Menu

Recenzia a test ETA 6153 Crystela

68,4 % Celkové hodnotenie

Najtichšia kanvica v kategorii Rýchlovarné kanvice

Jednotlivá hodnocení

 • 8,5/10
  Rýchlosť ohrevu a efektivita
 • 4,5/10
  Bezpečnosť
 • 8,9/10
  Komfort používania
 • 4,8/10
  Funkcie a vybavenie

Klady

 • Nízka hlučnosť
 • LED osvetlenie
 • Pohodlné čistenie

Zápory

 • Pomalší ohrev
 • Podľa niektorých užívateľov kratšia životnosť
 • Je treba veľa nakláňať
35 € Orientačná cena

Základné parametre, rýchlosť ohrevu a efektivita

Sklenená kanvica ETA sa s hlučnosťou 65 dB radila k najtichším modelom v našom teste (september 2021). Objem kanvice je štandardný, počítajte s maximálnou kapacitou 1,7 l a minimálnym objemom okolo 0,5 l. Bežný je tiež filter na vodný kameň vyrobený z umelých vlákien, iba minimum kanvíc na trhu má odolnejší filter z nerezu. Kanvica patrí medzi modely so zabudovanou vykurovacou špirálou, ktoré dnes na trhu prevažujú, najmä vďaka jednoduchšej údržbe.

Čo sa výkonu a efektivity týka, rýchlosť ohrevu tejto kanvice je skôr nižšia, ohriatie 0,8 l vody jej trvá 3 minúty, čo bol v čase testovania nadpriemer. Zvláda ale opakovaný ohrev, rovnako ako ostatné testované kanvice, takže pokiaľ si potrebujete dodatočne prihriať ešte trochu vody, kanvica je okamžite pripravená na použitie.

Unboxing a video z testovania

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

ETA

Materiál kanvice

Sklo/nerez

30 % Sklo/nerez, 30 % Nerez/plast, 20 % Nerez, 10 % Plast, 10 % Plast a nerez
Materiál filtra

Umelé vlákno

60 % Umelé vlákno, 30 % Nerez, 10 % Neuvedené
Deklarovaný maximálny objem (l)

1,7

90 % 1,7, 10 % 1,5
Deklarovaný minimálny objem (l)

0,5

80 % 0,5, 10 % 0,75, 10 % Neuvedené
Reálny minimálny objem (l)

0,45

0,51
Príkon (W)

2 200

2 130,00
Hlučnosť (dB)

65

71,30
Umiestnenie vykurovacej špirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rýchlosť uvarenia maximálneho objemu (min)

5,33

5,12
Rýchlosť uvarenia 0,8 l (min)

3

3,00
Rýchlosť uvarenia minimálneho objemu (min)

1,67

2,07
Možnosť opätovného zapnutia po dovarení

Áno

100 % Áno

Bezpečnosť a komfort používania

Po použití je telo kanvice horúce, ako je pri sklenených modeloch obvyklé. Madlo a spodný okraj sú ale dobre odizolované, kanvicu tak môžete bezpečne prenášať a v prípade potreby si ju aj v spodnej časti podoprieť druhou rukou. Veko kanvice nie je úplne dokonale utesnené a medzerou vo veku mierne uniká para, nejde ale o nič dramatického.

Z testovaných bezpečnostných poistiek má kanvica ETA iba tú, ktorá zaistí vypnutie pri spustení naprázdno. To zvládne za 22 s, niektoré kanvice sa vypli aj po menej ako 15 s. Iné modely mali tiež poistku na vypnutie pri sňatí z podstavy alebo pri varení vody s otvoreným vekom, tie ale u tejto kanvice nenájdete.

Kanvica má mierne zaguľatenú postavu, ktorú je možné trochu rozkývať. Nechýbajú však obvyklé protišmykové prvky, vďaka ktorým vám nebude cestovať po linke.

Otváranie veka a plnenie

Otváraniu veka môžeme vytknúť snáď len pomerne prudký pohyb, ktorým sa veko odklopí. Pri prudkom otvorení veka hrozí vyšplechnutie horúcej vody, plynulé otváranie ale bohužiaľ nie je pri kanviciach až tak obvyklé. Inak je táto funkcia štandardná, skrátka stlačíte tlačidlo a veko sa otvorí, viac-menej do pravého uhla.

Veko následne v otvorenej polohe drží, čo je u kanvíc bežné, snáď len s výnimkou tých najlacnejších modelov. Vďaka tomu môžete kanvicu pohodlne naplniť horným otvorom. Plnenie zobáčikom, ktoré niektorí užívatelia preferujú, už tak komfortné nie je, zobáčik sa ľahko preplní, museli by ste sa tak zdržiavať napúšťaním pomerne malým prúdom vody.

Objemová ryska kanvice je umiestnená iba na jednej strane. To je pomerne časté riešenie, väčšinou ale nevyhovuje ľavákom, lepším variantom by tak bola stupnica po oboch stranách.

Nalievanie a čistenie

Pri nalievaní horúcej vody do hrnčeka nepreteká voda škárou vo veku a filter neprepúšťa čiastočky vodného kameňa, ako tomu býva u niektorých konkurenčných modelov. Kanvicu je ale treba pri vylievaní vody dosť nakláňať, čo nie je úplne neobvyklé, nie je to ale ani príliš komfortné.

Čisteniu tohto modelu však nemáme čo vytknúť. Vďaka dostatočne veľkému hornému otvoru, vnútrajšku bez výčnelkov a neprístupných zákutí a ľahko vyberateľnému filtru bude údržba tejto kanvice otázkou chvíľky.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Horúca na dotyk

Áno

80 % Áno, 10 % Nie, 10 % Pri dlhšom kontakte
Horúce časti

Telo kanvice

50 % Telo kanvice, 10 % Kovový pásik pod vekom, 10 % Telo kanvice vrátane stupnice pod madlom, 10 % Horná časť kanvice, veko, kovový opasok, 10 % Nerezové časti, 10 % Neuvedené
Vypnutie mimo podstavu

Nie

90 % Áno, 10 % Nie
Vypnutie pri spustení naprázdno (s)

22

21,60
Vypnutie pri spustení s otvoreným vekom

Nie

60 % Áno, 40 % Nie
Stabilita (max. 10)

5,7

8,40
Unikanie pary mimo zobáčik

Mierne uniká

50 % Mierne uniká, 30 % Neuniká, 20 % Výrazne uniká
Návod v češtine

Áno

100 % Áno
Otváranie veka (max. 10)

8,0

6,00
Plnenie (max. 10)

3,3

50 % 6.6666666666667, 30 % 10, 20 % 3.3333333333333
Stupnica objemu

Dobre viditeľná pre pravákov

50 % Zle viditeľná, 30 % Dobre viditeľná pre pravákov, 20 % Dobre viditeľná pre pravákov aj ľavákov
Nalievanie (max. 10)

6,7

5,83
Čistenie (max. 10)

10,0

8,00

Funkcie a rozmery

Z funkcií môžeme spomenúť farebné LED osvetlenie, ktoré je pri sklenených kanviciach pomerne obvyklé, a priestor na uloženie kábla, ten mali všetky testované modely. Šnúra pri zmotaní drží, nejde ale namotať až úplne ku koncovke, aby kanvica zaberala ešte menej miesta pri skladovaní.

Ďalšie funkcie, ako je termoregulácia, Smart funkcie, udržiavanie teploty alebo zvukový signál, už u tejto kanvice nenájdete. Radí sa tak medzi jednoduché modely, ktoré skrátka iba ohrejú vodu. V tabuľke sa ale môžete pozrieť na rozmery kanvice a jej hmotnosť.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Svetelná signalizácia

LED osvetlenie

50 % Displej, 30 % Kontrolka, 20 % LED osvetlenie
Zvuková signalizácia

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Regulácia teploty (termoregulácia)

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Udržiavanie teploty

Nie

30 % Nie, 20 % 30 min, 20 % 2 h, 10 % 20 min, 10 % 12 h, 10 % 6 h
Smart funkcie

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Priestor na uloženie kábla

Áno

100 % Áno
Dĺžka prívodnej šnúry (cm)

72

69,15
Priemer horného otvoru (cm)

9

10,23
Výška (cm)

24

24,07
Šírka (cm)

16

15,79
Hĺbka (cm)

22,5

22,45
Hmotnosť (g)

998

971,68

Názory užívateľov a odborníkov

Užívatelia si pri kanvici ETA chvália pekný dizajn a modré podsvietenie. Ako negatívum však spomínajú nutnosť prílišného nakláňania pri vylievaní vody do kanvice. Niektorým používateľom tiež prestalo pomerne skoro fungovať otváranie veka.

Klady a zápory

Pozitívom kanvice ETA je rozhodne nízka hlučnosť. Užívateľa určite zaujme aj LED podsvietenie a dizajnovo pekné prevedenie. Čo do rýchlosti ohrevu ide ale o jednu z pomalších kanvíc, pri nalievaní vody je potrebné dosť nakláňať, nemá poistku na vypnutie pri sňatí z podstavy ani pri varení s otvoreným vekom a podľa niektorých recenzií nemá ani príliš dlhú životnosť.

Záver

ETA 6153 Crystela je dizajnovo pekne riešená kanvica s modrým LED podsvietením. Medzi jej silné stránky patrí predovšetkým nízka hlučnosť, naopak doba ohrevu je pri tejto kanvici dlhšia. Komfort používania znižuje nutnosť kanvicu príliš nakláňať pri nalievaní vody do šálky, objemová stupnica umiestnená iba na jednej strane aj prudký pohyb otvárania veka. Z bezpečnostných poistiek má automatické vypnutie pri spustení naprázdno, nevypne sa ale pri sňatí z podstavy ani pri varení s otvoreným vekom.

Medzi užívateľmi je pomerne obľúbená, aj tu sa ale objavujú sťažnosti na kratšiu životnosť, problémy nastávajú predovšetkým s otváraním veka. Kanvica nie je nijako extra drahá, pokiaľ vás teda zaujala napríklad dizajnom alebo nízkou hlučnosťou, nemusí ísť o zlú voľbu. Nájdu sa ale aj lepšie vybavené a výkonnejšie sklenené modely, napríklad kanvica ECG RK 1777.

35 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: ETA 6153 Crystela | Hodnotenie: 68,4 %
Eliška Srncová
Eliška je jednou zo služobne najstarších redaktoriek. Tému rýchlovarných kanvíc už pozná od A do Z a všetky modely zaradené v teste starostlivo vyskúšala a zhodnotila. Vďaka tomu vám napríklad poradí, za akých okolností sa oplatí investovať do drahšieho modelu alebo aké hodnoty máte pri kanviciach požadovať. Okrem rýchlovarných kanvíc má na starosti aj porovnanie veľkých aj menších domácich spotrebičov, napríklad sporákov alebo kávovarov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia ETA 6153 Crystela

ETA 6153 Crystela

35 € Orientačná cena