Menu

Recenzia a porovnanie Sage SES 500 BSS

85,8 % Celkové hodnotenie

Top produkt v kategorii Pákové kávovary strednej triedy

Klady

  • Zahrievací systém Thermojet
  • Pretlakový ventil
  • Automatická tryska s nastaviteľnou teplotou a množstvom pary

Zápory

  • Nutnosť dokupovať filtre
  • Nemá tlakomer
  • Nedá sa použiť porciovaná káva v E.S.E. podoch
500 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Sage SES 500 BSS patrí medzi stredne drahé pákové kávovary. Odporučili by sme ho tým, ktorí plánujú posunúť svoju domácu prípravu kávy na vyššiu úroveň, avšak stále nechcú investovať peniaze do profesionálneho prístroja. Pri kávovare Sage však nájdeme aj niektoré prvky typické práve pre profesionálne modely.

V jeho útrobách sa nachádza vibračné čerpadlo s tlakom 15 bar, ale kávovar je vybavený pretlakovým ventilom zastropovaným na 9 bar, čo je tlak používaný na profesionálnych strojoch. Tlakomer tu však nenájdete. Nahrievanie zaisťuje systém ThermoJet. Jedná sa o vylepšený termoblok, ktorý dokáže pripraviť kávovar na použitie v priebehu niekoľkých sekúnd. Výrazným bonusom je aj elektronický systém kontroly teploty (PID), ktorý zaisťuje, že teplota počas extrakcie kávy nekolíše.

Tryska tohto prístroja je trochu špeciálna a zaujme najmä tých, ktorým šľahanie mlieka nejde alebo ich nebaví. Je totiž nastaviteľná na tri stupne teploty mlieka a tri stupne napenenia. Pokiaľ vás teda šľahanie nebaví, nalejete mlieko do kanvičky, nastavíte teplotu a napenenie a ďalej necháte trysku pracovať samotnú. Pokiaľ sa však rozhodnete napeniť si mlieko sami, k dispozícii máte aj manuálny režim. Kávovar disponuje pomerne objemným zásobníkom na vodu, zmestí sa doň 1,8 l. Vodu teda nebudete musieť dopĺňať tak často a navyše bude vďaka nej kávovar trochu ťažší a teda aj stabilnejší.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sage

Systém zahrievania

ThermoJet®

PID

Áno

Typ čerpadla

Vibračné

Tlak (bar)

9

Tlakomer

Nie

Príkon (W)

1 600

Spôsob šľahania mlieka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníka vody (l)

1,8

Nastavenia a užívateľský komfort

Kávovary strednej triedy mávajú oproti tým základným modelom niekoľko výhod a model Sage je toho dobrým príkladom. Nechá vás napríklad nastaviť automatické množstvo kávy, ktoré vám do šálky natečie a keď si nabudúce budete chcieť pripraviť kávu na „váš“ spôsob, stlačíte tlačidlo prípravy a prístroj kávu sám odmeria a zastaví. Ďalším bonusom je automatický odvápňovací program, ktorý proces odvápňovania sám vypne, keď sa vyprázdni nádržka na vodu. Na nutnosť odvápnenia vás navyše kávovar sám upozorní.

Taktiež vás upozorní na nutnosť čistenia a pomocou špeciálneho príslušenstva s celým procesom pomôže. Z ďalších bonusov môžeme menovať napríklad odnímateľnú nádržku na vodu (i keď tá je pri kávovaroch bežná). V zásobníku je zabudovaný filtračný systém, ktorý minimalizuje usadzovanie vodného kameňa. To však sprevádza aj nevýhoda v podobe nutnosti dokupovania filtrov. Niektorým používateľom by potom mohlo chýbať sitko na porciovanú kávu v E.S.E. podoch.

Parameter Tento produkt
Nastavenie automatického množstva vody

Áno

Prispôsobenie tvrdosti vašej vody

Nie

Automatický odvápňovací program

Áno

Odnímateľná nádržka na vodu

Áno

Zabudovaný mlynček

Nie

Kompatibilita s E.S.E. podmi

Nie

Ďalšie príslušenstvo a rozmery

Čo vás pravdepodobne pri drahšom spotrebiči zamrzí, je absencia výdajníka vody. Neznamená to však, že je nutné používať rýchlovarnú kanvicu, vodu môžete ohriať tryskou rovnako ako by ste ohrievali mlieko. Keďže však do vody nechcete spúšťať bublinky, ponorte ju o niečo nižšie. Vyhrievaná plocha na šálky tu už nechýba, bonusom je aj kovový tamper, s ktorým dosiahnete lepšie výsledky ako s plastovým. Dodávané sitká sa môžu líšiť v závislosti od predajcu. Momentálne Sage pribaľuje pár pretlakových a pár klasických, ktoré sa používajú aj v profesionálnych kávovaroch. Pokiaľ však predajca dodáva zo starších zásob, je možné, že obdržíte len pretlakové, čo by bola škoda. Klasické jednostenné sitká síce nezamaskujú chyby v mletí alebo utláčaní kávy, no práve na nich si overíte, či pri príprave postupujete správnym spôsobom.

Ďalšie príslušenstvo je pomerne bohaté. Dostanete nerezovú kanvičku na šľahanie a precízne nalievanie mlieka, razor (čo je pomôcka na zarovnanie kávy v páke), pomôcky na čistenie kávovaru aj trysky a vodný filter Claris. Rozmery kávovaru sú pomerne kompaktné – s rastúcou kvalitou sa stroje väčšinou zväčšujú, Sage je však v tomto ohľade výnimka. Jeho hmotnosť je taktiež pomerne nízka.

Parameter Tento produkt
Výdajník horúcej vody

Nie

Vyhrievaná plocha na šálky

Áno

Sitká v balení

Podľa dodávateľa

Tamper v balení

Kovový, samostatný

Kanvička v balení

Áno

Výška (cm)

31

Šírka (cm)

19,5

Hĺbka (cm)

32

Hmotnosť (kg)

4,9

Hodnotenie ostatných užívateľov

Užívatelia sa zhodli, že ide o kvalitný kávovar a niektorí z nich by ho odporučili aj začiatočníkom. Najviac chválený bol tepelný systém, ktorý zaisťuje rýchle nahrievanie, a taktiež automatické aj manuálne penenie mlieka. Ďalej sa objavili poznámky o jednoduchom ovládaní a peknom dizajne. Zo spomínaných nevýhod sa zmienime o vysoko umiestnenom výpuste – káva tak dopadá do hrnčekov z veľkej výšky. Ďalej sa používatelia sťažovali na nízku hmotnosť (ktorú však môže zvýšiť plná nádobka na vodu) a nutnosť dokupovania filtrov a čistiacich tabliet.

Hlavné klady a zápory

Kávovar Sage ponúkne naozaj dosť výhod týkajúcich sa ako precíznosti prípravy kávy, tak aj užívateľského komfortu. V prvom rade považujeme za pozitívum elektronický systém kontroly teploty a pretlakový ventil – pre správnu extrakciu sú správny tlak a teplota najdôležitejšími parametrami. Pohodlnejším používateľom zase urobí radosť rýchlosť nahrievania a tryska, na ktorej môžete nastaviť požadovanú teplotu a množstvo peny a následne našľahá mlieko za vás.

Nevýhody prístroja sčasti súvisia s jeho určením – už to skrátka nie je kávovar pre nenáročných domácich užívateľov, ktorí sa o prípravu kávy nezaujímajú. Pre tých môže byť zbytočne drahý, navyše je k nemu potrebné dokupovať filtre. Páky nie sú kompatibilné s E.S.E. podmi na porciovanú kávu, čo by opäť mohlo sklamať tých, ktorí chcú občas ušetriť čas a čistenie.

Záver

Sage SES 500 BSS predstavuje vhodné zariadenie pre používateľov, ktorým na príprave kávy naozaj záleží. Tým ponúkne vylepšené možnosti extrakcie espressa (pretlakový ventil, PID systém na kontrolu teploty), a pokiaľ si to postrážia u predajcu, tak aj nepretlakové jednostenné sitká ako pre profesionálnych baristov. Kávovar má výhody aj v oblasti užívateľského komfortu – mlieko môžete šľahať manuálne aj automaticky s nastavením teploty a stupňa napenenia. Bonusom je systém Thermojet, čo je vylepšený termoblok nahrievajúci sa v priebehu niekoľkých sekúnd. Na druhej strane je potrebné priznať, že kúpa tohto typu kávovaru už predstavuje istú investíciu a pre tých, ktorí by jeho výhody nevyužili, by teda mohol byť zbytočne drahý.

Ak patríte medzi nenáročných užívateľov, ktorí hľadajú lacný kávovar s jednoduchým ovládaním, odporúčame prečítať si recenziu modelu Sencor SES 1710BK.

500 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: Sage SES 500 BSS | Hodnotenie: 85,8 %
Iveta Polášková
Iveta je redaktorkou, ktorá v minulosti pracovala ako baristka. Keďže ju káva veľmi baví, v duchu sníva o poloprofesionálnom prístroji na jej prípravu. Jednoducho tak vysvetlí, aké parametre sú pri nákupe dôležité, ale tiež aj to, aký je rozdiel medzi pretlakovým a klasickým sitkom, alebo čo je to panarello tryska. Okrem pákových kávovarov sa zaujíma aj o alternatívne prípravy kávy, preto sa na našom webe stará aj o témy prekvapkávačov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sage SES 500 BSS

Sage SES 500 BSS

500 € Orientačná cena