Menu

Recenzia a test De’Longhi KBJ 2001

66,2 % Celkové hodnotenie

Dizajnový kúsok v kategorii Rýchlovarné kanvice

Jednotlivá hodnocení

 • 8,8/10
  Rýchlosť ohrevu a efektivita
 • 6,9/10
  Bezpečnosť
 • 6,7/10
  Komfort používania
 • 4,2/10
  Funkcie a vybavenie

Klady

 • Rýchle vypnutie pri spustení naprázdno
 • Dá sa plniť zobáčikom
 • Stabilná podstava

Zápory

 • Pri nalievaní treba veľa nakláňať
 • Nevypne sa pri ohreve s otvoreným vekom
 • Veľmi malý horný otvor
60 € Orientačná cena

Základné parametre, rýchlosť ohrevu a efektivita

Hoci sa rýchlovarná kanvica De’Longhi radí medzi plastové produkty, vďaka špecifickému dizajnu pôsobí pomerne luxusným dojmom, a ľahko sa tak stane ozdobou kuchyne. Túto kanvicu sme otestovali v septembri 2021, v kategórii základných parametrov sa drží viacmenej štandardných hodnôt. Maximálny objem 1,7 l je u kanvíc celkom bežný, naproti tomu minimálny objem presahujúci 0,7 l už je skôr netypický. Pre niektorých používateľov môže ísť dokonca o nevýhodu. Zatiaľ čo v iných kanviciach si môžete ohriať napríklad len jednu šálku vody a ušetriť tým čas, tento model to neumožňuje.

S veľkou úsporou času pri ohreve celkovo príliš nepočítajte, 0,8 l vody kanvica ohreje za necelé tri minúty, čo zodpovedalo priemeru. To isté platí pre hlučnosť kanvice, pri ohrievaní maximálneho objemu dosiahne hlučnosť 72 dB, čo bol opäť priemer. Základné prvky kanvice sú taktiež štandardné. Skrytú vykurovaciu špirálu už dnes nájdete pri väčšine modelov, to isté platí pre filter na vodný kameň z umelých vlákien. Iba niektoré drahšie kanvice sú vybavené filtrom z nerezu. Rovnako ako všetky testované modely, aj tento je po dovarení ihneď pripravený na ďalšie použitie. Pri ohreve väčšieho množstva vody tak nemusíte čakať, kým kanvica vychladne, ale môžete ju ihneď znova naplniť a spustiť.

Unboxing a video z testovania

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

De'Longhi

Materiál kanvice

Plast

30 % Nerez/plast, 30 % Sklo/nerez, 20 % Nerez, 10 % Plast, 10 % Plast a nerez
Materiál filtra

Umelé vlákno

60 % Umelé vlákno, 30 % Nerez, 10 % Neuvedené
Deklarovaný maximálny objem (l)

1,7

90 % 1,7, 10 % 1,5
Deklarovaný minimálny objem (l)

0,75

80 % 0,5, 10 % 0,75, 10 % Neuvedené
Reálny minimálny objem (l)

0,74

0,51
Príkon (W)

2 000

2 130,00
Hlučnosť (dB)

72

71,30
Umiestnenie vykurovacej špirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rýchlosť uvarenia maximálneho objemu (min)

5,18

5,12
Rýchlosť uvarenia 0,8 l (min)

2,93

3,00
Rýchlosť uvarenia minimálneho objemu (min)

2,42

2,07
Možnosť opätovného zapnutia po dovarení

Áno

100 % Áno

Bezpečnosť a komfort používania

Rovnako ako veľká časť plastových modelov, aj kanvica De’Longhi je po použití pomerne horúca, nie je ale priam rozpálená, ako napríklad nerezové kanvice, u ktorých hrozí aj popálenie. Teplé je celé telo kanvice, vrátane stupnice objemu pod madlom, čo môže byť trochu nepríjemné. Niekoľko centimetrov spodného okraja ale horúcich nie je, pri nalievaní si tak môžete kanvicu bezpečne podoprieť druhou rukou. Čo sa bezpečnostných poistiek týka, kanvicu nie je možné zapnúť mimo podstavu, ovládacia páčka sa automaticky vráti do polohy „vypnuté“. Vďaka tomu nehrozí, že by ste napríklad prázdnu kanvicu postavili na podstavu so zapnutým spínačom a odišli.

Navyše ani v takom prípade by sa nič hrozného nestalo, kanvica sa totiž pri spustení naprázdno automaticky vypne počas 17 s, patrí v tomto ohľade medzi rýchlejšie modely. Tretia úroveň zabezpečenia, ktorú niektoré konkurenčné modely majú, ale tejto kanvici chýba. Ide o funkciu vypnutia pri ohreve s otvoreným vekom. Zatiaľ čo niektoré kanvice ohrejú vodu a automaticky sa vypnú bez ohľadu na to, či majú veko zatvorené alebo otvorené, tento model pri otvorenom veku neprestáva variť ani pri dosiahnutí maximálnej teploty a vo vare zotrváva aj niekoľko minút, kým ho niekto nevypne manuálne.

Pri pohľade na širokú podstavu kanvice pravdepodobne nebude prekvapením, že stabilita tohto modelu je vynikajúca. Nehrozí žiadne nakláňanie podstavy a posúvanie účinne zamedzuje 6 protišmykových plôšok na spodnej strane podstavy. Pochváliť môžeme aj tesnenie kanvice, para pri ohreve vychádza iba zobáčikom a neuniká žiadnymi škárami či nečakanými miestami. U niektorých konkurentiek sa dočkáte aj pary unikajúcej škárami okolo tlačidiel.

Otváranie veka a plnenie

Tesniace veko kanvice má ale aj svoje tienisté stránky, najmä jeho otváranie nie je nijako jednoduché. Je potreba dosť sily a veko rozhodne neotvoríte len jednou rukou. Môže sa tak stať, že sa na vás pri neopatrnom otváraní vyvalí para alebo vyšplechne horúca voda. Dobrou správou však je, že kanvicu môžete pohodlne naplniť aj bez otvorenia veka, iba zobáčikom. Ten znesie aj stredne silný až silnejší prúd bez preplňovania a je dostatočne priestranný, aby sa doň dalo dobre trafiť.

Jediné nepohodlie pri plnení kanvice tak môže spôsobiť snáď len stupnica objemu, ktorá je trochu nešikovne ukrytá pod madlom. Pravdepodobne ide o dizajnovú voľbu, bohužiaľ sa ale kvôli tomu nevyhnete rôznemu pretáčaniu kanvice, aby ste videli, po akú rysku voda siaha.

Nalievanie a čistenie

Optimálne nie je ani nalievanie vody do šálky. Pozitívom je, že voda nepreteká nikde bokom, napríklad škárami vo veku, ako je to pri niektorých iných kanviciach. Nevýhodou naopak je, že filter kanvice plne nedolieha k otvoru a voda (s vodným kameňom) tak môže čiastočne pretekať okolo neho. Trochu nepohodlné je aj vylievanie posledných zvyškov vody. Kanvicu v takom prípade musíte obrátiť takmer hore nohami, iné modely pritom stačí nakloniť do vodorovnej polohy a voda bez problémov vytečie von.

Vzhľadom na veľkosť otvoru kanvice sa dá očakávať, že ani jej čistenie sa nezaobíde bez výhrad. Otvor je príliš malý pre akúkoľvek ruku, pri čistení si tak budete musieť pomôcť napríklad kefkou na fľaše, alebo spoliehať na silu octu alebo iného čistiaceho roztoku. Vnútri kanvice sú tiež rôzne výčnelky a menej dostupné zákutia, kde hrozí väčšia miera usadzovania vodného kameňa. Oceňujeme ale, že vyberanie a vrátenie filtra na vodný kameň je pomerne jednoduché.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Horúca na dotyk

Pri dlhšom kontakte

80 % Áno, 10 % Nie, 10 % Pri dlhšom kontakte
Horúce časti

Telo kanvice vrátane stupnice pod madlom

50 % Telo kanvice, 10 % Horná časť kanvice, veko, kovový opasok, 10 % Kovový pásik pod vekom, 10 % Telo kanvice vrátane stupnice pod madlom, 10 % Nerezové časti, 10 % Neuvedené
Vypnutie mimo podstavu

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Vypnutie pri spustení naprázdno (s)

17

21,60
Vypnutie pri spustení s otvoreným vekom

Nie

60 % Áno, 40 % Nie
Stabilita (max. 10)

10,0

8,40
Unikanie pary mimo zobáčik

Neuniká

50 % Mierne uniká, 30 % Neuniká, 20 % Výrazne uniká
Návod v češtine

Áno

100 % Áno
Otváranie veka (max. 10)

2,0

6,00
Plnenie (max. 10)

10,0

50 % 6.6666666666667, 30 % 10, 20 % 3.3333333333333
Stupnica objemu

Zle viditeľná

50 % Zle viditeľná, 30 % Dobre viditeľná pre pravákov, 20 % Dobre viditeľná pre pravákov aj ľavákov
Nalievanie (max. 10)

3,3

5,83
Čistenie (max. 10)

4,0

8,00

Funkcie a rozmery

Kanvica De’Longhi nepatrí medzi „chytré“ modely a nie je ovenčená ani ďalšími pokrokovými funkciami, v tomto prípade tak môžeme byť pomerne struční. Zapnutie kanvice signalizuje svetelná kontrolka, displej ani inú signalizáciu u tohto modelu nenájdete. Ohrev prebieha jednoducho, pri kanvici nejde nastaviť špecifická teplota a po dovarení sa vypne, ďalej už teplotu neudržuje. Tieto funkcie sú trochu pokročilejšie, v čase testovania ich mala asi tretina hodnotených modelov.

Široká podstava má na spodnej strane aj priestor na namotanie kábla, ktorý je v tomto prípade možné namotať až tesne ku koncovke a zmotaný v podstave drží. To je ideálny variant, ktorý vám maximálne uľahčí skladovanie.

V tabuľke uvádzame aj rozmery kanvice, kvôli širšiemu prevedeniu môže na malej kuchynskej linke zabrať pomerne dosť miesta. Dosah prívodnej šnúry je štandardný, rovnako tak hmotnosť kanvice nie je nijako zvlášť vysoká.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Svetelná signalizácia

Kontrolka

50 % Displej, 30 % Kontrolka, 20 % LED osvetlenie
Zvuková signalizácia

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Regulácia teploty (termoregulácia)

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Udržiavanie teploty

Nie

30 % Nie, 20 % 30 min, 20 % 2 h, 10 % 6 h, 10 % 12 h, 10 % 20 min
Smart funkcie

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Priestor na uloženie kábla

Áno

100 % Áno
Dĺžka prívodnej šnúry (cm)

73

69,15
Priemer horného otvoru (cm)

6,1

10,23
Výška (cm)

27

24,07
Šírka (cm)

18,5

15,79
Hĺbka (cm)

25

22,45
Hmotnosť (g)

837

971,68

Klady a zápory

Kanvica De’Longhi poteší dizajnovým prevedením, vysokou stabilitou a jednoduchým používaním. Nie je možné zapnúť ju mimo podstavu a pri spustení naprázdno sa pomerne rýchlo vypne. Dá sa pohodlne naplniť zobáčikom a pri ohreve neprepúšťa paru. Nevýhodou tohto modelu môže byť zložitejšie čistenie, nižší komfort nalievania, pri ktorom je nutné kanvicu veľmi nakláňať, a vysoký minimálny objem.

Záver

Rovnako ako pri niektorých ďalších modeloch, ktoré sme v septembri 2021 testovali, aj pri kanvici De’Longhi KBJ 2001 je zjavnou prioritou design. Dôsledkom sú isté ústupky v komforte používania. Napríklad veľmi malý horný otvor, horšie viditeľná stupnica objemu alebo vysoký minimálny objem. Výkonnostne ide o viac-menej priemerný model, to isté platí pre jeho hlučnosť. Nechýbajú dôležité bezpečnostné poistky, kanvica sa vypne pri sňatí z podstavy aj pri spustení naprázdno, pri vare s otvoreným vekom sa ale vypnutia len tak nedočkáte.

Používanie kanvice je jednoduché, nie je vybavená žiadnymi možnosťami nastavenia. Dá sa pohodlne naplniť zobáčikom, pri nalievaní vody do šálky je ale treba kanvicu veľmi nakláňať, čo už úplne pohodlné nie je.

Celkovo ide o slušný model, hlavnou motiváciou na jeho kúpu ale bude samozrejme spomínané designové prevedenie. Ak hľadáte veľmi rýchlu kanvicu alebo variant vybavený zaujímavými funkciami, táto to nebude. Môžete sa ale pozrieť aj na ďalšie testované modely, k veľmi výkonným patrí napríklad kanvica Philco PHWK 2050.

60 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: De’Longhi KBJ 2001 | Hodnotenie: 66,2 %
Eliška Srncová
Eliška je jednou zo služobne najstarších redaktoriek. Tému rýchlovarných kanvíc už pozná od A do Z a všetky modely zaradené v teste starostlivo vyskúšala a zhodnotila. Vďaka tomu vám napríklad poradí, za akých okolností sa oplatí investovať do drahšieho modelu alebo aké hodnoty máte pri kanviciach požadovať. Okrem rýchlovarných kanvíc má na starosti aj porovnanie veľkých aj menších domácich spotrebičov, napríklad sporákov alebo kávovarov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia De’Longhi KBJ 2001

De’Longhi KBJ 2001

60 € Orientačná cena