Ručný vysávač je praktickým pomocníkom pri vysávaní malých nečistôt, ktorého výber sa vám pokúsime zjednodušiť prostredníctvom tohto článku. Zoznámime vás s dôležitými parametrami, ktoré by ste pri výbere mali poznať – zameriame sa napríklad na napájanie či filtráciu.
Ručné vysávače môžete nájsť aj pod názvom vysávač do ruky či mini vysávač.
V nasledujúcich odsekoch sa dozviete všetky potrebné informácie o výbere ručných vysávačov a následne si budete môcť vybrať ten ideálny model práve pre vás.
Ako vybrať ručný vysávač stručne
- Napájanie – rozhodnite sa, či je pre vás vhodnejšie akumulátorové alebo sieťové napájanie.
- Spôsob vysávania – podľa spôsobu plánovaného použitia zvoľte suché alebo aj mokré vysávanie.
- Výdrž batérie – výdrž vyberajte čo najdlhšiu.
- Príslušenstvo – ručné vysávače sú dodávané s rôznymi hubicami a ďalším príslušenstvom.
- Filtrácia – pokiaľ máte v domácnosti alergika či astmatika, zvoľte účinnú HEPA filtráciu.
- Výkon – pri akumulátorových vysávačoch nie je udávaný príkon ani sací výkon. Nedá sa teda vyčísliť, aký výkonný ručný vysávač je. Riaďte sa preto skôr ostatnými parametrami a užívateľskými recenziami.
Zdroj energie
Na začiatok sa zameriame na voľbu správneho zdroja energie. Predsa len ide o výrobok s miniatúrnym elektromotorom, ktorý na svoju prevádzku potrebuje energiu. Tú je možné získať dvoma odlišnými spôsobmi, čomu tiež zodpovedá základné delenie týchto produktov.
- Napájanie zo siete
- Napájanie akumulátorom
Typ napájania | Výhody | Nevýhody |
Sieťové | + Vyšší výkon | – Horšia mobilita
– Malý výber |
Akumulátorové | + Možnosť použitia kdekoľvek
+ Široký výber |
– Krátka výdrž batérie |
Ručné vysávače napájané zo siete
Ručný vysávač so sieťovým napájaním bude vhodnou voľbou v prípade, ak vyžadujete o niečo vyšší sací výkon než je obvyklý štandard do 80 W. Treba ale podotknúť, že akumulátorové výrobky tento typ zariadenia veľmi úspešne dobiehajú. Je preto pochopiteľné, že výskyt ručných vysávačov so sieťovým napájaním je na trhu značne obmedzený.
Takýto výrobok je vybavený napájačom v podobe trafostanice, ktorá sa obvykle zapája do 230 V siete. Výnimkou ale nie sú ani špeciálne adaptéry do 12 V zásuvky pre vysávače do auta – to je možno aj jediné praktické použitie ručného vysávača na elektrinu.
Ak sa rozhodnete pre nákup tohto modelu, dajte si pozor na jeden základný parameter, ktorým je dĺžka prívodného elektrického kábla. Tú voľte tak, aby vás kábel pri používaní ručného vysávača nijako nelimitoval.
Ručné akumulátorové vysávače
Oveľa širšie zastúpenie na trhu majú akumulátorové ručné vysávače, v ktorých prospech hovorí jedna veľmi podstatná vlastnosť – mobilita, vďaka ktorej sa pri vysávaní nikdy nemusíte obmedzovať. Nikde sa vám nemotá prívodný kábel a vy si môžete vziať ručný vysávač v podstate kamkoľvek. Ručné vysávače bývajú často zakomponované do tela bezdrôtových tyčových vysávačov a môžu byť využívané samostatne.
Aj tento sortiment má však určité nevýhody, resp. vlastnosti, s ktorými by ste mali počítať. Je to samozrejme najmä kapacita batérie premietajúca sa do celkového výkonu. Tento údaj zároveň výrazným spôsobom ovplyvňuje aj výdrž na jedno nabitie. Vzhľadom na to, že ručné vysávače slúžia skôr na občasné vysávanie menšieho množstva nečistôt a malej plochy, priemerná výdrž batérie sa pohybuje okolo 15 – 30 minút.
Následne je potrebné vysávač opäť nabiť, čo môže trvať aj niekoľko hodín. V tomto ohľade je praktické voliť produkty s rýchlym nabíjacím procesom. Ten vás potom nebude nijako obmedzovať pri práci a upratovaní.
Typ akumulátora
Ručné vysávače na batériu je možné deliť podľa typu akumulátora:
- Typ batérie Ni-Mh
- Batéria typu Li-ion
Batérie Ni-Mh sú súčasťou lacnejších výrobkov, pretože sa vo svojej podstate jedná o staršiu technológiu. S týmito typmi akumulátorov sa spája tzv. „pamäťový efekt“. Ten sa premieta do spôsobu nabíjania. V tomto prípade nie je žiaduce nabíjať nevybité články, pretože dochádza k znižovaniu ich kapacity. Túto menšiu komplikáciu je však možné kompenzovať tým, že Ni-Mh batériu necháte raz za niekoľko týždňov úplne vybiť a potom ju plne dobijete (Zdroj: Wikipedia).
Batéria Li-ion predstavuje ďaleko novodobejšiu technológiu, ktorá vyššie spomínanými problémami rozhodne netrpí. Naopak. Tu je lepšie, keď akumulátor nenecháte úplne vybiť, čím by opäť klesala jeho životnosť. Li-ion batérie majú v tomto smere trochu obmedzenejšiu výdrž súvisiacu s nabíjacími cyklami (Zdroj: Wikipedia).
Tých je obvykle okolo 350 – 500 a po ich uplynutí je nutné zakúpiť novú batériu, pretože jej výdrž bude minimálna.
Objem nádoby
Malé ručné vysávače sú univerzálnym a kompaktným produktom s veľmi jednoduchou obsluhou, čo tieto zariadenia spĺňajú aj z pohľadu prachovej nádoby. Tá je samozrejme bezvrecková, takže máte istotu, že nemusíte pravidelne vymieňať a dokupovať vrecká do vysávača.
Častokrát je potrebné iba stlačiť tlačidlo, vďaka ktorému môžete otočiť prachovú nádobou a oddeliť ju od zvyšnej časti ručného vysávača. Potom nie je nič jednoduchšie ako jej obsah vysypať, poprípade očistiť vložené prachové filtre.
Objem nádoby zodpovedá veľkosti ručného vysávača. Vzhľadom na to, že ide o mobilné zariadenie na občasné vysávanie, obvykle si vystačíte s veľkosťou okolo 0,5 až 1 litra. Na väčší objem by ste narazili iba ťažko, na primárny účel tohto výrobku je to však úplne dostačujúce.
Spôsob vysávania
Pri nákupe ručného vysávača myslite aj na to, čo vlastne budete vysávať. Áno, sú to samozrejme nečistoty. Narážame skôr na to, akého typu – pôjde len o omrvinky, alebo budete vysávať aj mokré plochy? Z tohto pohľadu je totiž možné naraziť na dva odlišné typy sortimentu.
- Ručné vysávače na suché vysávanie – Takýto vysávač je schopný vysávať nečistoty iba zo suchých plôch.
- Ručné vysávače na mokré vysávanie – Tieto modely umožňujú vysávanie mokrých plôch bez toho, aby došlo k akémukoľvek poškodeniu výrobku. Môžete tak povysávať napríklad rozliaty nápoj alebo aj rozsypané cereálie s mliekom. Spracovanie vysávača je prispôsobené na suché aj mokré vysávanie.
Za vysávanie mokrých nečistôt si oproti klasickej verzii v každom prípade trochu priplatíte, získate tým ale oveľa univerzálnejší výrobok.
Filtre
Filtrácia je pri využívaní akéhokoľvek vysávača jednou z najdôležitejších súčastí takéhoto zariadenia. Pri výbere konkrétneho produktu môžete naraziť na rad odlišných filtrov, z ktorých každý má svoju úlohu a trochu iné vlastnosti. Aby ste vedeli, na čo jednotlivé filtre primárne slúžia, priblížime vám ich účel a základné rozdelenie:
- Vstupné filtre
- Výstupné filtre
Je potrebné zdôrazniť, že tieto prvky je nutné udržiavať v čistom stave a pravidelne kontrolovať. Niektoré z nich môžu byť dokonca umývateľné, čo vám do istej miery uľahčí údržbu. V opačnom prípade je nutné zanesený filter vybrať a vymeniť za nový.
Vstupné filtre ručného vysávača
Ako už prezrádza názov tohto filtra, ide o doplnok umiestnený na vstupe vysávača. Nájdete ho medzi nádobou na nečistoty a samotným motorom. Vo svojej podstate sa jedná o základnú ochrannú jednotku motora, aby do jeho útrob nevnikli nečistoty, ktoré by ho mohli poškodiť.
Vzhľadom na to, že v tomto smere nie je kladený na množstvo zadržaných častíc taký veľký dôraz, stretnete sa najčastejšie s výrobným materiálom typu molitan, pena a ďalšie. Tie sú schopné zachytiť tie najväčšie nečistoty.
Výstupné filtre ručného vysávača
Výstupné filtre sa starajú o to, aký vzduch vychádza z vysávača do prostredia okolo nás. Je potrebné podotknúť, že na jeho kvalitu by mal dbať bezpochyby každý, no predovšetkým tí, ktorí akýmkoľvek spôsobom bojujú s dýchacími ťažkosťami alebo sa u nich prejavujú alergické reakcie.
Čo sa týka spracovania, najčastejšie rozlišujeme dva základné typy výstupných filtrov:
- Mikrofiltre – Ich výrobným materiálom je tkanina. Keďže nemajú úplne dokonalú nepriepustnosť, môžete sa s nimi stretnúť najmä pri lacnejších zariadeniach.
- HEPA filtre – Ide o prepracovanejší typ filtrácie, ktorý je považovaný za jeden z najúčinnejších. Vplyv na to má samotné zloženie v podobe sklených vlákien. HEPA filtre sa predávajú s odlišnou účinnosťou a tom najlepšom prípade sú schopné ponúknuť až 99,9% účinnosť. Pre alergikov je takýto typ filtra v podstate úplnou nevyhnutnosťou. Pri HEPA filtroch sa môžete stretnúť aj so značením v podobe číselného radu. Naraziť môžeme napríklad na HEPA 10 až HEPA 13, pričom vyššie označenie udáva oveľa väčšiu účinnosť (Zdroj: deWOLF).
Výnimkou samozrejme nie sú ani ručné vysávače pýšiace sa niekoľkoúrovňovou filtráciou, pri ktorej máte záruku, že vám do miestnosti vychádza dokonale prečistený vzduch.
Hlučnosť
Rovnako ako každý iný vysávač, aj ručný model bude pri vysávaní vydávať určitý hluk. Ak nechcete, aby vás hlučnosť akokoľvek obmedzovala, zamerajte sa pri nákupe aj na tento parameter.
- Hlučnosť od 60 do 70 dB môžeme považovať za nižšiu.
- Hlučnosť od 70 do 83 dB predstavuje pomyselnú zlatú strednú cestu.
- Hlučnosť nad 83 dB je už pomerne výrazná a mohla by vás pri vysávaní obťažovať.
Príslušenstvo
Vyššie spomínané parametre predstavujú pri výbere ručného vysávača veľmi dôležitú kapitolu, ktorú by ste nemali v žiadnom prípade podceňovať. Tú druhú zase tvorí príslušenstvo a doplnky, ktorým sa budeme venovať teraz. Pri nákupe produktu prihliadajte aj na tieto prvky, s ktorými si do značnej miery môžete uľahčiť samotné vysávanie.
- Nabíjacia stanica – Ak zvolíte akumulátorový variant, určite sa zaujímajte o celkové rozmery a tvar nabíjacej stanice, do ktorej budete vysávač ukladať. Niekedy môže ísť aj o praktické závesné zariadenie na stenu, vďaka ktorému ušetríte miesto.
- Štrbinová hubica – Ideálny doplnok na vysávanie horšie prístupných miest, kam sa pomocou klasickej hubice dostanete len ťažko.
- Stierkový nadstavec – Ak používate ručný vysávač na mokré vysávanie, potom sa vám určite zíde aj tento nadstavec, pomocou ktorého bez najmenšieho problému dokonale vysajete akékoľvek tekutiny na podlahe.
- Turbokefa – Špeciálny kefový nadstavec, ktorého hlavnou prednosťou je vysávanie kobercových povrchov. Na podobnom princípe fungujú aj kefy prispôsobené na vysávanie zvieracích chlpov po domácich miláčikoch.
- Kolieska – Napriek tomu, že ide o ručné vysávače, niekedy narazíte na modely s mäkčenými kolieskami. Tie vám umožnia položiť si malý vysávač na daný povrch bez toho, aby ste ho poškodili.
Okrem uvedených nadstavcov je samozrejme možné naraziť aj na mnohé ďalšie typy. Tie sú však väčšinou obdobou tých spomínaných, iba v trochu odlišných tvaroch či rozmeroch podľa toho, aké nečistoty majú primárne vysávať.
Najobľúbenejšie značky ručných vysávačov
Ručné vysávače obvykle ponúkajú výrobcovia ostatných druhov vysávačov.
Ručné vysávače Eta
Česká značka Eta ponúka niekoľko modelov ručných vysávačov, najviac v triede Verto. Radí sa skôr do vyššej cenovej kategórie nad 40 € a ponúka bohaté príslušenstvo. Užívatelia na týchto vysávačoch chvália najmä silný výkon a praktickosť. Oceňujú tiež možnosť suchého aj mokrého vysávania. Druhý rad vysávačov Eta s názvom Rotary je špecifický svojím príslušenstvom, ktoré zahŕňa prídavnú rotačnú kefu.
Ručné vysávače Lidl
Maloobchodný reťazec Lidl ponúka celý rad domácich spotrebičov, medzi nimi aj ručné vysávače značiek Silvercrest a Parkside. Tie je možné zakúpiť pri pravidelných akciách v predajniach alebo na e-shope. Užívateľmi sú obľúbené najmä pre svoju nízku cenu, no taktiež sú spokojní s kvalitou vysávania a nízkou hmotnosťou.
Cena
Na trhu je dostupné veľké množstvo ručných vysávačov s rôznym spracovaním. V popredí záujmu súčasných zákazníkov sú predovšetkým značky Eta, Electrolux, Rowenta, Sencor či Hoover. Odlišné modelové rady sú bezpochyby spojené s rozdielnymi technickými parametrami a hlavne výslednou cenou. Aby ste si urobili predstavu o tom, akú veľkú investíciu môže ručný vysávač na vaše účely predstavovať, prinášame vám jednoduché delenie.
Cena do 40 €
Do 40 € si zakúpite skutočne základné ručné vysávače. Je pravdou, že najlacnejšie modely začínajú na cene cca 20 €, je ale potrebné podotknúť, že parametrovo ide o úplný základ. Tieto produkty sú obvykle vybavené akumulátorom s napätím do 5 V a s nižšou kapacitou, čo samozrejme zodpovedá dĺžke prevádzky (do 15 minút). Aj v tejto kategórii sa ale stretnete aj s vysávačmi na mokré vysávanie.
Cena od 40 do 120 €
V tejto cenovej kategórii už je z čoho vyberať. Okrem akumulátorových ručných vysávačov môžete naraziť aj na nejaký ten sieťový model, poprípade model, ktorý je možné zapojiť do automobilovej zásuvky na 12 V. Nechýba ani výber vysávačov na mokré vysávanie. Dodávané sú už silnejšie batérie s napätím nad 5 V s celkovou výdržou do 20 minút.
Cena nad 120 €
Ručné vysávače za cenu nad 120 € už predstavujú pomerne dômyselné zariadenia, pri ktorých môžete primárne počítať s napätím batérie nad 10 V a s dĺžkou prevádzky nad 20 minút. Narazíte tu na modely, ktoré sa odlišujú svojím atypickým spracovaním, vzhľadom, farebnými kombináciami a väčším množstvom príslušenstva. Drahšie prístroje sa pýšia aj oveľa dômyselnejším oddeľovaním jednotlivých častí vysávača tak, aby ste ho mohli čo najjednoduchšie rozložiť a vyčistiť.
Modelový výber ručného vysávača
Teraz vás krok za krokom prevedieme modelovým výberom ručného vysávača. Pre potreby tohto článku sme vybrali víťaza v kategórii cena/výkon. Popíšeme vám jednotlivé parametre a vysvetlíme, čo je dobré a čo by sa dalo urobiť lepšie.
Vysávač ETA Verto 2442 90000 (60 €)
Na príklade konkrétneho vysávača sa môžete pozrieť, ako hodnotiť parametre.
- Zdroj energie: akumulátor Ni-Mh
Jedná sa o starší typ akumulátora. Spája sa s ním pamäťový efekt, je ho teda potrebné nechať pred nabitím úplne vybiť. Novšie Li-ion batérie môžete naopak nabíjať aj nevybité, majú ale kratšiu životnosť.
- Výdrž batérie: 20 minút
Pri ručných vysávačoch sa jedná sa o jednu z najvyšších hodnôt. Vzhľadom na určenie týchto produktov sa jedná o dostačujúcu hodnotu. Niektoré modely majú výdrž aj polovičnú, čo už môže komplikovať použitie napríklad pri vysávaní auta.
- Doba nabíjania: 10 hodín
Doba nabíjania je vzhľadom k dobe prevádzky pomerne dlhá. Výnimkou nie je ani nabíjanie cez 12 hodín. Tento vysávač dobou nabíjania nijako nevyčnieva.
- Objem nádoby na nečistoty: 500 ml
Objem nádoby na nečistoty je síce pomerne malý, ale obvyklý. Pri niektorých modeloch narazíte aj na menšie, no môžete nájsť aj zariadenia s litrovou nádobou. V prípade mokrého vysávania tento zásobník pojme 120 ml tekutín, čo je zhruba polovica hrnčeka. Pokiaľ teda rozlejete napríklad čaj, budete ho musieť povysávať na dvakrát. Porovnateľnú kapacitu má ale väčšina výrobkov.
- Typ vysávania: mokré a suché
Vďaka možnosti suchého aj mokrého vysávania môžete upratovať nielen suchý neporiadok, ale aj rozliate tekutiny. Túto možnosť neponúkajú všetky vysávače, je preto dobré sa na to pri výbere zamerať.
- Filtre: HEPA, umývateľný
HEPA filter je dôležitý najmä pre astmatikov a alergikov, určite je ale v záujme všetkých mať doma čo najčistejší a najzdravší vzduch. Výhodou je umývateľnosť filtra, ktorá vám umožní ho iba opláchnuť a nemusíte filtre kupovať a meniť. Tieto filtre nie sú pri ručných vysávačoch také časté ako pri klasických variantoch. Pokiaľ teda máte problémy s dýchaním alebo máte malé deti, odporúčame vám zvoliť vysávač s HEPA filtrom.
- Hlučnosť:76 dB
Úroveň hluku, ktorú tento vysávač vydáva, je zhruba priemerná. Vzhľadom na to, že sa ručný vysávač používa iba niekoľko minút, hlučnosť nie je najdôležitejším parametrom. Pokiaľ ale nechcete, aby vás hluk výrazne obmedzoval a obťažoval, voľte prístroj s nižšou hlučnosťou.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.