Menu

Recenzia a porovnanie Ryze Tello

79,2 % Celkové hodnotenie

Lacná zábava v kategorii Drony

Klady

  • Nízka hmotnosť
  • Slušná výdrž
  • Jednoduché ovládanie

Zápory

  • Nižšia rýchlosť
  • Bez slotu pre pamäťovú kartu
  • Náhradné batérie až vo vyššej verzii
130 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Ryze Tello je dron spadajúci skôr do nižšej cenovej kategórie. Ryze Tech je lacnejšia značka spoločnosti DJI, ktorá už je na trhu etablovaná a ponúka veľmi kvalitné produkty – napríklad DJI Mavic 2 Pro. Tento model sa radí do skupiny k lacným zariadeniam, ale v rámci nej ponúka slušné letové parametre. Dôležité je aj jednoduché ovládanie a dobrá výdrž v kategórii základných dronov.

Hodnotenie natáčania a batérie

Maximálne rozlíšenie videa z kamery tohto dronu 1 280 x 720 pixelov (HD) zodpovedá produktom s nižšou cenou, všeobecne je ale skôr slabšie.

Kapacita batérie 1 100 mAh je v danej skupine dronov nadpriemerná (júl 2021) a ponúka aj dobrú výdrž letu až 13 minút. Nabíjanie akumulátora zaberie podľa výrobcu až 90 minút a pri tomto modeli nie sú dodávané automaticky náhradné batérie v balení, toho sa dočkáte až vo verzii Ryze Tello Boost Combo, ktorá ponúka rozšírené príslušenstvo, ale zároveň je drahšie.

Jedná sa o kvadrokoptéru, štvorvrtuľové prevedenie je v súčasnej dobe na trhu najčastejšie. Negatívum je nemožnosť vloženia pamäťového média.

Parameter Tento produkt
Výrobca

DJI

Maximálna kvalita videa (rozlíšenie/fps)

720p/30

Snímková frekvencia pri 4K videu (fps)

Nerelevantné

Snímková frekvencia pri 2,7K videu (fps)

Nerelevantné

Snímková frekvencia pri FullHD videu (fps)

Nerelevantné

Snímková frekvencia pri HD videu (fps)

30

Počet rotorov

4

Maximálna doba letu (min.)

13

Doba nabíjania dronu (min.)

90

Kapacita batérie (mAh)

1 100

Slot na pamäťové karty

Nie

Hodnotenie ovládania a funkcií

Z pohľadu ovládania ponúka tento prístroj nadštandardnú prevádzkovú vzdialenosť v rámci kategórie, a to 100 metrov. Samozrejme v porovnaní s drahšími dronmi ide o výrazne nižšiu hodnotu. Ovláda sa pomocou smartfónu cez Wi-Fi. S GPS navigáciou užívateľ počítať nemôže, vzhľadom na charakter dronu ale nie je zásadná.

Hmotnosť 87 gramov je naozaj nízka, počítať ale musíte s náchylnosťou na nestabilitu v nárazoch vetra. Maximálna rýchlosť dronu sa blíži 30 km/h, čo nie je na takto malý model zlé.

Parameter Tento produkt
Maximálna rýchlosť (km/h)

28,8

Maximálna vzdialenosť prenosu obrazu podľa CE (m)

100

GPS

Nie

Wi-Fi

Áno

Hmotnosť (g)

87

Hodnotenie používateľov a odborníkov

Medzi užívateľmi ide o obľúbený produkt pre deti a začiatočníkov, pretože je celkom lacný a ponúka množstvo zábavy. Ľudia na ňom chvália slušné zábery, veľmi dobrú stabilitu a ovládateľnosť, alebo napríklad aj skladnosť a nízku váhu. Tá ale občas môže byť problémová, pokiaľ zafúka silnejší vietor. Niekomu vadí kratší dolet, pretože dron nemá samostatný ovládač, v rámci lacnejších dronov ide ale naopak skôr o prémiový produkt v dosahu aj výdrži.

Keď sa pozrieme ako hodnotia tento dron recenzenti a odborníci, často ho považujú za veľmi dobrú voľbu pre začínajúcich pilotov a deti. Cenová investícia nie je taká zásadná a za ňu dostanete dosť „muziky“. Chvália letové vlastnosti aj intuitívne ovládanie. Ide o minimalistické riešenie, takže nemôžete čakať porovnateľné zábery ako z veľkého dronu alebo napríklad dlhý dosah, základné parametre ale obstoja.

Hlavné klady a zápory

Medzi hlavné pozitíva tohto štvorvrtuľového dronu patrí jeho slušná výdrž a tiež veľmi jednoduché ovládanie, ktoré sa vykonáva iba smartfónom (bez ovládača). Tiež hmotnosť je pomerne nízka. Nájdete síce aj lacnejšie drony, tie vám väčšinou ale neponúknu také parametre ako Ryze Tech Tello.

Cena je teda pomerne slušná a ide o dobrú voľbu pre mladších a začínajúcich pilotov. Medzi negatíva ide zaradiť nižšiu rýchlosť, alebo napríklad absenciu náhradných batérií, ktoré dostanete až pri vyššej verzii. Do dronu sa navyše nedá vložiť ďalšie pamäťové médium v ​​podobe karty.

Naše hodnotenie a záver

Ak zháňate dron z kategórie lacných, ale stále požadujete pomerne kvalitné parametre, Ryze Tello je veľmi dobrá voľba. Nemôže sa porovnávať so zariadeniami za vysoké stovky či tisícky, ale základné úkony zvládne dobre. Ide o lacný modelový rad od osvedčeného výrobcu DJI. Ryze Tello ponúka nahrávanie videa v rozlíšení HD (1 280 x 720 pixelov). Kapacita batérie je v rámci kategórie nadpriemerných 1 100 mAh, výdrž dosahuje 13 minút (doba nabíjania okolo 90 minút).

Do tejto kvadrokoptéry bohužiaľ nemôžete vložiť pamäťovú kartu. Ovláda sa pomocou smartfónu cez Wi-Fi, na GPS tu zabudnite. Maximálna prevádzková vzdialenosť je 100 metrov, čo je v tejto skupine dronov dobré. Najvyššia rýchlosť letu sa blíži 30 km/h. Nízka hmotnosť 87 gramov je väčšinou výhoda, avšak používateľ si musí dávať väčší pozor na nárazy vetra, v ktorých je dron nestabilný. Alternatívou je lacnejší Syma X5UWPRO.

130 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Ryze Tello | Hodnotenie: 79,2 %
Jakub Gulec
Jakub je v našej kancelárii redaktorom s technickým zameraním. Problematiku dronov a legislatívy s nimi spojenú má dobre zvládnutú a ľahko vám priblíži, aké sú podmienky prevádzky týchto zariadení v EU. Na jeho recenzie narazíte aj pri fotoaparátoch, kamerách a pri celom rade ďalšej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Ryze Tello

Ryze Tello

130 € Orientačná cena