Menu

Porovnávací test a recenzie najlepších rýchlovarných kanvíc

Aktualizované:
Október 2021

Ponáhľate sa každé ráno do práce a potrebujete mať vodu na kávu alebo čaj pripravenú za niekoľko minút? Potom si s klasickým ohrevom na sporáku asi nevystačíte. Našťastie stačí siahnuť do sortimentu rýchlovarných kanvíc, ktorých elektrinou poháňané vykurovacie teleso privedie vodu do varu oveľa rýchlejšie.

Výber rýchlovarnej kanvice nie je príliš zložitý. Prevažná väčšina dostupných modelov splní svoju úlohu bez väčších problémov a rozdiely sa vyskytujú len v čiastkových parametroch. Zrejme najdôležitejší z nich spočíva v objeme nádoby, ktorý sa pohybuje od 0,5 do 2 litrov, záleží na počte osôb v domácnosti. Významnú rolu zohráva taktiež príkon, ktorý priamo ovplyvňuje rýchlosť ohrevu. Všeobecne platí, že na 1 liter by malo pripadať aspoň 1 000 W. Dôležité je aj umiestnenie vykurovacieho telesa, ktoré môže byť buď skryté v antikorovom dne, alebo odkryté, a tým vystavené negatívnemu pôsobeniu nečistôt. Medzi nemenej dôležité kritériá výberu patrí aj použitý materiál, dizajnové vyhotovenie, spôsob čistenia a ponuka najrôznejších funkcií a bezpečnostných poistiek.

Kvalitná rýchlovarná kanvica pomôže významne urýchliť aj tie najnáročnejšie rána. Nemusíte sa obávať, že by ste prípravou svojho obľúbeného nápoja strávili viac času, než je nevyhnutné. Ak si nie ste istí, ktorý model je pre vás tým pravým, stačí si otvoriť článok „Ako si vybrať rýchlovarnú kanvicu“, kde sa dozviete tie najdôležitejšie informácie. 


Najlepšie rýchlovarné kanvice podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Poradie Vzhľad Názov Hodnotenie Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Xiaomi Mi Electric Kettle
Xiaomi Mi Electric Kettle 86 %
Počet recenzií: 12
39 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze DeLonghi KBOV 2001
DeLonghi KBOV 2001 86 %
Počet recenzií: 38
110 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Esperanza EKK013
Esperanza EKK013 76 %
Počet recenzií: 14
16 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze ESPERANZA EKK026
ESPERANZA EKK026 98 %
Počet recenzií: 4
30 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Xiaomi Mi Smart Kettle Pro
Xiaomi Mi Smart Kettle Pro 96 %
Počet recenzií: 7
70 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Lauben Electric Kettle EK17WS
Lauben Electric Kettle EK17WS 97 %
Počet recenzií: 20
70 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Kondela DUSTIN 1, 7 l
Kondela DUSTIN 1, 7 l 100 %
Počet recenzií: 2
23 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Esperanza TKK001S
Esperanza TKK001S 83 %
Počet recenzií: 16
16 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Tefal KO851830
Tefal KO851830 93 %
Počet recenzií: 9
70 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Kondela CARSON 1, 8 l
Kondela CARSON 1, 8 l 98 %
Počet recenzií: 11
20 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať rýchlovarnú kanvicu

Elektrická varná kanvica patrí medzi základné spotrebiče, ktorý vlastní takmer každá domácnosť. Jej jediným účelom je ohrev vody. Kanvice na prípravu teplého nápoja majú dlhú históriu, elektrifikované modely sa však objavili až na konci 19. storočia v Anglicku. Prvú automatizovanú rýchlovarnú kanvicu s vykurovacím telesom a termostatom potom uviedla na trh v roku 1955 spoločnosť Russel Hobbs a jej modely sa stali ikonou prípravy horúcej vody (Zdroj: Independent.co.uk).

I keď výber rýchlovarnej kanvice nepatrí medzi najzložitejšie spotrebiče, radi vám prinášame niekoľko užitočných informácií o tom, na čo sa zamerať. V nasledovnom článku tak nájdete informácie o príkone, kapacite, materiáloch a údržbe kanvice. Veríme, že vďaka nášmu sprievodcovi pre vás bude výber novej kanvice hračka.

Objem a veľkosť

Prvá dôležitá otázka, ktorú by sme si mali položiť, je, ako často a pre koľko osôb budeme kanvicu využívať. Budeme kanvicu kupovať do domácnosti alebo snáď do pracovnej kuchyne? Varíme vodu na kávu alebo čaj len pre seba alebo pre niekoľko ľudí súčasne? Toto je dôležité, aby sme správne zvolili veľkosť a objem kanvice. Ak budeme kanvicu využívať len pre seba, potom máme k dispozícii menšie modely s objemom už od 0,5 litra.

Napriek tomu sa však naskytá možnosť návštev – a práve z toho dôvodu je niekedy lepšie vybrať kanvicu väčšiu. Najväčšie objemy na trhu dosahujú až tri litre. Taká kanvica je perfektná napríklad do firiem, kde si varí kávu alebo čaj aj viacero ľudí naraz. Pre domácnosti s dvomi a viacerými ľuďmi odporúčame objem od 1,2 litra. Pri výbere veľkosti by sme mali ďalej zvážiť veľkosť priestoru na kuchynskej linke určeného pre kanvicu aj umiestnenie elektrickej zásuvky. Keď popremýšľame nad miestom, kde bude kanvica stáť, a koľkokrát denne a pre koľko osôb budeme vodu variť, ľahko si odvodíme, ktorá veľkosť bude ideálna. 

Príkon

Príkon je parameter, ktorý určuje okrem spotreby energie taktiež rýchlosť privedenia vody do varu. Platí teda, že čím vyšší príkon kanvica má, tým rýchlejšie vodu ohreje. Pre kanvice do 1 l objemu by mal vystačiť príkon 1 500 W.

Ak však kupujeme väčšiu kanvicu, je vhodné zvoliť taktiež väčší príkon. Ideálny príkon, ktorý býva odporúčaný pre kanvice od objemu 1,7 l a viac, býva 2 200 W. Ak teda chceme kvalitný výrobok s optimálnou spotrebou energie, ktorý splní požiadavky na rýchle privedenie vody do varu, mali by sme vyberať podľa príkonu a siahnuť minimálne po tejto hodnote (Zdroj: Wikipédia). 

Umiestnenie vykurovacieho telesa

Ďalším dôležitým kritériom výberu rýchlovarnej kanvice je umiestnenie vykurovacej špirály. Vykurovacie teleso býva buď zabudované v dne kanvice, alebo nezakryté. Prečo je umiestnenie vykurovacej špirály také dôležité? Môže zjednodušiť údržbu, čo ocení každý, kto nechce tráviť zbytočne veľa času čistením kanvice. Nezakrytá špirála nemusí byť najlepšou voľbou z dôvodu usadzovania vodného kameňa.

Ukážka spôsobov umiestnenia vykurovacieho telesa v rýchlovarnej kanvici

Ak je vykurovacie teliesko uložené v antikorovom dne, potom je čistenie oveľa jednoduchšie, a teda nie je nutné, aby sa vykonávalo tak často ako v prípade predchádzajúceho variantu. Nevýhodou môže byť o niečo dlhší čas privedenia vody do varu. Preto je potrebné zvážiť aj túto zdanlivo banálnu vec. Väčšina moderných kanvíc má vykurovaciu špirálu skrytú a túto informáciu výrobca uvádza v popise prístroja. 

Bezpečnosť

Pre väčšinu zákazníkov je jednou z priorít bezpečnosť. Dnešné rýchlovarné kanvice majú veľké množstvo ochranných prvkov. Prvým z nich je automatické vypnutie po dosiahnutí varu pomocou bezpečnostnej poistky. Táto funkcia predstavuje už úplný základ na bežných kanviciach. Ďalším bezpečnostným prvkom je taktiež poistka, ktorá kanvicu vypne, ak ju zdvihneme pri vare. Nechýba väčšinou ani vypnutie pre prípady, keď by kanvica začala variť bez vody – tomu zabráni poistka proti prehriatiu kanvice.

Ochranou proti opareniu je taktiež tlačidlo, ktoré po stlačení otvorí veko kanvice. To využijeme pri opätovnom plnení horúcej kanvice. Za dôležitú považujeme taktiež kvalitnú tepelnú izoláciu, ktorá zaistí, aby sa používateľ nepopálil o vonkajší plášť. Bezpečnosť ovplyvní taktiež stabilita kanvice. Tá je veľmi dôležitá – ako pasívny prvok zabraňuje rozliatiu, opareniu alebo elektrickému skratu. Toto všetko by sme mali pred kúpou kanvice zistiť a spoľahlivo overiť u výrobcu.

Zárukou bezpečnosti by v prípade rýchlovarných kanvíc malo byť preverenie technickými normami. Tie sa zameriavajú tak na revíziu a kontrolu elektrických spotrebičov pri ich prevádzke, ako na požiarnu bezpečnosť tepelných zariadení. Určite by ste si mali pri nákupe rozmyslieť, či daná kanvica spĺňa potrebné nariadenia. Odporúčame si radšej trochu priplatiť, než zakúpiť lacnejší, za to možno nebezpečnejší produkt.

Materiál a dizajn

Pred samotnou kúpou odporúčame vybrať taktiež materiál, z ktorého by mala byť kanvica vyrobená. V súčasnosti je na trhu mnoho modelov z rôznych materiálov. Vedú plastové a antikorové kanvice, kúpiť však môžete aj výrobok zo skla alebo keramiky. Každý z menovaných materiálov má svoje výhody, ale aj slabiny.

Plast

Kanvice vyrobené z tohto umelého materiálu patria medzi najlacnejšie na trhu. V ponuke sú varianty v mnohých farbách a vzoroch. Výhodou je ľahká a odolná konštrukcia. Vadiť by niekomu mohol lacný vzhľad a v niektorých prípadoch aj plastová pachuť. Tá často nevymizne ani po niekoľkonásobnom vyvarení.

Antikoro

Antikorové kanvice sú pekné na pohľad a pomerne dobre sa udržujú. Často taktiež kopírujú vzhľad ďalších kuchynských spotrebičov a vďaka tomu sa dobre hodia do mnohých kuchýň. Ani antikorové kanvice nie sú nijako drahé.

Sklo

Elegantný vzhľad sklenených kanvíc láka mnohých zákazníkov do ich obstarania. V kombinácii s podsvietením ide o veľmi efektný prístroj. Jeho nevýhodou je však náročnejšia údržba. Vodný kameň sa totiž usadzuje na skle vo veľkej miere, čo postupne estetickú hodnotu prístroja znižuje.

Keramika

Najmä pre milovníkov retro štýlu sú vhodné keramické kanvice. Tie sú často veľmi dizajnovo vyladené. Ich výhoda je pohlcovanie zvuku, pri vare teda nevydávajú taký hluk ako ostatné typy kanvíc.

Kombinácia a tvar

V praxi sa však stretnete taktiež s kombináciami týchto materiálov. Dizajnéri ponúkajú okrem rozličných materiálov a zdobenia taktiež mnoho tvarov kanvíc. Elektrická kanvica môže mať pokojne tvar retro kanvičky na sporák, takže ak patríte medzi milovníkov vintage štýlu, máte aj vy na trhu niekoľko zaujímavých modelov na kúpu. Kvôli spotrebe sa za posledné roky zmenil tvar kanvíc. Zatiaľ čo predtým boli kanvice skôr podlhovasté a vysoké, kvôli úspore energie sú teraz nižšie a širšie. Tento tvar umožňuje lepšie využitie a rozloženie tepla z dna, kde je uložené vykurovacie teleso.

Trh je rozhodne bohatý na rôzne štýly, takže si jednoducho môžeme vybrať aj tú najbláznivejšiu farbu. Ak si chceme zaobstarať naozajstný dizajnový kúsok, musíme počítať s tým, že si priplatíme.

Ovládanie a funkcie

Základnou výbavou dnešných kanvíc je stupnica, vďaka ktorej viete, koľko vody sa v kanvici nachádza. Bežným prvkom je filter, teda sitko, ktoré bráni prepadnutiu prípadného vodného kameňa do šálky. Ovládanie kanvice je obvykle veľmi jednoduché. Vďaka diódam či rôznym formám podsvietenia sa dozvieme, či je kanvica práve v prevádzke a ohrieva vodu.

Niektoré modely majú určité funkcie navyše, ktoré uľahčujú prácu s týmto ohrievačom vody. Môže to byť napríklad možnosť termoregulácie. Na takej kanvici si môžeme nastaviť teplotu vody potrebnej pre daný nápoj.

Niektoré typy sa dokonca dajú nastaviť tak, aby sa samy vypli pri dosiahnutí určitej teploty. Iné zase majú integrovaný teplomer, môžeme tak prevarenú vodu využiť v stálej teplote, ktorá je potrebná. Inovácie skrátka prichádzajú taktiež do sveta rýchlovarných kanvíc. Pre milovníkov čajov sú dnes určené kanvice spojené s čajovarom. Väčšinou majú sito na čaj a funkciu na nastavenie teploty. Čajoví nadšenci si môžu čaj jednoducho udržiavať teplý a vychutnávať si ho kedykoľvek sa im zachce.

Medzi ďalšími užitočnými funkciami a vymoženosťami rýchlovarných kanvíc nájdeme ešte napríklad:

 • otočná základňa – pomerne bežná konštrukcia, vďaka ktorej sa kanvica dá na podstavec umiestniť v akomkoľvek smere, je možné s ňou otáčať o 360°
 • displej – dobrý pre prehľad o nastavení ohrevu v prípade modernejších rýchlovarných kanvíc, zobrazuje teplotu aj jednotlivé programy
 • anti-drip systém – odstraňuje problém s odkvapkávajúcou vodou pri nalievaní
 • navijak kábla – pomáha zmotať kábel do základne kanvice
 • zvukové a svetelné efekty – upozornenie na koniec ohrevu zvukovým signálom alebo blikajúcim svetlom.

Údržba – čistenie vodného kameňa

Po samotnej kúpe novej kanvice, najmä lacnejšieho plastového modelu, odporúčame niekoľkokrát vyvariť vodu a potom ju vyliať. Môže sa totiž stať, že sa pri prvých cykloch používania uvoľnia do vody nepríjemné pachy a pachuť. Pri niektorých modeloch sa ich, bohužiaľ, nezbavíte ani po väčšom počte vyvarení.

Ďalším problémom je vodný kameň, ktorý sa vytvára v rôznych domácich spotrebičoch, ktoré majú čo dočinenia s vodou – nájdeme ho v práčke, umývačke, upcháva sprchovú hlavicu a objaví sa, samozrejme, aj v rýchlovarnej kanvici. Spotrebičom skracuje životnosť a navyše zvyšuje výdavky za energie. Ako sa ho teda zbavíme?

Zo všetkého najskôr je dôležité pripomenúť, aby ste nenechávali vodu v rýchlovarnej kanvici po celý deň. Ak to máte vo zvyku, je potrebné ju čistiť častejšie. Ak vás navyše trápi tvrdá voda, problém sa ešte zintenzívňuje. Vrstva vodného kameňa predlžuje čas potrebný na ohriatie vody a dokonca hrozí aj riziko prehriatia a nevratné poškodenie kanvice. Kúsky vodného kameňa sa vám navyše môžu dostať do pripravovaných nápojov aj jedla. Je niekoľko spôsobov, ako sa kameňa zbaviť:

 • Kyselina citrónová je šetrná k spotrebiču aj životnému prostrediu​. Do kanvice nalejeme vodu až po rysku, prisypeme lyžicu kyseliny a necháme povariť. Roztok potom necháme hodinu pôsobiť. Kanvicu potom prepláchneme a ešte minimálne raz v nej prevaríme čistú vodu, aby sa vyplavili zvyšky nečistôt.
 • Ďalší spôsob, ako poraziť na vodný kameň, je naliať do kanvice ocot a vodu v pomere 1 k 1 a zmes povariť. Roztok nechajte v kanvici do ďalšieho dňa a potom zvyšky usadenín zotrite hubkou alebo staršou zubnou kefkou. Znovu pre istotu povarte ešte jednu várku čistej vody.
 • Špeciálne čističe sú taktiež cesta k spokojnosti. Zoženiete ich v drogériách a špecializovaných obchodoch, a to tak vo forme tabliet, ako aj tekutej. V účinnosti nie je žiadny výrazný rozdiel, väčšinou sú vyrobené na báze kyseliny citrónovej či sódy s prídavkom chemických látok.

Preventívne však odporúčame vodu z kanvice vylievať po zaliatí čaju alebo kávy a po každom použití ju nechať s otvoreným vekom preschnúť. Ušetríte tým čas aj peniaze, ktoré sú potrebné na čistenie vodného kameňa.

Špeciálne rýchlovarné kanvice

I keď sa môže zdať, že medzi kanvicami typologicky nenájdeme veľké rozdiely, predsa len sa na trhu objavujú aj špeciálne verzie tohto užitočného pomocníka.

Inteligentné kanvice

Pod pojmom inteligentný spotrebič si predstavíme takú vec, ktorá sa dá ovládať pomocou aplikácie v smartfóne. Ani rýchlovarným kanviciam sa tento trend nevyhol, preto už teraz nájdeme v regáloch produkty s Bluetooth pripojením. Taký model jednoducho spárujete so smartfónom cez aplikáciu a môžete ho ovládať na diaľku.

V hi-tech domácnostiach si taká vymoženosť iste nájde svoje miesto. V telefóne si môžete nastaviť napríklad presný čas, kedy chcete, aby voda vrela, môžete sledovať postupne rastúcu teplotu, nastaviť konkrétnu teplotu, pri ktorej má kanvica prestať ohrievať, alebo určiť, na akej teplote má vodu udržiavať.

Pre zaujímavosť, dá sa taktiež sledovať aj častosť používania kanvice, môžete teda pomocou aplikácie kontrolovať svoj pitný režim.

Cestovné kanvice/kanvice do auta

Pod označením cestovné kanvice si môžeme predstaviť produkty s malým objemom okolo 0,4 až 0,8 litra. Tieto hodnoty stačia na naplnenie maximálne dvoch až troch hrnčekov, takže ide o naozaj minimalistické riešenie. Také kanvice môžu byť vybavené klasickou zásuvkou a navyše taktiež adaptérom do autozásuvky, takže si vodu na čaj alebo kávu pripravíte aj na cestách. Počítajte však s dlhšou prípravou. Veľkou výhodou je skladnosť.

Bezdrôtové kanvice

Na doplnenie uvádzame taktiež pojem „bezdrôtové“ kanvice. Avšak pozor, nejde o produkty, ktoré dokážu vodu ohriať úplne bez kábla, žiadna batéria vám ju v zmysluplnom čase neohreje. Označujú sa tak modely kanvíc, ktoré majú podstavec (najčastejšie so stredovým konektorom), na ktorý samotnú kanvicu postavíte. Zo základne vedie kábel, s ktorým nemusíte nijako manipulovať, proste ho raz pripojíte a pri zaobchádzaní s kanvicou sa už oňho nemusíte starať. Bezdrôtové sú teda prakticky všetky modernejšie kanvice, skôr sa objavovali modely s káblom pripojeným priamo k telu kanvice.

Modelový výber rýchlovarnej kanvice

V tejto kapitole vás prevedieme výberom rýchlovarnej kanvice krok za krokom. Osvetlíme vám jednotlivé parametre tak, aby sme vám čo najviac uľahčili nákup vášho spotrebiča. Pre potreby tohto článku sme si vybrali kanvicu zo strednej cenovej triedy s názvom Gallet Bou 742, aby sme si mohli ukázať, čo je na konkrétnom produkte dobré a čo zlé, poprípade ako by to šlo lepšie.

Rýchlovarná kanvica Gallet BOU 742

Na príklade konkrétnej rýchlovarnej kanvice sa môžete pozrieť, akým spôsobom je možné krok po kroku hodnotiť parametre.

 1. Materiál: sklo

Najlacnejší variant, čo sa týka materiálu, z ktorého je kanvica vyrobená, je plast. O niečo drahšie a kvalitnejšie sú potom spotrebiče napríklad z antikora, keramiky alebo práve skla ako naša modelová kanvica. Sklo môže v kuchyni pôsobiť ako solídny dizajnový doplnok, máme navyše perfektný prehľad o množstve vody, ktoré v kanvici varíme. Odpadá taktiež typický problém niektorých plastových kanvíc, a to zápach, ktorý sa prenáša aj do pripravovaných nápojov.

 1. Objem: 1,7 l

Objem rýchlovarnej kanvice je jedným z najdôležitejších parametrov. Každého v prvom rade zaujíma, koľko naplní šálok na jedno varenie napríklad pri väčšej návšteve. Najnižší objem začína už na pol litri, najväčšie kanvice majú aj tri litre. Naša modelová kanvica je „zlatý stred“ s objemom 1,7 litra, je preto určená skôr pre domácnosti s dvoma a viacerými členmi. S objemom taktiež, samozrejme, súvisí aj veľkosť kanvice a priestor, do ktorého chceme výrobok umiestniť.

 1. Príkon: 2 200 W

Príkon rýchlovarnej kanvice ovplyvňuje to, ako rýchlo prístroj privedie vodu do varu a koľko pri tom spotrebováva elektrickej energie. Kanvica s objemom jeden liter by mala mať výkon okolo 1 500 W, pri objeme nad liter a pol by potom mal príkon rásť až nad 2 200 W. Touto hodnotou disponuje aj náš modelový výrobok od spoločnosti Gallet, s varením si tak poradí pomerne rýchlo.

 1. Umiestnenie vykurovacej špirály: skryté

Vykurovacie teleso býva buď nezakryté (takže „pláva“ vo vode vnútri kanvice), alebo skryté. Druhý variant je v súčasnej ponuke na trhu častejší a má ho aj modelová kanvica. Vykurovacie teleso zabudované do dna výrobku zaistí to, že kanvicu nebudete musieť tak často čistiť od vodného kameňa. Nevýhodou je v porovnaní s odkrytou špirálou dlhší čas potrebný na uvedenie vody do varu.

 1. Hmotnosť: 1,1 kg

V prípade rýchlovarných kanvíc sú hmotnostné rozdiely minimálne. Pri výbere záleží aj na frekvencii používania. Väčšinou sa hmotnosť pohybuje v hodnotách o niečo nižších než jeden kilogram až po ťažšie dvoj- a viackilové. Modelová kanvica má 1,1 kilogramu, čo vám zaistí pomerne jednoduché zaobchádzanie.

 1. Funkcie: filter, bezpečnosť, regulácia teploty a iné

Nemenej dôležitá je v porovnaní s predchádzajúcimi položkami aj funkčná vybavenosť rýchlovarnej kanvice. Náš modelový produkt disponuje nalievacím filtrom, ktorý zabráni tomu, aby sa vám do nápoja dostali odlomené čiastočky vodného kameňa. Ďalej sa automaticky vypína po dosiahnutí bodu varu, má taktiež ochranu proti prehriatiu aj bezpečnostnú poistku pre prípad, že je v kanvici pri zapnutí málo vody. V tomto prípade sa kanvica sama vypne.

V prípade kanvice Gallet je vďaka skleneným stenám veľmi jednoduché sledovať objem varenej vody, presnejšej predstave pomôžu aj rysky na stene. Štandardom už je aj stredový konektor, ktorý zaistí, že sa kanvica môže na podstavci pohodlne otáčať. Niektorým výrobkom chýba priestor na úschovu elektrického kábla v podstavci, čo zhoršuje ich skladnosť v čase, keď nie sú zapojené v elektrike. To však nie je prípad modelového produktu. Jedinou jeho nevýhodu môžeme vidieť v tom, že nemá reguláciu teploty, pri ktorej kanvica prestane vodu zahrievať. Taká modifikácia je však výsadou skôr drahších modelov pre náročnejších používateľov.

Často kladené otázky k rýchlovarným kanviciam

Ako spoznám kanvicu, ktorá vodu uvarí rýchlo?

Rýchlosť nahrievania závisí od príkonu a objemu. Čím vyšší je príkon, tým kratší čas budete musieť čakať. Menší objem vody sa zohreje rýchlejšie, preto majú menšie kanvice často nižší príkon.

Aké kanvice sú najjednoduchšie na údržbu?

Ľahkému čisteniu pomôžete kúpou kanvice so skrytým vyhrievacím telesom. Špirála je zabudovaná priamo v dne a neusadzuje sa tak na nej vodný kameň. Filter by mal byť vyberateľný.

 

Zvonku sa dobre udržuje plast i keramika. Nerezový povrch tiež nesklame, na ňom však môžu niekedy zostávať odtlačky prstov. Zato sklenená kanvica samozrejme prezradí každú šmuhu. Viac informácií o výhodách a nevýhodách rôznych materiálov sme spísali v kapitole Materiál a dizajn.

Ako zbaviť rýchlovarnú kanvicu vodného kameňa?

Ak budete pravidelne odstraňovať vodný kameň, prispejete k dlhšej životnosti vašej rýchlovarnej kanvice. Stačí vám na to trochu octu či kyseliny citrónovej, ktoré nariedite s vodou a prevaríte. Na trhu nájdete aj špeciálne čističe. Podrobnejší postup a viac tipov nájdete v kapitole venovanej údržbe.

Čo je to klikanie, ktoré sa ozýva z kanvice s nastavenou teplotou?

Pravdepodobne počujete spínač, ktorý vodu priebežne ohrieva. Nejedná sa teda o žiadnu poruchu.

Čo znamená, že je kanvica bezdrôtová?

Možno vás trochu sklameme, ale kanvicu úplne bez kábla nenájdete. Ide o to, že v minulosti bol kábel zapojený priamo do tela kanvice. Dnes nájdeme kábel pripojený do základne, takže s kanvicou môžeme po vytiahnutí voľne manipulovať – sama teda je bezdrôtová. V našom článku sme popísali i ďalšie špeciálne typy kanvíc.

Je možné vypnúť zvukový signál po dovarení?

Odpoveď hľadajte v manuáli príslušného výrobku, ak tu taká možnosť je, mala by byť v príručke uvedená. Vo všeobecnosti sa však zvukový signál vypnúť nedá.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Rýchlovarné kanvice
Průměrné hodnocení 4.9 z 7 hlasů