Menu

Recenzia a test Siemens HS 658GXS1

91,2 % Celkové hodnotenie

v kategorii Rúry

Jednotlivá hodnocení

 • 7,7/10
  Hodnotenie spotreby
 • 9,8/10
  Hodnotenie funkcií
 • 10/10
  Hodnotenie vybavenia
 • 10/10
  Hodnotenie bezpečnosti

Klady

 • 15 programov
 • Energetická trieda A+
 • 3 úrovne teleskopických roštov

Zápory

 • Vysoká cena
 • Vysoká hmotnosť
 • Energeticky náročnejšie teplovzdušné pečenie
1 700 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Siemens HS 658GXS1 je rúra z vysokej cenovej kategórie, od ktorej možno očakávať mnoho benefitov. Prvým z nich je hneď od začiatku 71 litrov veľký objem, ktorý bol v čase písania tejto recenzie (november 2019) nad priemerom (69 l). Druhý nemenej dôležitý parameter je energetická trieda, kedy model Siemens získal hodnotenie A+, zatiaľ čo viac ako polovica vtedy hodnotených rúr mala hodnotenie A, ktoré však nie je určite nijako zlé. Pri bližšom porovnaní spotreby je možné zistiť, že zatiaľ čo pri bežnom pečení je model Siemens úspornejší, spotrebuje 0,87 kWh (priemer bol 0,9 kWh), pri teplovzdušnom sa situácia obracia. Rúra Siemens spotrebuje 0,96 kWh, priemer bol pritom 0,82 kWh.

Pre fajšmekrov máme skvelú správu, tento model disponuje 15 programami na pečenie. To je oproti niektorým hodnoteným rúram v našom porovnaní aj dvakrát viac. Z toho je zrejmé, že tento model disponuje horným, dolným aj kruhovým vykurovacím telesom a ventilátorom. Práve kruhové teleso a ventilátor zaisťujú teplovzdušné pečenie. V tejto rúre môžete ale aj grilovať, rozmrazovať a vďaka rýchlemu ohrevu šetrí rúra váš čas pri príprave jedál. Vďaka špeciálnemu povrchu a programu EcoClean Plus bude ľahké rúru čistiť aj bez agresívnych čistiacich prostriedkov alebo drôtenky.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Siemens

40 % Beko, 30 % Bosch, 20 % Whirlpool, 10 % Siemens
Zdroj tepla

Elektrina

100 % Elektrina
Objem (l)

71

60 % 71, 20 % 73, 20 % 72
Energetická trieda

A+

60 % A+, 40 % A
Spotreba pri bežnom pečení (kWh)

0,87

0,91
Spotreba pri teplovzdušnom pečení (kWh)

0,96

0,77
Počet programov

15

12,40
Horné vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Spodné vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Ventilátor

Áno

100 % Áno
Kruhové vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Para

Plnohodnotné parné pečenie

90 % Nie, 10 % Doplnkové parné funkcie
Gril

Áno

100 % Áno
Rýchly ohrev

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Šetrné rozmrazovanie

Áno

60 % Áno, 40 % Nie
Systém čistenia

EcoClean

50 % Katalýza, 20 % AquaClean + katalýza, 10 % Pyrolýza, 10 % Pyrolýza + parný, 10 % Nie

Vybavenie a rozmery

Ako sme už naznačili, tento model má pomerne profi výbavu a tak ani v tejto kategórii nemáme veľa, čo by sme mu vytkli. Má osvetlenie, displej aj časovač. Čo sa výsuvných roštov týka, tu ide v rámci hodnotenia o špičkový model, ponúkajú až tri výsuvné rošty. Má chladné dvierka vďaka trojvrstvovému sklu pre lepšiu izoláciu. Nesmieme ale zabudnúť spomenúť ani komfortné zatváranie dvierok alebo detský zámok. Jediné, čo tak tento model podľa nášho hodnotenia nemá, sú zatláčacie gombíky, tie ale absentujú len kvôli tomu, že má ovládanie kompletne dotykové.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Osvetlenie rúry

Áno

100 % Áno
Displej

Áno

100 % Áno
Časovač

Áno

100 % Áno
Výsuvné rošty

3 úrovne

60 % 1 úroveň, 20 % Nie, 20 % 2 úrovne
Chladné dvierka

Áno

100 % Áno
Sklo dvierok

Trojvrstvové

40 % Trojvrstvové, 20 % Štvorvrstvové, 10 % Dvojvrstvové, 30 % Neuvedené
Komfortné dovieranie dvierok

Áno

90 % Áno, 10 % Neuvedené
Zatláčacie gombíky

Dotykový panel

60 % Dotykový panel, 30 % Nie, 10 % Áno
Detský zámok

Áno

100 % Áno
Výška (cm)

60

80 % 59,5, 10 % 60, 10 % 56,7
Šírka (cm)

56

60 % 59,4, 30 % 59,5, 10 % 60
Hĺbka (cm)

55

56,19
Hmotnosť (kg)

46

36,68

Hodnotenie ostatných užívateľov

Podľa užívateľských recenzií je rúra kvalitná, jej majitelia si pochvaľujú ako parné varenie, tak intuitívne ovládanie alebo pekný dizajn. Niektorí však spomínajú, že môže chvíľu trvať, než sa človek naučí s rúrou zaobchádzať. Výtok sa dočkala aj zložitejšia údržba, tá je však pre parné rúry typická.

Klady a zápory

Hlavným prínosom rúry je bezpochyby plnohodnotné parné pečenie. Tým dokáže v potravinách uchovať viac látok a jedlo bude šťavnatejšie. Väčšie rodiny tiež ocenia jej ohromný vnútorný objem. Nemôžeme zabudnúť ani vybavenie mnohými programami, detským zámkom a systémom samočistenia.

Nevýhodou je bezpochyby vyššia čiastka, ktorú je za rúru nutné vynaložiť. Do nákladov je tiež nutné započítať energetickú náročnosť, ktorá sa prejaví pri teplovzdušnom pečení. Drobným nedostatkom môže byť aj vysoká hmotnosť, tá síce neovplyvní jej používanie, ale môže znepríjemniť inštaláciu.

Naše hodnotenie a záver

Model Siemens HS 658GXS1 dodáva nadčasový vzhľad a dotykové ovládanie, ktoré sa ľahko udržuje. Udržiavať vnútro rúry bude taktiež jednoduché vďaka systému EcoClean Plus. V čom tento model hrá prím, je počet programov, ktorých má 15, alebo počet výsuvných roštov (3). Obe hodnoty boli v čase písania recenzie raritou. Vytknúť ide tejto rúre snáď len vysoká cenovka, ktorá môže do rodinného rozpočtu urobiť veľkú dieru. Pre náročných užívateľov, ktorí si chcú dopriať rýchle pečenie a využiť pri tom najrôznejšie programy, to bude ale skvelá kúpa.

Napriek tomu, ak si chcete dopriať podobne rozmanité pečenie, neprehliadnite model Siemens HB 635GNS1 s 13 programami a hlavne s nižšou cenou.

1 700 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Siemens HS 658GXS1 | Hodnotenie: 91,2 %
Eliška Srncová
Eliška patrí k redaktorom, ktorí sa o svoje témy starajú starostlivo a dlhodobo, kategóriu rúr má na starosti už viac ako tri roky. Vďaka dlhodobým skúsenostiam a prieskumu nazbierala na porovnanie rúr dostatok informácií, ktoré pravidelne dopĺňa. Zrozumiteľne vám vysvetlí napríklad aký je rozdiel medzi pyrolýzou a katalýzou, aký objem rúry sa vám bude hodiť alebo ako sa vyznať v energetickom štítku. Na jej rady sa môžete spoľahnúť aj pri výbere ďalších kuchynských spotrebičov, napríklad umývačiek alebo sporákov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Siemens HS 658GXS1

Siemens HS 658GXS1

1 700 € Orientačná cena