Porovnávací test a recenzie najlepších ručných vysávačov

Vysávanie. Existuje len málo ľudí, ktorí by ho označili za svoju obľúbenú domácu prácu. Na zaistenie zdravého a čistého domova je však nutná, preto nezostáva, než občas vziať do ruky vysávač a prehnať sa s ním po celom byte. Lenže čo s miestami, kam sa klasická hubica nedostane? Žiadny problém – presne na tieto prípady sú tu drobné ručné vysávače.

Počas nákupu sa vyplatí sledovať kľúčové parametre, ktoré majú vplyv na efektívnu a pohodlnú prevádzku spotrebiča. V prvom rade je nutné zvoliť vhodný zdroj energie – na trhu je možné nájsť mobilnejšie, ale menej výkonné akumulátorové vysávače, a modely so zapojením do siete, ktoré sú vybavené výkonnejším motorom, ale logicky trochu obmedzené káblom. Významnú rolu hrá aj spôsob vysávania. Niektoré modely odstránia nečistoty iba zo suchých plôch, drahšie kúsky často podporujú aj mokré vysávanie. Vyplatí sa zohľadniť taktiež množstvo a vyhotovenie filtrov, ktoré chránia motor pred poškodením a pomáhajú zo vzduchu odfiltrovať alergény a ďalšie nečistoty. Nemenej dôležitú rolu zohráva aj hlučnosť a s rozhodovaním môže pomôcť aj ponuka dostupného príslušenstva.

Ručné vysávače predstavujú akúsi čerešničku na torte dokonalého upratovania. Pomôžu vám dostať sa do miest, kam sa s klasickými podlahovými vysávačmi nedostanete. Teda za predpokladu, že zvolíte ten správny model. Ak si svojím nákupom nie ste istí, nazrite radšej do nášho článku „Ako si vybrať ručný vysávač“.


Najlepšie ručné vysávače podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Výrobca Hmotnosť (kg) Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Sencor SVC 190
Sencor SVC 190 Sencor 1.5 22 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Eta Verto 2442
Eta Verto 2442 Eta 2 40 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Concept VP 4340
Concept VP 4340 Concept 1 55 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Eta 3423 90000
Eta 3423 90000 Eta 1.1 50 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Bosch BHN 2140L
Bosch BHN 2140L Bosch 1.1 95 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Bosch EasyVac 12
Bosch EasyVac 12 Bosch 1 50 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Bosch UniversalVac 18
Bosch UniversalVac 18 Bosch 1.3 60 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Xiaomi Mi Vacuum mini
Xiaomi Mi Vacuum mini Xiaomi 0.5 45 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Hoover MBC 500 UV
Hoover MBC 500 UV Hoover 1.8 100 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Black & Decker NVB 12 AVAXJ
Black & Decker NVB 12 AVAXJ Black & Decker 0.6 20 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať ručný vysávač

Ručný vysávač je praktický pomocník pri vysávaní drobnejších nečistôt, s ktorého výberom vám teraz pomôžeme. Zoznámime vás s dôležitými parametrami, ktoré by ste pri výbere mali poznať. Zameriame sa na napájanie, ale taktiež filtráciu.

V nasledujúcich odsekoch zistíte všetko potrebné preto, aby ste si mohli sami taký prístroj vybrať.

Zdroj energie

Čím iným by sme mohli začať než voľbou správneho zdroja energie. Ide predsa len o výrobok s miniatúrnym elektromotorom, ktorý na svoju prevádzku potrebuje energiu. Tú možno, samozrejme, získať dvoma odlišnými spôsobmi, čomu taktiež zodpovedá základné delenie týchto produktov.

 • Ručné vysávače napájané zo siete
 • Ručné vysávače na batériu

Ručné vysávače napájané zo siete

Voľba ručného vysávača s napájaním zo siete padne v prípade, že vyžadujete trochu vyšší nasávací výkon, než je obvyklý štandard do 80 W. Treba však podotknúť, že akumulátorové výrobky tento typ zariadenia veľmi úspešne doháňajú. Je preto pochopiteľné, že výskyt ručných vysávačov so sieťovým napájaním je na trhu značne obmedzený. I napriek tomu vám ho predstavíme.

Tento výrobok je vybavený napájačom v podobe transformátora napojiteľného do siete 230 V, ktorý dodáva do vysávača napätie. Výnimkou nie sú ani špeciálne adaptéry pre 12 V zásuvky pre vysávače do auta. To je možno aj jediné praktické použitie ručného vysávača na elektrinu.

Ak sa rozhodnete pre nákup tohto modelu, postrážte si jeden základný parameter, ktorým je dĺžka prívodného elektrického kábla. Tú voľte tak, aby vás používanie ručného vysávača nijako neobmedzovalo.

Ručné vysávače na batériu

Oveľa širšie zastúpenie na trhu majú akumulátorové ručné vysávače, v ktorých prospech hovorí jedna veľmi podstatná vlastnosť. Je to tá požadovaná mobilita, s ktorou sa nemusíte obmedzovať pri vysávaní akýchkoľvek priestorov. Nikde sa vám nemotá prívodný kábel a vy si môžete vziať ručný vysávač v podstate kamkoľvek. Často bývajú ručné vysávače zakomponované do tela bezdrôtových tyčových vysávačov a môžu sa využívať samostatne.

I tento sortiment má však určité zápory alebo skôr vlastnosti, na ktoré by ste mali prihliadať. Je to, samozrejme, kapacita batérie premietajúca sa do celkového výkonu. Tento údaj zároveň výrazným spôsobom ovplyvňuje aj výdrž na jedno nabitie. Vzhľadom na to, že ručné vysávače slúžia skôr na občasné vysávanie menšieho množstva nečistôt a malé plochy, pohybuje sa priemerná výdrž okolo 15 – 30 minút prevádzky. Potom treba vysávač opäť nabiť. V tomto smere je praktické voliť produkty s rýchlym nabíjacím procesom. Ten vás následne nebude nijako obmedzovať pri práci a upratovaní.

Ručné vysávače na batériu môžeme deliť podľa typu akumulátora:

 • Batérie typu Ni-Mh
 • Batérie typu Li-Ion

Batérie Ni-Mh sú súčasťou lacnejších výrobkov, pretože vo svojej podstate ide o staršiu technológiu. S týmito typmi akumulátorov sa spája tzv. „pamäťový efekt“. Ten sa premieta do spôsobu nabíjania. V tomto prípade nie je žiaduce nabíjať nevybité články, pretože dochádza k znižovaniu ich kapacity. Tento neduh je možné však kompenzovať tým, že Ni-Mh batériu raz za niekoľko týždňov necháte úplne vybiť a potom ju plne dobijete (Zdroj: Wikipedia).

Batérie Li-Ion predstavujú oveľa novodobejšiu technológiu, ktorá vyššie zmienenými problémami rozhodne netrpí. Ba naopak. Tu je lepšie, keď akumulátor nebudete úplne vybíjať, čím by opäť klesala jeho životnosť. Li-Ion batérie majú v tomto smere trochu obmedzenejšiu výdrž súvisiacu s nabíjacími cyklami (Zdroj: Wikipedia).

Tých je obvykle okolo 350 – 500. Potom je nutné kúpiť novú batériu, pretože jej výdrž bude minimálna.

Objem nádoby

Malé ručné vysávače sú univerzálnym a kompaktným produktom s veľmi jednoduchou obsluhou, čo tieto zariadenia spĺňajú taktiež z pohľadu prachovej nádoby. Tá je, samozrejme, bezvrecková, takže máte istotu, že nemusíte pravidelne vymieňať a dokupovať akékoľvek vrecká do vysávača. Často treba stlačiť len jeden ovládací prvok, vďaka ktorému môžete otočiť prachovú nádobu a odstrániť ju od zvyšnej časti ručného vysávača. Potom nie je nič ľahšie než jej obsah vysypať, poprípade očistiť vložené prachové filtre.

Objem nádoby zodpovedá veľkosti ručného vysávača. Vzhľadom na to, že ide o mobilné zariadenie na občasné vysávanie, vystačíte si obvykle s veľkosťou okolo 0,5 až 1 liter. Na väčší objem by ste narazili iba ťažko. Na primárny účel tohto výrobku je to však úplne dostačujúce.

Spôsob vysávania

Pri nákupe ručného vysávača pomýšľajte taktiež na to, čo vlastne budete chcieť vysávať. Áno, sú to, samozrejme, nečistoty. Narážame skôr na to, akého typu. Či pôjde len o odrobinky alebo o mokré plochy? Z tohto pohľadu je možné totiž naraziť na dva odlišné typy sortimentu.

 • Ručné vysávače na suché vysávanie – Taký vysávač je schopný vysávať nečistoty iba zo suchých plôch.
 • Ručné vysávače na mokré vysávanie – Tieto modely umožňujú vysávanie mokrých plôch bez toho, aby došlo k akémukoľvek poškodeniu vnútornej časti výrobku. Môžete tak vysať napríklad rozliaty nápoj alebo aj rozsypané cereálie s mliekom. Spracovanie vysávača je pri spôsobené na suché aj mokré vysávanie.

Za vysávanie mokrých nečistôt si oproti klasickej verzii každopádne trochu priplatíte. Získate tým však oveľa univerzálnejší výrobok.

Filtre

Filtrácia je pri využívaní akéhokoľvek vysávača jednou z najdôležitejších súčastí takého zariadenia. Pri výbere konkrétneho produktu môžete naraziť na mnoho odlišných filtrov, z ktorých každý má svoju úlohu a trochu iné vlastnosti. Aby ste vedeli, na čo jednotlivé filtre primárne slúžia, trochu viac vám ich opíšeme vrátane ich základného rozdelenia:

 • Vstupné filtre
 • Výstupné filtre

Skôr ako vám načrtneme jednotlivé filtre, treba zdôrazniť, že tieto prvky je nutné udržiavať v stále čistom stave, nutná je tak ich pravidelná kontrola. Niektoré z nich môžu byť dokonca umývateľné, čo vám do istej miery uľahčí údržbu. V opačnom prípade je nutné zanesený filter vybrať a vymeniť za nový.

Vstupné filtre ručného vysávača

Ako už prezrádza názov tohto filtra, ide o doplnok umiestnený na vstupe vysávača. Nájdete ho medzi nádobou na nečistoty a samotným motorom. Vo svojej podstate ide o takú základnú ochrannú jednotku motora, aby do jeho útrob nevnikli nečistoty, ktoré by ho mohli poškodiť.

Vzhľadom na to, že v tomto smere sa nekladie na množstvo zadržaných častíc taký veľký dôraz, stretnete sa najčastejšie s výrobným materiálom typu molitan, pena a ďalšie. Tie sú schopné zachytiť tie najväčšie nečistoty.

Výstupné filtre ručného vysávača

Dôležitou témou je pri výbere vysávača nepochybne filtrácia. Výstupné filtre sa totiž starajú o to, aký vzduch vychádza z vysávača do prostredia okolo nás. A je nutné podotknúť, že na jeho kvalitu by mal dbať bezpochyby každý. Predovšetkým tí, ktorí akýmkoľvek spôsobom bojujú s dýchacími ťažkosťami alebo sa u nich prejavujú alergické reakcie.

Z hľadiska spracovania rozlišujeme najčastejšie dva základné typy výstupných filtrov:

 • Mikrofiltre – Ich výrobným materiálom je tkanina. Pre to, že nemajú úplne dokonalú nepriepustnosť, sa s nimi môžete stretnúť v prípade lacnejších typov zariadení.
 • HEPA filtre – Ide o prepracovanejší model filtrácie, ktorý je považovaný za jeden z najúčinnejších. Vplyv na to má samotné zloženie v podobe sklených vlákien. HEPA filtre sa predávajú s odlišnou účinnosťou. V tom najlepšom prípade sú schopné ponúknuť až 99,9 % účinnosť. Úplnou nutnosťou sú pre alergikov. Pri HEPA filtroch sa môžete stretnúť taktiež s označením v podobe číselného radu. Naraziť môžete napríklad na HEPA 9 až HEPA 13, pričom vyššie označenie udáva oveľa väčšiu účinnosť (Zdroj: deWOLF).

Výnimkou, samozrejme, nie sú ani ručné vysávače pýšiace sa niekoľkoúrovňovou filtráciou, pri ktorej máte záruku, že vám do miestnosti vychádza dokonale prečistený vzduch.

Hlučnosť

Rovnako ako každý iný vysávač, aj ručný model bude pri vysávaní vydávať určitý hluk. A ak nechcete, aby vás hlučnosť akokoľvek obmedzovala, zamerajte sa pri nákupe tohto výrobku taktiež na tento parameter.

 • Hlučnosť od 60 do 70 dB je možné považovať za nižšiu a bez problému znesiteľnú.
 • Hlučnosť od 70 do 83 dB predstavuje pomyselnú zlatú strednú triedu.
 • Hlučnosť nad 83 dB je už pomerne výrazná a mohla by vás pri vysávaní obťažovať.

Opis rôznych úrovní hlučnosti

Príslušenstvo

Parametre prezentujú pri výbere ručného vysávača jednu veľmi dôležitú kapitolu, ktorú by ste nemali v žiadnom prípade podceňovať. Tú druhú zase tvorí príslušenstvo a doplnky, ktorým sa budeme venovať teraz. Pri nákupe produktu prihliadajte aj na tieto prvky, s ktorými si do značnej miery môžete uľahčiť samotné vysávanie.

 • Nabíjacia stanica – Ak zvolíte akumulátorový ručný vysávač, potom sa zaujímajte o celkové rozmery a tvar nabíjacej stanice, do ktorej budete ukladať vysávač. Niekedy môže ísť taktiež o praktické závesné zariadenia na stenu šetriace miesto.
 • Štrbinová trubica – Ideálny doplnok na vysávanie horšie prístupných miest, kam sa pomocou klasickej trubice iba ťažko dostanete.
 • Stierkový nástavec – Ak disponujete ručným vysávačom na mokré vysávanie, potom sa vám hodí určite aj tento nástavec, s ktorým bez najmenšieho problému dokonale vysajete akékoľvek tekutiny na podlahe.
 • Turbokefy – Špeciálne kefové nástavce, ktorých hlavnou prednosťou je vysávanie kobercových povrchov. Na obdobnom princípe fungujú taktiež kefy prispôsobené na vysávanie zvieracích chlpov po domácich maznáčikoch.
 • Kolieska – I keď ide o ručné vysávače, ktoré väčšinou držíte iba v ruke, napriek tomu narazíte na modely s mäkčenými kolieskami. Tie vám umožnia položiť si malý vysávač na daný povrch bez toho, aby ste ho nejako poškodili.

Okrem uvedených nástavcov je možné, samozrejme, naraziť aj na mnohé ďalšie. Tie sú obdobou týchto, len v trochu odlišných tvaroch či rozmeroch podľa toho, aké nečistoty majú primárne vysávať.

Modelový výber ručného vysávača

Teraz vás prevedieme výberom ručného vysávača krok po kroku. Na potreby tohto článku sme vybrali víťaza cena/výkon. Opíšeme vám jednotlivé parametre a vysvetlíme, čo je dobre a čo by sa dalo urobiť lepšie.

Vysávač ETA Verto 2442 90000

Na príklade konkrétneho vysávača sa môžete pozrieť, ako krok po kroku hodnotiť parametre.

1.  Zdroj energie: akumulátor Ni-Mh

​Ide o starší typ akumulátora. Spája sa s ním pamäťový efekt, je teda potrebné ho pred nabitím úplne vybiť. Novší Li-Ion je možné, naopak, nabíjať aj nevybitý. Má však kratšiu životnosť.

2. Výdrž batérie: 20 minút

​Ide o jednu z najvyšších hodnôt v prípade ručných vysávačov. Vzhľadom na určenie týchto produktov ide o dostačujúcu hodnotu. Niektoré modely majú výdrž aj polovičnú, čo už môže komplikovať použitie napríklad pri vysávaní auta.

3. Čas nabíjania: 10 hodín

​Čas nabíjania je vzhľadom na čas prevádzky pomerne dlhý. Výnimkou nie je ani nabíjanie vyše 12 hodín. Tento vysávač časom nabíjania nijako nevyčnieva.

4. Objem nádoby na nečistoty: 500 ml

​Objem nádoby na nečistoty je síce pomerne malý, ale obvyklý. Pri niektorých modeloch narazíte aj na menší. Naopak, stretnete sa aj s litrovou nádobou. V prípade mokrého vysávania tento zásobník pojme 120 ml tekutín, čo je zhruba polovica hrnčeka. Ak teda rozlejete napríklad čaj, budete ho musieť vysať na dvakrát. Obdobnú hodnotu má však väčšina výrobkov.

5. Typ vysávania: mokré a suché

​Vďaka možnosti suchého aj mokrého vysávania môžete upratovať nielen suchý neporiadok, ale taktiež rozliate tekutiny. Túto možnosť neumožňujú všetky vysávače, je preto dobré sa na to pri výbere zamerať.

6. Filtre: HEPA, umývateľný

​HEPA filter je nutnosť najmä pre astmatikov a alergikov. Je však iste v záujme všetkých mať doma čo najčistejší a najzdravší vzduch. Výhodu je umývateľnosť filtra, ktorá vám umožní ho iba opláchnuť a nemusíte filtre kupovať a meniť. Tieto filtre nie sú v prípade ručných vysávačov tak časté ako pri tých klasických. Ak teda máte ťažkosti s dýchaním alebo máte malé deti, odporúčame vám sa na to pri výbere zamerať.

7. Hlučnosť: 76 dB

​Úroveň hluku, ktorú tento vysávač vydáva, je zhruba priemerná. Vzhľadom na to, že sa ručný vysávač používa iba niekoľko minút, nie je hlučnosť to najdôležitejšie. Ak však nechcete, aby vás výrazne obmedzoval a obťažoval, voľte prístroj s nižšou hlučnosťou.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Ručné vysávače
Průměrné hodnocení 5 z 6 hlasů