Menu

Recenzia a porovnanie Sage BES 920

93,7 % Celkové hodnotenie

Top cena/výkon v kategorii Poloprofesionálne pákové kávovary

Klady

  • Dvojbojlerový systém
  • Pretlakový ventil
  • PID systém pre stabilitu teploty

Zápory

  • Vysoká cena
  • Vibračné čerpadlo
  • Dlhšie sa zahrieva
1 150 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Austrálska firma Breville preniká na európske trhy prostredníctvom značiek Sage a Catler. Tento kávovar teda môžete na zahraničných e-shopoch nájsť aj pod názvom Breville the Dual Boiler alebo Catler ES 9010. Víziou výrobcu bolo umiestniť profesionálne funkcie a výkon do kuchynského prístroja malých rozmerov.

Hlavnou devízou kávovaru je dvojica bojlerov, ktoré ohrievajú vodu na kávu a na paru osobitne. Vďaka tomu je možné šľahať mlieko a pripravovať espresso naraz, stroj teda nie je potrebné nechať medzi jednotlivými úkonmi zohriať alebo vychladnúť. Pokiaľ teda pripravujete viac káv po sebe, práca vám pôjde rýchlejšie. Teplotu stráži precízny PID systém a príkon je (v auguste 2021) nadštandardne vysoký, takže s rýchlosťou nahrievania by nemali byť žiadne problémy. Výrobca použil vibračné čerpadlo, ale doplnil ho pretlakovým ventilom nakalibrovaným na 9 bar, teda na ideálny tlak pre extrakciu espressa.

Súčasťou je nádržka na vodu s úctyhodným objemom 2,5 l, pripojenie na vodovodnú sieť však možné nie je. To je ale aj medzi profesionálnymi kávovarmi všeobecne veľmi zriedkavé. Na šľahanie mlieka slúži ako obvykle parná tryska, ktorá taktiež patrí k silným stránkam tohto kávovaru. Ide o trysku klasického typu, s ktorou máte podľa užívateľských recenzií slušnú šancu, že pripravíte aj mlieko na latte art.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sage

Systém zahrievania

Dva bojlery

PID

Áno

Typ čerpadla

Vibračné

Tlak (bar)

9

Tlakomer

Áno

Príkon (W)

2 200

Spôsob šľahania mlieka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníka vody (l)

2,5

Nastavenia a užívateľský komfort

Pokiaľ ide o užívateľský komfort, je pomerne očividné, že si na ňom dáva výrobca Sage záležať. Kávovar ponúkne napríklad automatizovaný proces odvápnenia a čistenia. Zaujímavé sú aj možnosti nastavenia – môžete si naprogramovať teplotu extrahovanej kávy v rozmedzí od 86 – 96 °C, prednastaviť množstvo kávy v hrnčeku podľa objemu či času extrakcie, pričom nastavovanie uľahčuje LCD displej. Okrem toho sa na prednej strane prístroja nachádza aj tlakomer.

Ovládací panel kávovaru Sage BES 920 zahŕňa displej aj tlakomer

Sage BES 920 – ovládací panel

Kávovar vás upozorní aj na nastavenie tvrdosti vody. V balení nájdete testovací prúžok na otestovanie vašej vody, zistenú tvrdosť potom zadáte do prístroja. Po 20 minútach nečinnosti sa kávovar automaticky vypne. Zabudovaný mlynček tu chýba, no v portfóliu značky nájdete aj prístroje, ktoré mlynčekom disponujú. Ide napríklad o model Sage SES 878 BTR.

Parameter Tento produkt
Nastaviteľná teplota vody

Áno

Nastavenie automatického množstva vody

Áno

Prispôsobenie tvrdosti vašej vody

Áno

Automatické vypnutie

Áno

Automatický odvápňovací program

Áno

Odnímateľná nádržka na vodu

Áno

Zabudovaný mlynček

Nie

Ďalšie príslušenstvo a rozmery

Kávovar Sage budeme chváliť aj v oblasti ďalšieho vybavenia a dodávaného príslušenstva. Vrchnú vyhrievanú plochu môžete využiť na ohrev šálok, výdajník horúcej vody má dokonca svoj osobitný výpust. V balení dostanete celkom štyri sitká, z toho dve pretlakové, ktoré využijete napríklad na nepresne namletú kávu, dokážu totiž tento nedostatok zamaskovať. Druhý pár sitiek je jednostenný, tieto sitká ale naopak odhalia nedostatky v hrubosti mletia, utláčaní či čerstvosti kávy, preto sú vyhľadávané najmä nadšencami, ktorí majú chuť extrakciu kávy čo najviac zdokonaliť. Pribalený tamper je kvalitný, kovový; pokiaľ ho zrovna nepoužívate, je ho možné pripevniť k telu prístroja pomocou magnetu. Nechýba kanvička na šľahanie mlieka ani razor na zarovnanie kávy (ten je však podľa mnohých užívateľov zbytočný).

Poloprofesionálne a profesionálne kávovary spravidla vyžadujú viac miesta ako malé spotrebiče pre nenáročných užívateľov. Sage v tomto ohľade nie je výnimkou. Vďaka prevažne kovovému spracovaniu je tiež dosť ťažký, čo je medzi kávovarmi (ak ich neplánujete často presúvať) považované za výhodu. Bude teda stabilný a páka sa bude dobre pripevňovať. Konkrétne hodnoty nájdete nižšie v tabuľke.

Parameter Tento produkt
Výdajník horúcej vody

Áno

Vyhrievaná plocha na šálky

Áno

Sitká v balení

2x štandardné, 2x pretlakové

Tamper v balení

Kovový, magnetom pripevniteľný k telu

Kanvička v balení

Áno

Výška (cm)

37,1

Šírka (cm)

37,3

Hĺbka (cm)

37,3

Hmotnosť (kg)

15,5

Hodnotenie ostatných užívateľov

Súčasní majitelia kávovaru sú s jeho vlastnosťami spokojní. Chvália dva bojlery, chuťovo vynikajúcu kávu aj schopnosti trysky, ktorá ušľahá kvalitnú mikropenu na latte art. Ako ale priznávajú, kávovaru zaberie pár minút, kým sa nahreje. Niektorí používatelia by tiež ocenili nižšiu obstarávaciu cenu. Ako je pri poloprofesionálnych zariadeniach bežné, používatelia ich neodporúčajú záujemcom o rýchlu a bezpracnú kávu, pretože náročnosť jej prípravy i následnej údržby je v porovnaní s automatickými kávovarmi vyššia.

Hlavné klady a zápory

Hlavnou výhodou tohto kávovaru sú bezpochyby dva nerezové bojlery strážené PID kontrolou teploty. Vďaka nim je možné používať hlavu a trysku zároveň a pripravovať rýchlejšie aj väčšie množstvo káv. Ďalšie plus predstavuje pretlakový ventil, ktorý drží vibračné čerpadlo na tlaku 9 bar. Vďaka dobrému tlaku parnej trysky je možné našľahať dobrú mikropenu. O krok bližšie k profesionálnym strojom sa kávovar dostal aj vďaka 58 mm nerezovej páke, do ktorej je možné vložiť pretlakové aj nepretlakové sitká.

Pokiaľ sa zameriame na negatíva, všimneme si najmä rastúcu cenu, ktorá sa už od ceny lacných domácich kávovarov zásadne líši. Dvojbojlerový systém sa taktiež dlhšie ohrieva, to je však všeobecná vlastnosť bojlerov, nie iba negatívum tohto prístroja. O kávovar je nutné sa starať, čistiť ho a odvápňovať. Celkovo teda nie je vhodný pre tých, ktorých rituál prípravy kávy až tak nezaujíma.

Záver

Sage BES 920 je nadupaný poloprofesionálny kávovar s dobrými možnosťami kontroly tlaku aj teploty. Teplotu zaisťujú dva bojlery strážené presným PID systémom, tlak zase reguluje pretlakový ventil kalibrovaný na 9 bar. Silnou stránkou je aj parná tryska disponujúca dostatočným tlakom. Výrobca sa zameral aj na užívateľský komfort, tento model teda ponúka čistiaci a odvápňovací cyklus alebo rôzne možnosti nastavenia teploty a množstva kávy, ktoré do šálky automaticky natečie. Ku kávovaru dostanete aj pestré príslušenstvo – štyri sitká (dve štandardné a dve pretlakové), kanvička na mlieko a kovový tamper magnetom pripevniteľný k plášťu kávovaru. Nevýhodou je však bezpochyby vyššia obstarávacia cena.

Ak hľadáte pákový kávovar, ktorý nájde využitie v domácnosti aj v malej prevádzke a hľadáte stroj s rotačným čerpadlom, môžeme odporučiť recenziu kávovaru Lelit Bianca PL162T.

1 150 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: Sage BES 920 | Hodnotenie: 93,7 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, ktorá v minulosti pracovala ako baristka. Keďže ju káva veľmi baví, v duchu sníva o poloprofesionálnom prístroji na jej prípravu. Jednoducho tak vysvetlí, aké parametre sú pri nákupe dôležité, ale tiež aj to, aký je rozdiel medzi pretlakovým a klasickým sitkom, alebo čo je to panarello tryska. Okrem pákových kávovarov sa zaujíma aj o alternatívne prípravy kávy, preto sa na našom webe stará aj o témy prekvapkávačov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sage BES 920

Sage BES 920

1 150 € Orientačná cena