Menu

Recenzia a test Niceboy ION SmartKettle

73,4 % Celkové hodnotenie

So spustením na diaľku v kategorii Rýchlovarné kanvice

Jednotlivá hodnocení

 • 7,5/10
  Rýchlosť ohrevu a efektivita
 • 5,9/10
  Bezpečnosť
 • 8,1/10
  Komfort používania
 • 8,3/10
  Funkcie a vybavenie

Klady

 • Možnosť spustenia na diaľku
 • Možnosť nastavenia časov spustenia
 • Naozaj detailná termoregulácia
 • Udržiavanie teploty po 6 h

Zápory

 • Drobné estetické nedostatky
 • Pomalší ohrev
 • Nevypne sa pri vare s otvoreným vekom
60 € Orientačná cena

Základné parametre, rýchlosť ohrevu a efektivita

Rýchlovarná kanvica od značky Niceboy je jednou z prvých inteligentných kanvíc na našom trhu. V tejto recenzii sa zameriame nielen na to, aká „inteligentná“ naozaj je, ale aj na jej výkonnosť, bezpečnosť a komfort používania. Kanvica je tzv. dvojplášťová, vo vnútri je nerezová a zvonka má vrstvu z bieleho plastu. Jej design je značne minimalistický, dojem ale ľahko kazia zle dosadajúce diely a iné drobnosti. Na funkčnosti to kanvici síce neuberie, pri vychytaní týchto detailov by ale mohla pôsobiť prémiovejším dojmom.

Na rozdiel od väčšiny kanvíc na trhu nemá tento model vyberateľný filter, ale iba „sitko“ vo vnútornej stene. To je ale skôr symbolické, vzhľadom na veľkosť otvorov totiž o nejakom efektívnom zachytávaní vodného kameňa pravdepodobne nemôže byť reč. Vykurovacia špirála je skrytá v nerezovom dni, tento variant je u moderných kanvíc v podstate samozrejmosťou a uľahčuje údržbu.

Čo sa objemu týka, kanvica pojme maximálne 1,7 l, to je jedna z najčastejších kapacít na trhu (vo februári 2022) a mala by byť dostačujúca pre väčšinu bežných domácností. Ako minimálny objem udáva výrobca 0,5 l, my sme namerali cca 0,58 l. Tak či tak si neohrejete iba jednu šálku čaju, ako u niektorých iných kanvíc (niektoré vám umožnia zohriať napríklad len štvrť litra).

Kanvica ohrieva s príkonom 1 850 W, to je pre taký objem skôr nižšia hodnota a na rýchlosti ohrevu je to poznať. Na ohriatie 0,8 l vody potrebuje táto kanvica viac ako tri a pol minúty, iné to isté zvládnu za dve. Všeobecne išlo o jednu z najpomalších kanvíc v našom teste, oproti konkurenčným modelom ale zaostáva napríklad len o minútu, o dve, záleží teda na vás, ako veľmi je pre vás rýchlosť ohrevu dôležitá. Pozitívom je, že je po dovarení hneď pripravená na ďalší ohrev, v tomto ohľade tak vašim časom plytvať nebude. Významnejšiu úlohu pri rozhodovaní by mohla hrať hlučnosť, tá dosahuje 75,6 dB, kanvica sa tak radí skôr k hlučnejším modelom, niektoré konkurentky boli aj o 10 dB tichšie.

Unboxing a video z testovania

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Niceboy

Materiál kanvice

Nerez/plast

30 % Nerez/plast, 30 % Sklo/nerez, 20 % Nerez, 10 % Plast, 10 % Plast a nerez
Materiál filtra

Nerez

60 % Umelé vlákno, 30 % Nerez, 10 % Neuvedené
Deklarovaný maximálny objem (l)

1,7

90 % 1,7, 10 % 1,5
Deklarovaný minimálny objem (l)

0,5

80 % 0,5, 10 % 0,75, 10 % Neuvedené
Reálny minimálny objem (l)

0,58

0,51
Príkon (W)

1 850

2 130,00
Hlučnosť (dB)

75,6

71,30
Umiestnenie vykurovacej špirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rýchlosť uvarenia maximálneho objemu (min)

6,4

5,12
Rýchlosť uvarenia 0,8 l (min)

3,67

3,00
Rýchlosť uvarenia minimálneho objemu (min)

2,9

2,07
Možnosť opätovného zapnutia po dovarení

Áno

100 % Áno

Bezpečnosť a komfort používania

Na základe predchádzajúcich skúseností s dvojplášťovými kanvicami nás trochu prekvapilo, že je kanvica po použití v hornej časti pomerne horúca. Nie natoľko, aby hrozilo popálenie (hoci príliš neodporúčame dotýkať sa kovového pásika v spodnej časti veka), ale skrátka je asi trochu horšie odizolovaná ako iné dvojplášťové modely. Rukoväť a spodná hrana kanvice, teda časti, s ktorými sa pri prenášaní pravdepodobne dostanete do kontaktu, sa ale pri varení nijako nezahrievajú, štandardná manipulácia s kanvicou je tak úplne bezpečná. Kanvica je navyše dostatočne stabilná a vďaka protišmykovým plôškam na spodnej strane podstavy sa nebude ani posúvať po linke.

Zamerali sme sa aj na bezpečnostné poistky kanvice. Úplným základom je vypnutie pri spustení naprázdno, táto kanvica ho zvládne do 30 sekúnd, čo je trochu pomalšie ako niektoré iné kanvice, v praxi tých pár sekúnd ale pravdepodobne nebude hrať rolu. Kanvica sa vypne tiež, keď ju zložíte z podstavy. To je u modelov so sofistikovanejším ovládaním samozrejmosťou, napr. u kanvíc s pákovými spínačmi ale niekedy zostane páčka v polohe „zapnuté“ aj keď ju z podstavy zložíte.

Kanvice s termoreguláciou väčšinou zvládajú navyše automatické vypnutie, pokiaľ ich necháte variť s otvoreným vekom. Tento model je ale výnimkou, treba dodať, že na to upozorňuje aj výrobca v návode. Je tak potrebné dávať si pozor, aby ste kanvicu omylom nespustili nezavretú, inak bude po dosiahnutí varu pokračovať v ohreve aj ďalších niekoľko minút (my sme ju vypli po 3 minútach) a v kuchyni na vás budú čakať oblaky pary.

Pokiaľ ide o vývod pary, tá z kanvice (zatvorenej) odchádza nielen zobáčikom, ako je správne dané, ale aj škárou okolo tlačidla otvárania a škárou v zadnej časti veka. To je pri kanviciach pomerne častý problém a je skrátka potrebné pamätať na to, že para môže unikať aj miestami, pri ktorých to nečakáte, a v prípade neopatrnosti tak hrozí obarenie.

Otváranie veka a plnenie

Kanvica sa otvára stlačením tlačidla uprostred veka. To nepovažujeme za najbezpečnejšie riešenie, pretože veko môže byť po použití dosť teplé a pokiaľ takto otvoríte kanvicu s horúcou vodou, hrozí, že sa na vašu ruku vyvalí para, pokiaľ ju dostatočne rýchlo neoddialite. Opäť je tak potreba o trochu väčšiu opatrnosť ako pri kanviciach, ktoré majú otváranie veka umiestnené napríklad na rukoväti. Po stlačení tlačidla sa navyše veko otvorí dosť prudko, kanvica sa dokonca ľahko zatrasie. Ani to nie je ideálne, pokiaľ je v nádobe práve horúca voda.

Pozitívom je, že sa veko otvára dostatočne doširoka a drží bezpečne v otvorenej polohe. Vďaka tomu môžete kanvicu komfortne naplniť bez nejakého zápolenia s vekom. Pri napúšťaní vody dokonca nemusíte kanvicu ani otvárať, dá sa pomerne pohodlne naplniť aj zobáčikom, za predpokladu, že dobre odhadnete množstvo vody a nepotrebujete sa pozrieť na objemovú stupnicu.

Tá je totiž ukrytá vo vnútri kanvice, a je tak pomerne zle viditeľná. To je u kanvíc s minimalistickým dizajnom pomerne obvyklé, objemová stupnica skrátka celkový vzhľad narúša. Stupnicu vo vnútri kanvice nájdete len na jednej strane, čo môže byť problém, pokiaľ kanvicu držíte ľavou rukou. Samotná stupnica rovnako pozostáva len z rysky minima a maxima, hodí sa teda hlavne pre používateľov, ktorí napúšťanie s presnosťou na šálky (alebo dokonca na mililitre) naozaj neriešia.

Nalievanie a čistenie

Po ohreve sa voda z kanvice nalieva pohodlne, nie je potrebné kanvicu nijako prehnane nakláňať, voda nepreteká škárou vo veku a pod. Drobným nedostatkom môže byť v tomto prípade už spomínaná absencia klasického filtra. Skrátka budete musieť kanvicu udržiavať dostatočne pravidelne na to, aby vo vode neplávali žiadne znateľné kúsky vodného kameňa, filter kanvice ich totiž nezachytí.

Údržba je našťastie dosť jednoduchá, v kanvici nie sú žiadne neprístupné miesta, v ktorých by sa usadzoval vodný kameň, a dokonca aj horný otvor kanvice je dosť veľký, takže ak máte v pláne vnútro vyčistiť napríklad hubkou na riad, nič vám v tom nebráni.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Horúca na dotyk

Áno

80 % Áno, 10 % Nie, 10 % Pri dlhšom kontakte
Horúce časti

Horná časť kanvice, veko, kovový opasok

50 % Telo kanvice, 10 % Horná časť kanvice, veko, kovový opasok, 10 % Kovový pásik pod vekom, 10 % Telo kanvice vrátane stupnice pod madlom, 10 % Nerezové časti, 10 % Neuvedené
Vypnutie mimo podstavu

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Vypnutie pri spustení naprázdno (s)

30

21,60
Vypnutie pri spustení s otvoreným vekom

Nie

60 % Áno, 40 % Nie
Stabilita (max. 10)

9,0

8,40
Unikanie pary mimo zobáčik

Mierne uniká

50 % Mierne uniká, 30 % Neuniká, 20 % Výrazne uniká
Návod v češtine

Áno

100 % Áno
Otváranie veka (max. 10)

6,0

6,00
Plnenie (max. 10)

10,0

50 % 6.6666666666667, 30 % 10, 20 % 3.3333333333333
Stupnica objemu

Zle viditeľná

50 % Zle viditeľná, 30 % Dobre viditeľná pre pravákov, 20 % Dobre viditeľná pre pravákov aj ľavákov
Nalievanie (max. 10)

6,7

5,83
Čistenie (max. 10)

10,0

8,00

Funkcie a rozmery

Rovnako ako väčšina testovaných modelov, aj tento má nejakú formu svetelnej signalizácie. V tomto prípade sa jedná o LED pásik v spodnej časti rukoväte, ktorý s narastajúcou teplotou vody mení farby od modrej cez zelenú, žltú a fialovú až po červenú. Okrem tejto farbohry o sebe dá kanvica vedieť aj pomocou zvukového signálu, ten nie je u kanvíc samozrejmosťou, avšak v danej cenovej kategórii už je pomerne častý.

To isté platí pre termoreguláciu, vďaka ktorej si môžete nastaviť presnú teplotu, na ktorú chcete vodu ohriať. To je užitočné napríklad pre milovníkov čajových rituálov, ktorí rešpektujú, že každý typ čaju si vyžaduje špecifickú teplotu. Okrem toho ponúka aj funkciu udržovania teploty, a to až po 6 hodín. Ide o jeden z dlhších časov, niektoré modely s touto funkciou zvládajú udržiavanie teploty hoci len pol hodiny.

Kanvici nechýba priestor pre uloženie kábla v podstave, rovnako ako všetkým testovaným modelom. Kábel nie je možné namotať až tesne po koncovku, ale k dokonalosti chýba len kúsok a v zmotanom stave pevne drží, stále sa vám tak bude veľmi dobre skladovať. Pokiaľ máte obavu o to, koľko kanvica zaberie miesta alebo či jej šnúra dosiahne do zásuvky, pozrite sa do tabuľky nižšie na uvedené rozmery.

Smart funkcie

Ponuka inteligentných funkcií je pravdepodobne najzaujímavejšou stránkou tejto kanvice. Tú totiž môžete ovládať aj na diaľku, pomocou mobilnej aplikácie. Oceňujeme, že pripojenie prebieha cez Wi-fi, a nie cez Bluetooth, s ktorým by ste sa nemohli od kanvice príliš vzdialiť. V mobilnej aplikácii môžete nastaviť presnú teplotu ohrevu a myslíme tým skutočne presnú, ľubovoľne od 0 do 100 °C. To vám ponúkne len máloktorá kanvica. Môžete tiež kombinovať funkcie ohrevu a udržovania teploty, teda nechať vodu prevariť a potom nastaviť niekoľkohodinové udržovanie teploty napríklad na 40 °C. To ocenia najmä rodičia malých detí, ktorí túto funkciu môžu využiť na prípravu vody na rozmiešanie dojčenského mlieka.

Zlatým klincom však je možnosť plánovania ohrevu a zapínania kanvice na diaľku, teda funkcie, ktoré si pod pojmom „smart kanvice“ pravdepodobne väčšina užívateľov predstaví ako prvé. Na tuzemskom trhu na ne pritom len tak nenarazíte, a to ani pri ďalších inteligentných prístrojoch. U tejto kanvice si môžete naplánovať ľubovoľný čas zapnutia na všetky dni v týždni, alebo ju spustiť pomocou mobilnej aplikácie napríklad priamo z postele. Používanie aplikácie je pritom jednoduché, plusom je, že je v češtine. Po rýchlej registrácii sa kanvica veľmi ľahko pripojí a pri našom testovaní sme nezaznamenali žiadne problémy s pripojením ani s funkčnosťou appky.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Svetelná signalizácia

LED osvetlenie

50 % Displej, 30 % Kontrolka, 20 % LED osvetlenie
Zvuková signalizácia

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Regulácia teploty (termoregulácia)

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Udržiavanie teploty

6 h

30 % Nie, 20 % 30 min, 20 % 2 h, 10 % 6 h, 10 % 12 h, 10 % 20 min
Smart funkcie

Áno

80 % Nie, 20 % Áno
Priestor na uloženie kábla

Áno

100 % Áno
Dĺžka prívodnej šnúry (cm)

67

69,15
Priemer horného otvoru (cm)

13,8

10,23
Výška (cm)

23

24,07
Šírka (cm)

14,2

15,79
Hĺbka (cm)

22,8

22,45
Hmotnosť (g)

986,5

971,68

Klady a zápory

Najzásadnejšou výhodou kanvice Niceboy sú samozrejme jej inteligentné funkcie. Naozajstné ovládanie na diaľku, teda nielen možnosť nastaviť teplotu či dĺžku jej udržiavania, ale reálna možnosť kanvicu na diaľku aj zapnúť, je na trhu viac-menej raritou. Pozitívom je tiež schopnosť udržovania teploty po 6 hodín a možnosť ľubovoľnej termoregulácie.

Ako slabinu vnímame nižší výkon, ktorý spomaľuje ohrev vody, zle viditeľnú stupnicu objemu a absenciu klasického filtra na vodný kameň. V danej cenovej kategórii by tiež mohlo byť celkové spracovanie kanvice (napr. dosadnutie niektorých dielov) o niečo dotiahnutejšie. Negatívom môže byť aj fakt, že sa kanvica nevypne po dosiahnutí varu, pokiaľ má otvorené veko (výrobca na to ale upozorňuje).

Porovnanie s alternatívami

Ako najbližšia alternatíva sa rozhodne ponúka kanvica Xiaomi Mi Smart Pro. Tá má podobnú cenu, podobný vzhľad a tiež láka inteligentnými funkciami. Oproti kanvici Niceboy pôsobí použitý plast o niečo kvalitnejším dojmom a pri použití sa ani tak nezahrieva. Kanvica Xiaomi tiež zvláda udržiavať teplotu až po 12 h, teda dvojnásobok toho, čo môže ponúknuť Niceboy. V rýchlosti ohrevu, hlučnosti a komforte používania sú tieto kanvice viac-menej porovnateľné.

Hlavnou slabinou modelu Xiaomi sú ale spomínané smart funkcie. Kanvica sa pripája cez Bluetooth, čo už je samo o sebe limitujúce, navyše ale nejde spustiť na diaľku. V aplikácii tak môžete iba nastaviť teplotu, dĺžku udržiavania teploty a pod., pre spustenie ale aj tak musíte ísť a stlačiť tlačidlo priamo na kanvici.

Ak vás zaujíma hlavne minimalistický dizajn a bez smart funkcií sa bez problémov zaobídete, mohla by sa vám páčiť aj kanvica Tefal KO851830. Tá okrem štýlového prevedenia ponúkne aj o niečo rýchlejší ohrev, filter na vodný kameň a prehľadný displej. Teplotu ale udržuje iba 30 minút a, ako už bolo povedané, neponúka žiadne smart funkcie. V týchto ohľadoch ju tak kanvica Niceboy predbehne.

Záver

Hlavná motivácia pre zaobstaranie kanvice Niceboy ION SmartKettle je jasná – momentálne ide o jednu z najinteligentnejších rýchlovarných kanvíc na trhu. Pokiaľ teda žijete jednou nohou v budúcnosti a kanvicu, ktorú si môžete načasovať na každý deň v týždni, alebo spustiť napríklad z postele, skrátka musíte mať, môžeme vám tento model vrelo odporučiť. Má síce svoje muchy, ale nič, čo by z nej robilo prepadák. Okrem smart funkcií určite zaujme aj minimalistickým prevedením, v tomto smere sa ale nájdu podľa nášho názoru ešte o niečo lepšie spracované modely, napríklad Xiaomi Mi Smart Pro.

Kanvica Niceboy disponuje kapacitou 1,7 l, čo je veľmi populárny variant. Jej príkon je skôr nižší, a tak aj ohrev patrí k tým pomalším. Nepoteší ani hlučnosťou, vydáva cez 75 dB. Nechýbajú niektoré dôležité bezpečnostné poistky, napr. pre vypnutie pri spustení naprázdno, bohužiaľ sa ale nevypne pri varení s otvoreným vekom, čo by sme od modelu v tejto cenovej kategórii tak trochu očakávali.

Celkový komfort používania kanvice je veľmi slušný, ľahko ho znižuje zle viditeľná objemová stupnica. Nepochválime ani „filter“, alebo skôr veľké otvory v stene kanvice, ktoré nebudú pri zachytávaní vodného kameňa príliš efektívne. Pozitívom je okrem spomínaných smart funkcií napríklad aj funkcia udržiavania teploty až do 6 hodín.

60 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Niceboy ION SmartKettle | Hodnotenie: 73,4 %
Eliška Srncová
Eliška je jednou zo služobne najstarších redaktoriek. Tému rýchlovarných kanvíc už pozná od A do Z a všetky modely zaradené v teste starostlivo vyskúšala a zhodnotila. Vďaka tomu vám napríklad poradí, za akých okolností sa oplatí investovať do drahšieho modelu alebo aké hodnoty máte pri kanviciach požadovať. Okrem rýchlovarných kanvíc má na starosti aj porovnanie veľkých aj menších domácich spotrebičov, napríklad sporákov alebo kávovarov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Niceboy ION SmartKettle

Niceboy ION SmartKettle

60 € Orientačná cena