Menu

Sencor SWK 1720BK – Recenzie, testy a porovnania

67,0 % Celkové hodnotenie

Top 9 v kategorii Rýchlovarné kanvice

Jednotlivá hodnocení

 • 8,5/10
  Rýchlosť ohrevu a efektivita
 • 5,8/10
  Bezpečnosť
 • 7,2/10
  Komfort používania
 • 4,7/10
  Funkcie a vybavenie

Klady

 • Dostupná cena
 • Rýchle vypnutie pri spustení naprázdno
 • Stabilná podstava

Zápory

 • Pomalší ohrev
 • Vyššia hlučnosť
 • Veko netesní
 • Stupnica objemu iba na jednej strane
20 € Orientačná cena

Základné parametre, rýchlosť ohrevu a efektivita

Nerezová kanvica Sencor patrila v našom teste (september 2021) k cenovo dostupnejším modelom. V kategórii základných parametrov sa nižšia cena prejavuje najmä pomalším ohrevom. Zatiaľ čo niektoré modely zvládajú ohriať 0,8 l vody pod dve a pol minúty, tejto zaberie rovnaká činnosť rovno minúty tri. Radí sa aj k hlučnejším modelom, vydáva cez 73 dB, niektoré modely mali hlučnosť len okolo 65 dB.

Filter na vodný kameň z umelých vlákien je u kanvíc obvyklý, rovnako tak mali všetky testované modely skryté výhrevné teleso a možnosť opätovného zapnutia po dovarení vody. Tiež kapacita kanvice, maximálne 1,7 l a minimálne 0,5 l, sa radí k štandardu.

Unboxing a video z testovania

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Sencor

Materiál kanvice

Nerez

30 % Nerez/plast, 30 % Sklo/nerez, 20 % Nerez, 10 % Plast, 10 % Plast a nerez
Materiál filtra

Umelé vlákno

60 % Umelé vlákno, 30 % Nerez, 10 % Neuvedené
Deklarovaný maximálny objem (l)

1,7

90 % 1,7, 10 % 1,5
Deklarovaný minimálny objem (l)

0,5

80 % 0,5, 10 % 0,75, 10 % Neuvedené
Reálny minimálny objem (l)

0,5

0,51
Príkon (W)

2 200

2 130,00
Hlučnosť (dB)

73,3

71,30
Umiestnenie vykurovacej špirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rýchlosť uvarenia maximálneho objemu (min)

5,37

5,12
Rýchlosť uvarenia 0,8 l (min)

3

3,00
Rýchlosť uvarenia minimálneho objemu (min)

2,22

2,07
Možnosť opätovného zapnutia po dovarení

Áno

100 % Áno

Bezpečnosť a komfort používania

Rovnako ako väčšina dostupnejších modelov, ani kanvica Sencor nemá poistku, ktorá by ju vypla pri varení vody s otvoreným vekom. Poistka pre vypnutie pri spustení naprázdno ale nechýba, zvláda ho len za 18 s. Spínacia páčka sa tiež automaticky prepne do polohy „vypnuté“, kedykoľvek zložíte kanvicu z podstavy. Vďaka tomu sa nestane, že by ste kanvicu nevedomky postavili na podstavu so zapnutým spínačom.

Nie je veľkým prekvapením, že nerezová kanvica je po dovarení vody horúca, aj pri tejto kanvici je telo pomerne rozpálené. Neodporúčame preto kanvicu nijako podopierať druhou rukou, ani pri spodnom okraji, ktorý býva pri niektorých modeloch odizolovaný. Oceňujeme však, že je kanvica pod madlom vybavená plastovou vrstvou, vďaka ktorej sa pri jej zdvíhaní nepopálite.

K podstave kanvice nemáme väčšie výhrady, je dostatočne stabilná, nekýve sa a proti posúvaniu je vybavená protišmykovými plôškami. Veko už je na tom o niečo horšie, nie je úplne utesnené, a škárami tak mierne uniká para.

Otváranie veka a plnenie

Veko kanvice Sencor sa otvára klasicky, stlačením tlačidla na madle. Oceňujeme, že otvorenie veka prebieha pomerne plynulým pohybom, a nehrozí tak napríklad vyšplechnutie horúcej vody. Veko sa dá otvoriť až do cca pravého uhla, je ale potrebné naň zatlačiť rukou, stlačením tlačidla sa neotvorí úplne.

Pri plnení kanvice drží veko bezpečne v otvorenej polohe. To je výhoda, pretože plnenie zobáčikom nie je pri tejto kanvici úplne efektívne. Zobáčik je síce dostatočne veľký, pri silnejšom prúde vody sa ale rýchlo preplní, a von tak tečie viac vody ako do kanvice. Pri plnení je podstatná aj objemová stupnica. Tá je pri tejto kanvici dobre viditeľná, avšak len z jednej strany. Pokiaľ kanvicu pri napúšťaní držíte ľavou rukou, umiestnenie stupnice pre vás nebude ideálne.

Nalievanie a čistenie

Pri nalievaní horúcej vody sa kanvica Sencor dopúšťa rovno všetkých prehreškov, za ktoré sme strhávali body. V prvom rade je kanvicu potrebné veľmi nakláňať, čo je značne nepohodlné. Veko tiež dobre netesní a voda preteká mimo zobáčika aj škárou vo veku. Dobre vyriešené nie je ani umiestnenie filtra, voda preteká okolo neho a nemusí tak zachytiť všetky čiastočky vodného kameňa. To samozrejme neznamená, že by nalievanie vody z tejto kanvice bolo extrémne nepohodlné alebo úplne nemožné, len sa nájde množstvo modelov, ktoré sú v tomto smere efektívnejšie.

V otázke čistenia už si kanvica nevedie tak zle. Otvor kanvice je dostatočne veľký a sitko sa dá pomerne ľahko vybrať, čistenie časti s objemovou ryskou ale bude trochu zložitejšie.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Horúca na dotyk

Áno

80 % Áno, 10 % Nie, 10 % Pri dlhšom kontakte
Horúce časti

Telo kanvice

50 % Telo kanvice, 10 % Horná časť kanvice, veko, kovový opasok, 10 % Kovový pásik pod vekom, 10 % Telo kanvice vrátane stupnice pod madlom, 10 % Nerezové časti, 10 % Neuvedené
Vypnutie mimo podstavu

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Vypnutie pri spustení naprázdno (s)

18

21,60
Vypnutie pri spustení s otvoreným vekom

Nie

60 % Áno, 40 % Nie
Stabilita (max. 10)

9,0

8,40
Unikanie pary mimo zobáčik

Mierne uniká

50 % Mierne uniká, 30 % Neuniká, 20 % Výrazne uniká
Návod v češtine

Áno

100 % Áno
Otváranie veka (max. 10)

8,0

6,00
Plnenie (max. 10)

6,7

50 % 6.6666666666667, 30 % 10, 20 % 3.3333333333333
Stupnica objemu

Dobre viditeľná pre pravákov

50 % Zle viditeľná, 30 % Dobre viditeľná pre pravákov, 20 % Dobre viditeľná pre pravákov aj ľavákov
Nalievanie (max. 10)

0,0

5,83
Čistenie (max. 10)

6,0

8,00

Funkcie a rozmery

Ako už cena napovedá, kanvica Sencor nie je vybavená žiadnymi špeciálnymi technickými vychytávkami, ide o pomerne jednoduchý model. Nechýba jej svetelná kontrolka na signalizáciu zapnutia a priestor na namotanie prívodnej šnúry a to je asi tak všetko. Nemá termoreguláciu, funkciu udržiavania teploty, zvukový signál alebo Bluetooth pripojenie, ani jedno sa ale od kanvice v tejto cenovej kategórii nedá práve očakávať.

Prívodná šnúra je so 65 cm skôr kratšia, odporúčame preto skontrolovať, či kanvica dobre dosiahne z vybraného miesta k zásuvke. Rozmery kanvice a jej hmotnosť uvádzame v nasledujúcej tabuľke.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Svetelná signalizácia

Kontrolka

50 % Displej, 30 % Kontrolka, 20 % LED osvetlenie
Zvuková signalizácia

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Regulácia teploty (termoregulácia)

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Udržiavanie teploty

Nie

30 % Nie, 20 % 30 min, 20 % 2 h, 10 % 6 h, 10 % 12 h, 10 % 20 min
Smart funkcie

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Priestor na uloženie kábla

Áno

100 % Áno
Dĺžka prívodnej šnúry (cm)

65

69,15
Priemer horného otvoru (cm)

9,9

10,23
Výška (cm)

22

24,07
Šírka (cm)

15,5

15,79
Hĺbka (cm)

22

22,45
Hmotnosť (g)

715

971,68

Názory užívateľov a odborníkov

Podľa viac ako stovky pozitívnych recenzií môžeme konštatovať, že je kanvica Sencor medzi užívateľmi veľmi obľúbená. Tí sú väčšinou spokojní s pomerom ceny a kvality a jednoduchým používaním. Spomínajú ale aj určité nedostatky, ktoré sme aj my popísali v tejto recenzii. Veľmi často sa objavuje výhrada na umiestnenie objemovej stupnice, ktorá nie je vhodná pre ľavákov. Kanvicu tiež označujú za hlučnejšiu a upozorňujú, že pri väčšom naklonení preteká voda škárou vo veku. Niekomu vadí aj kratšia prívodná šnúra.

Klady a zápory

Pozitívom kanvice Sencor je bezpochyby jej dostupná cena. Oceňujeme aj dobrú stabilitu, niekoľko bezpečnostných poistiek a jednoduché používanie. V prospech kanvice rozhodne hovoria aj desiatky pozitívnych užívateľských recenzií. Tento model má ale aj svoje nedostatky, napríklad zle tesniace veko, ktorým uniká para a preteká voda pri nalievaní, pomalší chod, vyššia hlučnosť, kratšia prívodná šnúra alebo objemová stupnica umiestnená iba na jednej strane.

Záver

Rýchlovarná kanvica Sencor SWK 1720BK bude vyhovovať nenáročným užívateľom, ktorí hľadajú kanvicu za dostupnú cenu a nemajú od nej vysoké očakávania. Takýchto užívateľov sa však nájde celý rad, o čom svedčí aj viac ako stovka pozitívnych recenzií tohto modelu.

My môžeme pochváliť niekoľko bezpečnostných poistiek, dobrú stabilitu kanvice aj pomerne plynulé otváranie veka. Konštrukčné riešenie kanvice ale nie je ideálne, napríklad veko príliš netesní a okolo filtra na vodný kameň preteká voda. Kanvica má tiež trochu pomalší ohrev a vyššiu hlučnosť, nepatrí ani medzi modely vybavené zaujímavými funkciami.

Pokiaľ teda práve k nenáročným užívateľom nepatríte a nevadí vám trochu si pri kúpe kanvice priplatiť, pozrite sa aj na ďalšie recenzie v našom teste. Dobrého hodnotenia sa dočkala napríklad kanvica Tefal KO851830.

20 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Sencor SWK 1720BK | Hodnotenie: 67,0 %
Eliška Srncová
Eliška je jednou zo služobne najstarších redaktoriek. Tému rýchlovarných kanvíc už pozná od A do Z a všetky modely zaradené v teste starostlivo vyskúšala a zhodnotila. Vďaka tomu vám napríklad poradí, za akých okolností sa oplatí investovať do drahšieho modelu alebo aké hodnoty máte pri kanviciach požadovať. Okrem rýchlovarných kanvíc má na starosti aj porovnanie veľkých aj menších domácich spotrebičov, napríklad sporákov alebo kávovarov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sencor SWK 1720BK

Sencor SWK 1720BK

20 € Orientačná cena