Menu

Recenzia a test Lidl SilverCrest SWGF 2400 B2

71,2 % Celkové hodnotenie

v kategorii Rýchlovarné kanvice

Jednotlivá hodnocení

 • 9,8/10
  Rýchlosť ohrevu a efektivita
 • 4,9/10
  Bezpečnosť
 • 8,1/10
  Komfort používania
 • 5,5/10
  Funkcie a vybavenie

Klady

 • Farebné LED osvetlenie
 • Rýchly ohrev
 • Pohodlné plnenie

Zápory

 • Vyššia hlučnosť
 • Unikanie pary záklopkou vo veku
 • Nevypne sa pri vare s otvoreným vekom
25 € Orientačná cena

Základné parametre, rýchlosť ohrevu a efektivita

Rýchlovarná kanvica SilverCrest je vyrobená z kombinácie skla a nerezu. V našom teste zo septembra 2021 patrila táto kanvica k rýchlejším modelom, pravdepodobne zásluhou vyššieho príkonu 3 000 W. U všetkých kanvíc sme merali rýchlosť ohriatia 0,8 l. Priemerne táto úloha kanviciam zabrala necelé tri minúty, táto ju zvládla za 2 minúty a 15 sekúnd. Pri práci je ale relatívne hlučná, dosahuje až 73 dB, iné modely sa držali aj pod 70 dB.

V ostatných ohľadoch už je táto kanvica pomerne štandardná. Má skryté vykurovacie teleso, ako je pri novších modeloch zvykom, jej maximálna kapacita je 1,7 l a minimálna sa pohybuje okolo 0,5 l, oboje je pomerne bežné. Rovnako ako všetky ďalšie testované kanvice, aj táto zvláda ihneď po dovarení pripraviť ďalšiu dávku vody, pri príprave čaju pre početnejšiu spoločnosť tak nemusíte čakať, kým kanvica vychladne.

Unboxing a video z testovania

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

SilverCrest

Materiál kanvice

Sklo/nerez

30 % Nerez/plast, 30 % Sklo/nerez, 20 % Nerez, 10 % Plast, 10 % Plast a nerez
Materiál filtra

Umelé vlákno

60 % Umelé vlákno, 30 % Nerez, 10 % Neuvedené
Deklarovaný maximálny objem (l)

1,7

90 % 1,7, 10 % 1,5
Deklarovaný minimálny objem (l)

0,5

80 % 0,5, 10 % 0,75, 10 % Neuvedené
Reálny minimálny objem (l)

0,48

0,51
Príkon (W)

3 000

2 130,00
Hlučnosť (dB)

73

71,30
Umiestnenie vykurovacej špirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rýchlosť uvarenia maximálneho objemu (min)

4,45

5,12
Rýchlosť uvarenia 0,8 l (min)

2,25

3,00
Rýchlosť uvarenia minimálneho objemu (min)

1,47

2,07
Možnosť opätovného zapnutia po dovarení

Áno

100 % Áno

Bezpečnosť a komfort používania

Nevýhodou sklenených a nerezových kanvíc je ich vysoká teplota po použití. Aj pri tomto modeli je sklenená časť po ohriatí vody nepríjemne horúca. Oceňujeme však, že spodný nerezový pás si udržuje bezpečnú teplotu a kanvicu si tak môžete podoprieť aj druhou rukou. Časť pod madlom, kde je vyššie riziko kontaktu s horúcou kanvicou, je navyše opatrená plastovou vrstvou, ani tu tak nehrozí popálenie.

Hodnotené kanvice mali až tri stupne ochrany – automatické vypnutie mimo podstavu, vypnutie pri spustení naprázdno a vypnutie pri dovarení vody s otvoreným vekom. Z týchto troch má kanvica SilverCrest iba jednu, automaticky sa vypne, pokiaľ ju omylom spustíte bez vody. Toto vypnutie zvláda za cca 15 s, čo bol v našom teste jeden z najkratších časov.

Čo sa ostatných poistiek týka, páčku kanvice je možné prepnúť do polohy „zapnuté“ aj mimo podstavy, môže sa tak stať, že kanvicu nevedomky umiestnite na podstavu už zapnutú. Pokiaľ ju zapnete s otvoreným vekom, vodu klasicky ohreje, ale ani po dosiahnutí maximálnej teploty sa sama nevypne. Pochváliť môžeme stabilitu kanvice, jej podstava má dostatok protišmykových plôšok a nemá žiadne problémy s posúvaním, kývaním alebo nakláňaním.

Otváranie veka a plnenie

Veko tejto kanvice je trochu špecifické. Neotvára sa tlačidlom, ako je to u väčšiny kanvíc, ale dá sa celé ručne odrobiť. Na jednu stranu pri otváraní kanvice hrozí kontakt s parou, na druhú stranu je ale veko vybavené špeciálnou záklopkou, ktorou môžete kanvicu bezpečne naplniť bez toho, aby ste museli s vekom akokoľvek manipulovať. Touto záklopkou však aj pri ohreve uniká para, poprípade aj kvapky horúcej vody, čo nie je úplne ideálne.

Pokiaľ by ste z nejakého dôvodu preferovali plnenie kanvice zobáčikom, u tohto modelu máte tú možnosť. Zobáčik je dostatočne veľký a voda z neho nepreteká ani pokiaľ plníte kanvicu stredným alebo silnejším prúdom. Oceňujeme aj stupnicu objemu, ktorá je po oboch stranách kanvice. Vďaka tomu na ňu dobre uvidíte bez ohľadu na to, ktorou rukou kanvicu pri napúšťaní držíte.

Nalievanie a čistenie

Na čistenie kanvice nemáme veľa pripomienok. Horný otvor je dostatočne široký, kanvica vo vnútri nemá zle prístupné miesta a filter kanvice ide veľmi ľahko vybrať aj nasadiť späť. Za to pri nalievaní horúcej vody do šálky sa nejaké tie nedostatky nájdu. Kanvica má síce filter na vodný kameň, ten je ale umiestnený tak, že medzerou pod ním môže pretekať voda, čo znižuje jeho efektivitu.

Pri dolievaní posledných zvyškov je tiež potrebné kanvicu dosť nakláňať, používanie niektorých iných modelov je v tomto ohľade pohodlnejšie. Pozitívom ale je, že voda tečie čisto len zobáčikom kanvice, nepreteká žiadnou škárou vo veku a pod.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Horúca na dotyk

Áno

80 % Áno, 10 % Nie, 10 % Pri dlhšom kontakte
Horúce časti

Telo kanvice

50 % Telo kanvice, 10 % Horná časť kanvice, veko, kovový opasok, 10 % Kovový pásik pod vekom, 10 % Telo kanvice vrátane stupnice pod madlom, 10 % Nerezové časti, 10 % Neuvedené
Vypnutie mimo podstavu

Nie

90 % Áno, 10 % Nie
Vypnutie pri spustení naprázdno (s)

15

21,60
Vypnutie pri spustení s otvoreným vekom

Nie

60 % Áno, 40 % Nie
Stabilita (max. 10)

9,0

8,40
Unikanie pary mimo zobáčik

Výrazne uniká

50 % Mierne uniká, 30 % Neuniká, 20 % Výrazne uniká
Návod v češtine

Áno

100 % Áno
Otváranie veka (max. 10)

6,0

6,00
Plnenie (max. 10)

10,0

50 % 6.6666666666667, 30 % 10, 20 % 3.3333333333333
Stupnica objemu

Dobre viditeľná pre pravákov aj ľavákov

50 % Zle viditeľná, 30 % Dobre viditeľná pre pravákov, 20 % Dobre viditeľná pre pravákov aj ľavákov
Nalievanie (max. 10)

3,3

5,83
Čistenie (max. 10)

10,0

8,00

Funkcie a rozmery

Sklenené kanvice sú často populárne vďaka farebnému LED osvetleniu, to nechýba ani tomuto modelu. Farba osvetlenia sa mení podľa teploty vody. Niektoré kanvice majú napríklad aj displej alebo zvukovú signalizáciu, pri tomto modeli ale ani jedno nenájdete. Zároveň ide o jednoduchú kanvicu, ktorú skrátka zapnete a ohreje vám vodu, nie je vybavená termoreguláciou, smart funkciami alebo funkciou udržiavania teploty, ako niektoré „múdrejšie“ konkurentky.

Čo jej však nechýba, je priestor na namotanie kábla zospodu podstavy. Ten je možné namotať až ku koncovke a v zmotanom stave drží, čo je síce drobnosť, ale uľahčí skladovanie. Oceňujeme dĺžku prívodnej šnúry, ktorá presahuje 80 cm. Oceníte ju najmä, ak je vaše zvolené miesto na kanvicu trochu ďaleko od zásuvky. Rozmery a hmotnosť kanvice potom nájdete nižšie v tabuľke.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Svetelná signalizácia

LED osvetlenie

50 % Displej, 30 % Kontrolka, 20 % LED osvetlenie
Zvuková signalizácia

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Regulácia teploty (termoregulácia)

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Udržiavanie teploty

Nie

30 % Nie, 20 % 30 min, 20 % 2 h, 10 % 6 h, 10 % 12 h, 10 % 20 min
Smart funkcie

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Priestor na uloženie kábla

Áno

100 % Áno
Dĺžka prívodnej šnúry (cm)

82

69,15
Priemer horného otvoru (cm)

10

10,23
Výška (cm)

23,5

24,07
Šírka (cm)

15,2

15,79
Hĺbka (cm)

21

22,45
Hmotnosť (g)

942

971,68

Názory užívateľov a odborníkov

Medzi užívateľmi si drží kanvica SilverCrest veľmi dobrú povesť. V recenziách sa ozýva chvála na pomer ceny a kvality a rýchlosť ohrevu. Užívatelia oceňujú aj farebné LED osvetlenie a celkové prevedenie kanvice. Podľa niektorých ide o hlučnejší model, čo potvrdilo aj naše meranie v teste. Väčšina užívateľov označuje záklopku na plnenie kanvice za praktickú, niektorí ale majú aj negatívnu skúsenosť s vybublávaním horúcej vody cez túto záklopku.

Klady a zápory

Silnou stránkou kanvice SilverCrest je vysoký výkon, ktorý zaisťuje rýchly ohrev. Kanvica sa tiež veľmi ľahko plní, vďaka záklopke vo veku, pohodlne naplniť ide aj zobáčikom. Výhodou je okrem iného rýchle vypnutie pri spustení naprázdno, prehľadná stupnica objemu alebo farebné LED osvetlenie. Medzi slabiny kanvice naopak patrí vyššia hlučnosť, absencia poistky, ktorá by kanvicu vypla pri vare s otvoreným vekom, alebo unikaniu pary cez záklopku vo veku.

Záver

Pri kanvici SilverCrest SWGF 2400 B2 môžeme pochváliť predovšetkým pomer ceny a kvality. Napríklad rýchlosťou ohrevu predbehnú aj niekoľkonásobne drahšie modely. Nechýba jej automatické vypnutie pri spustení naprázdno, ďalšie bezpečnostné poistky, napríklad vypnutie pri vare s otvoreným vekom, ale postráda. Jej veko je vybavené špeciálnou záklopkou, ktorá síce uľahčuje plnenie, ale taktiež umožňuje únik pary. Čistenie kanvice je veľmi jednoduché, nalievanie má svoje nedostatky, napríklad medzery okolo filtra na vodný kameň, ktorými môže pretekať voda.

Kanvica nie je vybavená špeciálnymi funkciami, medzi užívateľmi je ale populárna okrem iného vďaka farebnému LED osvetleniu, ktoré mení farby podľa teploty vody. Ak hľadáte veľmi slušný model za dostupnú cenu a prižmúrite oko napríklad nad vyššou hlučnosťou, môžeme vám kanvicu SilverCrest odporučiť. Pre milovníkov čajových rituálov, ktorí si chcú nastaviť aj teplotu ohrevu, by ale mohla byť zaujímavejšou variantou napríklad kanvica ECG RK 1777.

25 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Lidl SilverCrest SWGF 2400 B2 | Hodnotenie: 71,2 %
Eliška Srncová
Eliška je jednou zo služobne najstarších redaktoriek. Tému rýchlovarných kanvíc už pozná od A do Z a všetky modely zaradené v teste starostlivo vyskúšala a zhodnotila. Vďaka tomu vám napríklad poradí, za akých okolností sa oplatí investovať do drahšieho modelu alebo aké hodnoty máte pri kanviciach požadovať. Okrem rýchlovarných kanvíc má na starosti aj porovnanie veľkých aj menších domácich spotrebičov, napríklad sporákov alebo kávovarov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Lidl SilverCrest SWGF 2400 B2

Lidl SilverCrest SWGF 2400 B2

25 € Orientačná cena