Menu

SilverCrest SWKC 3000 E3 – Recenzie, testy a porovnania

69,8 % Celkové hodnotenie

v kategorii Rýchlovarné kanvice

Jednotlivá hodnocení

 • 9,5/10
  Rýchlosť ohrevu a efektivita
 • 6,3/10
  Bezpečnosť
 • 6,3/10
  Komfort používania
 • 5,9/10
  Funkcie a vybavenie

Klady

 • Rýchly ohrev
 • Zaujímavý dizajn
 • Tesniace veko
 • Pomer ceny a výkonu

Zápory

 • Neefektívny filter
 • Vysoká hlučnosť
 • Miestami nepohodlná manipulácia
22 € Orientačná cena

Základné parametre, rýchlosť ohrevu a efektivita

Rýchlovarná kanvica SilverCrest SWKC 3000 E3 zaujme v prvom rade svojim retro designom. V tejto recenzii sa budeme venovať aj jej výkonu, bezpečnosti a komfortu používania. Kanvica je prevažne vyrobená z nerezu, čo je v dnešnej dobe veľmi populárny variant. Na rozdiel od plastových modelov napríklad nehrozí, že by voda prevarená v kanvici získala nejaký zápach. Nerezový je tiež filter, čo oceňujeme, pri väčšine kanvíc narazíte na plastové prevedenie. Na druhú stranu je sieťka filtra natoľko riedka, že o nejakom efektívnom zachytávaní vodného kameňa nemôže byť príliš reč.

Maximálny objem kanvice je 1,8 l, to bola v čase testovania (máj 2022) vcelku štandardná hodnota. Ako minimálny objem udáva výrobca 0,7 l, my sme namerali cca 0,78 l po rysku minima. Nepôjde teda o ideálny variant pre jednotlivca, ktorý by si chcel uvariť vodu na zaliatie jednej šálky čaju. V takom prípade sú vhodnejšou voľbou modely s minimálnym objemom pod 0,5 l.

Kanvica má pomerne vysoký príkon, 3 100 W, priemer bol cca 2 200 W. Vďaka tomu sa dočkáte aj relatívne rýchleho ohrevu. Zatiaľ čo ostatné testované modely v priemere ohriali 0,8 l vody za necelé tri minúty, kanvica SilverCrest to zvládne o cca pol minúty rýchlejšie. Rovnako ako väčšina modelov na trhu, aj túto kanvicu je možné takmer okamžite po dovarení zapnúť znova, netreba čakať, kým vychladne. Slabšou stránkou modelu je hlučnosť, tá presahuje 75 dB, niektoré kanvice pritom bývajú aj o 10 dB tichšie.

Unboxing a video z testovania

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

SilverCrest

Materiál kanvice

Nerez

30 % Nerez/plast, 30 % Sklo/nerez, 20 % Nerez, 10 % Plast, 10 % Plast a nerez
Materiál filtra

Nerez

60 % Umelé vlákno, 30 % Nerez, 10 % Neuvedené
Deklarovaný maximálny objem (l)

1,8

90 % 1,7, 10 % 1,5
Deklarovaný minimálny objem (l)

0,7

80 % 0,5, 10 % 0,75, 10 % Neuvedené
Reálny minimálny objem (l)

0,78

0,51
Príkon (W)

3 100

2 130,00
Hlučnosť (dB)

75,7

71,30
Umiestnenie vykurovacej špirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rýchlosť uvarenia maximálneho objemu (min)

4,1

5,12
Rýchlosť uvarenia 0,8 l (min)

2,35

3,00
Rýchlosť uvarenia minimálneho objemu (min)

2,1

2,07
Možnosť opätovného zapnutia po dovarení

Áno

100 % Áno

Bezpečnosť a komfort používania

Rovnako ako pri väčšine nerezových kanvíc (s výnimkou niektorých dvojplášťových modelov), aj pri kanvici SilverCrest je treba počítať s tým, že je po dovarení horúca. Výhodou je, že rukoväť kanvice aj jej spodný okraj sú vyrobené z plastu a zachovávajú si nízku teplotu, s kanvicou tak môžete pomerne bezpečne manipulovať. Pri varení sa kanvica trochu trepe, celkovo ale môžeme konštatovať, že má na podstavci dobrú stabilitu a vďaka protišmykovým plôškam by sa nemala ani nijako posúvať po linke.

Otestovali sme aj bezpečnostné poistky kanvice. Rovnako ako všetky testované modely, aj tento sa vypne pri spustení naprázdno, a to po 30 s. To je pomerne obvyklý čas, niektoré kanvice boli o pár sekúnd rýchlejšie, všeobecne ale tejto hodnote nemáme čo vytknúť. Kanvica sa tiež automaticky vypne, ak ju odoberiete z podstavy. Páčka zapínania sa vráti do polohy „vypnuté“, a nestane sa tak, že by ste spotrebič omylom postavili na podstavu zapnutý.

Treťou poistkou býva vypnutie pri varení bez veka, to ale spravidla zvládajú skôr drahšie modely s teplotným čidlom. Pokiaľ túto kanvicu necháte zapnutú s otvoreným vekom, bude variť dlhé minúty, pričom z nej vystrekujú kvapky horúcej vody. Pochváliť ale môžeme utesnenie veka, para pri vare odchádza iba tadiaľ, kadiaľ má (teda zobáčikom kanvice) a neuniká žiadnymi medzerami okolo veka ai. Vďaka tomu nehrozí, že by ste sa napr. pri uchopení rukoväte obarili.

Otváranie veka a plnenie

Ako sme už spomenuli, veko kanvice nie je úplne typické. Pri nájdení správneho grifu sa dá ale veľmi ľahko otvoriť iba jednou rukou (a to aj keď v nej práve držíte rukoväť kanvice), otváranie teda môžeme ohodnotiť ako veľmi jednoduché. Nevýhodou je, že sa v takom prípade môžete dostať do kontaktu s horúcou parou, ruku totiž máte pri otváraní priamo nad vekom. Pokiaľ ho budete otvárať oboma rukami, možno na vás aj vyšplechne horúca voda.

Kanvica sa dá jednoducho naplniť, to ale iba horným otvorom, a nie zobáčikom, ako by jej dizajnové prevedenie naznačovalo. Pri napúšťaní vody zobáčikom totiž musíte kanvicu dosť nakláňať, aby sa nepreplňoval a voda z neho nevytekala. V takej chvíli zase neuvidíte na (inak pomerne dobre viditeľnú) objemovú stupnicu. Tá síce nie je na bočných stranách kanvice, čo by bola ideálna varianta, vďaka vysoko umiestnenej rukoväti ale nie je ani nijako zakrytá a pri napúšťaní kanvice (horným otvorom) na ňu uvidia dobre praváci aj ľaváci.

Nalievanie a čistenie

Pri nalievaní vody do šálky je retro design výhodou, voda tečie iba zobáčikom a v hornej časti nie sú žiadne škáry, ktorými by mohla utekať. Tiež okolo filtra nenájdete žiadne skuliny (hoci o jeho reálnej efektivite sa dá polemizovať, ako sme už spomenuli). Nevýhodou je, že pri vylievaní posledných zvyškov vody je potrebné kanvicu naozaj veľmi nakláňať, takmer ju obrátiť hore nohami, čo nie je úplne najpohodlnejšie.

Údržba kanvice tiež môže byť trochu zložitejšia, horný otvor je pomerne malý, a ešte k tomu čiastočne zakrytý rukoväťou, do kanvice sa tak dostane len malá ruka. Príliš tak nepočítajte s tým, že by ste kanvicu drhli ručne. Vnútro navyše nie je úplne hladké, vodný kameň sa môže usadzovať napr. v priestore okolo objemovej stupnice alebo čidla.

Problematický je tiež filter kanvice, ktorý sa prakticky nedá vybrať (len hrubou silou, za použitia nejakého nástroja), pri čistení ho tak väčšina používateľov pravdepodobne vôbec vyberať nebude a môže sa na ňom usadzovať vodný kameň.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Horúca na dotyk

Áno

80 % Áno, 10 % Nie, 10 % Pri dlhšom kontakte
Horúce časti

Telo kanvice

50 % Telo kanvice, 10 % Horná časť kanvice, veko, kovový opasok, 10 % Kovový pásik pod vekom, 10 % Telo kanvice vrátane stupnice pod madlom, 10 % Nerezové časti, 10 % Neuvedené
Vypnutie mimo podstavu

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Vypnutie pri spustení naprázdno (s)

30

21,60
Vypnutie pri spustení s otvoreným vekom

Nie

60 % Áno, 40 % Nie
Stabilita (max. 10)

9,0

8,40
Unikanie pary mimo zobáčik

Neuniká

50 % Mierne uniká, 30 % Neuniká, 20 % Výrazne uniká
Návod v češtine

Áno

100 % Áno
Otváranie veka (max. 10)

4,0

6,00
Plnenie (max. 10)

6,7

50 % 6.6666666666667, 30 % 10, 20 % 3.3333333333333
Stupnica objemu

Dobre viditeľná pre pravákov aj ľavákov

50 % Zle viditeľná, 30 % Dobre viditeľná pre pravákov, 20 % Dobre viditeľná pre pravákov aj ľavákov
Nalievanie (max. 10)

6,7

5,83
Čistenie (max. 10)

1,0

8,00

Funkcie a rozmery

Kanvica SilverCrest predstavuje naozaj jednoduchý model, bez prídavných funkcií. Nepočítajte teda s termoreguláciou, smart funkciami, udržiavaním teploty alebo zvukovou signalizáciou. To sa ale ani v tejto cenovej kategórii nedá očakávať. Že je kanvica v prevádzke spoznáte podľa polohy spínacej páčky a vďaka svetelnej kontrolke. V podstave nájdete priestor na uloženie kábla, to je štandardný prvok obvyklý takmer pri každej kanvici. Kábel dobre drží zmotaný aj rozmotaný, ale nejde ho zamotať až úplne ku koncovke, čo by ešte zjednodušilo skladovanie.

Rozmery kanvice nájdete nižšie v tabuľke, oceňujeme pomerne nízku hmotnosť okolo 800 g, niektoré konkurenčné modely vážia aj viac ako 1 kg, a pri prenášaní naplnenej kanvice sa tak už celkom narobíte.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Svetelná signalizácia

Kontrolka

50 % Displej, 30 % Kontrolka, 20 % LED osvetlenie
Zvuková signalizácia

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Regulácia teploty (termoregulácia)

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Udržiavanie teploty

Nie

30 % Nie, 20 % 30 min, 20 % 2 h, 10 % 6 h, 10 % 12 h, 10 % 20 min
Smart funkcie

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Priestor na uloženie kábla

Áno

100 % Áno
Dĺžka prívodnej šnúry (cm)

73

69,15
Priemer horného otvoru (cm)

8,7

10,23
Výška (cm)

23

24,07
Šírka (cm)

19,4

15,79
Hĺbka (cm)

27,2

22,45
Hmotnosť (g)

804,4

971,68

Hodnotenie užívateľov a odborníkov

V súčasnosti (máj 2022) patrí kanvica SilverCrest SWKC 3000 E3 k najpopulárnejším produktom na trhu. Z niekoľkých desiatok hodnotení bola prevažná väčšina pozitívna. Užívatelia chvália dostupnú cenu, pekný vzhľad a rýchly ohrev. Podľa niektorých názorov je ale pomerne hlučná a pri varení vody sa celkom trepe (s tým sme sa v teste stretli aj my).

Klady a zápory

Výhodou kanvice SilverCrest je pomerne nízka cena, za ktorú dostanete designovo zaujímavý model s rýchlym ohrevom. Pochváliť môžeme aj dobré tesnenie veka, ktorým neuniká para, a automatické vypnutie pri sňatí z podstavy. Slabinou kanvice je vyššia hlučnosť, postráda tiež zaujímavejšie funkcie a pri vylievaní vody je potrebné ju veľmi nakláňať.

Porovnanie s alternatívami

Ak hľadáte dizajnovo zaujímavý model pre náročnejších užívateľov, pozrite sa aj na recenziu kanvice Tefal KO851830. Tá je síce oproti modelu SilverCrest výrazne drahšia, ponúkne ale pomerne zaujímavé funkcie, ako je termoregulácia či udržovanie teploty. Po použití navyše nie je horúca. Oproti kanvici SilverCrest je o niečo tichšia, vodu ale ohrieva o dosť pomalšie.

Ako výrazne tichšiu alternatívu vám môžeme odporučiť napríklad model Sencor SWK 1720BK. Cenovo spadá s kanvicou SilverCrest do rovnakej kategórie a poteší aj rýchly vypnutím pri spustení naprázdno. Ohrev mu ale trvá dlhšie a celkové spracovanie pôsobí oproti kanvici SilverCrest lacnejším dojmom.

Záver

Retro kanvica SilverCrest SWKC 3000 E3 patrila v čase testovania k najpopulárnejším modelom na českom trhu. V jej prospech hovorí predovšetkým dostupná cena, za ktorú dostanete pekné prevedenie a rýchly ohrev. Kanvica má samozrejme aj svoje muchy, jednou z nich je vysoká hlučnosť. Dizajn kanvice tiež občas znižuje komfort používania, napríklad pri vylievaní vody je treba ju veľmi nakláňať, pri otváraní veka sa zase môžete dostať do kontaktu s parou. Nedočkáte sa žiadnych pokročilých funkcií, ako je napríklad termoregulácia, to sa ale od modelu tejto cenovej kategórie nedá ani príliš očakávať.

Celkovo môžeme u tejto kanvice pozitívne ohodnotiť predovšetkým pomer ceny a výkonu, a pokiaľ nepatríte práve k milovníkom čajových rituálov, ktoré vyžadujú veľmi presné teploty, alebo nehľadáte inteligentnú či inak špeciálnu kanvicu, môžeme vám tento model odporučiť. V danej cenovej kategórii ide o špičku. Alternatívou s nižšou hlučnosťou by mohla byť nerezová kanvica Sencor SWK 1720BK, počítajte ale s pomalším ohrevom a celkovo slabším spracovaním.

22 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: SilverCrest SWKC 3000 E3 | Hodnotenie: 69,8 %
Eliška Srncová
Eliška je jednou zo služobne najstarších redaktoriek. Tému rýchlovarných kanvíc už pozná od A do Z a všetky modely zaradené v teste starostlivo vyskúšala a zhodnotila. Vďaka tomu vám napríklad poradí, za akých okolností sa oplatí investovať do drahšieho modelu alebo aké hodnoty máte pri kanviciach požadovať. Okrem rýchlovarných kanvíc má na starosti aj porovnanie veľkých aj menších domácich spotrebičov, napríklad sporákov alebo kávovarov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia SilverCrest SWKC 3000 E3

SilverCrest SWKC 3000 E3

22 € Orientačná cena