Menu

Tefal KO851830 – Recenzie, testy a porovnania

76,5 % Celkové hodnotenie

Dvojstenná kanvica v kategorii Rýchlovarné kanvice

Jednotlivá hodnocení

 • 7,8/10
  Rýchlosť ohrevu a efektivita
 • 7,9/10
  Bezpečnosť
 • 7,8/10
  Komfort používania
 • 6,6/10
  Funkcie a vybavenie

Klady

 • Minimalistický dizajn
 • Displej
 • Termoregulácia
 • Udržiavanie teploty

Zápory

 • Hrozí posúvanie podstavy
 • Zle prehľadná stupnica objemu
 • Unikanie pary medzerou vo veku
60 € Orientačná cena

Základné parametre, rýchlosť ohrevu a efektivita

Rýchlovarnú kanvicu Tefal sme spolu s ďalšími modelmi otestovali v septembri 2021. Patria k dvojstenným modelom, zvonku je tvorená plastom, vo vnútri nájdete nerezovú vrstvu. Minimalistické prevedenie pôsobí profesionálnym dojmom, lesklý povrch sa ale ľahko upatlá a hrozí aj jeho poškriabanie. Filter kanvice je z umelých vlákien, rovnako ako u väčšiny kanvíc na trhu. Niektoré modely však ponúkajú aj nerezové filtre, ktoré sú odolnejšie a majú ľahšiu údržbu. Vykurovacia špirála je skrytá, rovnako ako u väčšiny modelov na trhu. To uľahčuje údržbu.

Kapacitne ide o jeden z väčších modelov, podľa výrobcu kanvice pojme maximálne 1,7 l. Minimálny objem kanvice, zaznačený ryskou, vyjde na cca 0,43 l, to je jedna z nižších hodnôt v našom teste (v septembri 2021). Môžete si tak ľahko uvariť aj menšie množstvo vody.

Príkon 1 800 W bol v čase hodnotenia skôr nižší a pokiaľ ide o rýchlosť varenia, kanvica Tefal patrila skôr k pomalším modelom. Zatiaľ čo iné modely zvládali uvariť 0,8 l vody priemerne za necelé 3 minúty, táto sa dobou ohrevu blíži k trom a pol minútam. Pozitívom ale je, že pokiaľ neodhadnete správne množstvo vody a potrebujete rýchlo prihriať ďalšiu várku, kanvica je hneď pripravená na ďalšie použitie, netreba čakať, kým vychladne. Pochváliť bohužiaľ nemôžeme hlučnosť 72,8 dB, ktorá ľahko presiahla priemer.

Unboxing a video z testovania

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Tefal

Materiál kanvice

Nerez/plast

30 % Nerez/plast, 30 % Sklo/nerez, 20 % Nerez, 10 % Plast, 10 % Plast a nerez
Materiál filtra

Umelé vlákno

60 % Umelé vlákno, 30 % Nerez, 10 % Neuvedené
Deklarovaný maximálny objem (l)

1,7

90 % 1,7, 10 % 1,5
Reálny minimálny objem (l)

0,43

0,51
Príkon (W)

1 800

2 130,00
Hlučnosť (dB)

72,8

71,30
Umiestnenie vykurovacej špirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rýchlosť uvarenia maximálneho objemu (min)

4,03

5,12
Rýchlosť uvarenia 0,8 l (min)

3,47

3,00
Rýchlosť uvarenia minimálneho objemu (min)

2,38

2,07
Možnosť opätovného zapnutia po dovarení

Áno

100 % Áno

Bezpečnosť a komfort používania

Pri väčšine rýchlovarných kanvíc je treba počítať s tým, že po dovarení vody budú minimálne niektoré časti kanvice horúce. Táto je ale výnimkou, vďaka dvojstennému prevedeniu nehrozí, že by ste sa o kanvicu popálili, všetky jej časti si udržujú pomerne nízku teplotu. Kanvicu si tak pri prenášaní a nalievaní vody môžete napríklad podoprieť druhou rukou, čo je pri takto veľkom modeli rozhodne výhoda. U rady nerezových kanvíc túto možnosť nemáte, bez rizika popálenia.

Nechýbajú ani dôležité bezpečnostné poistky, kanvica sa pri spustení naprázdno vypne za menej ako pol minúty (nájdu sa však aj rýchlejšie modely), automaticky sa vypne aj pokiaľ ju odoberiete z podstavy alebo v nej budete ohrievať vodu pri otvorenom veku. Tieto dve poistky pritom nie sú pri varných kanviciach samozrejmosťou, najmä varenie vody s otvoreným vekom je pre rad kanvíc slabina.

Určité výhrady sa od nás dočká podstava tejto kanvice. Zatiaľ čo väčšina kanvíc má na podstave tri a viac protišmykových plôšok, pri tejto nájdete iba jednu. Podstava sa tak pomerne ľahko posúva po povrchu, čo nie je úplne bezpečné. Negatívom je tiež unikanie pary pri vare. Tá by v ideálnom prípade mala odchádzať iba zobáčikom kanvice, u tejto kanvice ale uniká pomerne veľké množstvo pary škárou v zadnej časti veka. To zvyšuje riziko obarenia a veko kanvice je po použití zvonku orosené.

Otváranie veka a plnenie

Veko sa otvára stlačením tlačidla. Ako určitú nevýhodu vnímame umiestnenie tlačidla priamo na veku, môžete sa tak dostať do kontaktu s parou. Niekedy sa veko neotvorí na prvýkrát a tlačidlo je potrebné stlačiť znova, inak je ale otváranie veľmi jednoduché. Po stlačení tlačidla sa veko prudkým pohybom otvorí do pravého uhla. Ocenili by sme o niečo plynulejšie otváranie, opäť kvôli pare a horúcej vode v kanvici.

Čo nepochválime, je stupnica objemu. Tu očividne zvíťazil dizajn nad praktickosťou a pre zachovanie čistoty prevedenia zostala stupnica iba vo vnútri. Pri plnení kanvice sa tak musíte často nepohodlne nakláňať a natáčať, aby ste videli, či už voda siaha po objemovú rysku.

Kanvicu je možné naplniť zobáčikom, nie je to ale príliš pohodlné. Zobáčik je skôr menší, takže sa do neho horšie triafa. Pri strednom a väčšom prúde vody sa ľahko preplní, pravdepodobne aj kvôli pomerne hustému filtru, a často tak vyteká viac vody von ako do kanvice. Lepším variantom je tak plnenie pri otvorenom veku, tomu nahráva aj fakt, že, na rozdiel od niektorých lacnejších modelov, veko tejto kanvice zostáva zafixované v otvorenej polohe.

Nalievanie a čistenie

Naopak naliať si horúcu vodu do šálky je s touto kanvicou úplne bezproblémová záležitosť. Voda nevyteká von žiadnymi škárami, filter dostatočne kryje nalievací otvor, takže vám v čaji nebude plávať vodný kameň, a kanvicu nie je ani pri vylievaní posledných kvapiek vody potrebné príliš nakláňať.

Veľké výhrady nemáme ani k možnostiam čistenia, otvor kanvice je dostatočne veľký a filter ide veľmi ľahko vybrať a zase nasadiť jednou rukou. Drobné obavy máme iba z držiaka na filter, ktorý je v hornej časti kanvice a mohol by sa okolo neho usadzovať vodný kameň. Aj ten je ale prípadne možné z kanvice pri čistení odrobiť.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Horúca na dotyk

Nie

80 % Áno, 10 % Nie, 10 % Pri dlhšom kontakte
Vypnutie mimo podstavu

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Vypnutie pri spustení naprázdno (s)

27

21,60
Vypnutie pri spustení s otvoreným vekom

Áno

60 % Áno, 40 % Nie
Stabilita (max. 10)

5,0

8,40
Unikanie pary mimo zobáčik

Výrazne uniká

50 % Mierne uniká, 30 % Neuniká, 20 % Výrazne uniká
Návod v češtine

Áno

100 % Áno
Otváranie veka (max. 10)

4,0

6,00
Plnenie (max. 10)

6,7

50 % 6.6666666666667, 30 % 10, 20 % 3.3333333333333
Stupnica objemu

Zle viditeľná

50 % Zle viditeľná, 30 % Dobre viditeľná pre pravákov, 20 % Dobre viditeľná pre pravákov aj ľavákov
Nalievanie (max. 10)

10,0

5,83
Čistenie (max. 10)

8,0

8,00

Funkcie a rozmery

Kanvica Tefal patrí v otázke funkcií k pokročilejším modelom. Dáva na výber z 5 rôznych teplôt a vodu nielen ohreje, ale zvládne jej teplotu ďalej udržiavať až po dobu 30 minút. To je výhoda najmä pre milovníkov čaju, ktorí berú jeho prípravu vážne a neuspokoja sa so zaliatím vrecúška horúcou vodou. Nájdu sa aj modely, ktoré ponúkajú väčšiu škálu teplôt alebo zvládnu udržiavať teplotu dlhšie, stále ale nejde o štandardnú výbavu rýchlovarných kanvíc.

Nastavenú teplotu aj aktuálnu teplotu ľahko vyčítate z prehľadného displeja umiestneného na tele kanvice. Toto riešenie je praktické aj dizajnovo pekné, celkovo je prevedenie tejto kanvice pomerne čisté a pôsobí profesionálne. Okrem displeja sa môžete riadiť aj zvukovým signálom, ktorý nájdete skôr pri drahších kanviciach.

Pokiaľ nechcete mať kanvicu nepretržite postavenú na linke, ale zvažujete aj možnosti jej skladovania, iste vás poteší, že má v podstave priestor na namotanie prívodnej šnúry. Tento prvok je u rýchlovarných kanvíc úplne bežný, medzi jednotlivými modelmi sa ale líši napríklad tým, či ide šnúra namotať plne až po koncovku, alebo z nej stále kus vytŕča. Pri kanvici Tefal môžete kábel namotať úplne, takže z neho trčí len koncovka. Zamotaný tiež drží v podstave, čo uľahčuje manipuláciu.

Nižšie v tabuľke nájdete rozmery kanvice, ide skôr o vyšší model, za zváženie stojí aj jej hmotnosť. Tá presahuje 1 kg, pri úplnom naplnení sa bude hmotnosťou blížiť 3 kg. Napríklad pre seniorov by tak nemusela byť ideálnym variantom.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Svetelná signalizácia

Displej

50 % Displej, 30 % Kontrolka, 20 % LED osvetlenie
Zvuková signalizácia

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Regulácia teploty (termoregulácia)

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Udržiavanie teploty

30 min

30 % Nie, 20 % 30 min, 20 % 2 h, 10 % 6 h, 10 % 12 h, 10 % 20 min
Smart funkcie

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Priestor na uloženie kábla

Áno

100 % Áno
Dĺžka prívodnej šnúry (cm)

65

69,15
Priemer horného otvoru (cm)

11

10,23
Výška (cm)

29

24,07
Šírka (cm)

18,4

15,79
Hĺbka (cm)

20,4

22,45
Hmotnosť (g)

1 242

971,68

Názory užívateľov a odborníkov

Ako sme už spomínali, hlavnou výsadou kanvice Tefal je jej čisté dizajnové prevedenie, ktoré si chvália aj desiatky spokojných užívateľov. Pri kanvici oceňujú tiež termoreguláciu a funkciu udržiavania teploty. Výčitky sa najčastejšie dočkala objemová stupnica, ktorá je vo vnútri kanvice a skrátka nie je práve dobre vidieť. Niektorí používatelia spomínajú aj horšiu manipuláciu spôsobenú vyššou hmotnosťou, to je ale bohužiaľ daň za robustné prevedenie.

Klady a zápory

Najsilnejšou stránkou kanvice Tefal je pochopiteľne jej vzhľad a robustné prevedenie s citom pre detail. To sa prejavuje napríklad veľmi dobre vyberateľným filtrom. Patrí tiež k pokročilejším modelom, ktoré zvládajú ohrev vody na špecifickú hodnotu aj udržovanie teploty. Celkovo je používanie kanvice pomerne jednoduché, hoci k nemu máme určité výhrady. Napríklad objemová stupnica je zle viditeľná, z kanvice pri vare uniká para na nečakaných miestach a podstava nie je dobre chránená pred kĺzaním, čo je pri kanvici v tejto cenovej kategórii na premyslenie.

Záver

Kanvica Tefal KO851830 sa nám dostala pod ruku v septembri 2021. Už na prvý pohľad je zrejmé, že ide o dizajnový kúsok z vyššej cenovej kategórie. Kvalita prevedenia sa dotkla aj takých prvkov, ako je filter na vodný kameň, ktorý je umiestnený v špeciálnom držiaku, a ide tak veľmi ľahko vybrať a vrátiť. Medzi zaujímavé prvky patrí aj prehľadný displej, termoregulácia alebo udržovanie teploty, kanvica tak bude vhodná aj pre čajové rituály.

Čo sa manipulácie týka, tá môže byť kvôli vyššej hmotnosti trochu sťažená. Veko kanvice sa otvára ľahko, plnenie ale komplikuje stupnica objemu, ktorá je pomerne zle viditeľná. Pri vare potom z kanvice uniká para zadnou stranou veka. Nalievaniu vody do šálky nemáme čo vytknúť, aj údržba tohto modelu je pomerne jednoduchá. Vzhľadom k vyššej cene je ale trochu prekvapivé, že nejde o práve rýchly model. Pri meraní rýchlosti ohriatia vody vykazovala nadpriemerné hodnoty. Ani jej hlučnosť 72,8 dB nie je práve nízka.

Túto kanvicu tak môžeme odporučiť užívateľom, pre ktorých je na prvom mieste design a pokročilé funkcie a prižmúria oko nad niektorými nedostatkami, ako je pomalší ohrev, riziko posúvania podstavy alebo vyššia hlučnosť. Ak hľadáte dizajnovú kanvicu a ocenili by ste navyše aj Smart funkcie, pozrite sa aj na recenziu rýchlovarnej kanvice Xiaomi Mi Smart Pro.

60 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Tefal KO851830 | Hodnotenie: 76,5 %
Eliška Srncová
Eliška je jednou zo služobne najstarších redaktoriek. Tému rýchlovarných kanvíc už pozná od A do Z a všetky modely zaradené v teste starostlivo vyskúšala a zhodnotila. Vďaka tomu vám napríklad poradí, za akých okolností sa oplatí investovať do drahšieho modelu alebo aké hodnoty máte pri kanviciach požadovať. Okrem rýchlovarných kanvíc má na starosti aj porovnanie veľkých aj menších domácich spotrebičov, napríklad sporákov alebo kávovarov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Tefal KO851830

Tefal KO851830

60 € Orientačná cena