Menu

Electrolux EOB8S39WZ – Recenzie, testy a porovnania

89,5 % Celkové hodnotenie

v kategorii Rúry

Jednotlivá hodnocení

 • 8,7/10
  Hodnotenie spotreby
 • 9,8/10
  Hodnotenie funkcií
 • 9,0/10
  Hodnotenie vybavenia
 • 6,7/10
  Hodnotenie bezpečnosti

Klady

 • Smart funkcie
 • Parné funkcie
 • Teplotná sonda

Zápory

 • Vysoká cena
 • Nemá katalýzu ani pyrolýzu
1 300 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Rúra Electrolux EOB8S39WZ patrila v čase písania recenzie (august 2022) k luxusným modelom, za ktoré si priplatíte. Kapacitou 70 l sa radí k štandardne veľkým modelom na trhu a je vhodná aj do početnejších domácností. Energetická trieda A++, do ktorej tento model patrí, bola v čase hodnotenia najlepšia v našom porovnaní. Úspora je poznať predovšetkým pri teplovzdušnom pečení, kedy rúra na jeden cyklus spotrebuje 0,52 kWh, zatiaľ čo priemer bol 0,78 kWh. Naopak spotreba klasického pečenia, 1,09 kWh, už bola ľahko nad vtedajším priemerom (0,93 kWh).

Vysoko nadštandardný je výber programov tohto modelu, voliť môžete z 22 a ďalšie nájdete na internete na stiahnutie. Táto rúra sa totiž radí medzi tzv. inteligentné spotrebiče a je možné ju prepojiť s mobilnou aplikáciou, alebo treba ovládať prostredníctvom hlasového asistenta. Čo sa vykurovacích telies týka, rúra Electrolux má všetko, čo môžu dnešné modely ponúknuť. Okrem klasického horného a spodného vykurovacieho telesa je vybavená aj ventilátorom a kruhovým vykurovacím telesom pre plnohodnotné teplovzdušné pečenie, nechýba jej ani klasický režim grilu alebo rozmrazovanie.

Oveľa zaujímavejšia je ale schopnosť parného pečenia, vďaka ktorej môžete v tejto rúre pripravovať potraviny zdravšie. Medzi parné funkcie môžeme zaradiť aj program čistenia tohto modelu, to tiež prebieha parou, ktorá uvoľní mastnotu a nečistoty, aby šli ľahko zotrieť. Tento variant nie je taký bezpracný, ako napr. čistenie pyrolýzou, stále ide ale o jednoduchší proces ako údržba rúry bez akéhokoľvek systému čistenia.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Electrolux

36 % Beko, 27 % Bosch, 18 % Whirlpool, 9 % Siemens, 9 % Gorenje
Zdroj tepla

Elektrina

100 % Elektrina
Objem (l)

70

55 % 71, 18 % 73, 18 % 72, 9 % 77
Energetická trieda

A++

64 % A+, 36 % A
Spotreba pri bežnom pečení (kWh)

1,09

0,91
Spotreba pri teplovzdušnom pečení (kWh)

0,52

0,77
Počet programov

22

13,18
Horné vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Spodné vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Ventilátor

Áno

100 % Áno
Kruhové vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Para

Plnohodnotné parné pečenie

82 % Nie, 18 % Doplnkové parné funkcie
Gril

Áno

100 % Áno
Rýchly ohrev

Áno

91 % Áno, 9 % Nie
Šetrné rozmrazovanie

Áno

64 % Áno, 36 % Nie
Systém čistenia

Parný

55 % Katalýza, 18 % AquaClean + katalýza, 9 % Pyrolýza, 9 % Pyrolýza + parný, 9 % Nie

Vybavenie a rozmery

Tiež výbava rúry Electrolux je pomerne moderná. Na ovládanie slúži dotykový panel s displejom, ktorý pôsobí hi-tech dojmom a nebude nijako narušovať dizajn kuchyne. Na druhú stranu sa môže rúra horšie ovládať napr. s mokrými rukami. Samozrejme nechýbajú funkcie časovača či osvetlenia rúry, tieto prvky sú dnes úplným štandardom. Vďaka chladeniu dvierok nehrozí pri rúre popálenie a nechýba ani detský zámok, ktorý tiež nájdete u väčšiny moderných produktov.

Čo sa zaujímavejších prvkov výbavy týka, s prípravou pokrmov vám pomôže teplotná sonda, ktorá rozhodne nepatrí k štandardnej výbave väčšiny rúr, naopak dodáva tomuto modelu šmrnc luxusu. Podobný efekt má aj komfortné dovieranie dvierok, s ktorým máte istotu, že budú dvierka rúry vždy dokonale zatvorené. V čase písania recenzie mala túto funkciu asi polovica hodnotených modelov.

Nakoniec nechýbajú ani teleskopické výsuvy, ktoré uľahčujú manipuláciu s plechmi a zvyšujú bezpečnosť používania. Rozhodne sa nedá povedať, že by tento prvok bol pri dnešných rúrach vyložene bežný, pri modeli v tejto cenovej kategórii sa ale dá očakávať.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Osvetlenie rúry

Áno

100 % Áno
Displej

Áno

100 % Áno
Časovač

Áno

100 % Áno
Výsuvné rošty

1 úroveň

55 % 1 úroveň, 27 % 2 úrovne, 18 % Nie
Chladné dvierka

Áno

100 % Áno
Komfortné dovieranie dvierok

Áno

91 % Áno, 9 % Neuvedené
Zatláčacie gombíky

Dotykový panel

55 % Dotykový panel, 27 % Nie, 18 % Áno
Detský zámok

Áno

100 % Áno
Výška (cm)

59

82 % 59,5, 9 % 60, 9 % 56,7
Šírka (cm)

56

55 % 59,4, 36 % 59,5, 9 % 60
Hĺbka (cm)

55

56,21
Hmotnosť (kg)

36,5

36,07

Hodnotenie ostatných užívateľov

Užívateľských recenzií zatiaľ rúra Electrolux nenazbierala veľa, tí, ktorí sa ale o svoje skúsenosti podelili, sú z tohto modelu nadšení. Veľkej chvály sa dočkalo predovšetkým parné pečenie, používatelia spomínajú aj jednoduchú údržbu a pekný dizajn. Vďaka inteligentným funkciám, teplotnej sonde a ďalším pomôckam je podľa nich rúra nápomocná aj úplným laikom, niektorí ju dokonca prirovnávajú ku konvektomatu (prístroj, ktorý nájdete v profesionálnych kuchyniach) a spomínajú, že zvláda aj varenie metódou sous-vide. Jediné negatívum, ktoré sa v niektorých recenziách objavuje, je vysoká cena.

Klady a zápory

Okrem pomerne vysokej ceny, ktorá bohužiaľ nebude dostupná pre každého, sa nám na rúre Electrolux EOB8S39WZ len ťažko hľadajú zápory. Áno, niekto by mohol postrádať funkciu pyrolýzy alebo katalýzy, nevýhodou môže byť tiež nepatrne vyššia spotreba pri klasickom pečení (v reálnych nákladoch sa ale prejaví len v rádoch centov), výhody, ktoré u tejto rúry nájdete, ale akékoľvek drobné nedostatky zásadne prevažujú. Za vyzdvihnutie stojí predovšetkým plnohodnotné parné pečenie, smart funkcie s ovládaním cez mobilnú aplikáciu či teplotná sonda.

Porovnanie s alternatívami

Ak sa zaujímate o rúry vyššej úrovne, ale radi by ste niečo ušetrili, slušnou alternatívou by mohol byť model AEG BPE556320M. Zhodne s rúrou Electrolux nájdete v jeho výbave teplotnú sondu a teleskopické rošty. Ponúka tiež parné funkcie, ale tie sú v tomto prípade iba doplnkové, nejde o plnohodnotné parné pečenie. Uspokojiť sa tiež budete musieť s klasickým manuálnym ovládaním, bez dotykového panelu a smart funkcií. Tým je limitovaná aj ponuka programov, ktorých má táto rúra 11. Na druhú stranu ale poteší funkciou pyrolýzy, ktorú pri rúre Electrolux nenájdete.

Výrazne lacnejší, ale stále nadštandardný variant potom predstavuje rúra Beko BIRT 25400 XPS. Tá má dotykové ovládanie, rovnako ako model Electrolux, ktorý prekonáva napr. väčším počtom teleskopických roštov alebo funkciou pyrolýzy. Zmieriť sa ale musíte s absenciou parných funkcií, smart funkcií a teplotnej sondy, rovnako ako s menším výberom programov.

Naše hodnotenie a záver

Parnú rúru Electrolux EOB8S39WZ môžeme odporučiť naozaj náročným používateľom a nadšeným kulinárom. Okrem klasického a teplovzdušného pečenia totiž ponúka aj množstvo parných programov, podľa skúseností užívateľov zvláda aj varenie metódou sous-vide. Ponuka programov je u tohto modelu naozaj bezkonkurenčná, k základným 22 navyše môžete sťahovať ďalšie prostredníctvom mobilnej aplikácie. Tá navyše slúži aj na ovládanie rúry, ktorá sa tak stane perfektným členom inteligentnej domácnosti – dá sa prepojiť dokonca aj s hlasovým asistentom.

Z výbavy zaujme predovšetkým teplotnou sondou, potešia aj teleskopické výsuvy. Čistenie rúry prebieha parnou metódou, ešte o niečo pohodlnejšie by pravdepodobne bolo čistenie pyrolýzou či katalýzou, tie ale pri tomto modeli nenájdete. Kapacita 70 l bez problémov vystačí aj početnejšej domácnosti a energetická trieda A++ bola v čase hodnotenia najlepšia na trhu. Jedinou zásadnou nevýhodou tohto modelu tak zostáva jeho vysoká cena. Ak hľadáte nadštandardnú rúru, ale máte predsa len o niečo nižší rozpočet, za zváženie stojí aj model Beko BIRT 25400 XPS.

1 300 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Electrolux EOB8S39WZ | Hodnotenie: 89,5 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva v našej redakcii pôsobí už niekoľko rokov a za ten čas stihla nazbierať veľa skúseností s výberom a porovnávaním produktov. Pri svojej práci využíva nielen výsledky najrôznejších testov, ale zohľadňuje aj odborné a užívateľské recenzie. Vďaka tomu môže odporučiť vhodný produkt rôznym cieľovým skupinám – či už je pre vás pri vstavanej rúre kľúčová funkčná výbava, alebo obstarávacia cena a prevádzkové náklady. Iva sa stará aj o kategóriu parných rúr či konvektomatov a venuje sa aj mnohým ďalším témam z oblasti kuchynských spotrebičov alebo športového vybavenia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Electrolux EOB8S39WZ

Electrolux EOB8S39WZ

1 300 € Orientačná cena