Menu

Recenzia a test Bosch TWK 6A011

70,5 % Celkové hodnotenie

v kategorii Rýchlovarné kanvice

Jednotlivá hodnocení

 • 9,0/10
  Rýchlosť ohrevu a efektivita
 • 6,0/10
  Bezpečnosť
 • 7,4/10
  Komfort používania
 • 5,4/10
  Funkcie a vybavenie

Klady

 • Stupnica objemu pre pravákov aj ľavákov
 • Malý minimálny objem
 • Automatické vypnutie pri sňatí z podstavy

Zápory

 • V niektorých ohľadoch priemerná
 • Horšie umiestnenie filtra na vodný kameň
 • Prudké otváranie veka
 • Nevypne sa pri varení s otvoreným vekom
45 € Orientačná cena

Základné parametre, rýchlosť ohrevu a efektivita

Rýchlovarnú kanvicu Bosch sme otestovali v septembri 2021. Radí sa medzi plastové modely, z umelých vlákien je aj jej filter na vodný kameň. Niektoré modely majú tento filter z nerezu, je to ale skôr výnimkou. Maximálny objem 1,7 l je pri rýchlovarných kanviciach úplne bežný, ľahko netypický je potom minimálny objem 0,3 l (presnejšie 0,32 l). Ten oceníte, ak si z času na čas chcete pripraviť napríklad len jednu šálku čaju. Ohriatie minimálneho objemu totiž nezaberie ani minútu a pol, väčšina kanvíc mala tento objem vyšší, a na ohriatie vody si tak počkáte dlhšie.

Na porovnanie sme všetky testované kanvice nechali ohriať 0,8 l vody. Priemerne im túto úlohu zabralo vykonať necelé tri minúty, čo platilo aj pre túto kanvicu. Priemeru sa držala aj v prípade hlučnosti, v najhlasnejšej fáze prípravy vydáva až 71,8 dB. Tiež skryté výhrevné teleso je pre dnešné kanvice typické, s odhalenou špirálou sa stretnete naozaj málokedy. Rovnako ako ostatné testované modely, ani táto kanvica nepotrebuje medzi používaním vychladnúť. Pokiaľ potrebujete privariť trochu viac vody, kanvicu skrátka naplníte a zapnete.

Unboxing a video z testovania

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Bosch

Materiál kanvice

Plast

30 % Nerez/plast, 30 % Sklo/nerez, 20 % Nerez, 10 % Plast, 10 % Plast a nerez
Materiál filtra

Umelé vlákno

60 % Umelé vlákno, 30 % Nerez, 10 % Neuvedené
Deklarovaný maximálny objem (l)

1,7

90 % 1,7, 10 % 1,5
Deklarovaný minimálny objem (l)

0,3

80 % 0,5, 10 % 0,75, 10 % Neuvedené
Reálny minimálny objem (l)

0,32

0,51
Príkon (W)

2 400

2 130,00
Hlučnosť (dB)

71,8

71,30
Umiestnenie vykurovacej špirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rýchlosť uvarenia maximálneho objemu (min)

4,95

5,12
Rýchlosť uvarenia 0,8 l (min)

2,73

3,00
Rýchlosť uvarenia minimálneho objemu (min)

1,42

2,07
Možnosť opätovného zapnutia po dovarení

Áno

100 % Áno

Bezpečnosť a komfort používania

Na rozdiel od nerezových alebo sklenených kanvíc, plastové modely väčšinou nedosahujú také teploty, aby pri kontakte s nimi hrozilo popálenie. Napriek tomu môže byť manipulácia s horúcou kanvicou nepríjemná, tento model má po použití horúce telo, vrátane stupnice objemu, ktorá je priamo pod madlom. Naopak spodný okraj kanvice horúci nie je, pri nalievaní si tak môžete v tomto mieste kanvicu bezpečne podoprieť druhou rukou.

Na zapnutie kanvice slúži zaklapávacia páčka. Výhodou je, že pokiaľ ju stlačíte vo chvíli, keď je kanvica mimo podstavu, automaticky sa vráti do polohy „vypnuté“. Vďaka tomu sa nestane, že by ste na podstavu omylom umiestnili „zapnutú“ kanvicu, ktorá by neplánovane začala variť. Kanvica je zabezpečená aj pre prípad spustenia naprázdno. V takom prípade sa vypne počas 16 s, niektoré testované modely zostali zapnuté aj skoro pol minúty.

Na spustenie s otvoreným vekom však táto kanvica pripravená nie je. Zatiaľ čo iné modely sa po dosiahnutí varu automaticky vypnú, táto sa ani po dvoch minútach intenzívneho varu nechystala vzdať. Odporúčame preto strážiť, že máte veko kanvice vždy zatvorené. Aj pri zatvorenej kanvici ale uniká škárou vo veku veľké množstvo pary, dočkáte sa aj niekoľkých letiacich kvapiek horúcej vody.

Čo oceňujeme, je stabilita tohto modelu. Podstava je vybavená tromi protišmykovými plôškami, nebude sa vám tak na linke nijako posúvať. Zároveň nie je nijako zaguľatená, a nehrozí tak jej kývanie alebo nakláňanie.

Otváranie veka a plnenie

Veko kanvice môžete pohodlne otvoriť stlačením jedného tlačidla. To nie je umiestnené priamo na veku, takže sa nemusíte báť kontaktu s parou. Veko sa navyše rovno otvára plne, zhruba do pravého uhla, nemusíte s ním tak ďalej nijako manipulovať. Nevýhodou je však pohyb otvárania, respektíve to, že veko pri stlačení tlačidla takmer „vystrelí“. Pokiaľ je v kanvici horúca voda, môže sa v takom prípade pomerne rýchlo vyvaliť para alebo vás môžu zasiahnuť horúce kvapky. Ocenili by sme preto plynulejší pohyb otvárania.

Pokiaľ budete kanvicu plniť s otvoreným vekom, pravdepodobne nenarazíte na žiadne komplikácie. Veko drží bezpečne v otvorenej polohe a stupnica objemu je pomerne prehľadne umiestnená. Kanvica má dokonca stupnicu po oboch stranách, nezáleží preto, či ju pri plnení držíte pravou alebo ľavou rukou. Veľká časť kanvíc má stupnicu len na jednej strane alebo dokonca vo vnútri, pri napúšťaní vody je tak potrebné s takou kanvicou rôzne nepohodlne otáčať a nakláňať sa.

Na rozdiel od niektorých iných kanvíc nie je možné tento model pohodlne plniť aj zobáčikom, bez nutnosti otvorenia veka. Zobáčik kanvice je síce dostatočne veľký, pri použití stredného či silnejšieho prúdu vody sa ale rýchlo preplní a voda vyteká von.

Nalievanie a čistenie

Nalievanie vody z kanvice do šálky nie je úplne bezchybné. Priestranný zobáčik síce odvádza svoju prácu dobre, konštrukcia kanvice ale nie je ideálna. Pri nalievaní tak počítajte s tým, že voda sčasti preteká aj škárou vo veku a medzerami okolo filtra na vodný kameň, čo znižuje jeho účinnosť. Výhodou ale je, že na vyliatie posledných kvapiek vody nie je potrebné kanvicu nijako nepohodlne nakláňať, ako je to pri niektorých ďalších modeloch.

Tiež s čistením tejto kanvice môžu byť drobné problémy. Vyberanie filtra je trochu zložitejšie, vyžaduje väčšiu silu a filter sa zle chytá, najmä ak je práve mokrý. Tiež otvor kanvice nie je nijako zvlášť veľký, zmestí sa do neho skôr len drobná ženská ruka. Vo vnútri kanvice sú navyše horšie prístupné miesta, ktoré sa budú ťažšie čistiť.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Horúca na dotyk

Pri dlhšom kontakte

80 % Áno, 10 % Nie, 10 % Pri dlhšom kontakte
Horúce časti

Telo kanvice vrátane stupnice pod madlom

50 % Telo kanvice, 10 % Horná časť kanvice, veko, kovový opasok, 10 % Kovový pásik pod vekom, 10 % Telo kanvice vrátane stupnice pod madlom, 10 % Nerezové časti, 10 % Neuvedené
Vypnutie mimo podstavu

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Vypnutie pri spustení naprázdno (s)

16

21,60
Vypnutie pri spustení s otvoreným vekom

Nie

60 % Áno, 40 % Nie
Stabilita (max. 10)

9,0

8,40
Unikanie pary mimo zobáčik

Výrazne uniká

50 % Mierne uniká, 30 % Neuniká, 20 % Výrazne uniká
Návod v češtine

Áno

100 % Áno
Otváranie veka (max. 10)

8,0

6,00
Plnenie (max. 10)

6,7

50 % 6.6666666666667, 30 % 10, 20 % 3.3333333333333
Stupnica objemu

Dobre viditeľná pre pravákov aj ľavákov

50 % Zle viditeľná, 30 % Dobre viditeľná pre pravákov, 20 % Dobre viditeľná pre pravákov aj ľavákov
Nalievanie (max. 10)

6,7

5,83
Čistenie (max. 10)

3,0

8,00

Funkcie a rozmery

Ponuka funkcií je v prípade kanvice Bosch veľmi obmedzená. Ide skrátka o jednoduchý model s jedným účelom. Nemá preto ani možnosť nastavenia teploty, ani funkciu jej udržiavania. Na chod kanvice vás upozorní svetelná kontrolka, zvukový signál, ktorým sú vybavené niektoré konkurenčné modely, v tomto prípade chýba.

Nechýba však priestor na uloženie kábla. Je trochu vtipné, že hoci mala kanvica Bosch ako jediná z testovaných modelov (v septembri 2021) rovno tri vývody na kábel v podstave, ani jeden z nich neumožňuje namotať šnúru až ku koncovke. Tá tiež nedrží zmotaná, čo je drobná nevýhoda.

Nižšie v tabuľke nájdete všetky dôležité rozmery. Dĺžka prívodnej šnúry je u tohto modelu viac-menej priemerná, to isté platí pre hmotnosť. Odporúčame skontrolovať, či sa vám kanvica so svojou výškou pohodlne zmestí pod vodovodný kohútik.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Svetelná signalizácia

Kontrolka

50 % Displej, 30 % Kontrolka, 20 % LED osvetlenie
Zvuková signalizácia

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Regulácia teploty (termoregulácia)

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Udržiavanie teploty

Nie

30 % Nie, 20 % 30 min, 20 % 2 h, 10 % 6 h, 10 % 12 h, 10 % 20 min
Smart funkcie

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Priestor na uloženie kábla

Áno

100 % Áno
Dĺžka prívodnej šnúry (cm)

70

69,15
Priemer horného otvoru (cm)

9,3

10,23
Výška (cm)

24

24,07
Šírka (cm)

16,8

15,79
Hĺbka (cm)

22,2

22,45
Hmotnosť (g)

863

971,68

Klady a zápory

Medzi pozitíva kanvice Bosch bezpochyby patrí prehľadná stupnica objemu, ktorá uľahčuje plnenie vodou bez ohľadu na to, v akej ruke kanvicu držíte. Pre niektorých užívateľov určite môže byť výhodou aj pomerne malý minimálny objem, vyžadovaný na spustenie kanvice. Oceňujeme tiež rýchle vypnutie pri spustení na prázdno.

Medzi nedostatky by sme zaradili napríklad unikanie pary mimo zobáčika, umiestnenie filtra na vodný kameň, okolo ktorého preteká voda, prudké otváranie veka a nepohodlnosť plnenia kanvice zobáčikom.

Záver

Plastová kanvica Bosch TWK 6A011 si poradí s väčším aj menším objemom vody, pripraviť v nej môžete dokonca aj množstvo okolo 0,3 l. Rýchlosťou varu aj hlučnosťou sa v čase testovania radila k priemeru. Má bezpečnostnú poistku, ktorá kanvicu vypne pri sňatí z podstavy, pomerne rýchlo sa tiež vypne pri spustení naprázdno. Naproti tomu varenie s otvoreným vekom nemá úplne podchytené, intenzívne buble aj niekoľko minút a len tak sa sama nevypne.

Komfort používania tohto modelu je tiež vcelku štandardný. Má určité nedostatky, ako je ťažké vyberanie filtra, menší horný otvor alebo voda pretekajúca škárou vo veku, pre bežných užívateľov by ale nemuselo ísť o veľký problém. Pozitívne naopak hodnotíme napríklad prehľadnú stupnicu objemu.

Nepatrí medzi chytré kanvice obohatené radom funkcií, má iba svetelnú kontrolu a priestor na namotanie kábla.

Celkovo môžeme túto kanvicu označiť za jednoduchú variantu pre menej náročných užívateľov. Nejde však o vyložene lacný model, za cenu presahujúcu 40 € by sme predsa len očakávali niečo trochu lepšie. V podobnej cenovej kategórii získate napríklad kanvicu ECG RK 1777, ktorá má aj voliteľnú teplotu a funkciu jej udržiavania.

45 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Bosch TWK 6A011 | Hodnotenie: 70,5 %
Eliška Srncová
Eliška je jednou zo služobne najstarších redaktoriek. Tému rýchlovarných kanvíc už pozná od A do Z a všetky modely zaradené v teste starostlivo vyskúšala a zhodnotila. Vďaka tomu vám napríklad poradí, za akých okolností sa oplatí investovať do drahšieho modelu alebo aké hodnoty máte pri kanviciach požadovať. Okrem rýchlovarných kanvíc má na starosti aj porovnanie veľkých aj menších domácich spotrebičov, napríklad sporákov alebo kávovarov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Bosch TWK 6A011

Bosch TWK 6A011

45 € Orientačná cena