Menu

Recenzia a test Mora VT 537 AX

80,1 % Celkové hodnotenie

v kategorii Rúry

Jednotlivá hodnocení

 • 7,7/10
  Hodnotenie spotreby
 • 8,5/10
  Hodnotenie funkcií
 • 8,0/10
  Hodnotenie vybavenia
 • 10/10
  Hodnotenie bezpečnosti

Klady

 • Teleskopické rošty
 • Trojvrstvové sklo dvierok
 • Pravé teplovzdušné pečenie

Zápory

 • Chýba funkcia rýchleho ohrevu
 • Chýba komfortné dovieranie dvierok
230 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Rúra Mora patrí k modelom s pravým teplovzdušným pečením. To znamená, že u nej nájdete ako ventilátor, tak aj zadné kruhové vykurovacie teleso. Okrem toho nechýbajú ani štandardné horné a spodné vykurovacie telesá a pomerne obvyklé funkcie, ako je gril a šetrné rozmrazovanie. Na čistenie rúry v tomto prípade patrí program EcoClean, ktorý napomáha uvoľniť nečistoty pomocou pary. Nie je to však nič, čo by ste nedosiahli pri bežnej rúre, v oboch prípadoch je treba dovnútra vložiť nádobu s vodou a nechať zahrievať. Medzi efektívnejšie čistiace systémy patrí najmä katalýza a pyrolýza, ani jeden ale pri modeli značky Mora nenájdete. Rúra nemá tiež funkciu rýchleho ohrevu a jej rozohrievanie tak skrátka môže trochu trvať.

V čase písania recenzie (február 2020) bola spotreba väčšiny modelov na trhu porovnateľná a rúry sa tiež najčastejšie radili do rovnakej energetickej triedy A. Ani tento model nie je výnimkou, so spotrebou 0,92 kWh na cyklus bežného pečenia a 0,84 kWh na cyklus teplovzdušného pečenia sa drží viacmenej štandardných hodnôt. Objem 71 l je vhodný zhruba pre štvorčlennú domácnosť a ponuka 11 programov taktiež zodpovedala štandardu.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Mora

40 % Beko, 30 % Bosch, 20 % Whirlpool, 10 % Siemens
Zdroj tepla

Elektrina

100 % Elektrina
Objem (l)

71

60 % 71, 20 % 72, 20 % 73
Energetická trieda

A

60 % A+, 40 % A
Spotreba pri bežnom pečení (kWh)

0,92

0,91
Spotreba pri teplovzdušnom pečení (kWh)

0,84

0,77
Počet programov

11

12,40
Horné vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Spodné vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Ventilátor

Áno

100 % Áno
Kruhové vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Para

Nie

90 % Nie, 10 % Doplnkové parné funkcie
Gril

Áno

100 % Áno
Rýchly ohrev

Nie

90 % Áno, 10 % Nie
Šetrné rozmrazovanie

Áno

60 % Áno, 40 % Nie
Systém čistenia

EcoClean

50 % Katalýza, 20 % AquaClean + katalýza, 10 % Pyrolýza, 10 % Pyrolýza + parný, 10 % Nie

Vybavenie a rozmery

Ani v otázke vybavenia si rúra Mora nevedie nijako zle. Prakticky samozrejmosťou už je v dnešnej dobe vnútorné osvetlenie, displej a časovač, to všetko pri tomto modeli nájdete. Navyše má rúra aj jeden teleskopický rošt, ktorý uľahčuje manipuláciu s horúcimi plechmi. Teleskopické rošty nie sú práve samozrejmosťou, na druhú stranu niektoré rúry ponúkajú aj viac ako jednu výsuvnú úroveň. Sklo dvierok rúry je trojvrstvové, čo je v súčasnosti veľmi populárny variant, ktorý poskytuje lepšiu tepelnú izoláciu oproti dvojvrstvovému sklu. Dvierka sa aj pri pečení držia rozumných teplôt a nerozohrejú sa natoľko, aby hrozilo popálenie. To je dôležité nielen pre rodiny s deťmi, spáliť sa môže aj dospelý pri malej nepozornosti.

Pre domácnosti s deťmi ale nechýba detský zámok rúry, vďaka ktorému sa nestane, že by došlo napríklad k neopatrnému spusteniu prístroja. Ako svojim spôsobom bezpečnostný, ale aj do veľkej miery dizajnový, prvok fungujú zatláčacie gombíky. Menším deťom neumožnia neopatrnú manipuláciu a zároveň vizuálne nenarušujú hornú dosku rúry v čase, keď nie sú potrebné. Niektoré modely majú navyše aj komfortné dovieranie dvierok, to ale bohužiaľ pri tejto rúre nenájdete. Rozmerovo je rúra Mora štandardná, čo si môžete overiť v nasledujúcej tabuľke.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Osvetlenie rúry

Áno

100 % Áno
Displej

Áno

100 % Áno
Časovač

Áno

100 % Áno
Výsuvné rošty

1 úroveň

60 % 1 úroveň, 20 % 2 úrovne, 20 % Nie
Chladné dvierka

Áno

100 % Áno
Sklo dvierok

Trojvrstvové

40 % Trojvrstvové, 20 % Štvorvrstvové, 10 % Dvojvrstvové, 30 % Neuvedené
Komfortné dovieranie dvierok

Nie

90 % Áno, 10 % Neuvedené
Zatláčacie gombíky

Áno

60 % Dotykový panel, 30 % Nie, 10 % Áno
Detský zámok

Áno

100 % Áno
Výška (cm)

60

80 % 59,5, 10 % 60, 10 % 56,7
Šírka (cm)

60

60 % 59,4, 30 % 59,5, 10 % 60
Hĺbka (cm)

54,7

56,19
Hmotnosť (kg)

31,5

36,68

Naše hodnotenie a záver

Rúra Mora VT 537 AX predstavuje šikovný model pre zhruba štvorčlennú rodinu, za ktorý v obchode nenecháte majland. Spotreba rúry je štandardná, ako je to u väčšiny dnešných modelov, nechýbajú dôležité bezpečnostné prvky, vrátane detského zámku a dvierok, o ktoré sa nepopálite. Okrem klasického pečenia sa dočkáte aj pravého teplovzduchu a funkcie grilu. Rúra nemá funkciu rýchleho rozohrievania a z funkcií postráda napríklad komfortné dovieranie dvierok. Funkciu čistenia v jej prípade zastupuje program EcoClean, ktorý je výhodou, ale medzi čistiacimi systémami je pravdepodobne najmenej efektívna.

Ak by vás zaujímala rúra s efektívnejším čistením, ako je napríklad funkcia katalýzy, za zváženie stojí napríklad model Bosch HBA534ES0.

230 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Mora VT 537 AX | Hodnotenie: 80,1 %
Eliška Srncová
Eliška patrí k redaktorom, ktorí sa o svoje témy starajú starostlivo a dlhodobo, kategóriu rúr má na starosti už viac ako tri roky. Vďaka dlhodobým skúsenostiam a prieskumu nazbierala na porovnanie rúr dostatok informácií, ktoré pravidelne dopĺňa. Zrozumiteľne vám vysvetlí napríklad aký je rozdiel medzi pyrolýzou a katalýzou, aký objem rúry sa vám bude hodiť alebo ako sa vyznať v energetickom štítku. Na jej rady sa môžete spoľahnúť aj pri výbere ďalších kuchynských spotrebičov, napríklad umývačiek alebo sporákov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Mora VT 537 AX

Mora VT 537 AX

230 € Orientačná cena