko ale nie je úplne rovné a nehodí sa teda na každodenný spánok.
- Rozklad s dvoma matracmi na sebe – po rozložení ponúknu tieto pohovky veľké lôžko, ktoré je pomerne komfortné a možno ho považovať za plnohodnotné. Hodí sa aj na každodenné použitie, avšak mechanizmus zloženia a rozloženia je časovo náročnejší.
S celistvým matracom
Rozkladacie pohovky s celistvým matracom predstavujú najvhodnejší typ rozkladu na každodenné spanie. Vo vnútri pohovky je ukrytý integrovaný matrac, ktorý jedným pohybom ľahko vytiahnete pomocou úchopu. Matrac je obvykle upevnený na odpruženom rošte, ktorý zvládne aj veľké zaťaženie a ponúkne optimálny komfort (tým sa odlišuje od belgického typu rozkladu). Tieto modely sú síce najdrahšie, ale ponúkajú najlepší komfort.
Belgický typ rozkladu
Rozkladacie pohovky s belgickým typom rozkladu majú pod sedacou časťou uložený celistvý matrac, ktorý stačí jedným ťahom vytiahnuť a rozložiť. Rozdiel je však v tom, že je tento matrac obvykle výrazne tenší a navyše býva uložený len na tenkej kovovej konštrukcii. Tento typ preto odporúčame len na občasné prespávanie, a to kvôli nižšiemu komfortu matraca, ktorý by sa pri častom používaní rýchlo preležal.
Klik-klak systém
Rozkladacie pohovky s klik-klak systémom ponúkajú ten najjednoduchší mechanizmus rozkladu. Jednoduchým pohybom sklopíte opornú časť (opierku) pohovky, čím z nej vytvoríte vodorovnú plochu. Sklopenie navyše typicky sprevádza zvuk cvaknutia. Tento mechanizmus je ale vhodný skôr na príležitostné prespanie, na každodenný spánok ho kvôli nedostatočnej kvalite matraca odporučiť nemôžeme.
Sklopný chrbát
Rozkladacia pohovka so sklopným chrbtom funguje tak, že je pri rozložení potrebné posunúť sedaciu časť smerom vpred a následne sklopiť opornú časť dozadu. Rozklad je ale komplikovanejší, preto sa hodí skôr na občasné využitie. Nevýhodou totiž môže byť nutnosť odsunutia pohovky od steny zakaždým, keď ju chcete rozložiť. Ak teda nemáte nábytok postavený voľne v priestore, musíte vždy počítať aj s určitou fyzickou námahou na posun pohovky dopredu a s dostatočným priestorom pred ňou.
Vysúvacia zásuvka s rozkladom
Rozkladacia pohovka s vysúvacím rozkladom má matrac schovaný v zásuvke pod sedacou časťou. Pri rozložení jednoducho vysuniete zásuvku s matracom ťahaním za madlo a vyzdvihnete ju do roviny so sedacou časťou. Tento mechanizmus nájdete často aj pri pohovkách v tvare L, ktoré po rozložení ponúknu veľkú plochu. Nevýhodou ale je, že spíte na sedacej časti, plocha teda nie je úplne rovná a tvorí ju niekoľko predelov, čo nie je optimálne na každodenný spánok.
Rozklad s dvoma matracmi na sebe
Rozkladacia pohovka s týmto mechanizmom disponuje dvoma matracmi, ktoré sú uložené buď v sedacej alebo opornej časti. Rozkladá sa jednoducho, ale zaberie to viac času ako pri pohovkách, kde len stačí ťahať za držadlo. Pri tomto type musíte začať vytiahnutím matracov z úložného priestoru, následne jeden z matracov preklopíte a položíte na úložný priestor. Rozklad síce vytvára pomerne veľkú a pohodlnú posteľ, ale je zložitejší ako pri celistvom matraci.
Typ rozkladacieho mechanizmu |
Výhody |
Nevýhody |
Pre koho / na aký účel sa hodí |
S celistvým matracom |
Najlepší komfort
Súčasťou je integrovaný matrac
Zvládnu aj veľké zaťaženie |
Vysoká cena |
Na každodenný spánok
Na občasné využitie |
Belgický typ rozkladu |
Celistvý matrac
Optimálny komfort pre občasný spánok
Jednoduché rozloženie a zloženie |
Matrac býva tenší
Nevhodné na každodenný spánok
Pri častom používaní hrozí rýchle opotrebovanie matraca |
Na občasné využitie |
Klik-klak |
Najjednoduchší mechanizmus rozkladu |
Nevhodné na každodenný spánok
Netvorí celistvé lôžko |
Na občasné využitie |
Sklopný chrbát |
Ponúka pomerne veľkú plochu
Vhodné aj pre dve osoby |
Nutnosť odsunutia pohovky od steny (ak nie je voľne postavená v priestore)
Netvorí celistvé lôžko |
Na občasné využitie |
Vysúvacia zásuvka s rozkladom |
Jednoduchý mechanizmus rozkladu
Typický pre pohovky v tvare L
Po rozložení vznikne veľká plocha |
Plochu tvorí niekoľko predelov |
Na občasné využitie |
Rozklad s dvoma matracmi na sebe |
Po rozložení je lôžko veľké a pomerne pohodlné |
Komplikovanejší mechanizmus
Zloženie zaberie viac času |
Na občasné využitie
Na každodenný spánok |
Dôležité parametre
Aby rozkladacia pohovka splnila vaše predstavy o budúcom využití, je taktiež potrebné vedieť, ktoré parametre si pri výbere všímať.
- Veľkosť a tvar rozkladacej pohovky – podľa vymeraného priestoru vyberajte medzi pohovkami pre 2 až 5 osôb. Dostupné sú rovné pohovky alebo pohovky v tvare L, ktoré sa hodia aj na umiestnenie do rohu. Pri vymeriavaní berte do úvahy aj priestor na rozloženie lôžka.
- Výplň – jej kvalita ovplyvňuje komfort pri sedení a tiež to, za ako dlho sa pohovka presedí a zdeformuje. Používa sa buď kvalitná pena z mikrovlákna alebo menej kvalitný drvený textil.
- Čalúnenie pohovky – jeho kvalita ovplyvňuje obstarávaciu cenu aj estetický dojem. Rozlišuje sa textilné čalúnenie (z bavlny, vlny, ľanu či polyesteru) a čalúnenie s koženým vzhľadom (z kože, koženky či recyklovanej kože).
- Nosnosť – odvíja sa od toho, pre koľko osôb je určená sedacia časť rozkladacej pohovky. Priemerná nosnosť sa pohybuje okolo 90 až 130 kg na osobu.
- Hmotnosť pohovky – dá sa z nej odvodiť kvalita a pevnosť konštrukcie. Menšie pohovky môžu vážiť len 20 kg, zatiaľ čo robustnejšie varianty aj viac ako 100 kg.
- Dizajn a farba – závisí od vašich preferencií a od dizajnu interiéru. Svetlejšie farby opticky zväčšia a presvetlia miestnosť, na tmavých farbách zase nebudú tak viditeľné nečistoty.
- Údržba pohovky – s ohľadom na údržbu voľte pohovku, ktorá sa dá dobre a ľahko čistiť, ideálne sú snímateľné poťahy. Zohľadnite tiež, či je pohovka postavená na nožičkách a či sa dá upratať aj pod ňou.
Veľkosť a tvar rozkladacej pohovky
Veľkosť a tvar rozkladacej pohovky vyberajte podľa toho, koľko priestoru na jej umiestnenie máte a koľko osôb ju bude najčastejšie využívať. Najskôr si teda v domácnosti vymerajte priestor, do ktorého pohovku umiestnite a vezmite do úvahy aj priestor na rozloženie lôžka. Narazíte aj na rohové pohovky (v tvare L), ktoré sú vhodné na umiestnenie do rohu a teda plne využijú priestor. Možno ich ale umiestniť aj voľne do priestoru, čo je o niečo vzdušnejšie riešenie.
Obvykle narazíte na pohovky pre 2 až 5 osôb podľa tvaru. Rovné sedačky spravidla slúžia pre 2 až 3 osoby, zatiaľ čo pohovky v tvare L ponúknu posedenie až 5 osobám. Sledovať by ste mali aj veľkosť lôžka po rozložení – za minimum pre komfortný spánok je považovaných 80 cm šírky na jedného dospelého človeka.
Rovná rozkladacia pohovka
Rozkladacia pohovka v tvare písmena L (rohová)
Výplň rozkladacej pohovky
Výplň do veľkej miery ovplyvňuje životnosť pohovky, respektíve to, ako dlho si udrží svoj tvar. Najčastejšie sa môžete stretnúť s vypĺňaním penou z mikrovlákna, ktorá je dostatočne tvrdá, vďaka čomu dobre a dlho drží tvar. Navyše sa na nej veľmi pohodlne odpočíva. Okrem toho sa používa aj drvený textil, ktorý nájdete najmä pri veľmi lacných pohovkách. Nevýhodou je, že pri nich veľmi rýchlo dochádza k deformácii.
Čalúnenie rozkladacej pohovky
Čalúnenie netvorí len estetický dojem, ale ovplyvňuje aj to, ako dlho vám pohovka vydrží. Najčastejšie sa stretnete s čalúnením z textilu a materiálov ako je bavlna, vlna, ľan či polyester a ďalej s pohovkami s koženým dizajnom vyrobenými z kože, koženky či recyklovanej kože. Poťah by mal byť v každom prípade kvalitný a odolný voči škvrnám aj oderu. Jeho kvalita má pochopiteľne vplyv na obstarávaciu cenu.
Nosnosť rozkladacej pohovky
Nosnosť rozkladacej pohovky sa odvíja od toho, pre koľko osôb je určená jej sedacia časť. Každá kvalitná pohovka by mala mať nosnosť na jednu osobu v rozmedzí aspoň 90 až 130 kg, dvojmiestne pohovky potom celkovú nosnosť okolo 250 kg. S rastúcim počtom osôb sa však znižuje priemerná nosnosť na osobu, a tak zatiaľ čo pri 2-miestnych pohovkách sa počíta s priemernou nosnosťou cca 125 kg na osobu, v prípade 5-miestnych je to len cca 90 kg na osobu.
Hmotnosť rozkladacej pohovky
Pokiaľ si budete rozkladaciu pohovku dovážať a montovať sami, prípadne vás neminie sťahovanie, určite vás bude zaujímať aj jej hmotnosť. Zatiaľ čo menšie pohovky vážia len okolo 20 kg a pri ich montáži teda nebude potrebné vynaložiť toľko fyzickej námahy, tie veľké pohovky môžu mať hmotnosť až okolo 100 kg.
Dizajn a farba
Čo sa dizajnu a farby týka, záleží predovšetkým na vašich preferenciách a dizajne interiéru. Výrazne farebná pohovka môže byť dominantou miestnosti, súčasne ale môže v disharmónii s ďalšími farbami vytvoriť chaos. Svetlé farby dokážu pekne presvetliť a opticky zväčšiť miestnosť, na tmavých farbách sa vám zase podarí ľahšie skryť všetky nečistoty.
Údržba rozkladacej pohovky
Najmä v domácnosti s deťmi či domácimi miláčikmi voľte rozkladaciu pohovku, ktorá vyniká jednoduchou údržbou. Dobrou voľbou sú v tomto ohľade snímateľné poťahy, ktoré jednoducho po zašpinení vyperiete. Zohľadnite tiež, či je možné upratať aj pod pohovkou, čo súvisí s tým, či je postavená na nožičkách. Pod pohovkami na nožičkách dnes upracú napríklad tenké robotické vysávače a mopy a zaistia tak dokonale čistú domácnosť.
Rozkladacia pohovka na nožičkách
Nízka rozkladacia pohovka (bez nožičiek)
Funkcie a vlastnosti
Aby bolo využitie rozkladacej pohovky vo vašej domácnosti skutočne efektívne, zvážte, či nevyužijete niektoré z funkcií a vlastností, ktorými dominujú vybrané typy rozkladacích pohoviek.
- Úložný priestor – do menších bytov či pri nedostatku priestoru sa hodia pohovky s úložným priestorom. Dovnútra môžete uložiť drobnosti, ako sú napríklad lôžkoviny alebo ovládač na televíziu.
- Podrúčky – niektoré rovné pohovky mávajú po stranách podrúčky, ktoré spríjemňujú sedenie. Sledujte, či je možné podrúčky pri rozložení pohovky sňať.
- Polohovacie prvky – niektoré pohovky disponujú polohovaním ako v chrbte, tak napríklad aj v podrúčkach, ktoré si nastavíte podľa svojich potrieb a preferencií. Poskytujú tak maximálne pohodlie pri sedení.
- USB vstupy – pokročilejšie pohovky môžu ponúkať aj rôzne technologické vychytávky, napríklad USB vstupy na zapojenie mobilného telefónu a ďalšej elektroniky.
- Zásuvka – ďalším praktickým prvkom moderných pohoviek sú zásuvky, do ktorých je možné pripojiť akúkoľvek elektroniku. Ide však o vychytávku, ktorú nájdete najmä pri drahších modeloch.
- Stolík – súčasťou pohovky môže byť dokonca aj vstavaný stolík, na ktorý si počas posedenia môžete odložiť drobnosti či nápoje.
- Vrecká – ďalšou vychytávkou sú vrecká po bokoch sedačky, ktoré slúžia na odkladanie drobností. Pojmú napríklad domácu obuv či ovládač od televízie.
Rozkladacia pohovka s úložným priestorom
Rozkladacia pohovka s podrúčkami
Rozkladacia pohovka bez podrúčiek
Rozkladacia pohovka s polohovateľnou opierkou hlavy
Rozkladacia pohovka s poličkou a stolíkom
Obľúbené značky
Dáte pri výbere na skúsenosti ostatných užívateľov? Potom sa pozrite, ktoré značky patria v tomto segmente medzi overené a žnú najviac kladných užívateľských recenzií. Aby nedošlo k nedorozumeniu, uvádzame, že v niektorých prípadoch ide iba o predajcu, nie priamo výrobcu.
- Cassaredo – ide o veľkoobchod s nábytkom, ktorý na českom a slovenskom trhu pôsobí už od roku 2007. Ide o dovozcu nábytku v prvotriednej kvalite, ktorý nakupuje od európskych a ázijských výrobcov. Nábytok nasleduje aktuálne trendy.
- Falco – ďalší veľkoobchod s nábytkom, ktorý má vo svojom portfóliu skutočne pestrú škálu rôznych modelových radov. Ponúka pohovky spadajúce najmä do nižšej a strednej cenovej relácie, ale aj zopár drahších doplnených taburetom.
- Jech – český výrobca s viac ako 30-ročnou tradíciou. Ponúka rozkladacie pohovky rôznych tvarov i veľkostí, z ktorých si vyberú aj skutočne nároční používatelia. Niektoré pohovky sú doplnené o úložný priestor alebo ponúkajú možnosť zvýšeného sedu.
- Nábytok Králik – výrobca ponúkajúci kvalitné produkty českej výroby. Jeho portfólio zahŕňa množstvo modelových radov, niektoré pohovky majú podrúčky aj úložný priestor. Ponúka možnosť voľby medzi molitanovým a pružinovým matracom.
- Nábytok Mikulík – ďalší český výrobca nábytku, ktorý ponúka rozkladacie pohovky v tvare L, a to v rôznych veľkostiach. Sú dostačujúce na príležitostný spánok, ale určené sú skôr na sedenie.
- Jena nábytok – český predajca nábytku, ktorý spolupracuje s poprednými českými aj európskymi výrobcami. Ponúka pestrý sortiment pohoviek z nízkej a strednej cenovej relácie, niektoré sú pritom vhodné aj na každodenné spanie.
- Unar nábytok – ďalší český výrobca nábytku z Bystrice pod Hostýnom, ktorý ponúka vysoko kvalitné rozkladacie pohovky s plnohodnotným matracom a lamelovým roštom. Sú síce drahšie, ale spoľahlivé a s dlhou životnosťou.
Výrobca / značka / predajca |
Špecifiká |
Cenová kategória |
Cassaredo |
Dovozca kvalitného európskeho a ázijského nábytku
Pohovky podľa aktuálnych trendov
Široký výber a zastúpenie na trhu |
Všetky cenové kategórie |
Falco |
Veľkoobchod s nábytkom
Veľa modelových radov
Drahšie pohovky doplnené taburetom
Atraktívny jednoduchý aj pestrý dizajn |
Skôr nízka a stredná |
Jech |
Český výrobca kvalitného nábytku
Pohovky rôznych veľkostí i tvarov
Až 300 rôznych druhov čalúnenia
S úložným priestorom a možnosťou vyššieho posedu |
Vysoká cenová kategória |
Nábytok Králik |
Kvalitné produkty českej výroby
Jednoduché dizajny aj atraktívne motívy
Varianty s podrúčkami a bez nich
Pohovky s úložným priestorom |
Skôr nízka a stredná |
Nábytok Mikulík |
Český výrobca nábytku
Pohovky na príležitostné spanie
Rôzne veľkosti
Pohovky v tvare L |
Nízka a stredná cenová kategória |
Jena nábytok |
Český predajca nábytku
Pestrý výber
Rôzne mechanizmy skladania
Vybrané modely vhodné na každodenné spanie |
Nízka a stredná cenová kategória |
Unar nábytok |
Český výrobca nábytku
Vysoká kvalita spracovania
Jednoduché moderné línie Kompaktný vzhľad
Poťahové materiály vysokej kvality
Pohovky s plnohodnotným matracom
Lamelový rošt súčasťou |
Vyššia cenová kategória |
Ceny
Cena rozkladacej pohovky je určite dôležitým faktorom pri výbere a mala by korešpondovať s vašimi predstavami a nárokmi.
- Cena do 300 € – väčšina najlacnejších pohoviek sa hodí len na občasné prespanie. Nemajú nijak kvalitnú konštrukciu ani poťahové materiály a možno teda očakávať rýchle opotrebovanie. Na základné využitie v izbe pre hostí či na chate sú ideálne.
- Cena od 300 do 1 000 € – v strednej cenovej relácii majú najväčšie zastúpenie pohovky s dobrým pomerom výkonu a ceny. Nájdete tu aj modely vhodné na každodenné spanie, pričom už budete mať na výber pestrú škálu čalúnení a rôzne veľkosti i tvary pohoviek.
- Cena nad 1 000 € – najvyššia cenová relácia potom okrem vyššie spomínaných ponúkne aj rôzne dizajnové a luxusné kúsky do moderných i tradične ladených interiérov. Väčší výber budete mať aj čo sa čalúnenia týka – ponuka sa rozširuje o kožené varianty.
Cena do 300 €
Lacné rozkladacie pohovky dnes zoženiete už od 120 €, avšak kvalita je úmerná cene. Ide o pohovky vhodné do študentského bývania či do prvého bytu, na občasné použitie na chalupe či v izbe pre hostí alebo dočasne do detskej izby – skrátka na situácie, kedy viete, že za pár rokov už pohovku nebudete potrebovať. Ide o varianty, ktoré ušetria miesto v domácnosti a ponúknu priestor na sedenie a občasné prespanie. Nemajú ale kvalitnú konštrukciu ani poťahové materiály.
Cena od 300 do 1 000 €
Od pohoviek zo strednej cenovej kategórie už môžete očakávať, že vám nejakú dobu vydržia. Mávajú veľmi dobrý pomer výkonu a ceny – pohovka vám síce nevydrží po celý život, avšak po dobu, čo bude slúžiť, ponúkne optimálny komfort a zladenie s aktuálnymi dizajnovými trendmi. Medzi týmito pohovkami nájdete už veľa variantov vhodných na každodenný spánok, s pevnou konštrukciou a matracom, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.
Cena nad 1 000 €
Tie najdrahšie rozkladacie pohovky dnes môžete zakúpiť aj za viac ako 4 000 €. V takom prípade už by ste ale mali mať od nábytku jasné očakávania – pohovka by mala po rozložení slúžiť súčasne ako plnohodnotné lôžko, od ktorého vyžadujete dlhú životnosť. Pri výbere môžete očakávať, že vám pohovka vydrží desiatky rokov. Táto kategória je ideálna, pokiaľ očakávate naozaj luxusný dizajnový kúsok s precíznym spracovaním, napríklad z pravej kože.
Cenová kategória |
Čo obvykle ponúka |
Čo obvykle neponúka |
Pre koho / aký účel sa hodí |
Cena do 300 € |
Menej kvalitné pohovky
Užší výber čalúnenia
Horšia kvalita konštrukcie |
Kovové a masívne konštrukcie
Luxusné poťahové materiály
Pohovky na každodenný spánok |
Pre nenáročných užívateľov
Na občasné využitie
Do hosťovských izieb
Do študentskej izby ako 2. záložné lôžko |
Cena od 300 do 1 000 € |
Pohovky s dobrým pomerom výkonu a ceny
Široký výber čalúnenia
Rôzne veľkosti a tvary |
Luxusné čalúnenie
Dizajnové kúsky |
Pre tých, ktorí hľadajú dobrý pomer výkonu a ceny
Na občasné využitie aj každodenný spánok
Do rodinnej domácnosti
Do detskej izby
Do hosťovskej izby |
Cena nad 1 000 € |
Kvalitné pohovky s precíznym spracovaním
Luxusné dizajnové kúsky
Pestrá škála textilných aj kožených čalúnení
Rôzne veľkosti a tvary |
Táto cenová relácia obvykle ponúka všetko |
Pre náročných užívateľov
Do moderného i tradične ladeného interiéru
Na občasné využitie aj každodenný spánok |
Údržba rozkladacej pohovky
Správna starostlivosť predlžuje životnosť rozkladacej pohovky a je základom pre dodržiavanie správnej hygieny v prípade, že pohovku používate ako plnohodnotnú posteľ.
- Snímateľné poťahy – v rámci údržby sú určite výhodou, pretože ich po zašpinení ľahko zložíte a vyperiete v práčke, prípadne ich možno zaniesť do čistiarne. K mnohým modelom ich možno aj dokúpiť samostatne.
- Čistiace prípravky – každý typ čalúnenia má odlišné požiadavky čo sa údržby a možného použitia čistiacich prípravkov týka. Inú údržbu vyžaduje koža a inú zase textil. Pri nákupe si preto rovno zistite, aká starostlivosť je pre vašu pohovku najvhodnejšia.
- Strojné čistenie – ručné čistenie pohovky a jej čalúnenie nie je nikdy tak dokonalé ako ošetrenie profesionálnym strojom. Raz za čas preto zainvestujte do strojnej údržby, vďaka ktorej na pohovke nezostanú žiadne škvrny.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.