Menu

Recenzia a test Sage SES 878 BTR

92,2 % Celkové hodnotenie

S mlynčekom v kategorii Poloprofesionálne pákové kávovary

Klady

  • Mlynček s 30 stupňami hrubosti
  • Pretlakový ventil na 9 bar
  • PID systém pre stabilitu teploty

Zápory

  • Vyššia cena
  • Väčšie rozmery
  • Nižšia hmotnosť (podiel kovových častí)
800 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Sage je európske meno austrálskeho výrobcu Breville, takže tento kávovar môžete tiež nájsť aj pod menom Breville the Barista Pro. Od väčšiny konkurenčných produktov sa na prvý pohľad odlišuje LCD displejom, na ktorom sa zobrazujú aktuálne nastavenia.

O nahrievanie sa stará systém ThermoJet®, pre ktorý je typická veľmi krátka doba ohrevu (cca okolo troch sekúnd). Rýchlosť ohrevu je navyše podporená vysokým príkonom. Veľké pozitívum predstavuje kontrolný systém teploty PID, ktorý sa vyznačuje vysokou presnosťou. Vodu poháňa čerpadlo s tlakom 15 bar, súčasťou kávovaru je však aj pretlakový ventil nastavený na 9 bar, čo je ideálny tlak, pri ktorom kávu pripravujú profesionálne prístroje.

Šľahanie mlieka prebieha manuálne pomocou parnej trysky. Ako je pri nákladnejších prístrojoch (v auguste 2021) bežné, ide o klasickú trysku bez panarello nadstavca – mlieko teda ľahšie nadobudne podobu jemnej mikropeny namiesto tuhej peny s väčšími bublinkami. Zásobník pojme 2 l vody a jeho súčasťou je aj filtračný systém Claris, ktorého filtre je potrebné meniť každé 3 mesiace.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sage

Systém zahrievania

ThermoJet®

PID

Áno

Typ čerpadla

Vibračné

Tlak (bar)

9

Tlakomer

Nie

Príkon (W)

1 650

Spôsob šľahania mlieka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníka vody (l)

2

Nastavenia a užívateľský komfort

Medzi výrobcami poloprofesionálnych kávovarov je Sage jedným z tých, ktorí si na užívateľskom komforte a možnostiach nastavenia dávajú naozaj záležať. Môžete teda napríklad regulovať teplotu kávy alebo množstvo, ktoré vám automaticky natečie do šálky. Kávovar tiež ponúka funkciu automatického vypnutia po istej dobe nečinnosti. K jednoduchšej údržbe prispieva automatický odvápňovací program a automatický cyklus čistenia. Na nutnosť použiť tieto programy vás kávovar upozorní oznámením na displeji. Ohľadom užívateľského komfortu je tiež potrebné dodať, že pri práci s displejom bude potrebné popasovať sa s pár anglickými slovami.

Displej kávovaru Sage so zobrazenými údajmi

Displej kávovaru Sage

Veľkým ťahákom tohto modelu je samozrejme integrovaný mlynček. Môžete na ňom nastaviť 30 stupňov mletia, čo je veľmi dobré. Výhody a nevýhody mlynčeka je potrebné posúdiť individuálne, niekomu zariadenie 2v1 vyhovuje, iní si radšej zaobstarajú mlynček samostatne. Nádržka je odnímateľná, to je však medzi kávovarmi úplne bežné.

Parameter Tento produkt
Nastaviteľná teplota vody

Áno

Nastavenie automatického množstva vody

Áno

Prispôsobenie tvrdosti vašej vody

Nie

Automatické vypnutie

Áno

Automatický odvápňovací program

Áno

Odnímateľná nádržka na vodu

Áno

Zabudovaný mlynček

Áno, 30 stupňov

Ďalšie príslušenstvo a rozmery

Príslušenstvo dodávané ku kávovaru Sage je dosť bohaté. V balení nájdete 4 sitká, z toho dve štandardné pre nadšených baristov a dve pretlakové, ktoré dokážu „vykúzliť“ dobrú kávu aj pri drobných chybách v mletí, dávkovaní, utláčaní alebo z menej čerstvej (predmletej) kávy. Súčasťou je aj nerezová kanvička na mlieko s praktickým vyústením, vďaka ktorému môžete do kávy maľovať obrázky, alebo kovový tamper pripevniteľný k telu pomocou magnetu. V balení ďalej nájdete pomôcky na čistenie a razor na zarovnávanie kávy v sitku, ten je však podľa mnohých užívateľov skôr zbytočný.

Vrchná plocha kávovaru je vyhrievaná a nechýba ani výdajník horúcej vody na prípravu nápojov typu espresso lungo či americano. Rozmermi sa tento kávovar radí skôr medzi väčšie modely. To je pri poloprofesionálnych prístrojoch bežné, treba na to ale myslieť pri vyberaní vhodného miesta. Hmotnosť kávovaru dosahuje zhruba 9 kg, čo v tejto kategórii predstavuje naopak nižšiu hodnotu a je to dané podielom plastových častí.

Parameter Tento produkt
Výdajník horúcej vody

Áno

Vyhrievaná plocha na šálky

Áno

Sitká v balení

2x štandardné, 2x pretlakové

Tamper v balení

Kovový, magnetom pripevniteľný k telu

Kanvička v balení

Áno

Výška (cm)

41

Šírka (cm)

35,4

Hĺbka (cm)

41

Hmotnosť (kg)

9,08

Hodnotenie ostatných užívateľov

Pokiaľ sa zameriame na to, ako vnímajú kávovar Sage jeho súčasní majitelia, nájdeme zmienky o kvalite stroja a výbornej chuti pripraveného nápoja. Užívatelia chvália aj mlynček a jeho nastavenia hrubosti, celkové nastavovanie parametrov, rýchle nahrievanie a tiež aj parnú trysku. Negatívnych užívateľských recenzií veľa nenájdete. Pokiaľ sa k tomuto kávovaru objavujú nejaké výhrady, týkajú sa spravidla pracnosti prípravy kávy v porovnaní s automatickými variantmi. S tým je však pri kúpe pákového kávovaru potrebné počítať, nemá cenu, aby si ho kupoval niekto, koho príprava kávy nebaví. Niektorým užívateľom tiež nevyhovuje tamper, je totiž trochu menší ako páka a úplne do nej nesedí.

Hlavné klady a zápory

Pre milovníkov kávy zvažujúcich kúpu tohto kávovaru bude pravdepodobne najväčším ťahákom integrovaný mlynček s 30 stupňami mletia. Ďalšou výhodou je PID systém kontroly teploty, pre ktorý je typická presnosť, a pretlakový ventil strážiaci tlak. Kávový nadšenci, ktorým záleží na extrakcii a majú záujem postrážiť si hrubosť mletia alebo správne utlačenie, ocenia aj klasické nepretlakové sitká.

Za najväčšiu nevýhodu tohto kávovaru považujeme vysokú cenu, na poloprofesionálny kávovar je skrátka potrebné chvíľu šetriť. V porovnaní s malými domácimi kávovarmi tiež zaberie viac miesta na kuchynskej linke a na rozdiel od automatických variantov bude takýto kávovar potrebovať viac času na prípravu kávy a na následnú údržbu. Aj zapáleným milovníkom kávy môže chvíľu trvať, kým sa so strojom naučia pracovať.

Záver

Sage SES 878 BTR je robustný kávovar s integrovaným mlynčekom, ktorý môžeme odporučiť aj veľmi náročným zákazníkom. Podľa užívateľských recenzií pripravuje výbornú kávu, čomu sa nedá diviť – teplotu stráži elektronický systém PID, tlak je regulovaný pretlakovým ventilom a mlynček ponúka 30 hrubostí mletia. Kávovary značky Sage si vedú dobre aj v oblasti ďalších nastavení a užívateľského komfortu a ani tento model nie je výnimkou. Potešiť vás môže aj krátkou dobou nahriatia (nahreje sa v priebehu pár sekúnd). V balení dostanete aj bohaté príslušenstvo, súčasťou ktorého je aj kovový tamper a kanvička na mlieko.

Ak hľadáte kávovar s integrovaným mlynčekom, avšak tento je pre vás zbytočne drahý, odporúčame vám prečítať si aj recenziu modelu Catler ES 8013.

800 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: Sage SES 878 BTR | Hodnotenie: 92,2 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, ktorá v minulosti pracovala ako baristka. Keďže ju káva veľmi baví, v duchu sníva o poloprofesionálnom prístroji na jej prípravu. Jednoducho tak vysvetlí, aké parametre sú pri nákupe dôležité, ale tiež aj to, aký je rozdiel medzi pretlakovým a klasickým sitkom, alebo čo je to panarello tryska. Okrem pákových kávovarov sa zaujíma aj o alternatívne prípravy kávy, preto sa na našom webe stará aj o témy prekvapkávačov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sage SES 878 BTR

Sage SES 878 BTR

800 € Orientačná cena